Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 18
  1. 04-02-18 23:48 #1
    Προεπιλογή Calorie deficit και ποιοτητα προπονησης.
    Καλησπερα, εδω και 1 μηνα εχω κοψει θερμιδες και τις τελευταιες 2 βδομαδες στα μεσα της προπονησης ξαφνικα πεφτω κατα πολυ, με αποτελεσμα να μη βγαζω καλα τις τελευταιες επαναληψης και κατα κυριο λογο να νευριαζω που γινεται αυτο (δεν ειναι οτι δεν πιανομαι (πραγμα που κυνηγαω) αλλα δεν νιωθω και beast/γεματος νευρο ). Η αληθεια ειναι δεν ξερω αν συμβαινει απο τη διατροφη, αλλα με ξενερωνει πολυ.

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Πως μπορω να καταλαβω αν συμβαινει απο τη διατροφη η απο κατι αλλο (ισως ψυχολογικο)?

    Αυτο που εκανα ειναι απλα να μειωσω τους υδατανθρακες μετα τη προπονηση στα μισα καθως μετα τη προπονηση θα κατσω σπιτι και δεν θα κουνηθω και πολυ. Επισης εβαλα και 20-30 λεπτα τρεξιμο/περπατημα το πρωι νηστικος.

    Θα ηθελα να σημειωσω το εξης:
    -Η διατροφη που εκανα πρωτου κοψω ενιωθα μερικες φορες οτι ειναι ηδη "κομμενη" και μηπως τωρα ειναι υπερβολη?
    -Τη διατροφη που κανω την κανω εδω και καιρο, και ενιωθα οτι ειναι κομπλε. Μηπως μεγαλωσα τωρα που σημαινει οτι η ιδια διατροφη ειναι κατω απο τα ορια συντηρησης?

    (Δε ξερω αν βοηθαει, αλλα θα ποσταρω το τι τρωω για καλο και για κακο, μηπως και οι υπολογισμοι ειναι αποτυχημενοι, μαζι και εγω )

    12 το πρωι: τρεξιμο 15 λεπτα, περπατημα 15 λεπτα
    12:30-1:00: 100γρ δημτριακα,100-130γρ βρωμη, 600-700μλ γαλα + λιγο κανελα
    4-5: 1 τοστ (5φετες γαλοπουλα, 1 ενταμ) + 1 μπανανα
    5:30-6:00: Προπονηση (Με βαρος του σωματος, μονοζυγο/κρικους)
    7:00: 2 Ακτινιδια + καθαρο whey + 10-15 καρυδια + χαπι πολυβιταμινης (ελλειψη σιδηρου)
    8:00: 400-500γρ κοτοπουλο στηθος + ρυζι/μακαρονια ολικης/4φετες ψωμι
    12: 300-400γρ γιαουρτι
    1-2: υπνος

    Ειμαι 1.85-1.87, 82-84 κιλα και συμφωνα με τα βιντεακια του youtube εκτιμω τον εαυτο μου στο 18-20% λιπος...(και εννοειται ολο ειναι στα πλαινα)

    Παντα ειχα θεματα με την ενεργεια μου συμωνα στη μερα. Πιστευα οτι φταιει το γαλα το πρωι, τεσταρα χωρις γαλα για 2-3 μερες και σκατα, τα ιδια...Αλλα τωρα εχει ξεφυγει η κατασταση ειμαι σε ενα συνεχομενο idle mode που απλα θελω να παω και να ξαπλωσω και να μη κανω τπτ.

    Γενικα σκοπευω αυτη τη βδομαδα να ανεβασω θερμιδες για να τεσταρω να δω τι παιζει, καθως προτιμω να εχω καλες αποδοσεις στη προπονηση παρα να πεφτω σε ποσοστο λιπους.

    Σε περιπτωση που δεν φτιαξω (ναι νιωθω χαλασμενος :Ρ) θα ψαχτω αλλου (ψυχολογια, βιταμινες κλπ...)

    Θα ηθελα τη γνωμη σας γενικα πανω στο θεμα και αν καποιος εχει βιωσει κατι παρομοιο θα χαιρομουν να ακουσω τη δικη του εμπειρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-02-18 00:37 #2

    Εγγραφή
    26-12-2017
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    35
    Προεπιλογή
    Γεια σου αδερφε ειναι ξεκάθαρο οτι φταίει η διατροφή σου ισως καλυτερα να σου απαντήσουν βεβαια παιδια πιο έμπειρα σε θέματα διατροφής αλλα σορυ πραγματικα θεωρώ οτι υποσιτιζεσαι γιαυτο δεν εχεις ενέργεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-02-18 00:54 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spartan4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου αδερφε ειναι ξεκάθαρο οτι φταίει η διατροφή σου ισως καλυτερα να σου απαντήσουν βεβαια παιδια πιο έμπειρα σε θέματα διατροφής αλλα σορυ πραγματικα θεωρώ οτι υποσιτιζεσαι γιαυτο δεν εχεις ενέργεια

    Καλησπερα φιλε...Τις μερες που τρωω περισσοτερο δεν νιωθω οτι χανω...Επισης πιστευω οτι αν πεις οτι το πρωινο μου ειναι γυρω στις 600-700 θερμιδες, τις 2200-2500 θερμιδες τις φτανω ανετα. Τωρα το ποσο καιω, δεν εχω ιδεα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-02-18 01:27 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Το προβλημα ειναι οτι αυτο το "idle mode" που περιγραφεις μπορει να ειναι ενα σωρο πραγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-02-18 01:35 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα ειναι οτι αυτο το "idle mode" που περιγραφεις μπορει να ειναι ενα σωρο πραγματα.

    Φιλε το ξερω οτι η αληθεια ειναι αυτη...Και πραγματικα δε ξερω τι θα κανω να βρω τι φταιει...Ωστοσο ηθελα να παρω γνωμες για διατροφη ουτως η αλλως, τουλαχιστον να μαι καλυμενος απο αυτη τη πλευρα. Να κοψω θερμιδες χωρις να χασω πολυ αποδοση-νευρο στη προπονηση.

    Δε ξερω μηπως φταινε τα "pre-workout" γευματα μου...

    Σημερα στα τελευταια raises με το λαστιχο για ωμους, απλα σταματησα να κανω...Το νιωθα οτι οι μυες ειχαν να δωσουν ακομα πραγματα και δεν μπορουσα να τα κανω..

    Σκοπευω αυτη τη βδομαδα να τεσταρω να ανεβασω λιγο παλι τις θερμιδες μου. Αν δω βελτιωση δεν κοβω τιποτα...Αν οχι, θα δοκιμασω να αλλαξω κυκλο υπνου...Να ξυπναω στις 4 το μεσημερι ωστε να κανω προπονηση κατα τις 10 το βραδυ, μπας και σαν πληροφορικαριος που εχει κατσει αμετρητα βραδια ξυπνιος, αποδωσω καλυτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-02-18 01:55 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ειναι πολυ αντιπαραγωγικο να ξυπνας αργα πιστευω δεν αξιζει. Δεν μπορω να σε βοηθησω απο πλευρας διατροφης παντως, μονο 2 πραγματα να σου πω. Ειναι φυσιολογικο να υστερει η αποδοση σε cut, η αισθηση κουρασης και ελλειψη μικροσυστατικων δεν ειναι κατι παραξενο σαν αποτελεσμα. Και επισης να κοιταξεις μην απλα δεν δινεις αρκετο χρονο στο σωμα σου να αντιμετωπισει το στρες που του δινεις και να προσαρμοστει. Δηλαδη μηπως οφειλεται σε ενα burn out / overtraining.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-02-18 02:26 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι πολυ αντιπαραγωγικο να ξυπνας αργα πιστευω δεν αξιζει. Δεν μπορω να σε βοηθησω απο πλευρας διατροφης παντως, μονο 2 πραγματα να σου πω. Ειναι φυσιολογικο να υστερει η αποδοση σε cut, η αισθηση κουρασης και ελλειψη μικροσυστατικων δεν ειναι κατι παραξενο σαν αποτελεσμα. Και επισης να κοιταξεις μην απλα δεν δινεις αρκετο χρονο στο σωμα σου να αντιμετωπισει το στρες που του δινεις και να προσαρμοστει. Δηλαδη μηπως οφειλεται σε ενα burn out / overtraining.
    Με τον υπνο εχω το εξης θεμα. Απαξ και συνηθισω να ξυπναω στις 4 το μεσημερι, για να αλλαξω το προγραμμα πρεπει να ερθουν τα πανω κατω. Οπως και το αντιθετο. Αν συνηθισω να ξυπναω στις 6 το πρωι, και 3 το βραδυ να κοιμηθω, παλι στις 6 ξυπνιος θα μαι. Ωστοσο επειδη ειμαι φοιτητης και γενικα η βασικη μου ασχολια με τραβαει βραδια ολοκληρα, συνηθιζω να μαι ξυπνιος το βραδυ και τα πρωινα να κοιμαμαι. Γνωριζω οτι ειναι λαθος, αλλα οτι και να κανω παλι εκει θα καταληξω....

    Οσον αφορα την χαμηλη αποδοση σε περιοδους cut το καταλαβαινω...Απλα δεν ξερω μεχρι ποιο σημειο ειναι σωστο και ακινδυνο. Για αυτο αλλωστε εκανα αυτο το ποστ...γιατι αρχιζω να υποψιαζομαι οτι τοση κουραση δεν θα πρεπε να υπαρχει. Η εκτος και αν επηρεαζουν εξωτερικοι παραγοντες, οπως ψυχολογια...

    Για το overtraining το εψαξα και δεν νομιζω, ωστοσο δεν ειμαι σιγουρος. Αν θες, μου λες τη γνωμη σου:

    Εφαρμοζω πουλ,ποδια,πους
    Κατα τη διαρκεια της προπονησης δεν μετραω ουτε σετς ουτε ρεπς. Θα σου δωσω ενα παραδειγμα να καταλαβεις ακριβως.

    Push workout:
    Diamond pushps - οσες μπορω, με οσο καλυτερο form μπορω. (σαν 1ο σετ να βγαζω 18-22)
    Κανονικα pushups -οσα μπορω (3-4 μετα απο τα diamond)
    Παυση να ανακτησω τις αναπνοες μου (καπνιζω κιολας) 30-40 δευτερα.
    Diamond pushups - οσες μπορω και μετα παλι κανονικες.
    Ανασες 30-40 δευτερα
    Dips στους κρικους 3-4 (εστιαζω στο καλυτερο φορμ, ειναι δυσκολοι οι κρικοι)
    Ανασες 30-40 δευτερα
    Καμψεις οσες βγουν καμια 4-5 αντε και κανα 2 γυναικεις.
    μετα παιρνω το λαστιχο και κανω raises για ωμου μπροστα και καπακι για τους πλαινους.
    ανασες.
    καμψεις, οτι βγει
    ανασες.
    ωμους.
    κ.ο.κ

    Γενικα προσπαθω να κρατησω το αιμα συνεχεια στους μυες...Οταν νιωσω αρκετο πονο-καψιμο σε εναν μυ (κυριως με αρνητικες επαναληψεις) λεω καλα ειμαστε..και σταματαω.

    Συνολο κανα 40λεπτο.

    Την αλλη μερα φουλ πιασμενος για κανα 2-3 μερες. Αν δεν ξεπιαστει εντελως η μυικη ομαδα δεν τα "ξαναχτυπαω".

    Επισης θελω να αναφερω το γεγονος οτι τους μυες που δουλευω τους σφιγγω οσο μπορω. Καποτε επαιρνα 10 ελξεις στο 1ο σετ. Τωρα παιρνω 7 και παιζει η πλατη μου να ειναι διπλασια απο τοτε. Αλλα τωρα ξερω οτι καθε ελξη την κανω καθαρα με την πλατη και με καλο φορμ...Και αυτο φαινεται βεβαια και την αλλη μερα. Καποτε μετα απο πουλ workout πιανομουν. Προχθες εκανα pull workout και την αλλη μερα δε μπορουσα να στριψω Αν δεν πιαστω νιωθω οτι δεν εγινε καλη δουλεια...Τελος θα πω οτι αυτο το ειδα με τον χρονο. Παλια μπορει να εβαζα τους μυες παραπανω "αντισταση" αλλα το μισο raise να το κανα με τους τραπεζοειδεις, και οχι με τους ωμους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-02-18 02:36 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Και εγω τις ιδιες βλακειες κανω και λεω, αν ξυπνας πρωι σιγουρα θα νιωθεις πιο παραγωγικος,κεφατος και γεματος ενεργεια. Δεν εχω ερευνα ευκαιρη για να σε πεισω αλλα το εχω παρατηρησει πανω μου. Σημερα ξυπνησα στις 2 - και εγω φοιτητης ειμαι - και ενιωθα πτωμα ολη μερα. Ο υπνος της νυχτας δεν αντικαθισταται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-02-18 02:46 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω τις ιδιες βλακειες κανω και λεω, αν ξυπνας πρωι σιγουρα θα νιωθεις πιο παραγωγικος,κεφατος και γεματος ενεργεια. Δεν εχω ερευνα ευκαιρη για να σε πεισω αλλα το εχω παρατηρησει πανω μου. Σημερα ξυπνησα στις 2 - και εγω φοιτητης ειμαι - και ενιωθα πτωμα ολη μερα. Ο υπνος της νυχτας δεν αντικαθισταται.
    Γνωριζω...Ειμαστε φτιαγμενοι για να κοιμομαστε βραδυ. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι πως να συνιθησω να ξυπνησω πρωι.

    Σκεψου αν σημερα δεν κοιμηθω καθολου (ειμαι ξυπνιος απο τις 12 το μεσημερι) και παω να κοιμηθω αυριο στις 10-11 δεν θα με πιασει υπνος πριν τις 3-4. Εχει τυχει να περασω 2 μερες σερι για να το φτιαξω αυτο και δεν μπορεσα. Ο μονος τροπος που νμζω το καταφερνω ειναι να ξυπναω επι μια βδομαδα στις 8, να μαι ζομπι για μια βδομαδα και να μη κοιμαμαι τα μεσημερια...Πραγμα το οποιο ειναι δυσκολο γιατι θα φτασει μια στιγμη που θα πεις, ελα ελα 1 ωρα υπνακος τωρα μεσημερι, και θα κοιμηθεις σαν ανακοντα ενα 7ωρο και θα ξυπνησεις στις 11 το βραδυ.

    Τελος παντων, ναι...ειναι το πρωτο πραγμα που θα προσπαθησω να φτιαξω απο μεθαυριο που τελιωνω με εξεταστικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-02-18 03:14 #10
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα,
    Μετράς καθόλου θερμίδες, μάκρος κτλ.
    Ξέρεις πόσες είναι οι θερμίδες συντήρησης σου?
    Μήπως δεν παίρνεις την επαρκή ποσότητα υδατάνθρακα?

    Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-02-18 10:28 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    Λοιπόν για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
    Για την απόδοση στο γυμναστήριο μπορεί να φταίνε δεκάδε παράγοντες,ύπνος,διατροφή,το πρόγραμμα σου κλπ.Είναι αναμενόμενο ότι εφόσον κόβεις θερμίδες θα χάσεις και ενέργεια.Η γνώμη μου είναι να χαλαρώσεις και να πάρεις τα πράγματα από την αρχή.Φτιάξε μια ισοθερμιδική διατροφή και κάνε ένα καλό deload για μια βδομάδα.Βάλε 2-3 φορές το αερόβιο σου και φτιάξε ένα νέο πρόγραμμα με βάρη και βάλτο και εδώ ώστε να πουμε μερικές γνώμες(ίσως πχ το προηγούμενο πρόγραμμα να ήταν υπερβολικό).Επιπλέον δεν μας αναφέρεις ποσο καιρό γυμνάζεσαι κλπ κατι που ειναι πολύ σημαντικό.Με λίγα λόγια ξεκούρασε τον εαυτό σου και χαλάρωσε τον για μια βδομαδα,πήγαινε 2-3 φορές γυμναστήριο,επέλεξε 1-2 αγαπημένες ασκήσεις για μικρές μυικές ομάδες και 3-4 για τις μεγάλες και παίξε στο 60%-70%,αυτό μόνο για μια βδομάδα(δεν πρόκεται να σε παει πισω στο λέω εγω).

    Όσο για τον ύπνο.Ο ύπνος είναι πέρα από συνήθεια και άγχος.Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και να αποβάλεις το άγχος.Όταν λες πρέπει να κοιμηθώ το ποιο πιθανον ειναι οτι δε θα κοιμηθείς.Προσπάθησε σημερα να μην κοιμηθεις μεσημερα και απλά πεσε μια φυσιολογικη ωρα για υπνο(μεχρι τις 2 το βραδυ πχ) αλλα χωρίς άγχος χωρις τιποτα,ξεχνα γυμναστήριο,ξεχνα τα παντα.Ακόμα θα μπορούσες να δοκιμάσεις να παρεις ετσι λιγο μαγνήσιο που βοηθα πολύ.

    Ξαναλέω λοιπόν τις προτάσεις μου,
    Φτιάχνεις μια ισοθερμιδική διατροφή,με 2-3 φορές αερόβιο και 3-4 φορές βάρη.
    Άσε αυτή την βδομάδα και κάνε ενα καλό deload,ξεκούρασε τον εαυτό σου,πήγαινε γυμναστίριο κάνε αγαπημένες σου ασκήσεις,μην πιεστείς πολύ και απλά ξεκουράσου.Δεν έχεις κάτι να χάσεις,το δοκιμάζεις και βλέπεις

    Υ.Γ ιωάννη παίζει να είναι το πρώτο θέμα που δεν αναφέρεις το full body.Τι έγινε; (προφανώς κάνω πλακα)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris1994 : 05-02-18 στις 10:30
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-02-18 13:47 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
    Για την απόδοση στο γυμναστήριο μπορεί να φταίνε δεκάδε παράγοντες,ύπνος,διατροφή,το πρόγραμμα σου κλπ.Είναι αναμενόμενο ότι εφόσον κόβεις θερμίδες θα χάσεις και ενέργεια.Η γνώμη μου είναι να χαλαρώσεις και να πάρεις τα πράγματα από την αρχή.Φτιάξε μια ισοθερμιδική διατροφή και κάνε ένα καλό deload για μια βδομάδα.Βάλε 2-3 φορές το αερόβιο σου και φτιάξε ένα νέο πρόγραμμα με βάρη και βάλτο και εδώ ώστε να πουμε μερικές γνώμες(ίσως πχ το προηγούμενο πρόγραμμα να ήταν υπερβολικό).Επιπλέον δεν μας αναφέρεις ποσο καιρό γυμνάζεσαι κλπ κατι που ειναι πολύ σημαντικό.Με λίγα λόγια ξεκούρασε τον εαυτό σου και χαλάρωσε τον για μια βδομαδα,πήγαινε 2-3 φορές γυμναστήριο,επέλεξε 1-2 αγαπημένες ασκήσεις για μικρές μυικές ομάδες και 3-4 για τις μεγάλες και παίξε στο 60%-70%,αυτό μόνο για μια βδομάδα(δεν πρόκεται να σε παει πισω στο λέω εγω).

    Όσο για τον ύπνο.Ο ύπνος είναι πέρα από συνήθεια και άγχος.Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να χαλαρώσεις και να αποβάλεις το άγχος.Όταν λες πρέπει να κοιμηθώ το ποιο πιθανον ειναι οτι δε θα κοιμηθείς.Προσπάθησε σημερα να μην κοιμηθεις μεσημερα και απλά πεσε μια φυσιολογικη ωρα για υπνο(μεχρι τις 2 το βραδυ πχ) αλλα χωρίς άγχος χωρις τιποτα,ξεχνα γυμναστήριο,ξεχνα τα παντα.Ακόμα θα μπορούσες να δοκιμάσεις να παρεις ετσι λιγο μαγνήσιο που βοηθα πολύ.

    Ξαναλέω λοιπόν τις προτάσεις μου,
    Φτιάχνεις μια ισοθερμιδική διατροφή,με 2-3 φορές αερόβιο και 3-4 φορές βάρη.
    Άσε αυτή την βδομάδα και κάνε ενα καλό deload,ξεκούρασε τον εαυτό σου,πήγαινε γυμναστίριο κάνε αγαπημένες σου ασκήσεις,μην πιεστείς πολύ και απλά ξεκουράσου.Δεν έχεις κάτι να χάσεις,το δοκιμάζεις και βλέπεις

    Υ.Γ ιωάννη παίζει να είναι το πρώτο θέμα που δεν αναφέρεις το full body.Τι έγινε; (προφανώς κάνω πλακα)

    Σε ευχαριστω φιλε για τη γνωμη σου.

    Για να πω την αληθεια, εγω διατυπωσα λαθος την ερωτηση και το λογο του ποστ μου.
    και ο
    Ολα αυτα που μου λετε τα γνωριζω... Το πως το αγχος, ο κακος υπνος επηρεαζουν και ολα αυτα.

    Η Βασικη ερωτηση ειναι αυτη:

    Οταν θελουμε να κοψουμε...Κοβουμε θερμιδες? και αν ναι ποσες? η βαζουμε παραπανω τρεξιμο?

    Και ναι γυμναζομαι περιπου 1-1.5 χρονο (αν πεις οτι το πρωτο 3μηνο εκανα τις μισες ασκησεις λαθος, δοξα το Θεο 0 τραυματισμοι) πες 1 χρονο...Γυμναστηριο φιλε δυστυχως η ευτυχως δεν μπορω να παω. Δεν με ενοχλει τοσο το οικονομικο (αλλα γενικα προτιμαω το 30αρι να το σκαω σε φαγητο παρα σε συνδρομη) οσο η συγκεντρωση στο γυμναστηριο. Παω στο δασακι δενω τους κρικους στις κουνιες και ζητημα να περασει 1 μπαρμπας με το σκυλο του...πραγμα που σημαινει οτι αν ειμαι μονος μου συγκεντρωνομαι.

    (Γενικα το χω αυτο, οταν κανω κατι δεν θελω να με αποσπαει τπτ την προσοχη...κλεινω κινητα κλεινω τα παντα και ειμαι εκει...Ειτε ειναι γυμναστικη ειτε ειναι διαβασμα ειτε ειναι οτιδηποτε)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-02-18 13:57 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    τόση ώρα μιλάμε για καλισθενική δηλαδή...όταν θέλουμε να κόψουμε προφανώς θα χρειαστεί να ρίξουμε τις θερμίδες,ωστόσο το πως θα της ρίξουμε έχει μεγάλη σημασία.

    Θα σου πω τι κάνω εγώ...
    Για αρχή απλά αρχίζω ισοθερμιδικά και ανεβάζω το αερόβιο στις 2-3 φορές την εβδομάδα.Έπειτα αυτό που κάνω είναι να ανεβάσω λιγο πρωτείνη και να κατεβάζοσα λίγο υδατάνθρακα μένοντας όμως ακόμα ισοθερμιδικά.(Θυμίζω 1 γραμμάριο υδατάνθρακα έχει 4 θερμίδες όσα και το 1 γραμμάριο πρωτείνη.Αρα αν αφαιρέσω πες 100 θερμίδες απο υδατανθρακα θα προσθέσω 100 θερμίδες απο πρωτείνη.Έπειτα αφου κάνω και αυτό αρχίζω να αφαιρώ θερμίδες κυρίως από υδατάνθρακες.100-300 την εβδομάδα,βάζοντας εννοείται ένα όριο στο πόσο θα πέσω.Δεν γίνεται δηλαδή να φτάσω να τρωω 800 θερμίδες την ημέρα.Συνεπώς καταλαβαίνεις ότι μια σωστή διατροφή γράμμωσης πρέπει να γίνει σταδιακά και σίγα σίγα.

    Κάτι ακόμα...
    Στις ασκήσεις καλισθενικής που κάνεις αλλάζεις τα προγράμματα...Μήπως πας και κάνεις συνεχώς τα ίδια πράγματα;
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-02-18 14:32 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aris1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τόση ώρα μιλάμε για καλισθενική δηλαδή...όταν θέλουμε να κόψουμε προφανώς θα χρειαστεί να ρίξουμε τις θερμίδες,ωστόσο το πως θα της ρίξουμε έχει μεγάλη σημασία.

    Θα σου πω τι κάνω εγώ...
    Για αρχή απλά αρχίζω ισοθερμιδικά και ανεβάζω το αερόβιο στις 2-3 φορές την εβδομάδα.Έπειτα αυτό που κάνω είναι να ανεβάσω λιγο πρωτείνη και να κατεβάζοσα λίγο υδατάνθρακα μένοντας όμως ακόμα ισοθερμιδικά.(Θυμίζω 1 γραμμάριο υδατάνθρακα έχει 4 θερμίδες όσα και το 1 γραμμάριο πρωτείνη.Αρα αν αφαιρέσω πες 100 θερμίδες απο υδατανθρακα θα προσθέσω 100 θερμίδες απο πρωτείνη.Έπειτα αφου κάνω και αυτό αρχίζω να αφαιρώ θερμίδες κυρίως από υδατάνθρακες.100-300 την εβδομάδα,βάζοντας εννοείται ένα όριο στο πόσο θα πέσω.Δεν γίνεται δηλαδή να φτάσω να τρωω 800 θερμίδες την ημέρα.Συνεπώς καταλαβαίνεις ότι μια σωστή διατροφή γράμμωσης πρέπει να γίνει σταδιακά και σίγα σίγα.

    Κάτι ακόμα...
    Στις ασκήσεις καλισθενικής που κάνεις αλλάζεις τα προγράμματα...Μήπως πας και κάνεις συνεχώς τα ίδια πράγματα;
    Να μια πολυ καλη προσεγγιση και φυσικα κατι που δεν ειχα σκεφτει. Οτι υδατανθρακα κοψω να το κανω πρωτεινη...εξυπνο και εννοειται θα το δοκιμασω.

    Ναι τα ιδια κανω αλλα προσπαθω συνεχως να ανεβασω την ενταση. Αναφερα παραπανω οτι κυνηγαω παντα το πιασιμο στους μυες και ειναι κατι που το καταφερνω. Πιστευω το προγραμμα μου ειναι μια χαρα....Δεν ειναι ο λογος που εκανα το ποστ. Ο λογος που εκανα το ποστ ειναι τις τελευταιες 2 βδομαδες στο τελος τη προπονησης ειμαι ετοιμος να λιποθυμησω και νιωθω τι δεν ειναι απο ζορι του σωματος...νιωθω κατι σαν ζαλαδα να πω? κατι τετοιο και δεν μπορω να ζορισω τον εαυτο μου να βγαλω τα τελευταια 3-4 ρεπς. Ισως να ειναι και του μυαλου μου, δλδ να λεω στον εαυτο μου "πωω ειμαι σε κοψιμο να δεις που δε θα βγαλω με νευρο τη προπονηση", και απο τηστιγμη που γινεται αυτο, να ειμαι μετα καταραμενος...


    Συζητηση, ισως για ενα αλλο thread:
    Αρκετος κοσμος ειναι λιγο προκατειλημμενος με αυτο που κανω (δεν το λεω για σενα, δεν ξερω τι πιστευεις), εννοω οτι ο κοσμος συχνα μου λεει "ε Γιωργο να ξερεις για να βαλεις μυες πρεπει να κανεις βαρη και να πας γυμναστηριο". Ειδικα για τα ποδια.

    Διαφωνω.

    Λες και το σωμα ξερει αν σηκωνεις βαρη η αν τραβας ενα λαστιχο η αν σπρωχνεις το ιδιο σου το σωμα κατα πανω...Ετσι δεν ειναι? Το σωμα ξερει μονο οτι υπαρχει αντισταση....

    Γνωριζω οτι αν κανεις καθε μερα 40 καμψεις, μετα απο λιγο καιρο το σωμα σου θα εχει συνιθησει αρα δεν θα ζοριζεται, αλλα το ιδιο συμβαινει και με τα βαρη? Βλεπω κοσμο που λεει παω 3-4 χρονια γυμναστηριο,διατροφες υπνους κλπ κλπ και ειναι οι μισοι απο μενα. Γιατι? Γιατι οταν τους ρωτας, σου λενε σηκωνουν 80 κιλα bench press εδω και 2 χρονια. Ε να το χεσω....

    Εγω κανω το εξης, τι θα ζορισει παραπανω? Ωραια Diamond push ups, αυτο ειναι...Οσα μπορω. Καπακι κανονικα, καπακι γυναικεις...ΕΚει μεχρι να το νιωσω...


    Αλλωστε δεν μου αρεσει να κανω πολλες επαναληψεις. Δεν μου αρεσει, το θεωρω βαρετο. Αυτο αυτοματως συμβαινει οτι αν πω να κανω απλα push ups για παραδειγμα για να με πιασουν θα πρεπει να κανω 30-40...Ου καλα, θα σταματησω να κανω λογω ανασας παρα λογω κουρασης του μυη....

    Υ.Γ: Ειμαι τερμα πεισματαρης...Ολοι λενε για τα ποδια μου και οτι δεν προκειται να τα γυμνασω με βαρος του σωματος. Μια μερα θα τα ποσταρω και θα πω οτι ειναι καθαρα με βαρος του σωματος και θα παθουν ολοι σοκ . Γνωριζω ωστοσο οτι εχει οριο, ειδικα στα ποδια...Αλλα επισης γνωριζω οτι και εγω και ο περισσοτερος κοσμος, ειναι ακομα μακρια απο αυτο το οριο....Ισως κανω λαθος, ισως οχι. Θα δειξει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-02-18 14:52 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    μην το παρακάνεις με την αλλαγή πρωτείνης και υδατάνθρακα...Αυτό θα το κάνεις τις πρώτες δυο βδομάδες ίσα ίσα να αντικαταστήσεις 100-200 θερμίδες υδατάνθρακα με πρωτείνη. Με το που το κάνεις αυτό θα χάσεις αναγκαστικά μερικά νερά,μιας και ο υδατάνθρακας κάνει κατακράτηση.

    Καμιά προκατάληψη,η καλισθενική είναι μια πολύ καλή μέθοδος προπόνησης,αρκεί να βρεις τρόπους να προοδεύεις συνεχώς.Καλό θα ήταν αννά διαστήματα να αλλάζεις την προπόνηση σου,όταν αρχίζεις και βλέπεις στασιμότητα.Παίξε με διάφορα προγράμματα,Push(στηθος-ωμοι-τρικεφαλα)-pull(πλατη-δικεφαλα)-legs(ποδια)...upper/lower...full body...αλλάζε αυτα τα προγράμματα αννά περιόδους...Ακόμα βρες τρόπους να δυσκολευεις την κάθε άσκηση...άλλαξε τον ρυθμό της κίνησης(πχ παίξε ποιο αργές αρνητικές)...Προσπάθησε να προσθέσεις λιβο βαρος(πχ παρε μια σχολική τσαντα,βαλε μεσα βιβλια)...Το παράδειγμα που έφερες με τα diamond push ups και μετα καπακι κανονικα κλπ ειναι ένας τρόπος,όμως δεν φτάνει βρες και άλλος.Δοκιμάσε σιγα σιγα και καμψεις με ενα χερι πχ.Βαλε βαρος σε μια τσαντα ακομα και στα push-ups.αν θες ανοιξε ενα ποστ με το προγραμμα σου και να σου πουμε εκει οτι ιδεες υπαρχουν μην σπαμαρουμε εδω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aris1994 : 05-02-18 στις 14:55
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία