Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 481 έως 488 από 488
  1. 25-08-15 18:58 #481
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bbvangelisathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα , κάποιες ερωτήσεις και από εμένα γιατί έχω μπερδευτεί. 1.80 73 kg 24 ετών.
    Εδώ και 6 μέρες έχω αρχίσει να κάνω εναλαξ μια μέρα βάρη μια αερόβια-τρέξιμο και 1 μέρα ξεκούραση.
    1. -Έχω ακούσει ότι τα 20 πρώτα λεπτά καίμε το γλυκογόνο και μετά αρχίζει και καίγεται το λίπος. Έλα που όμως , εγώ ειδικά τώρα με τις ζέστες , τρέχω 25 λεπτά max σε έναν ρυθμό 60% και μετά τα φτύνω. Εάν κάνω 3-4 λεπτά περπάτημα και συνεχίσω , δεν επωφελούμαι στο έπακρο ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσω HIIT;
    2. -Τελικά , είναι καλύτερα να τρέχουμε με άδειο στομάχι ή π.χ. 2 ώρες μετά το πρωινό αφού έχω φάει 50γρ βρώμης και 1 scoop whey , με αποτέλεσμα να έχω περισσότερη ενέργεια;
    3. -Θα βοηθούσε στο κάψιμο λίπους να ακολουθώ μετά το 20 λεπτο τρέξιμο , ένα πρόγραμμα ασκήσεων hiit με το σωματικό μας βάρος.( π.χ. 10 κάμψεις-10 κοιλιακούς-10 καθίσματα-10 άλματα)
    4. -Τέλος , είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν συνεχίσω σε αυτόν τον ρυθμό , σιγά σιγά θα βελτιωθεί η αντοχή μου. Πόσα λεπτά θεωρείτε πως είναι το ιδανικό να τρέχω (σε 60-70% τεμπο) , έτσι ώστε να καίω μεν λίπος αλλά να μην χάνω πολύ σε μυική μάζα;
    Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι μόνο που κάνω αερόβια τους τελευταίους δυο μήνες. Έχω χάσει κάπου στα 4 κίλα και μου φαίνεται ότι τώρα έχω κολλήσει. Και εγώ τρέχω max τα πρώτα 30 λεπτά και μετά το πηγαίνω εναλλάξ με 5 λεπτά σε χαμηλό ρυθμό(5 χλμ/ώρα) και μετά 5 λεπτά πάλι max.

    Η γνώμη μου είναι, αφού μπορείς να κάνεις αερόβια το πρωί, που είναι η καλύτερη ώρα, να μην τρως τίποτα. Εκτός άμα παίρνεις κανα BCAA, όπως λέει και ο Νάσερ. Η πρωινή αερόβια πρέπει να είναι με άδειο στομάχι, γιατί, άμα γνωρίζω σωστά, τα επίπεδα του γλυκογόνου στους μυς είναι πάρα πολύ χαμηλά, αφού το τελευταίο γεύμα μπορεί να ήταν πριν από 8 ώρες ύπνου.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-08-15 14:14 #482
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    ...σωστος ο φιλος οποτε το πρωτο που καις για την παραγωγη ενεργειας ειναι το λιπος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-01-18 19:37 #483
    Το avatar του χρήστη SotosLg

    Εγγραφή
    17-01-2016
    Περ.
    In the gym
    Μηνύματα
    38
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παιδες, ερωτηση, ποση ωρα ειναι η ιδανικη για αεροβιο 5 φορες την βδομαδα γιατι το προγραμμα μου εχει 1 ωρα ειναι καλα;; Να το μειωσω;; Γρηγορο βαδην να σημειωσω κανω!!
    Train hard or go HOME!!

    Traingetta
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-01-18 23:28 #484
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    το αερόβιο εξαρτάται από πολλούς παράγωντες...
    Κάνεις hit?μέτρια έντασης?κάνεις με άδειο στομάχι το πρωι?μετά από τα βάρη?δεν υπάρχει κάτι στάνταρ
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-01-18 02:17 #485
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    επισης για ποιον λογο το κανεις? Για καρδιαγγειακη αντοχη? Για υγεια? Για να χασεις λιπος? Επειδη το λεει το προγραμμα? ολα αυτα εχουν σημασια
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-06-18 09:49 #486
    Προεπιλογή Σκολιωση, αεροβια, βαρη, διαπλαση σωματος.
    Καλησπερα σας. Ειμαι 17 χρονων ειμαι 1,69μ 54 κιλα. Πριν μερικο καιρο πηγα στον γιατρο και μου ειπε πως εχω σκολιωση μικρη 9 μοιρων κια μου εδωσε να κανω καποιες ασκησεις (ραχιεους κλπ.) Μου ειπε να αποφυγω τα βαρη και να μην παχυνω. Τοτε δεν με απασχολουσε που δν μπορω να ακανω βαρη αλλα τωρα με απασχολει γιατι θελω να φτιαξω το σωμα μου (πλατη χερια στηθος κοιλιακους) Η αεροβια γυμναστικη θα με βοηθησει; Μπορει να αποκαταστησει τα βαρη; Αν ναι, τι αεροβια γυμναστικη μου προτεινεται;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-06-18 14:42 #487
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machoke Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας. Ειμαι 17 χρονων ειμαι 1,69μ 54 κιλα. Πριν μερικο καιρο πηγα στον γιατρο και μου ειπε πως εχω σκολιωση μικρη 9 μοιρων κια μου εδωσε να κανω καποιες ασκησεις (ραχιεους κλπ.) Μου ειπε να αποφυγω τα βαρη και να μην παχυνω. Τοτε δεν με απασχολουσε που δν μπορω να ακανω βαρη αλλα τωρα με απασχολει γιατι θελω να φτιαξω το σωμα μου (πλατη χερια στηθος κοιλιακους) Η αεροβια γυμναστικη θα με βοηθησει; Μπορει να αποκαταστησει τα βαρη; Αν ναι, τι αεροβια γυμναστικη μου προτεινεται;
    Καλησπέρα..γιατροι δεν είμαστε αλλά το θεωρώ υπερβολή να μην κα εις βάρη.. απλά προσεκτικά με κάποιον γυμναστή ππυβθα γνωρίζει το πρόβλημα σου και θα σε καθοδηγεί.. Επίσης φαντάζομαι όταν σ είπε να μην πάρεις κιλά εννοεί να μην γίνεις υπέρβαρος και βαρυνεις πολύ για να πάρεις κάποια κιλά σε φυσιολογικά επίπεδα μιας και εισαι πολύ αδύνατος πάλι πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα.. Μπορείς να συμβουλευτειςάλλον ένα γι αυτο και να δεις τι θα κανεις.. τώρα η αερόβια καλή είναι να σε κρατήσει φιτκαι χρειάζεται σε όλους αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα βάρη και γι αυτό που λες ότι θέλεις δεν θα σε βοηθήσει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-06-18 15:43 #488
    Προεπιλογή
    ναι φυσικα δν ειπε να μην παρω καθολου βαρος απλα να μην γινω υπερβαρος (συγγνωμη αν δν εγινα αντιληπτος). ειχα σκοπο να παω σε ακομα εναν γιατρο. σε ευχαριστω για την απαντηση
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233