Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 61
  1. 01-12-13 21:04 #46
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε,και?
    παραπεμπει στο μεγαλυτερο αμερικανικο σαητ/φορουμ για ββ,που ειναι το κακο,επειδη εχει κ μαγαζι?
    ισα ισα σου δινει περισοτερες πληροφοριες για το τι πουλιεται πριν κανεις την επιλογη σου,πληροφοριακο οσον αφορα τα προιοντα ειναι καθαρα το λινκ.
    το σκεπικο σου δεν μπορω να καταλαβω.
    ειναι δλδ το ββ κομ,εναντια στην εταιρια ΟΝ η την dymatize,κ θελει να τις υπονομευσει που εχει τα προιοντα τους στην λιστα,γατι κατι τετοιο λες δλδ εδω περα..?
    η μηπως τα εχει γιατι καποιος προσπαθησε να βρει στοιχεια για τα ποσοστα υδρολυσης των πρωτεινων αυτων,αλλα δεν υπηρχαν πανω στα προιοντα,αρα ειναι αγνωστα,κ απλα στο λεει κ σενα να το ξερεις.

    μαν μας εβγαλες πολυ οφ την αρχικη κουβεντα κ αυτο γιατι απλα δεν κατεχεις το θεμα ουτε με τις μελετες ουτε τπτ κ κανεις βατραχακια απο το ενα στο αλλο χωρις να παραθετεις ουτε επιχειρηματα,ουτε να καταλαβαινεις για τι μιλας.
    το να πετας ενα λινκ που δεν καταλαβαινεις καλα καλα τι γραφει απο μια μελετη δεν ειναι επιχειρημα κ ακομα εφ οσον σου εξηγουμε το "λαθος" της μελετης.
    κ μετα συνδεεις τις μελετες με λογικα αλματα τυπου το μπουζουκι ειναι οργανο,ο μπατσος ειναι οργανο αρα ο μπατσος ειναι μπουζουκι.
    διαβασε την υπογραφη σου,κ καλο βραδυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-12-13 21:21 #47
    Προεπιλογή
    οκ ασε να διαβασει οποιος θελει τις ερευνες και ας βγαλει εκεινος το συμπερασμα σε σχεση με την υδρολυμένη.!
    εκτός θεματος δεν ξερω γιατι λες οτι σε εβγαλα.??
    δεν μπορω να ξερω το τι συμφερον μπορει να εχει το οποιοδηποτε ιντερνετικο σαιτ και ας ειναι το μεγαλυτερο στον κοσμο.!καλυτερα θα ητανε εαν ητανε καποια ανεξαρτητη αρχη.!ποιος μου λεει εμενα η εσενα η οπουδηποτε οτι το κερδος το οποιο εχει σε σχεση με τις υπολοιπες (αυτό είναι εκτός θεματος γενικά-εσύ το ανεπτυξες αυτό,εγώ παράδειγμα έδωσα και εσύ κατεκρινες)
    όπως καλό θα ητανε να σταματησεις να προσβαλεις του στυλ :δεν καταλαβα αφου μου το εξηγησατε κ.τ.λ. δεν σε ρωτησα για κατι αντιπαραθεση εχουμε μεταξυ ερευνων.
    ο αστυνόμος γενικά είναι μπουζούκι,απέδειξε μου το αντιθετο!!!!!!(μην το παρεις σοβαρα)

    αλλά δεν μου απάντησες ,εισαι δηλαδη κατά της υδρόλυσης??
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-12-13 21:59 #48
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Όχι δεν έχουμε αντιπαράθεση πάνω στις έρευνες γιατί δε μπορεί κανένας να κάνει διάλογο μαζί σου, έχεις μια διαμορφωμένη άποψη και προσπαθώντας να την υποστηρίξεις διαβάζεις τις έρευνες είτε εσφαλμένα είτε όπως σε βολεύει, όταν κάτι δε σε βολεύει πιάνεσαι από άσχετα πράγματα απλώς για να πεις κάτι (όπως ότι ο πίνακας παραπέμπει στο bb.com ή ότι η έρευνα που πόσταρα αφορά μόνο τα bcaa) εγώ αμφιβάλλω αν έχεις καταλάβει ότι αυτό που ανέβασες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΙΑΙΑ ΕΡΕΥΝΑ αλλά review πάνω σε έρευνες.

    Εγώ ειλικρινά δεν ξαναγράφω τίποτα πάνω στο θέμα γιατί από ότι φαίνεται προσπαθώντας να το παίξεις έξυπνος είσαι ικανός να συνεχίσεις στο ίδιο μοτίβο μέχρι αύριο και το μόνο που καταφέρνεις είναι να γεμίσει ένα θέμα με ενδιαφέρον αντικείμενο με άσχετα ποστ έτσι ώστε όταν το διαβάσει κάποιος σε μεταγενέστερο χρόνο να μη βγάλει άκρη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy89 : 01-12-13 στις 22:02
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-12-13 00:01 #49
    Προεπιλογή
    εσύ κοίτα μην αλλάξει το σκορ στο PS4 που παιζεις και ασε τον διαλογο κατα μερους.!!
    το οτι εσυ εχεις διαμορφωσει μία αποψη και εχεις κολλησει σε αυτήν, να κοιτάς και ασε τι κανει ο αλλος χωρις να σε ενοχλει.!
    προσπαθησε να μην στεκεσαι πισω απο τα λεγομενα του beef και να εχεις προσωπικη αποψη περι του θεματος.!!
    εαν εσυ νομιζεις οτι ετσι ειναι τα reviews μάλλον δεν ξερεις να διαβαζεις ουτε στα ελληνικα.
    και εαν πιστευεις οτι οταν εσυ ποσταρεις τα καταλαβαινουνε ολοι ,εσύ το μονο που ποσταρεις "όλα είναι αχρηστα" .!!!
    σε οσα ποστ και να δουμε απο εσενα τα βγαζεις όλα αχρηστα και δεν μπορεις ουτε να τα στηριξεις .!!!!καλή συνεχεια να εχεις και όταν όλες οι εταιριες θα σου εχουνε (που ηδη εχουνε ) στην πρωτεινουλα σου στανταρ ενα ποσοστο υδρολυμενης μέσα εσύ να ψαχνεις να βρεις χωρίς αυτό.!!
    βέβαια θα μπορουσες να μην εχεις αλλαξει καν απο την concetrate σε isolate γιατί πάλι πιο ακριβή ήτανε , να μεινεις στασιμός και να υποστηριζεις οτι θελει διατροφη και ασκηση.!!!

    όσο για τον beef περίμενα μία πιο σοβαρη στηριξη του θεματος, βεβαια καταλαβαινω ότι είναι δυσκολο μέσα απο ενα φορουμ να μπορει να γινει εκτενεστερη αναλυση (θα επρεπε να γινει ολοκληρη αναλυση βιοχημικες και φυσιολογιας), να μπορεσει να συνδεσει την μια αντιδραση του οργανισμου με την αλλη ,ωστε παράλληλα με την κατά 50% περισσοτερων γαστρικών κενώσεων , την πιο μικρή διασπασμένη πρωτεινη μεσω της υδρολυσης και την μεγαλυτερη και γρηγοροτερης παραγωγης ινσουλινης και ότι όλες οι εταιριες συμπληρωματων διατροφής επενδυουνε στην υδρόλυση, να δει ότι είναι πιο γρηγορη !!!¨οπως άλλωστε και ο ιδιος έχει γραψει και εχει προτινει σε άλλο ποστ ότι "μόνο αμινοξεα υδρολυμένα μπορουνε να μπούνε εκείνη την στιγμή"τα λόγια σου beef..
    μέχρι και τα αμινοξέα γίνονται υδρολυμένα πλέον και δεν θα γίνουν οι πρωτεινες???
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-12-13 00:29 #50
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicopolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν εσυ νομιζεις οτι ετσι ειναι τα reviews μάλλον δεν ξερεις να διαβαζεις ουτε στα ελληνικα.
    Α καλά όταν λέω εγώ ότι είσαι βαθιά νυχτωμένος...

    Ορίστε το introduction από το κείμενο που πόσταρες:

    "Introduction
    Proteins and amino acids are an important part of a diet, and as such, have been the subject of a great deal of discussion and controversy, especially among strength/power athletes. More than 15 y ago some bodybuilding magazines suggested that protein hydrolysates providing mainly di- and tripeptides are superior to intact (whole) proteins and free amino acids in terms of skeletal muscle protein anabolism.

    This proposition was apparently based on early studies suggesting that protein hydrolysates were more effectivelty utilized in rats than intact proteins or free amino acids (e.g. [1]). Obviously, rats are not small versions of humans, so sports nutritionists remained highly skeptical. Nevertheless, some major sports supplement manufacturers included protein hydrolysates in many of their products. More recently, protein hydrolysate-containing products specifically formulated for post-exercise recovery have gained some popularity [2].

    This review provides a critical examination of the protein hydrolysate studies conducted in healthy humans with special reference to sports nutrition. Some animal studies are also discussed."

    ΤΙ ΛΕΕΙ ΕΔΩ? ΛΕΕΙ REVIEW? Δεν ξέρεις καν τι είναι αυτά που ανεβάζεις? Ή έχεις πρόβλημα στη μετάφραση?
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-13 00:54 #51
    Προεπιλογή
    επισκόπηση λέει, αντε πια,εαν δεν μπορείς να το μεταφρασεις μόνος σου πάρε την βοηθεια του κοινου.
    This review provides a critical examination of the protein hydrolysate studies conducted in healthy humans with special reference to sports nutrition. Some animal studies are also discussed."

    αυτη η επισκόπηση παρέχει μια κρισιμη εξεταση των μελετων προιοντων υδρολυσης οι οποιες διεξηχθηκαν σε υγιεις ανθρώπους με ειδική αναφορά στην αθλητική διατροφή!!!!!!!!!Ορισμένες μελέτες σε ζώα επίσης συζητηθηκαν.!!!!

    αντε βλεπεις μία λεξη που εχεις μαθει και αρχίζεις τα δικά σου.!!!! σε όλα τα ποστ σου το ιδιο κανεις.!!!
    καθομαι και ασχολουμαι με παιδακια!!!!

    καθεσαι και στελνεις μηνυματα μονο και μονο για να εχεις 1000-2000-και 3000 μηνυματα και πιστευεις οτι γινεσαι και κατι!!!
    στα μισα σου μηνυματα τα λες ολα αχρηστα!!!αντε ψαξου καλυτερα και κοιτα ναψωνιζεις τα καλυτερα γιατι τα βαζεις μέσα σου ή σταματα να ασχολησαι και ριξτο στην κηπουρική και στην φαρμα μπας και ανακαλυψεις καμια καινουρια πηγη πρωτεινης.!!!
    που δεν θα ξαναστειλεις και μηνυμα.!!
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-12-13 02:10 #52
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Χαχαχαχαχα επισκόπηση επισκόπηση, το λέει και το google translate...
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-12-13 18:30 #53
    Προεπιλογή
    τι έγινε ρε παιδια βγήκε κανένα αποτέλεσμα???μετά από αυτή την τρελή διαμάχη ποιός κέρδισε? τι αποτέλεσμα τελικά να κρατήσουμε? θα κάνει κάποιος μία γενική ανασκόπηση ωστε να μπορέσουμε και εμείς να διαπιστώσουμε τελικά τι γίνεται?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-12-13 00:46 #54
    Προεπιλογή
    χαχαχα ρώτα τον billy89 που τα ξερει όλα!!!
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-12-13 23:49 #55
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων






    οσον αφορα την πρωτεινη που αναφερεις,που γραφει οτι ειναι 100% το ποσοστο υδρολυσης?
    παραπλανημενος εισαι κ εσυ,οπως κ οι αλλοι..για δες ενα σχετικο πινακακι με ποσοστα υδρολυσης σε διαφορες πρωτεινες κ κοιτα τι λεει για αυτη που αναφερεις..
    Degree of hydrolysis = UNKNOWN.



    αυτα.
    αυτή είναι η απάντηση της ίδιας της εταιρίας που μου αναφέρεις πιο πάνω και οπότε θα ακούσω την συνείδηση μου ως προς την παραπλάνηση μου, εμένα και πολλών άλλων προ το συγκεκριμένο που θέτεις.!

    Hi,

    Thank you for choosing Optimum Nutrition. The Hydrowhey is a 100% hydrolyzate protein and per each serving has 30g of hydrolyzed whey protein isolates in both EU and US versions. Hope this helps.

    Best of health!

    Consumer Affairs Representative 02525
    Optimum Nutrition/ABB Performance
    1-800-705-5226




    -----Original Message-----
    From: **************** [mailto:******************]
    Sent: Sunday, December 01, 2013 7:15 AM
    To: ON Consumer
    Subject: ON Website Contact Form - International Customer
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-12-13 12:58 #56
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    man ελπιζω να καταλαβαινεις οτι οκ,μπορει να αλλαξαν την φορμουλα η να την δινουν σαν 100% υδρολυμενη,κ αντε πες οτι ισχυει κ ειναι.
    παρακατω?
    καμια απο τις μελετες που παραθετεις πιο πανω δεν πειθει για την αγορα της..ακομα κ τα χαρτια/μελετες που δινεις σαν επισημα οτι η υδρολυμενη κανει διαφορα γραφουν στο τελικο συμπερασμα οτι δεν κανει κ οτι χρειαζεται να την μελετησουν περισοτερο σε σχεση με τις αλλες.
    εν τελη εσυ περνε οτι νομιζεις καλυτερο για σενα,αλλα οι μελετες μιας κ αυτες παραθετεις σαν επιχειρηματα δεν στηριζουν την επιλογη αυτη,τι να κανουμε τωρα,να την βαφτισουμε επειδη σωνει κ καλα σου εχει καρφωθει εσενα σαν καλυτερη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-12-13 13:11 #57
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicopolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτή είναι η απάντηση της ίδιας της εταιρίας που μου αναφέρεις πιο πάνω και οπότε θα ακούσω την συνείδηση μου ως προς την παραπλάνηση μου, εμένα και πολλών άλλων προ το συγκεκριμένο που θέτεις.!

    Hi,

    Thank you for choosing Optimum Nutrition. The Hydrowhey is a 100% hydrolyzate protein and per each serving has 30g of hydrolyzed whey protein isolates in both EU and US versions. Hope this helps.

    Best of health!

    Consumer Affairs Representative 02525
    Optimum Nutrition/ABB Performance
    1-800-705-5226




    -----Original Message-----
    From: **************** [mailto:******************]
    Sent: Sunday, December 01, 2013 7:15 AM
    To: ON Consumer
    Subject: ON Website Contact Form - International Customer
    Λυπάμαι αλλά δεν τα ξέρεις καλά...Άλλο ότι η πρωτείνη είναι σαν πηγή 100% hydro και άλλο το ποσοστό της! Και οι whey οι απλές της αγοράς άμα δεις 100% whey γράφουν στα κουτιά. Αυτό δεν δείχνει το ποσοστό της ως επεξεργασία, αλλά ως πηγή, ότι δεν προέρχεται και από άλλες. Σιγά μην έχει 100% υδρόλυση. Άμα έχει κάνα 30-35% να είσαι πολύ ευχαριστημένος. Unkonwn παραμένει η ΟΝ, ο μάγκας στο μέιλ σου απάντησε διπλωματικά, δεν μας είπε κάτι που δεν βλέπουμε πάνω στην ετικέτα. Αυτό δεν την καθιστά κακή επιλογή βέβαια αναγκαστικά, αλλά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-12-13 00:00 #58
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    man ελπιζω να καταλαβαινεις οτι οκ,μπορει να αλλαξαν την φορμουλα η να την δινουν σαν 100% υδρολυμενη,κ αντε πες οτι ισχυει κ ειναι.
    παρακατω?
    καμια απο τις μελετες που παραθετεις πιο πανω δεν πειθει για την αγορα της..ακομα κ τα χαρτια/μελετες που δινεις σαν επισημα οτι η υδρολυμενη κανει διαφορα γραφουν στο τελικο συμπερασμα οτι δεν κανει κ οτι χρειαζεται να την μελετησουν περισοτερο σε σχεση με τις αλλες.
    εν τελη εσυ περνε οτι νομιζεις καλυτερο για σενα,αλλα οι μελετες μιας κ αυτες παραθετεις σαν επιχειρηματα δεν στηριζουν την επιλογη αυτη,τι να κανουμε τωρα,να την βαφτισουμε επειδη σωνει κ καλα σου εχει καρφωθει εσενα σαν καλυτερη?
    εσύ δηλαδή από τα λεγόμενα μου κατάλαβες οτί εγώ θέλω να σας πείσω για κάτι??ή το αντίθετο ?σας ζήτησε κανείς να βαφτίσετε καλύτερο????εσείς μόνοι σας έχετε τέτοια κολλήματα και κολάτε μόνο σε αυτά που λέτε μεταξύ σας .Στην ανόητη περίπτωση να σας πει ένας καινούριος κάτι διαφορετικό πεφτεται επάνω να τον φάτε σαν τα κοράκια!!!!
    κάντε το κλειστό φόρουμ και μιλάτε μεταξύ σας.!!!
    εδώ οι μελέτες για την κρεατίνη ακόμα μελετιούνται και εσύ πίστεψες οτι τελειώσαν για την υδρόλυση!!!
    αυτά από εμένα

    Υ.Γ. sobral εσύ μπορεί να ξέρεις καλύτερα αφού το έβγαλες και 30% περίπου.!
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-12-13 00:35 #59
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nicopolis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υ.Γ. sobral εσύ μπορεί να ξέρεις καλύτερα αφού το έβγαλες και 30% περίπου.!
    αγόρι μου άμα δεν θες να ακούς άλλες απόψεις, τράβα πες τα μόνος σου με τους φίλους σου. Αυτό που κατηγορείς τον beef ότι κάνει, κάνεις κ εσύ. Εγώ δεν είχα εμπλακεί στην συζήτηση για να μου απαντάς ειρωνικά και μάλιστα όταν προηγουμένως σου έχω απαντήσει με επεξήγηση! Εγώ μπήκα να διορθώσω κάτι λανθασμένο που ειπώθηκε. Δεν μίλησα για καλύτερη κ χειρότερη πρωτείνη. Είδες κάπου να σε πήρα απ τα μούτρα; ή έχεις νεύρα; είπα ότι είναι unknown ούτε εσύ ξέρεις το ποσοστό ούτε εγώ ούτε κανείς! μ@λ@κία σου απάντησαν από την ΟΝ, ουσιαστικά δεν σου απάντησαν αν δεν το κατάλαβες...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-12-13 01:20 #60
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι αλλά δεν τα ξέρεις καλά...Άλλο ότι η πρωτείνη είναι σαν πηγή 100% hydro και άλλο το ποσοστό της! Και οι whey οι απλές της αγοράς άμα δεις 100% whey γράφουν στα κουτιά. Αυτό δεν δείχνει το ποσοστό της ως επεξεργασία, αλλά ως πηγή, ότι δεν προέρχεται και από άλλες. Σιγά μην έχει 100% υδρόλυση. Άμα έχει κάνα 30-35% να είσαι πολύ ευχαριστημένος. Unkonwn παραμένει η ΟΝ, ο μάγκας στο μέιλ σου απάντησε διπλωματικά, δεν μας είπε κάτι που δεν βλέπουμε πάνω στην ετικέτα. Αυτό δεν την καθιστά κακή επιλογή βέβαια αναγκαστικά, αλλά...
    με το υφος και το στυλ που μου μιλας σου μιλάω και εαν δεν σου αρέσει θα πρέπει να το προσέξεις αυτό.!
    πέρα οτι όλο αυτό είναι εκτός θέματος και ενότητας ,εσύ το συνεχίζεις και θέλεις να έχεις τον τελευταίο λόγο.!!Για να μπορέσεις όμως θα πρέπει να το αποδείξεις αυτό.!Επειδή όμως και δεν θέλεις και δεν μπορείς φέρνεις αντίλογο ο οποίος είναι αντίθετος από αυτό που θέλεις να υποστηρίξεις και εσύ.!
    Για να καταλάβεις πόσο κολλήμενο είναι όλο αυτό που κάνεις,εγώ ΟΥΔΕΠΟΤΕ υποστήριξα την συγκεκριμένη πρωτείνη,απλά την έφερα σαν παράδειγμα σε έναν 'διαλογο' με τον beef ,ο οποίος όμως υποστήριξε κάτι το οποίο στην συνέχεια έφερα απόδειξη(εγώ την θεωρώ απόδειξη-εσύ όχι ,δεν πειράζει,απόψεις είναι αυτές!!),εσύ όμως θέλησες με στυλ και ύφος να επιβληθεις.!!!
    το εάν θέλω να πώ κάτι με του φίλους μου το λέω με δημοκρατικό τρόπο και ο καθε ένας έχει την άποψη του.!Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις ,όυτε προσπαθει να επιβληθει ο ένας στον άλλο.!!!Ούτε παίζουμε PS4 .!!!Ούτε όταν συζητάμε με το που εκφράζει ο ένας την άποψη του ,ο αλλος φωνάζει :πάρτα κερδίζω 1-0.!!!!!!!!!!!!!!
    Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία