Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 22-02-12 16:06 #1
    Το avatar του χρήστη Pka

    Εγγραφή
    03-10-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    29
    Προεπιλογή Δυσκολία με τη διατροφή-μεταβολισμό
    Γεια σας παιδιά! Γενικά έχω το πρόβλημα ότι δυσκολεύομαι να βάλω και να κρατήσω μυϊκή μάζα και αυτό το συγκρίνω και με άλλους φίλους που σε λιγότερο χρόνο έχουν 3πλάσια αποτελέσματα. Με το γυμναστήριο ασχολούμαι 3 χρόνια όμως δεν έχω φτάσει εκεί που θα έπρεπε και σίγουρα φταίει η διατροφή μου. Τρώω 4-5 γεύματα την ημέρα με υδατάνθρακες και πρωτεϊνες και απ'όλα και πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα γυμναστήριο όμως πάλι χάνω την μυϊκή που έβαλα πέρσυ, αρνητικό αποτέλεσμα δηλαδή. Τι φταίει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-02-12 17:01 #2
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    λογικα δεν παιρνεις αρκετη ποσοτητα πρωτεινης απο οσο χρειαζεται ο οργανισμος σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-02-12 01:13 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Pka,αυτο που γραφεις ειναι πολυ γενικο κ μαλλον ειναι λιγο εκτος,απο πλευρας υπολογισμων/εκτιμησης που εχεις κανει..
    οταν λες μυικη μαζι,εννοεις κιλα στην ζυγαρια,η εχεις μετρησει την συσταση του σωματος σου κ εχεις δει οτι οντως χανεις μυικη μαζα χρονο με τον χρονο κ ενω γυμναζεσαι?
    αν ειναι το 2ο,που το κοβω χλωμο,ισχυει αυτο που σου γραψε ο Galthazar..
    αν ειναι το πρωτο δεν τρως αρκετα κ δεν βαζεις κιλα πανω σου..

    υπαρχει κ η αλλη εκδοχη,η οποια λεει οτι δεν κανεις σοβαρες προπονησεις..με "αερα" στο γυμναστηριο τα κιλα δεν ερχονται..
    μην κοιτας τι κανουν οι φιλοι σου..αλλα σωματα αυτοι,αλλα εσυ..λογικα ομως στο οτι δεν τρως αρκετα βρισκεται το προβλημα.
    γραψε μια στο περiπου τι τρως μια μεση μερα για να δουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-02-12 01:53 #4
    Το avatar του χρήστη Pka

    Εγγραφή
    03-10-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    29
    Προεπιλογή
    Εννοώ ποσοστό μυϊκής καθώς έκανα λιπομέτρηση κάθε 2μηνο σχεδόν. Για παράδειγμα ενώ ξεκίνησα τον Αύγουστο 72 κιλά (1.80 ύψος σχεδόν 18 χρονών) με 46,9 μυϊκή έφτασα μέσα σε ένα δίμηνο 73-74 κιλά με 46,2 μυϊκή ενώ έκανα εντατική γυμναστική για όγκο κυκλικό. Το πρόγραμμα ήταν από το γυμναστήριο και τα κιλά ήταν ικανοποιητικά μεγάλα που χρησιμοποιούσα. (Τώρα εδώ και μήνες χάλασε το μηχάνημα λιπομέτρησης και δεν μπορώ να παρακολουθήσω...όμως πιστεύω συνεχίζεται ομοίως η κατάσταση)

    Να προσθέσω ας πούμε για να καταλάβετε το πόσο εύκολα τα χάνω ότι μέσα σε μία εβδομάδα ταξιδιού τον Ιούνιο έχασα 3 κιλά. Είχε βέβαια περπάτημα αλλά δεν δικαιολογείται.

    Τώρα από διατροφή δυστυχώς μπαίνω δύσκολα σε πρόγραμμα λόγω φροντηστηρίων και σχολείου που με κάνουν να λέιπω από το σπίτι για 10 ώρες πάνω κάτω την ημέρα.
    Πάντως το πρωί πριν το σχολείο τρώω δημητρικά, στο σχολείο προτιμώ κάτι που να περιέχει κασέρι, αλλαντικά, μεσημεριανό κρέας κυρίως και ζυμαρικά. Απόγευμα κάποιο φρούτο ή κάτι ανάλογο πριν το γυμναστήριο- φροντηστήριο ενώ μετά συνήθως τρώω 2 τόστ. Τώρα που το βλέπω κι εγώ γραμμένο φαίνεται εντελώς ακατάλληλο...

    Δεν ξέρω αν βοήθησα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-02-12 01:57 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι,δεν τρως οσο πρεπει..
    μπες μια στην ενοτητα διατροφη,κ ριξε μια ματια στα πανω πανω θεματα..
    θα παρεις μια ιδεα για το τι πρεπει να κανεις..
    διατροφη ογκου με αυτα που εγραψες,δεν υπαρχει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-02-12 02:05 #6
    Το avatar του χρήστη Pka

    Εγγραφή
    03-10-2011
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    29
    Προεπιλογή
    Έχω διαβάσει μερικά από τα θέματα που αναφέρεις, θα τα ρίξω όμως μια καλύτερη ματιά ώστε να βρω τρόπο να τα εφαρμόσω. Ευχαριστώ και τους δύο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-02-12 14:51 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω διαβάσει μερικά από τα θέματα που αναφέρεις, θα τα ρίξω όμως μια καλύτερη ματιά ώστε να βρω τρόπο να τα εφαρμόσω. Ευχαριστώ και τους δύο!
    δες
    εδω
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση