Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 23-03-12 19:56 #1
    Smile Διατροφη 16 Χρονου!
    Καλησπερα σας!
    Ειμαι ενας 16 χρονος ερασιτεχνης ποδοσφαιριστής που αθλουμαι καθε μερα και στην προπονηση με την ομαδα αλλα και μονος μου!
    Μπηκα εδω στο σαιτ σας γιατι πιστευω οτι μπορειτε να με βοηθησετε ωστε να σχηματισω την καταληλη διατροφη ωστε να εχω ενα υγιες σωμα!
    Προσφατα στην ομαδα ηρθε μια γνωστη εταιρια και μας εκανε καποια τεστ για το πως ειμαστε αυτην την στιγμη(βαρος,λιπος,μυιηκη μαζα κτλπ) και μας προτιναν σε ολη την ομαδα να δοκιμασουμε καποια προιοντα τους! μας εδωσαν ενα πρωτεινουχο ροφημα για το πρωι το οποιο λεει συμβαλει στην διατροφη μας σαν ενα ολοκληρωμένο και πλουσιο πρωινο γευμα και στην συνεχεια μας προτειναν και καποιες σοκολατες-γκοφρετες πρωτεινης. Μπηκα σε σκεψεις ωστε να δοκιμασω αυτα τα προιοντα γιατι εχω μια εμφανη,θα μπορουσα να πω,ελειψη ογκου στα χερια και στο στηθος,αλλα απο θεμα κοιλιακών (πολυ εμφανείς η 4 πανω!) και ποδιών ειμαι παρα πολυ καλα!

    Καποια στοιχεια για εμενα!

    Υψος: 1.69
    Βαρος: 60.8
    % λιπους: 7.8
    BMR(θερμιδες): 1670
    Ηλικία μεταβολισμου: 12
    % νερου: 67.2
    Μυική μαζα: 53,3

    Αυτην την στιγμη δεν ακολουθαω καποια διατροφη και θα μπορουσα να πω πως ειμαι και λιγο ασταθης σε αυτα που τρωω! δηλαδη τρωω κρεπες,παγωτα,σουβλακια και διαφορα τετοια! αλλα αμα χρειαστει ολα αυτα μπορω να τα κοψω! εχω την θεληση..

    Λιγα λογια για την γυμναστικη μου..

    καθε μερα εχω προπονηση με εξαιρεση μια μερα ρεπο

    Δευτερα: 20:00-21:45 συνηθως εχουμε ρεπο διοτι παιζουμε κυριακη
    Τριτη: 20:00-21:45 τρεξιμο περιμετρικα του γηπεδου 2-2,5km και διαφορες ασκησεις τρεξιματος
    Τεταρτη: 20:00-21:45 τρεξιμο περιμετρικα του γηπεδου 1-1,5km και διαφορες ασκησεις εκγυμνασεις (κοιλιακους-πους απς κτλπ)
    Πεμπτη: 20:00-21:45 τρεξιμο περιμετρικα του γηπεδου 1-1,5km και μετα αγωνα σε κατασταση διπλου! (σε ολο το γηπεδο)
    Παρασκευη: 20:00-21:45 τρεξιμο περιμετρικα του γηπεδου 2-2,5km και μετα ασκησεις τελειώματος στο τερμα

    Περα απο αυτα για περιπου δυο βδομαδες τωρα εχω αρχισει και γυμναζομαι στο σπιτι διοτι ηθελα να ''φτιαξω'' στα χερια μου και στο στηθος!

    κανω
    2 σετ τον 12 πους απς με ανοιχτα χερια
    2 σετ τον 12 πους απς με κλειστα χερια και
    2 σετ των 12 πους απς απο υψος (τα ποδια πανω στον καναπε και τα χερια στο πατωμα)

    Θα μπορουσα να πω οτι εχω δει καποια διαφορα οχι τεραστια αλλα ειναι καποιου μεγεθους διαφορα!

    Ευχαριστω εκ τον προτερον οσους με βοηθησουν και με χαρα θα λυσω οτι απορια εχετε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-03-12 20:15 #2
    Προεπιλογή
    για εμενα πολυ καλα που ασχολεισαι με τον αθλητισμο και πολυ καλα που εισαι τοσο μικρος και εχεις απειρες δυνατοτητες και ευκαιριες.........τωρα οσο τα πρωτεινικα ροφηματα απο τα 16 δεν ξερω αν κανουν καλο η οχι.... απλα πιστευω πως επειδη [εχουμε και το ιδιο υψος 1.70] εισαι 60 κιλα εχεις το περιθωριο να βαλεις αλλα 3-4 χωρις να λιπωσεις πολυ αφου σε καθημερινη βαση τρεχεις.......γνωριζω και ξερω πως θες να εισαι ελαφρης για να τρεχεις και να εχεις αριστη αντοχη αλλα σκεψου και οτι θες δυναμη και ογκο και για τα τσατσαρισματα.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-03-12 20:17 #3
    Προεπιλογή
    επισης η ελλειψη οφειλεται και στο οτι δεν τρως πολυ [60κιλα] και οτι με το πολυ τρεξιμο που εχεις στεγνωνεις στο ανω μερος ....στηθος -χερια......μπορεις να το ισοσταθμισεις με βαρη στα χερια 2 φορες την εβδομαδα.......παρε 3-4 κιλα και θα εισαι κομπλε.....αλλα οχι απο τοσο νωρις συμπληρωματα παρε στα 18 και μετα......καλες προπονησεις και σου ευχομαι τα καλυτερα......
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-03-12 22:00 #4
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου και την αποψη σου! σε ευχαριστω επισης για της ευχες σου και σου ευχομαι και εσενα τα καλυτερα..

    οποτε μου προτινεις να προσθεσω στην γυμναστικη μου και καποια ασκηση με βαρακια στα χερια;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-12 14:28 #5
    Προεπιλογή
    αν δεν εχεις προσβαση σε καποιο γυμναστηριο π.χ. της ομαδας σου.......αγορασε 2 αλτηρες [16 ευρω] και μια στραβομπαρα[25 ευρω] και βαρη επι 1.5 ευρω το καθενα και μπορεις να βαλεις αρκετες ασκησεις για ανω σωμα.....θες στο youtube και σε site με ασκησιολογια...........αν απο την αλλη μπορεις να πας σε γυμναστηριο κανε λιγο παγκο λιγο μονοζυγο φτιαξε ενα προγραμματακι με 3-4 ασκησεις μονο για ανω σωμα και κανε τις και αν μεινεις ευχαριστημενος συνεχιζεις....αλλιως αλλαζεις ........ρωτα και τον προπονητη σου και πραξε αναλογα
    Απάντηση με παράθεση