Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 123
  1. 21-02-12 12:54 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Giannikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου ! Το wing chun είναι καλή λύση, κατά κύριο λόγο χρησιμοποιεί χέρια, που είπες ότι σε ενδιαφέρει .
    Ψάξε στο ίντερνετ, θα βρείς πληροφορίες !
    Ελπίζω να βοήθησα , ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις !
    Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
    Ειδικά το wing chun, βλέποντας κάποια βιντεάκια, είδα οτι, χρησιμοποιεί υπερβολικά, και σχεδόν αποκλειστικά τα χέρια...
    Άσε που, πηγαίνουν κυρίως κορίτσια,
    γιατί, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται από τις πιο γρήγορες Τεχνικές Αυτοάμυνας για ένα κορίτσι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-02-12 13:16 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
    Ειδικά το wing chun, βλέποντας κάποια βιντεάκια, είδα οτι, χρησιμοποιεί υπερβολικά, και σχεδόν αποκλειστικά τα χέρια...
    Άσε που, πηγαίνουν κυρίως κορίτσια,
    γιατί, αν δεν κάνω λάθος, θεωρείται από τις πιο γρήγορες Τεχνικές Αυτοάμυνας για ένα κορίτσι.

    Τίποτα φίλε μου !! Χρησιμοποιεί πολύ τα χέρια, πολύ σωστά, όπως συμβαίνει κατά κύριο λόγο και σε περιπτώσεις που χρειάζεται να προστατέψεις τον εαυτό σου στο 'δρόμο', γι αυτό και δουλεύουμε πάρα πολύ το chi sao, ( κολλημένα χέρια ) που εκπαιδεύεσαι την αίσθηση, ώστε να αντιδράς άμεσα σε ερεθίσματα. Απο τα πόδια όμως ξεκινούν όλα και εκεί καταλήγουν. Καμία σχέση, άν μου επιτρέπεις, με το ότι έρχονται κυρίως κορίτσια, το 90 % είναι άνδρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-02-12 13:20 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'σαι καλά! Σ'ευχαριστώ πολύ.

    Τί θα με συμβούλευες, εννοείται εντελώς υποκειμενικά,
    προκειμένου να συνοψίσω τα όχι "τεχνικά", αλλά τα πιο "πρακτικά" σημεία μεταξύ Tai Chi και Aikido...?
    Για παράδειγμα,
    ενδεχόμενο κόστος, κατά μέσο όρο, των μαθημάτων, κόστη ενδυμασίας, συχνότητα προπονήσεων κλπ...?
    Σχετικά με το κόστος, εξαρτάται... Στην Αθήνα π.χ. οι φτηνές Σχολές παίζουν γύρω στο 50ευρω το μήνα.

    Κόστη ενδυμασίας; Ανάλογα με την Σχολή και πάλι. Στην δική μου π.χ. απλά πρέπει να φοράς μαύρο μπλουζάκι και μαύρη φόρμα από κάτω.

    Συχνότητα προπονήσεων; Για μένα, 4 φορές την βδομάδα είναι αρκετά καλά, αλλά έχει να κάνει και με το πως γίνεται το μάθημα. Δεν είναι απόλυτα αυτά. Γενικά πάντως, όπως έλεγα και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα, οι ΠΤ θέλουν αφοσίωση αν θες σοβαρό αποτέλεσμα.

    Όταν λες τεχνικά και πρακτικά σημεία του Tai Chi και του Aikido, τι εννοείς;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-02-12 13:30 #34
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    απο τα ποστ του εγω καταλαβα οτι θελει να περασει την ωρα του και οχι κατι σοβαρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-02-12 13:55 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τα ποστ του εγω καταλαβα οτι θελει να περασει την ωρα του και οχι κατι σοβαρο.
    Εγώ δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.

    Απαντάω όπως θεωρώ ότι πρέπει να απαντήσω σε κάποιον που ρωτάει 2-3 πράγματα.

    Πως και έχεις σχηματίσει τέτοια εικόνα;
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-02-12 14:24 #36
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    γιατι ενω του εχουμε προτινει με τι να ασχοληθει και εχουμε αιτιολογησει με επιχηρηματα την αποψη μας αυτος συνεχιζει να λεει τα δικα του. διαβασε και το ποστ 31 και θα καταλαβεις εμενα μου δινει την εντυπωση οτι δεν ενδιαφερεται να μαθει τιποτα.ρωταει για ται τσι και αικιντο και καταληγει στο γουινγκ τσουν επειδη πανε και πολλα κοριτσια κατα την γνωμη του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-02-12 14:26 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitrios Giannikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα φίλε μου !! Χρησιμοποιεί πολύ τα χέρια, πολύ σωστά, όπως συμβαίνει κατά κύριο λόγο και σε περιπτώσεις που χρειάζεται να προστατέψεις τον εαυτό σου στο 'δρόμο', γι αυτό και δουλεύουμε πάρα πολύ το chi sao, ( κολλημένα χέρια ) που εκπαιδεύεσαι την αίσθηση, ώστε να αντιδράς άμεσα σε ερεθίσματα. Απο τα πόδια όμως ξεκινούν όλα και εκεί καταλήγουν. Καμία σχέση, άν μου επιτρέπεις, με το ότι έρχονται κυρίως κορίτσια, το 90 % είναι άνδρες.
    Να 'σαι καλά!
    Θα κοιτάξω τα σχετικά βιντεο στο προφιλ σου, και ό,τι απορία έχω, θα σου γράψω.
    Σ'ευχαριστώ πάντως, πάρα πολύ


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τα ποστ του εγω καταλαβα οτι θελει να περασει την ωρα του και οχι κατι σοβαρο.
    Σεβαστή η αντίληψή σου, αλλά, δεν είναι έτσι...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το κόστος, εξαρτάται... Στην Αθήνα π.χ. οι φτηνές Σχολές παίζουν γύρω στο 50ευρω το μήνα.

    Κόστη ενδυμασίας; Ανάλογα με την Σχολή και πάλι. Στην δική μου π.χ. απλά πρέπει να φοράς μαύρο μπλουζάκι και μαύρη φόρμα από κάτω.

    Συχνότητα προπονήσεων; Για μένα, 4 φορές την βδομάδα είναι αρκετά καλά, αλλά έχει να κάνει και με το πως γίνεται το μάθημα. Δεν είναι απόλυτα αυτά. Γενικά πάντως, όπως έλεγα και σε ένα άλλο παιδί εδώ μέσα, οι ΠΤ θέλουν αφοσίωση αν θες σοβαρό αποτέλεσμα.

    Όταν λες τεχνικά και πρακτικά σημεία του Tai Chi και του Aikido, τι εννοείς;

    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, πραγματικά (!!), για την υπομονή σου, την καρτερικότητά σου, και τη σοφία που διέπει τις απαντήσεις σου...!
    Πράγματι,
    η γνήσια ΠΤ, διαπλάθει βαθιά το χαρακτήρα μας, και τη στάση ζωής μας,
    και αυτό νομίζω,
    αποδεικνύεται ολοκάθαρα μέσα από τις απαντήσεις που δίνεις, σ'ένα άγνωστο και άσχετο μέλος του Forum, όπως είμαι εγώ...!

    Η "ορολογία", ενός εντελώς "εκτός πνεύματος", είναι λογικό και αναμενόμενο, πολλές φορές, να είναι κάπως "off -side"...
    Πράγματι,
    το "πρακτικό μέρος", ήταν αυτό που με υπερκάλυψες, και που εναπόκειται στο Καταστατικό της κάθε Σχολής...
    Δηλαδή, ενδυμασία, συχνότητα προπονήσεων, κόστη κλπ...
    Το "τεχνικό μέρος",
    αφορά, στην αντίληψή μου πάντα (...),
    το τί, αναπόφευκτα γυμνάζεις, μέσω της αντίστοιχης Προπόνησης, και των αντίστοιχων Τεχνικών που διδάσκεσαι στην κάθε ΠΤ.

    Οπότε, θα 'θελα πραγματικά, μια καλοπροαίρετη σύγκριση,
    ως προς τις μυικές ομάδες, που αναπόφευκτα γυμνάζονται, στην περίπτωση :
    Tai Chi vs. Aikido vs. Wing Chun

    Το "vs.", εννοείται, δεν είναι στο παιδαριώδες πνεύμα, του ποιά είναι η "καλύτερη", η περισσότερο "γ@μ@ω" ΠΤ,
    αλλά, στο Πλαίσιο του να γίνει μια κάποια αντιπαραβολή,
    σε μεταξύ τους "τεχνικά κομμάτια"...

    Να 'σαι καλά!



    Υ.Γ. Συγνώμη για τον ενικό, ειλικρινά, είναι εντελώς καλοπροαίρετος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-02-12 14:34 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι ενω του εχουμε προτινει με τι να ασχοληθει και εχουμε αιτιολογησει με επιχηρηματα την αποψη μας αυτος συνεχιζει να λεει τα δικα του. διαβασε και το ποστ 31 και θα καταλαβεις εμενα μου δινει την εντυπωση οτι δεν ενδιαφερεται να μαθει τιποτα.ρωταει για ται τσι και αικιντο
    και καταληγει στο γουινγκ τσουν
    επειδη πανε και πολλα κοριτσια κατα την γνωμη του.
    Ώπα μεγάλε...!
    Με παρεξήγησες άγρια...

    Σε καμμία περίπτωση, δεν "κατέληξα",
    πολύ περισσότερο ΔΕΝ "κατέληξα, επιλέγοντας" το Wing Chun, επειδή "πάνε πολλά κορίτσια",
    και άρα, είναι καλή ευκαιρία για "οφθαλμόλουτρα"...!

    Τέσπα!
    Δεν σου τη λέω, σε καμμία περίπτωση, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά, δημιουργώντας ασάφεια, και ως εκ τούτου, αφορμή για παρερμηνείες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-02-12 14:39 #39
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα μεγάλε...!
    Με παρεξήγησες άγρια...

    Σε καμμία περίπτωση, δεν "κατέληξα",
    πολύ περισσότερο ΔΕΝ "κατέληξα, επιλέγοντας" το Wing Chun, επειδή "πάνε πολλά κορίτσια",
    και άρα, είναι καλή ευκαιρία για "οφθαλμόλουτρα"...!

    Τέσπα!
    Δεν σου τη λέω, σε καμμία περίπτωση, ίσως να μην το διατύπωσα σωστά, δημιουργώντας ασάφεια, και ως εκ τούτου, αφορμή για παρερμηνείες...
    μακαρι να ειμαι λαθος και να βρεις αυτο που ψαχνεις εγω την αποψη περι του τι να επιλεξεις στην εχω πει εξαρχης ειτε πυγμαχια ειτε γουινγκ τσουν εχει δεν εχει κοριτσια
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-02-12 15:01 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, πραγματικά (!!), για την υπομονή σου, την καρτερικότητά σου, και τη σοφία που διέπει τις απαντήσεις σου...!
    Πράγματι,
    η γνήσια ΠΤ, διαπλάθει βαθιά το χαρακτήρα μας, και τη στάση ζωής μας,
    και αυτό νομίζω,
    αποδεικνύεται ολοκάθαρα μέσα από τις απαντήσεις που δίνεις, σ'ένα άγνωστο και άσχετο μέλος του Forum, όπως είμαι εγώ...!

    Η "ορολογία", ενός εντελώς "εκτός πνεύματος", είναι λογικό και αναμενόμενο, πολλές φορές, να είναι κάπως "off -side"...
    Πράγματι,
    το "πρακτικό μέρος", ήταν αυτό που με υπερκάλυψες, και που εναπόκειται στο Καταστατικό της κάθε Σχολής...
    Δηλαδή, ενδυμασία, συχνότητα προπονήσεων, κόστη κλπ...
    Το "τεχνικό μέρος",
    αφορά, στην αντίληψή μου πάντα (...),
    το τί, αναπόφευκτα γυμνάζεις, μέσω της αντίστοιχης Προπόνησης, και των αντίστοιχων Τεχνικών που διδάσκεσαι στην κάθε ΠΤ.

    Οπότε, θα 'θελα πραγματικά, μια καλοπροαίρετη σύγκριση,
    ως προς τις μυικές ομάδες, που αναπόφευκτα γυμνάζονται, στην περίπτωση :
    Tai Chi vs. Aikido vs. Wing Chun

    Το "vs.", εννοείται, δεν είναι στο παιδαριώδες πνεύμα, του ποιά είναι η "καλύτερη", η περισσότερο "γ@μ@ω" ΠΤ,
    αλλά, στο Πλαίσιο του να γίνει μια κάποια αντιπαραβολή,
    σε μεταξύ τους "τεχνικά κομμάτια"...

    Να 'σαι καλά!



    Υ.Γ. Συγνώμη για τον ενικό, ειλικρινά, είναι εντελώς καλοπροαίρετος...
    Μου ζητάς να συγκρίνω τελείως ανόμοια μεταξύ τους συστήματα και το ίδιο ισχύει και με το τι γυμνάζει ποιο.

    Θα πρέπει να καταλάβεις ότι στις ΠΤ δεν υπάρχει «γυμνάζω την τάδε μυική ομάδα» ή κάτι ανάλογο. Και θα πρέπει επίσης να καταλάβεις ότι το σώμα, και πάλι στις ΠΤ, αντιμετωπίζεται ως εργαλείο, ως μέσο αν θες, για την επίτευξη κάποιων στόχων.

    Εν ολίγοις, μια πλήρης ΠΤ η οποία διδάσκεται σωστά (τονίζω το «διδάσκεται σωστά») γυμνάζει όλο το σώμα ταυτόχρονα. Όταν ασκείσαι στις ΠΤ, κινούνται όλες οι μυικές ομάδες, καθώς πρέπει να εκτελέσεις συχνά περίπλοκες κινήσεις οι οποίες απαιτούν συντονισμό, ισορροπία, δύναμη, ευλυγισία, ταχύτητα, έκρηξη και αντοχή.

    Τέλοσπάντων, εγώ είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να το ψάχνεις άλλο, ούτε να προσπαθείς μέσα από ένα forum να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει. Αυτό θα το καταλάβεις μόνο στην πράξη, γιατί ό,τι και να σου πω εγώ ή ο καθένας, μπορεί να απέχει πολύ από αυτό που θα συναντήσεις.

    Εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthr...BD%CF%8E%CE%BD

    είπες ότι το είδες και ότι «βάζω τις συντεταγμένες» κτλ. Αν πράγματι το πιστεύεις αυτό, τότε θα ακολουθήσεις αυτό που έχω ήδη γράψει εκεί, και είναι το εξής:

    Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί όταν αποφασίζουν να ασχοληθούν με μια ΠΤ, είναι ότι επιλέγουν σύστημα και όχι Σχολή. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι βασικός σκοπός των παραδοσιακών ΠΤ είναι να φέρουν τον μαθητή σε μια ισορροπία σώματος - πνεύματος και ψυχής. Για να γίνει αυτό πραγματικότητα όμως, το παν είναι ο Δάσκαλος να μπορεί να σε καθοδηγήσει και να ξέρει πως να εφαρμόσει και να μεταδόσει το σύστημα που κατέχει.

    Με άλλα λόγια, το πιο πλούσιο σε κινήσεις σύστημα μπορεί να είναι σκάρτο αν ο Δάσκαλος κάνει λάθος μάθημα και το πιο φτωχό να είναι αληθινός θησαυρός, αν ο Δάσκαλος ξέρει πως να κάνει το μάθημα.

    Σε μια Σχολή παραδοσιακών ΠΤ, όλα αρχίζουν και ξεκινάνε από τον Δάσκαλο, λοιπόν. Αν είναι αληθινός, έχει περάσει πολλά χρόνια μελετώντας και έχει ασχοληθεί με προπονητική, διατροφή, υγιεινή κτλ, οι πιθανότητες να γίνεται ολοκληρωμένο μάθημα είναι αρκετές.

    Αν πάλι είναι Δάσκαλος μόνο κατά τίτλο, τα παραπάνω απλά δεν θα ισχύουν.
    Αυτά από εμένα.

    Υ.Γ.: Πρόσεξε, γιατί κάποιες φορές κοιτάμε πολύ το δέντρο και χάνουμε το δάσος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lao : 21-02-12 στις 15:05
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-02-12 15:09 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'σαι καλά!
    Θα κοιτάξω τα σχετικά βιντεο στο προφιλ σου, και ό,τι απορία έχω, θα σου γράψω.
    Σ'ευχαριστώ πάντως, πάρα πολύ
    Ότι θέλεις φίλε μου ! ! Παρακαλώ πολύ, δεν κάνει τίποτα !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-02-12 16:13 #42
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anasm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά χαρά και πάλι..!

    Κάνοντας ένα πέρασμα από το YouTube, και βλέποντας,
    χαρακτηριστικά ίσως videάκια, από διάφορες Πολεμικές Τέχνες,
    θα ‘θελα να ρωτήσω τη γνώμη –εμπειρία σας,
    σχετικά με :

    • Tai chi
    • Aikido

    Οι σκέψεις που έκανα, με δεδομένη εννοείται την απειρία μου,
    ήταν ότι,
    θα με ενδιέφερε ίσως, πάρα πολύ,
    μια Πολεμική Τέχνη, που να εστιάζει, κατά κύριο λόγο στα άνω άκρα,
    αφήνοντας στα κάτω άκρα, έναν ρόλο επικουρικό,
    και κατά βάση καλής ισορροπίας του σώματος.
    Κάπου νιώθω δηλαδή,
    ότι το Karate, το Muay Thai,και άλλα «παρεμφερή» (συγχωρήστε με για τον παραλληλισμό),
    ίσως,
    δίνουν ισόποσο σχεδόν ρόλο, σε άνω και κάτω άκρα,
    με αποτέλεσμα, λόγω και κάποιων προβλημάτων στα γόνατα,
    ίσως να μην έπρεπε να το δοκιμάσω…

    Τι λέτε κι εσείς…?
    Aδερφέ, πολύ καλές και οι 2, ειδικά το aikido. Αλλά είσαι 35χρονών, θα σου πρότεινα κάτι, που στην ηλικία αυτή σε πλειοψηφία είναι πιο ενδιαφέρον, πιο εύκολο και γρήγορο να μάθεις. Δυστυχώς οι πολύπλοκες πολεμικές τέχνες, ίσως σιγά σιγά σε ξενερώσουν, εκτός του ότι δύσκολα θα βρεις καλή σχολή στην Ελλάδα. Γιατί δεν αρχίζει με το κλασσικό και παραδοσιακό μπόξ; Πιστεύω είναι το πιο γρήγορο να χρησιμοποιήσεις ότι μάθεις, ενδιαφέρον και επίσης δεν χρησιμοποιείς κάτω άκρα. Νομίζω μόλις αρχίσεις να μαθαίνεις ειδικά κλασσικές τεχνικές, κινήσεις και συνδυασμούς πιθανώς και να πορωθείς και να μη θες να σταματήσεις. Παρόλο που κάνω muay-thai, πήγαινα μια περίοδο ταυτόχρονα πυγμαχία για βελτίωση πυγμαχικών ικανοτήτων (έχω μεγάλο πλεονέκτημα στη δύναμη στα χέρια έναντι άλλων αθλητών) και μπορώ να πω ότι στεναχωρήθηκα όταν έπρεπε να το αφήσω.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morgoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχουν παρα πολλά ειδη πολεμικών τεχνών. ανάλογα τι ειναι αυτο που σε τραβαει.
    θες κλωτσομπουνιδια? κικ μποξ, μποξ, ται μποξ κτλ.
    λ.
    Τι εννοείς ται μποξ; Γιατί αν εννοείς το Muay - Thai σαν κλωτσομπουνίδι, απλά ιεροσυλία! Καταλαβαίνω βέβαια ότι δεν ξέρεις πολλά σχετικά με αυτό οπότε δεν πειράζει. Στα τεχνικά μπαίνει αυτό αδερφέ, στα πολύ τεχνικά μάλιστα. Χρησιμοποιείς 8 άκρα (9 για όσους χρησιμοποιούν κεφάλι στο παραδοσιακό ) και το παραδοσιακό έχει και λαβές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michaelangelo : 21-02-12 στις 16:20
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-02-12 13:54 #43
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακαρι να ειμαι λαθος και να βρεις αυτο που ψαχνεις εγω την αποψη περι του τι να επιλεξεις στην εχω πει εξαρχης ειτε πυγμαχια ειτε γουινγκ τσουν εχει δεν εχει κοριτσια
    Είσαι αθεράπευτα "ωραίος" !!!
    Με την καλή έννοια πάντα !!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-02-12 14:09 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michaelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aδερφέ, πολύ καλές και οι 2, ειδικά το aikido. Αλλά είσαι 35χρονών, θα σου πρότεινα κάτι, που στην ηλικία αυτή σε πλειοψηφία είναι πιο ενδιαφέρον, πιο εύκολο και γρήγορο να μάθεις. Δυστυχώς οι πολύπλοκες πολεμικές τέχνες, ίσως σιγά σιγά σε ξενερώσουν, εκτός του ότι δύσκολα θα βρεις καλή σχολή στην Ελλάδα. Γιατί δεν αρχίζει με το κλασσικό και παραδοσιακό μπόξ; Πιστεύω είναι το πιο γρήγορο να χρησιμοποιήσεις ότι μάθεις, ενδιαφέρον και επίσης δεν χρησιμοποιείς κάτω άκρα. Νομίζω μόλις αρχίσεις να μαθαίνεις ειδικά κλασσικές τεχνικές, κινήσεις και συνδυασμούς πιθανώς και να πορωθείς και να μη θες να σταματήσεις. Παρόλο που κάνω muay-thai, πήγαινα μια περίοδο ταυτόχρονα πυγμαχία για βελτίωση πυγμαχικών ικανοτήτων (έχω μεγάλο πλεονέκτημα στη δύναμη στα χέρια έναντι άλλων αθλητών) και μπορώ να πω ότι στεναχωρήθηκα όταν έπρεπε να το αφήσω.
    Να 'σαι καλά φίλε μου.
    Σ'ευχαριστώ πολύ, για το χρόνο σου και τις παρατηρήσεις σου.

    Απλά,
    προτιμώ κάτι, ας πούμε πιο "εγκεφαλικό", παρά κάτι έντονα επιθετικό...
    Κάπου έχω συνδέσει το μποξ, και την πυγμαχία, με μαυρισμένα μάτια και μώλωπες "νύχτας"...
    Οπότε, μάλλον, θα έλεγα όχι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-02-12 14:21 #45
    Προεπιλογή
    το tai chi δν το θεωρω τοσο πολεμικι τεχνη οσο εσωτερικη δυναμη σιγουρα εχει τεχνικες κ αυτομυνα αλα ο κυριως λογος του δν στοχευει στο να σε κανει τοσο να αμυνεσε οσο στο να μαθεις ποιος εισαι κ που θες να πας .
    αν κ το αγαπαω το tai chi (1 χρονο που μαι απο το ατυχημα tai chi Κανω με εχει βοηθησει ) απο την αλη αν σου αρεσει εγω λεω να το κανεις αν κανεις αρκετα χρονια 3-5 π.χ σαφως κ θα εχεις μαθει πραματα
    το aikido θελει κ αυτο γονατα οσο περιεργο κ αν σου φενετε για να κανεις ριψεις στον αλον παιζει ρολο ο βηματισμος σου κ το κατω μερος του σωματος σου
    πολυ καλο κ το aikido κοιτα κ wing chun το οποιο ειναι λυτο.
    αυτα απο μενα .
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία