Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 118
  1. 11-04-12 21:48 #31
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Το προγραμμα που ακολουθησα, εμπνευσμενο απο αυτο για 6 εβδομαδες ηταν το εξης
    1η προπο: 1. front 2. chin ups (+βαρος) 3. dips (+βαρος) 4. πλαγιοι δελτ 5. δικεφ
    2η προπο. 1. incline bench 2. conv. Deads 3. T- bar 4. calves 5. ABS
    3η προπο. 1. pull ups (+βαρος), 2. military 3. front, 4. close grip, 5. back delts
    4η προπο. 1. conv. Deads 2. pendlay 3. dips (+βαρος) 4. calves 5. abs
    5η προπο (προαιρετικη). 1 οπισθολαιμιες πιεσεις ωμων, 2. front, 3. pull ups/ shrugs, 4. skull crushers, 5. πηχεις

    Εκανα συνολο γυρω στις 26- 27 προπονησεις.

    Επαναληψεις ως εξης
    1. 7- 10* 4
    2. 8* 6
    3., 4., 5. συμφωνα με το αρχικο post.

    Σετ των 2 επαναληψεων δεν κανω, κολλημενο μυαλο τπτ παραπανω.
    To 1rm δεν το ξερω σε καμια ασκηση, εντελως θεωρητικα το χω στο μυαλο μου, οποτε τα κιλα πηγαν στην ουσια διαισθητικα.
    Στην πρωτη ασκηση ειχα ενα ευρος στα σετ που εξαρτιοταν καθε φορα απο το πως νιωθω για να παω σε max κιλα.
    Η εμπειρια μου με push/ pull/ legs ηταν σχεδον μηδενικη. Θελω να πω οτι ναι μεν καθε χρονο εκανα 4 εβδομαδες ενα τετοιο προγραμμα (3 προπονησεις την εβδομαδα που ειχαν 2 ασκησεις ποδια, 1 πλατη, 1 στηθος/ ωμους και 1 βοηθητικη), αλλα παντα το παραταγα μετα το περας της 4ης εβδομαδας γιατι μου εβγαζε εντονη νευρικοτητα.

    Οσον αφορα το προγραμμα τωρα ειχα μεγαλη αυξηση κιλων (το οποιο το αποδιδω κυριως στο specialization της καθε ασκησης) και αντοχης (το πρωτοκολλο του @aepiskeptis στην 3η ασκηση ειναι εξαιρετικο κατα τη γνωμη μου για τετοια θεματα) το πραγραμμα διαρκουσε 1 ωρα.
    Εκ των υστερων κρινοντας, επρεπε να το σταματησω την 5η εβδομαδα και αυτο καθως πηγαιναν ολα πολυ καλα, το τελευταιο 10ημερο παρουσιασα πονους στις κλειδωσεις. Το τελευταιο πιθανον οφειλεται στο γεγονος οτι αυξησα τα κιλα αρκετα στις τελευταιες προπο με αποτελεσμα να κλειδωνω στο τελος της θετικης. Τωρα βρισκομαι σε deload για 2 εβομαδες συνολο αλλα τη δευτερη εχω σκοπο να κανω 3 προπο και μαλλον οχι ποδια να δω πως θα με παει.
    Τωρα αν δεν ειχα τους τραυματισμους, μονο θετικα θα ειχα να πω (θα το χαρακτηριζα το καλυτερο προγραμμα που χω κανει) και κλειδωσεων επιτρεποντος θα συνεχισω σε παρομοιο μοτιβο κρατοντας σχεδον ολα τα στοιχεια εκτος απο ποδια που θα τα βαλω σταθερα 2η ή 3η ασκηση σε 6*6.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-04-12 00:41 #32
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για το φεεντμπακ

    θα ηθελα να προσθεσω οτι η ιδεα πισω απο την ασκηση 3. ειναι περισσοτερο ως gpp με κυκλικη εναλλαγη λεγκς/πουσ/πουλ.

    επισης θα ηθελα να ξαναγραψω ο,τι οι επαναληψεις δεν ειναι απολυτες, ο καθενας μπορει να κινηθει σε ο,τι ευρος νομιζει.

    δεν το χα σκεφτει στις 5 προπονησεις με κυκλικη εναλλαγη, θα το δω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-05-12 14:45 #33
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    οσο για τα deadlifts, που τα εκανα 2 φορες τη βδομαδα νομιζω οτι ειναι υπερβολη (ηταν συνολικα 18 σετ την εβδομαδα).

    αναφερομαι κυριως σε αναρρωση καθως την επομενη τα front βγαινουν με δυσκολια.
    τωρα τα χω μια σε 7*6 μια φορα.

    πιστευω πως και τελειως να τα εβγαζα δεν θα υπηρχε θεμα απλα θελω να κραταω μια στοιχειωδη επαφη με τα κιλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-05-12 15:54 #34
    Το avatar του χρήστη johny_8

    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περ.
    ΘΕΣΣ/ΕΒΡΟΣ
    Μηνύματα
    606
    Προεπιλογή
    φίλε aepiskeptiw καπου έλεγες να το πας σε simmons σε westside barbell φαντάζομαι σωστα;
    Wolff's Law

    Μένουμε Ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-06-12 00:12 #35
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    να κανω ενα update εδω.

    17η εβδομαδα που συνεχιζω το full body σε αυτο το μοτιβο.
    ο πρωτος κυκλος ηταν 6+2 deload, ο δευτερος 5+1 και εκει μου κολλαει καλυτερα οποτε εκει θα το κρατησω.
    παααρα πολυ ευχαριστημενος απο το προγραμμα, βεβαια εχω αλλαξει λιγο επαναληψεις για να ειναι πιο κοντα στα γουστα μου. γενικα την 3η ασκηση για gpp τις 3 φορες ακολουθω το αρχικο πρωτοκολλο, 2 φορες θα κανω bear complex με στοχο το 4*5 στο δεκαλεπτο ή deadlift με στοχο 5- 6 * 10 στο δεκαλεπτο. δεν κρατα πανω απο 50- 1 ωρα.
    παραλληλα, εχω προσθεσει και 6η προπο στο 40λεπτο (ετσι για το χαβαλε ) οταν προλαβαινω που ειναι εναλλαξ deadlift ή bear complex αναλογα τι εκανα μεσα στη βδομαδα, τπτ farmers walk και καμια βοηθητικη ασκηση ακομα.

    νομιζω οτι βρηκα τις στανταρ ρουτινες μου

    α! πριν κανα 20ημερο ενας τυπας στο γυμναστηριο με ρωτησε "παλι ποδια κανεις?" οποτε και ο τιτλος κρινεται επιτυχημενος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-06-12 14:48 #36
    Προεπιλογή
    το περιεργο ειναι, σε βλεπουν καθε φορα να κανεις κατι σε στηθος, κατι σε πλατη και κατι σε ποδια, κανεις π*$##ς δε λεει, "παλι πλατη κανεις?" , ολοι λενε "παλι ποδια κανεις?" ή "μονο ποδια κανεις?", γιατι κολλανε με τα ποδια, τους φαινεται οκ και συνηθισμενο να κανεις παγκο, αλλα στα ποδια ειναι αξιοπεριεργο? δεν το καταλαβαινω καθολου

    ναι λυκε υπαρχει καπου westside for bodybuilding δες στο τ νατιον ή στο myosynthesis βεβαια αν δεν εχεις λαστιχα και τετοια, οι εκρηκτικες μερες μετρεπονται σε μερες μαχ χ 1 @ 10'



    αβερατζ

    μηπως θα σου ηταν ευκολο, να γραψεις και πως λειτουργησε για σωματικη συσταση, δυναμη κτλ σε σχεση με τη διαιτα και ποια ηταν αυτη, ευχαριστω


    επισης, νομιζω οτι θα ειναι ιδιαιτερα καρποφωρο να το πω, μετα απο κανα 6 μηνο ή χρονο ή οποτε βρεθει καποιος σε παρατεταμενο πλατω που καμια μεθοδο δε δουλευει (deloading, αυξηση του προπονητικου ογκου, αυξηση των θερμιδων) η τετρ μεθοδος να αλλαχτει σε straight sets πχ 8-15χ4 ή 5-10χ6 με την αυξηση των κιλων να γινεται οταν με τα χ κιλά βγουν οι 60 συνολικες επαναληψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-06-12 19:27 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης, νομιζω οτι θα ειναι ιδιαιτερα καρποφωρο να το πω, μετα απο κανα 6 μηνο ή χρονο ή οποτε βρεθει καποιος σε παρατεταμενο πλατω που καμια μεθοδο δε δουλευει (deloading, αυξηση του προπονητικου ογκου, αυξηση των θερμιδων) η τετρ μεθοδος να αλλαχτει σε straight sets πχ 8-15χ4 ή 5-10χ6 με την αυξηση των κιλων να γινεται οταν με τα χ κιλά βγουν οι 60 συνολικες επαναληψεις.
    αυτό έκανα εγώ εξαρχής επειδή βαριόμουν να προσθέτω λίγα λίγα κιλά στη μπάρα. αν κατάλαβα καλά και λέμε το ίδιο. πχ έβαζα στη μπάρα 60 κιλά για πιέσεις στήθους και στόχευα σε 8 σετ των 4 επαναλήψεων. στα 2 τελευταία δε βγαίναν 4. την επόμενη φορά πάλι 8χ4. όταν βγουν και στα 8 4 επαν. τότε πάμε στα 9 σετ κι έτσι μέχρι τα 15, οπότε και βάζουμε πχ 70 κιλά και στοχεύουμε πάλι σε 8χ4 κλπ κλπ
    καλά τα λέω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-06-12 20:23 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό έκανα εγώ εξαρχής επειδή βαριόμουν να προσθέτω λίγα λίγα κιλά στη μπάρα. αν κατάλαβα καλά και λέμε το ίδιο. πχ έβαζα στη μπάρα 60 κιλά για πιέσεις στήθους και στόχευα σε 8 σετ των 4 επαναλήψεων. στα 2 τελευταία δε βγαίναν 4. την επόμενη φορά πάλι 8χ4. όταν βγουν και στα 8 4 επαν. τότε πάμε στα 9 σετ κι έτσι μέχρι τα 15, οπότε και βάζουμε πχ 70 κιλά και στοχεύουμε πάλι σε 8χ4 κλπ κλπ
    καλά τα λέω;
    Κάπως έτσι είναι τα προγράμματα του Hepburn
    Ελληνικό Σωματείο Δυναμικού Τριάθλου
    “Strength is the product of struggle, you must do what others don’t to achieve what others won’t”
    Henry Rollins
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-06-12 21:36 #39
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το περιεργο ειναι, σε βλεπουν καθε φορα να κανεις κατι σε στηθος, κατι σε πλατη και κατι σε ποδια, κανεις π*$##ς δε λεει, "παλι πλατη κανεις?" , ολοι λενε "παλι ποδια κανεις?" ή "μονο ποδια κανεις?", γιατι κολλανε με τα ποδια, τους φαινεται οκ και συνηθισμενο να κανεις παγκο, αλλα στα ποδια ειναι αξιοπεριεργο? δεν το καταλαβαινω καθολου
    Αυτό που λες το βρισκω εξαιρετικα διασκεδαστικο. Δυστυχως είναι ένα από τα σημεια που παραμελει ο μεσος ασκουμενος οποτε μαλλον προκαλει εντυπωση να το βλεπει καποιος σε σχεδον καθημερινη βαση. Παντως και γω μεχρι να αποφασισω να δωσω βαση στα ποδια περασαν καμια 3αρια χρονια που επεφεραν ασυμμετρια η οποια μολις φετος και μετα από αρκετη ταλαιπωρια επιτελους εξισορροπηθηκε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως θα σου ηταν ευκολο, να γραψεις και πως λειτουργησε για σωματικη συσταση, δυναμη κτλ σε σχεση με τη διαιτα και ποια ηταν αυτη, ευχαριστω


    Ευχαριστως.
    Κοιτα να δεις τι παιζει. Θεωρω ότι το σωμα μου είναι αρκετα δυστροπο δηλ. ότι για να βαλω λιγη μαζα παραπανω πρεπει να παλεψω με το διαολο (και μην ρωτατε ποιος νικαει ). Γενικα νομιζω ότι γονιδιακα δεν το χω οσον αφορα τη μυικοτητα (αν θεωρησουμε δε ότι η θεωρια για την περιμετρο του καρπου και το ποσο κρεας μπορεις να βαλεις ισχυει τοτε στα ιδανικα μου θα ειμαι κιλα= υψος- 100) αλλα μπορω να πω ότι οσον αφορα τη δυναμη κατι κανω (και την οποια συνδεση εχει αυτό με το ΚΝΣ). Τωρα, παρε σαν δεδομενο ότι καμποσα χρονια εχω κινηθει σε διαιτες με ψηλα τον υδατανθρακα, μπαρες επιασα μετα τα 20 καθως επισης ότι το εφηβικο μου προφιλ ήταν ότι να ναι οσον αφορα τον αθλητισμο.
    Τελος παντων μακρινη ιστορια συντομη όταν πηγαινα να γραμμωσω επρεπε να κατεβω αρκετα σε κιλα (συνηθως 6- 8 κατω από το υψος μου) ώστε να πω ότι κατι «φανηκε». Σοβαρο ογκο παλι με υδατανθρακα σαν βαση εκανα πριν 3-4 χρονια μονο για ένα 8μηνο, εβαλα 13 κιλα ευκολα (αλλα λιπωνα το ιδιo ευκολα στα +6- +7 από το υψος μου) και τα χασα το ιδιο ευκολα. Γενικα κατι τετοιο δεν με ευχαριστουσε οσον αφορα το ανεβοκατεβασμα οποτε τα τελευταια 2 χρονια εχω μπει σε μια προσπαθεια recomp με απωτερο στοχο να εχω ένα αξιοπρεπες για τα γουστα μου συνολο και να ανεβαζω συνεχως τις θερμιδικες μου αναγκες για να συντηρω τα ιδια κιλα που θελω να κινουμαι. Αυτό σημαινει πως κάθε χρονο όταν μπαινω σε μια υποτυπωδη γραμμωση να μην φτανω σε σημειο πεινας κατω των 2000 θερμιδων, δεν την βρισκω πλεον με τετοια πραγματα.

    Μπορει να φαινονται ακυρα με το θεμα, ομως θεωρω απαραιτητο να ξερει καποιος που διαβαζει που γενικα κινηθηκα παλιοτερα για να κατανοησει και το συμπερασμα που θα καταληξω. Οποτε υπομονη .
    Φετος τα γ@##σα όλα. Ειδα καποια post που ειχαν ενδιαφερον και ειπα να κανω κανα πειραματακι. Ετσι από split /hiit 4 προπο, διαιτα ψηλα σε υδατανθρακα, 5 γευματα σεπτεμβρη- οκτωβρη, πηγα σε upper/ lower, 25- 30 πρ/ 25- 20 υδατ/ 50 (25 κορ) λιπ. 3 γευματα
    Στη συνεχεια καπου τελη φεβρουαριου περασα σε αυτό το full body.
    Διατροφη ξανα 25- 30 πρ/ 25- 20 υδατ/ 50 (25 κορ) λιπ και αρχικα 4 προπο (σπνια εβαζα 5).
    Η διαφορα είναι ότι αρχισα να IFαρω, 2 γευματα την μερα στην αρχη με το 1 γευμα πριν από την προπο, τη βδομαδα πριν το πασχα αρχισα καρφι fasted προπονησεις που τις κραταω ακομα.
    Οι θερμιδες συντηρησης με αυτό το προγραμμα, εστω και λιγο ανεβηκαν κατι που βρισκω ιδιαιτερα θετικο (3000 για κιλα= υψος- 100). Δηλ. για να συντηρησω τα χ κιλα μου επρεπε να φαω παραπανω αλλιως εχανα. Ε καπου τωρα 8 βδομαδες κανω ένα mini cutting με το ιδιο προγραμμα πλεον στις 2500 με macros 32/18/50 (25- 30). Θα μου πεις cutting στις 2500?
    Ναι, αλλα εχω αυξησει τη σωματικη μου δραστηριοτητα σε 5- 6 προπο την εβδομαδα (χωρις καταπιεση και αυθυποβολη) απλα εκατσε.

    Τα κιλα ανεβηκαν κατά πολύ, η αντοχη το ιδιο. Και τωρα που εχω χαμηλωσει σε θερμιδες τα κιλα πανε καλα χωρις ακομα grinding reps.
    Σωματικη συσταση. Τωρα ειμαι δυο κιλα κατω από το υψος μου και εχω φλεβες σε σημεια που πριν τις εβλεπα με αλλα 4 κιλα κατω. Δεν ξερω αν σου φτανει… οι κοιλιακοι είναι ελαχιστα κατω από το τελευταιο στρωμα λιπους που κανονικα πρεπει να διωξω και είναι αρκετα ανεπτυγμενοι. Βεβαια, στην ουσια δεν τους χτυπαγα μεχρι προτινος σχεδον καθολου (γιατι απλα βαριεμαι) ότι ογκο εχουν τον αποδιδω στις βασικες ασκησεις.
    Συμπληρωματα τπτ το ιδιαιτερα fancy,τα χω ποσταρει οσα είναι κατά καιρους ή εχω γραψει στο θεμα που προυπηρχε. Μια αναφορα στα stims μονο μιας και λενε πως τετοιου ειδους προγραμματα καλο είναι να μην παιρνεις και πολλα. Κινουμαι στα 200mg καφεινης με αλλους δυο καφεδες συνολο πριν την προπο (ετσι κι αλλιως νιτρικα εχω δοκιμασεi μονο σε samples ή από κανεναν φιλο) και για ένα 12ημερο ειχα και yohimbine την οποια όμως σταματησα καθως τουλαχιστον από stim σε εμενα τπτ (αλλα χωρις sides). Την alcar που εχω τωρα δεν παρουσιαζα κανενα stim εφε αλλα απλα μου αρεσει.

    για να πω οτι πηγαν ολα αψογα ομως πρεπει να κανω και τπτ εξετασεις που δεν το βλεπω πριν τα τελη αυγουστου.

    Και μια ερωτηση για την κουβεντα. Θα κανω σε 3 βδομαδες deload και recarb. Εχω 3 επιλογες. (α) Να πω μια χαρα ειμαι, να μην κατεβω σε θερμιδες και να το ληξω σε αυτές (αλλον ένα κυκλο 5+1 και μετα ανεβασμα παλι για να επανελθω στα προτερα με την πιθανοτητα οι θερμιδες συντηρησης μου να αυξηθουν περαιτερω). (β) Να κατεβω στις 2200- 2250 με ιδια μακρος (και μετα ομοιως ότι γραφω στην παραπανω παρενθεση καθως για μενα αυτος είναι ο στοχος). (γ) Να μεινω στις 2500 και να το παω σε 35/15/50.
    το τελευταιο μου είναι πιο ελκυστικο αλλα δεν ξερω αν εχει κατι να μου προσφερει, καθως είναι πολύ λεπτα τα νουμερα και πρεπει να μια σκυλι (και δεν νομιζω να το επιθυμω).

    Την τελευταια παρενθεση παρεβλεψε την αν δωσεις απαντηση/ εικασια. Ειπαμε, ετσι για την κουβεντα. Το πιο πιθανο όπως θελω είναι η ζωη να με κρατησει απασχολημενο με πιο σημαντικα πραγματα.


    Αν με ρωτησει καποιος πως νοιωθω γενικα μεσα στη μερα μου, με αυτή τη διατροφη και προπονηση θα πω οχι μονο καλυτερα από τα 20 μου αλλα και καλυτερα από τα 25 μου.
    Πιο συγκεκριμενα
    Όνομα: 41784_104062492968947_7665_n.jpg Εμφανίσεις: 616 Μέγεθος: 20,0 KB




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης, νομιζω οτι θα ειναι ιδιαιτερα καρποφωρο να το πω, μετα απο κανα 6 μηνο ή χρονο ή οποτε βρεθει καποιος σε παρατεταμενο πλατω που καμια μεθοδο δε δουλευει (deloading, αυξηση του προπονητικου ογκου, αυξηση των θερμιδων) η τετρ μεθοδος να αλλαχτει σε straight sets πχ 8-15χ4 ή 5-10χ6 με την αυξηση των κιλων να γινεται οταν με τα χ κιλά βγουν οι 60 συνολικες επαναληψεις.

    Ευχαριστω, όταν ερθει η ωρα και εχω καποια απορια θα ρωτησω.


    Να αναφερω κατι τελευταιο. Οι γνωστικες δομες των ανθρωπων είναι πολύ δυσκολο να αλλαξουν (α ρε Piaget!). Βλεπετε ειμαστε ιδιαιτερα επιμονοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-06-12 22:49 #40
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό έκανα εγώ εξαρχής επειδή βαριόμουν να προσθέτω λίγα λίγα κιλά στη μπάρα. αν κατάλαβα καλά και λέμε το ίδιο. πχ έβαζα στη μπάρα 60 κιλά για πιέσεις στήθους και στόχευα σε 8 σετ των 4 επαναλήψεων. στα 2 τελευταία δε βγαίναν 4. την επόμενη φορά πάλι 8χ4. όταν βγουν και στα 8 4 επαν. τότε πάμε στα 9 σετ κι έτσι μέχρι τα 15, οπότε και βάζουμε πχ 70 κιλά και στοχεύουμε πάλι σε 8χ4 κλπ κλπ
    καλά τα λέω;
    σωστος το ιδιο λεμε. Νομιζω οτι η διαφορα ειναι οτι με τη μεθοδο τετρ, "χτυπας" κιλα πιο ψηλα στη σκαλα της % 1ρμ κ αυτο φερνει ΚΝΣ προσαρμογες και οφελη δυναμης. Ωστοσο, νομιζω οτι η μεθοδο με τα στρειτ σετς οπως αυτη που περιγραφεις εχει πιο γρηγορα υπερτροφικα αποτελεσματα, αν τα συνδυασεις και τα δυο σε 2 μηνες το ενα 2 μηνες το αλλο, μενει να δουμε τι θα βγει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 72K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπως έτσι είναι τα προγράμματα του Hepburn
    Το μονο που ξερω για τον κο Hepburn ειναι αυτα

    http://www.myosynthesis.com/workouts...pburn-routines
    http://chaosandpain.blogspot.gr/2011...a1441cd5112437

    επιπλεον εχω να απαντησω στο... , αυτο

    ωραιο σχολιο... μι λαικ

    Φιλε μου αβερατζουλη ευχαριστω πολυ για το κειμενο σου, παρα πολυ ενδιαφερον, σε εσενα λειτουργει καλυτερα απ οτι σ εμενα, ισως γιατι το εκανα πολυ καιρο και πριν απο αυτο πηγαινα τις επαν 5-3-1 νο γρινδινγ ρεπς, βουλγαρικη με 4-6 προπ/εβδ οπως το αρθρο του Π-Μαν

    Τωρα για τις επιλογες, δε ξερω τι να σου πω πραγματικα. Το μονο που κοβει βολτες αυτη την περιοδο στο κεφαλι μου ειναι το "psmf" "psmf" "psmf", πολυ φαι ή οχι και τοσο πολυ αλλα περισσοτερο, και τις επομενες μερες "psmf"..."psmf" που ουσιαστικα ειναι κατι σε ρεκομπ, αναλογα ποσο ψηλα ειναι το 'πολυ φαι".

    αυτο το χεις δει? http://www.precisionnutrition.com/in...asting/summary, για καποιο λογο ο συνδυασμος eat stop eat kai leangains με ισως ενα 40ωρο καθε 2 εβδ, δειχνει ενδιαφερον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-06-12 22:57 #41
    Προεπιλογή
    ααα κι οταν λες καρφι φαστεδ

    πας νηστικος, νο βσαα, νο γλουταμινη, νο ιντρα σεικ? φαστεδ=φαστεδ και μετα απο ποση ωρα τρως?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-06-12 23:14 #42
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    το λινκ το χω δει αλλα δεν θυμαμαι τπτ τωρα (δες το αλλο που σου στειλα και ασε τις χαζομαρες. cultιλικι )

    παντως απο τα συφραζομενα καταλαβαινω 24ωρο+ νηστεια. το κανω καμια 6ασι βδομαδες τωρα τις κυριακες που θα παω για μπανιο κτλ και δεν θελω να αγχωνομαι με φαι. γυρναω και τρωω γευμα p+f.

    νομιζω οτι ο cnp σε εχει επηρεασει ασχημα οσον αφορα το psmf

    ναι οπως τα λες, οχι bcaa ενω μου χαν μπει ιδεες κτλ (γλουταμινη? ινττα σεικ? σορρυ δεν τα κανα ποτε)
    τωρα πριν την προπο εχω 2γρ alcar, 200mg καφεινη και αλλους δυο καφεδες.


    γυρναω και τρωω. το μεταπροπονητικο shake το χω κοψει κανα εξαμηνο, την πρωτεινη σε σκονη την τρωω στο μεταπροπονητικο γευμα ολα μαζι. μεσα στην επομενη ωρα γινονται αυτα απο τη στιγμη που αφησω κατω τα βαρη (οπως λεγαμε παλια με το που αφησεις τα βαρη κατω πιες πρωτεινη εεεεεεεε το αντιθετο). αλλα πρωτα μια γερη δοση νικοτινης να ισιωσω

    παντως αυτο που βλεπω τωρα για την προπο και τη διατροφη σε αυτες τις θερμιδες να αναφερω οτι οταν κανω 6η προπο, δεν ακολουθω καποιο χαρτακι απλα κανω κατι καινουργιο.
    π.χ. πριν 4 βδομαδες ηταν bear complex, την προηγουμενη ηταν deadlift μεχρι 2πλες επαναληψεις για pr στα 2RM και αυτη ηταν το πρωτοκολλο απο linda του crossfit αλλα για 4*5 και 1*10 το τελευταιο (λεγοντας πρωτοκολλο εννοω οπως καθοριζουν σε αυτο τα κιλα που θα βαλεις σε καθε ασκηση). τι βλεπω πανω σε αυτο...

    παρα το οτι η μερα ειναι low carb medium fat καταληγω μεσα στο τελος της να τρωω οτι να ναι. σημερα π.χ. ειχε παραπανω φαγητο που ηταν πρωτεινη σε σκονη και μια σοκολατα 150gr 81%.
    τι θελω να πω με αυτο.
    μου φαινεται κατι τετοιες προπο που γινονται για χαβαλε τραβανε πολυ ενεργεια στο τελος.
    μηπως ηρθε ωρα για recarb/ refeed?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-06-12 23:23 #43
    Προεπιλογή
    εισαι διατροφικος αποστατης ενας αληθινος επαναστατης κυνηγημενος απο το κατεστημενο
    και σου αρεσει εεεεεε

    (τι ζημια ειναι το λινκ ρε φιλε.....)


    ο εατ στοπ εατ ειναι πιο χαλαρος κ εχει 24ωρες οποτε σου ρθει δλδ σταματας Δευτ στις 18.00 ξανατρως τριτη στις 18.00, ο λεανγκεινς οχι οτι τον ακολουθησα και ποτε πιστα, ειναι πιο δομημενος και περιοριστικος, 40 ωρες δεν υπαρχουν σε κανενα προτοκολ, 36 υπαρχουν αλλα δε νομιζω οτι απευθυνεται σε ασκουμενους/αθλητες
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-06-12 23:33 #44
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    την 24ωρη τη βγαζω χαλαρα αρκει να χεις κατι να ασχοληθεις...

    ολα τα αλλα πανε στην υπερβολη/ εκκεντρικοτητα που θα λεγε και ενας φιλος

    οχι οτι η 24ωρη δεν φανταζει τετοια, αλλα γινεται.

    περι επαναστασης κτλ, νομιζω οτι ο καθενας πρεπει καποια στιγμη να βρει τη χρυση τομη αν θελει να χει διαρκεια και να μην γινεται αντικοινωνικος για το φαι. εννοειται οτι τα χω κανει και για καμποσα χρονια αλλα διορθωνομαι. η ζωη απαιτει να μαστε απασχολημενοι με πιο σοβαρα πραματα.

    εμενα ετσι με χει βολεψει απιστευτα καλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη average_joe : 23-06-12 στις 23:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-06-12 01:30 #45
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστος το ιδιο λεμε. Νομιζω οτι η διαφορα ειναι οτι με τη μεθοδο τετρ, "χτυπας" κιλα πιο ψηλα στη σκαλα της % 1ρμ κ αυτο φερνει ΚΝΣ προσαρμογες και οφελη δυναμης. Ωστοσο, νομιζω οτι η μεθοδο με τα στρειτ σετς οπως αυτη που περιγραφεις εχει πιο γρηγορα υπερτροφικα αποτελεσματα, αν τα συνδυασεις και τα δυο σε 2 μηνες το ενα 2 μηνες το αλλο, μενει να δουμε τι θα βγει.
    η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα ξεκινήσει με τη μέθοδο τετρ , όμως το όλο βάζε-βγάλε κιλά με νευρίαζε.και άντε πες για την πρώτη άσκηση εντάξει,αλλά και στη 2η,δεν την πάλευα,άσε που σε κάτι έλξεις-βυθίσεις λύσε-δέσε ζώνη για αυξομείωση κιλών απαπα( ναι το ξέρω είμαι τεμπελάκος).

    οπότε μετά πήγα στην μέθοδο με τα στρειτ σετς και είδα την υγειά μου.και επίσης είδα αυτό που λες, τη μεγαλύτερη υπερτροφία που έχω δει ποτέ πάνω μου.έκανα περίπου 4 μήνες σερί αυτό το πρόγραμμα και έμεινα έκπληκτος.αν και με κούραζε πολύ γιατί είχα και τη δουλειά και έκανα και μέρες με πολύ ελαφριά προπόνηση,είδα τα καλύτερα αποτελέσματα που έχω δει από τότε που ασχολούμαι.

    και μετά ήρθε ο στρατός όπου σε περίπου 4 μήνες είμαι ήδη 7-8 κιλά κάτω,αλλά περίμενα πολύ χειρότερη εικόνα από αυτή που έχω.

    οπότε εγώ δηλώνω φανατικός αυτής της μεθόδου και ήδη σχεδιάζω ασκήσεις/κιλά/σετς/ρεπς για όταν επιστρέψω στα βάρη!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία