Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 04-04-12 14:37 #1
    Το avatar του χρήστη sakistaz

    Εγγραφή
    01-12-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    267
    Προεπιλογή superset για πλατη??
    Ξεκινησα προγραμμα με supesets.γυμναζομαι σπιτι κ οι ασκησεις είναι περιορισμενες.το θεμα είναι πως σημερα εχω πλατη και δε ξερω πώς να συνδιασω τις ασκησεις.εψαξα αλλα δε καταφερα να βγαλω καποια ακρη.οι ασκησεις που εκανα πριν είναι οι εξεις΄

    1.ελξεις ανοιχτη λαβη,παλαμη προς τα εξω
    2.ελξεις κλειστη λαβη,παλαμη προς τα μενα
    3.κωπηλατικη σκυφτος 90 μοιρες ακουμποντας το κεφαλι με λαβη απο πανω
    4.κωπηλατικη ορθιος με λαβη απο κατω
    5.good morning
    6.αρσεις θανατου με λυγισμενα ποδια
    7.κωπηλατικη με αλτηρες

    Αυτή ηταν η σειρα ,τα σετ 4 κ οι επαναληψεις 12.με τα superset θα πεσω στις 8 επαναληψεις.ποσα superset να κανω???πως να συνδιασω τις ασκησεις???
    Τα φωτα σας παρακαλω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-04-12 14:45 #2
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Γιατι να κανει καποιος σουπερ σετ στην πλατη?Το βρισκω εντελως αχρειαστο και οχι και τοσο καλη ιδεα.Ειναι μεγαλη μυικη ομαδα και επειδη τα κιλα ειναι πολλα,απαιτει γερο ΚΝΣ και πολλη ενεργεια.Σουπερ σετ θα εκανα μονο μια φορα στο διμηνο πχ για αλλαγη της ρουτινας η μετα απο ενα τραυματισμο οπου τα κιλα ειναι αναγκαστικα πεσμενα.

    Επισης...28 σετ για πλατη ειναι υπερβολη της υπερβολης!!Χαλαρωσε,δε σημαινει οτι οσο περισσοτερο κανεις τοσο το καλυτερο ειναι.12-15σετ ειναι μια καλα εαν εισαι αρχαριος,και προχωρημενος +3 σετ κι αυτα παλι πολλα ειναι.Για να μπορεις να βγαζεις 28 καλα σετ στην πλατη,η δε ξερω κι εγω τι παιρνεις,η (το πιθανοτερο) κατι κανεις λαθος..και δεν εννοω το μετρημα.

    Η σειρα των ασκησεων επισης ειναι λαθος.deadlifts μετα απο καλημερες??Ειναι σκοτωμα!!Και υστερα θα πας για κοπηλατικη με αλτηρα?Προσωπικα το βλεπω λαθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-04-12 14:53 #3
    Το avatar του χρήστη sakistaz

    Εγγραφή
    01-12-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    267
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να κανει καποιος σουπερ σετ στην πλατη?Το βρισκω εντελως αχρειαστο και οχι και τοσο καλη ιδεα.Ειναι μεγαλη μυικη ομαδα και επειδη τα κιλα ειναι πολλα,απαιτει γερο ΚΝΣ και πολλη ενεργεια.Σουπερ σετ θα εκανα μονο μια φορα στο διμηνο πχ για αλλαγη της ρουτινας η μετα απο ενα τραυματισμο οπου τα κιλα ειναι αναγκαστικα πεσμενα.

    Επισης...28 σετ για πλατη ειναι υπερβολη της υπερβολης!!Χαλαρωσε,δε σημαινει οτι οσο περισσοτερο κανεις τοσο το καλυτερο ειναι.12-15σετ ειναι μια καλα εαν εισαι αρχαριος,και προχωρημενος +3 σετ κι αυτα παλι πολλα ειναι.Για να μπορεις να βγαζεις 28 καλα σετ στην πλατη,η δε ξερω κι εγω τι παιρνεις,η (το πιθανοτερο) κατι κανεις λαθος..και δεν εννοω το μετρημα.

    Η σειρα των ασκησεων επισης ειναι λαθος.deadlifts μετα απο καλημερες??Ειναι σκοτωμα!!Και υστερα θα πας για κοπηλατικη με αλτηρα?Προσωπικα το βλεπω λαθος.
    οκ ευχαριστω για της πληροφοριες.θα κανω οπως εκανα πριν κ απλα θ αλλαξω τη σειρα.τα κιλα που βαζω δεν ειναι πολλα.ειδικα στις αρσεις τα θεωρω ελαχιστα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-04-12 15:06 #4
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sakistaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα κιλα που βαζω δεν ειναι πολλα.ειδικα στις αρσεις τα θεωρω ελαχιστα
    Τοτε μη τις κανεις καθολου..εκτος κι αν εχεις καποιο προβλημα με τη μεση και δε μπορεις να φορτωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-04-12 15:11 #5
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    αν ειναι αρχη καλα κανει και εχει λιγα κιλα να μαθει πρωτα την τεχνικη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-04-12 15:22 #6
    Το avatar του χρήστη sakistaz

    Εγγραφή
    01-12-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    267
    Προεπιλογή
    εχω ενα μικρο θεμα με τη μεση χαμηλα γι αυτο τις 3 ασκησεις στο τελος τις κανω με λιγα κιλα.αν κ θεωρω οτι κακως προσ8εσα τις 2 τελευταιες ασκησεις.απο την αλλη εχω 4 μηνες που ασχολουμε σοβαρα οποτε προσπαθω να μαθω καλυτερα τεχνικη
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-04-12 15:59 #7
    Προεπιλογή
    "stimulate dont annihilate " Lee Haney

    δωσε ερεθισμα μην διαλυεις,καταστρεφεις, υπερκουραζεις το μυ

    τοσο οσο, οχι πιο λιγο, οχι περισσοτερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-04-12 16:00 #8
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aepiskeptis Εμφάνιση μηνυμάτων
    "stimulate dont annihilate " Lee Haney

    δωσε ερεθισμα μην διαλυεις,καταστρεφεις, υπερκουραζεις το μυ

    τοσο οσο, οχι πιο λιγο, οχι περισσοτερο
    Αυτα φανταζομαι θα τα ελεγε για τους αλλους μιας και ο ιδιος εκανε γιγαντοσετ για πλατη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-04-12 18:41 #9
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    μια φορα στις 6 βδομαδες δν μπορει να μπει ενα σουπερ σετ; ετσι για αλλαγη λιγακι;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-04-12 18:49 #10
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    μπορει αλλα σε πλατη για εμενα δεν υπαρχει λογος να γινει..τωρα ο καθενας ο,τι θελει
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-04-12 18:52 #11
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Για ποιο λόγο θες να κάνεις σουπερ σετ?
    Μια χαρά είναι τα σ.σ και για πλάτη αλλά να ξέρεις γιατί τα χρησιμοποιείς...Για 4 μήνες προπόνησης δεν έχουν κάτι παραπάνω να σου προσφέρουν από τη κανονική προπ. Εκτός αν έχεις τραυματισμό και ψάχνεις τρόπο να βγάζεις ίδιο όγκο προπ με λιγότερα κιλά

    Παρεμπιπτόντως 28 σετ είναι ΠΑΡΑ πολλά
    Μείωσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-04-12 13:54 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα φανταζομαι θα τα ελεγε για τους αλλους μιας και ο ιδιος εκανε γιγαντοσετ για πλατη.
    ωραια παρατηρηση!

    σε ποιο συστημα αναφορας εκανε γιγαντοσετ στο δικό του ή στο δικό μας? μηπως το γιγαντοσετ αυτο ήταν αυτο που βρηκε οτι μπορουσε να τον αναπτυξει γιατι ο,τι αλλο απλα δε δουλευε και μηπως αυτο το γιγαντοσετ για αυτον ηταν σαν να κανει ενας αρχαριος/μεσος μια ασκηση με μεγαλη πυκνοτητα προπονησης και κλιμακωτη ενταση?


    οταν κοιτας σμολοβ το κοιτας ως ββερ ή ως αθλητης της αρσης βαρων?


    Οταν βλεπεις την προπονηση ποδιων του Κολεμαν στο ρεντεμπτιον το κοιτας ως νατουρα χομπιστας ή ως ο Μρ Ευροπε που ετοιμαζεται να παρει προ καρτα, ξερω εγω τι?


    Ερχονται κατα καιρους μερικα παιδια και με ρωτανε τι κανω για ποδια και τους λεω φροντ και αντε και τιποτα πουσ πρεσσ στους ωμους. Μετα ρωτανε, πρεσσα? εκτασεις τετρ? προβολες κτλ κτλ
    Αν βαριεμαι να κανω φροντ κανω πισω, αν βρω κανεναν για παρεα θα κανω καμια αρση. Τα υπολοιπα γιατι να τα κανω? ββερ δεν ειμαι, η συμμετρικη κτλ αναπτυξη ή οποιος λογος για τον οποιο γινονται, δεν τον γνωριζω, δλδ δε μου φτανουν τα φροντ ή τα Η.Β. πρεπει να κανω κι αλλα.

    Ετσι στην ερωτηση του οπ, βλεπω 7 ασκησεις χ4 σετς χ 8 επαν = 131 επαν για πλατη

    το μονο που εχω να προτεινω αν του χει κολλησει να κανει σουπερ σετ, γιατι επιθυμει να πειραματιστει ειναι ενας συνδυασμος ελξης-κουπι
    ή ακομα καλυτερος ενας συνδυασμος πιεσης-ελξης σε σουπερ σετ, καθετη πιεση-καθετη ελξη, οριζοντια πιεση-οριζοντια ελξη
    δευτερα: πιεσεις παγκου σουπερ σετ κουπι
    πεμπτη: στρατιωτικες πιεσεις σουπερ σετ ελξεις πλατης

    και τις αρσεις νεκρης μπαρας σουπερ σετ με προβολες τριτη-παρασκευη

    τωρα η ενταση μπορει να ειναι η πρωτη ασκηση βαρια κ η σουπερ σετ ζευγαρι χαλαρα και την επομενη φορα να αντιστραφει η ενταση
    ή και τις δυο με μετρια ενταση,

    Και αν επιμενεις να πειραματιστεις με γιγαντοσετ πλατης ισως κουπι με ελξη, κουπι με ελξη και ισως την επομενη φορα ελξη με κουπι, αλλα δε θα πηγαινα πανω απο 40-60 συνολικες επαναληψεις, και δε θα κρατουσα αυτην την προπονηση πανω απο 2 εβδ, χωρις 1 εβδ αναμεσα με προπονηση μικροτερης προπονητικης πυκνοτητας και μεγαλυτερης εντασης. Επισης πιστευω οτι τα σουπερ σετ-γιγαντοσετ πρεπει να χρονομετρουνται και ο στοχος ειναι να βγαινουν απο 2 εβδ σε 2 εβδ, σε λιγοτερο συνολικο χρονο προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-04-12 22:01 #13
    Προεπιλογή
    επελεξε 4-5 ασκησεις που να ποιανουν καλα την πλατη σου και να ξερεις καλα την τεχνικη και κανε 3 σετ

    επαναληψεις οσες θες στο πλαισιο 6-8-10-12 και αναλογα πραττεις.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-04-12 22:07 #14
    Προεπιλογή
    Δεν εχω προβλημα οταν καποιος θελει σουπερσετ και τετοια (εγω ειμαι hardcore φαν των drop sets βεβαια) αλλα για πλατη παντα δουλευε σε μενα οι χαμηλες επαναληψεις με μετριο εως μεγαλο διαλλειμα και αρκετα κιλα. Παντα. Ποτε δεν εκανα καλη προπονηση πλατη οταν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω πολλες επαναληψεις ή σουπερσετ ή drop set.... Ενω στο στηθος ειναι μαγεια και βγαινει πολυ καλη προπονηση.
    Βεβαια στο σπιτι τωρα δυσκολα βρισκεις πολλα κιλα. Και χωρο ή παγκους και οργανα, οποτε κανεις λιγο υπομονη μεχρι να πας/γραφτεις γυμναστηριο....
    This is my opinion.
    Απάντηση με παράθεση