Θα βάλω εδώ 2 φωτογραφίες μου που δείχνουν την αλλαγή που είχα κάνει πέρυσι μέσα σε 8 μήνες χάνωντας συνολικά 38 κιλά.

Στην πρώτη φωτογραφία είμαι 107 κιλά ενώ στη δεύτερη 73, με ύψος 1.71, ενώ έφτασα και στα 69 κιλά, απλά δεν έχω φωτογραφία.

ΠΡΙΝ


META


Το μυστικό είναι ότι για εκείνο το διάστημα αναγκάστηκα να συγκατοικήσω με τον Παναγιώτη (Muscleboss) και αναπόφευκτα, ακολούθησα και εγώ πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης bodybuilding.

Κάθε μέρα το σπίτι γινόταν κέντρο διερχομένων bodybuilders και κατάλαβα πόσο χάλια ήταν το σώμα μου… μαύρα χάλια!
Αποτέλεσμα ήταν να πορωθώ και να ξεκινήσω πρόγραμμα.

Ένα ευχαριστώ στον ΜΒ όχι μόνο για τη βοήθεια του στο πρόγραμμα προπόνησης και διατροφής, αλλά και την ψυχολογική στήριξη που χρειάστηκα για να τα βγάλω πέρα σε μια πολύ απαιτητική δίαιτα.
Να σημειώσω ότι έχω αναιμία και στίγμα και αυτό μας επέβαλε να είμαστε πολύ προσεχτικοί και στη διατροφή μου αλλά και στην προπόνηση και αεροβική.

Η δίαιτα που ακολούθησα ήταν ψηλή σε πρωτείνες και ακόρεστα λίπη και χαμηλή σε υδατάνθρακες. Γενικά το προγραμμά μου είχε μια κυκλική λήψη/αυξομείωση θερμίδων μέσα στην εβδομάδα, ενώ κάποιες μέρες δεν έτρωγα καθόλου υδατάνθρακες.
Χρησιμοποίησα συμπληρώματα διατροφής και συγκεκριμένα:

- πρωτείνη ορρού γάλακτος υψηλής περιεκτικότητας
- πολυβιταμίνη
- βιταμίνη C και αντιοξειδωτικά
- σίδηρο
- καρνιτίνη
- ωμέγα 3 και 6 λιπαρά οξέα
- συμπλήρωμα λιποδιαλύτη εμπορίου

Στόχος μου φέτος το καλοκαίρι να είμαι ακόμα καλύτερος, με μεγαλύτερους και σκληρότερους μύς.