Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bbvangelisathens Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα , κάποιες ερωτήσεις και από εμένα γιατί έχω μπερδευτεί. 1.80 73 kg 24 ετών.
Εδώ και 6 μέρες έχω αρχίσει να κάνω εναλαξ μια μέρα βάρη μια αερόβια-τρέξιμο και 1 μέρα ξεκούραση.
1. -Έχω ακούσει ότι τα 20 πρώτα λεπτά καίμε το γλυκογόνο και μετά αρχίζει και καίγεται το λίπος. Έλα που όμως , εγώ ειδικά τώρα με τις ζέστες , τρέχω 25 λεπτά max σε έναν ρυθμό 60% και μετά τα φτύνω. Εάν κάνω 3-4 λεπτά περπάτημα και συνεχίσω , δεν επωφελούμαι στο έπακρο ; Μήπως θα ήταν καλύτερα να αρχίσω HIIT;
2. -Τελικά , είναι καλύτερα να τρέχουμε με άδειο στομάχι ή π.χ. 2 ώρες μετά το πρωινό αφού έχω φάει 50γρ βρώμης και 1 scoop whey , με αποτέλεσμα να έχω περισσότερη ενέργεια;
3. -Θα βοηθούσε στο κάψιμο λίπους να ακολουθώ μετά το 20 λεπτο τρέξιμο , ένα πρόγραμμα ασκήσεων hiit με το σωματικό μας βάρος.( π.χ. 10 κάμψεις-10 κοιλιακούς-10 καθίσματα-10 άλματα)
4. -Τέλος , είμαι αρκετά σίγουρος ότι αν συνεχίσω σε αυτόν τον ρυθμό , σιγά σιγά θα βελτιωθεί η αντοχή μου. Πόσα λεπτά θεωρείτε πως είναι το ιδανικό να τρέχω (σε 60-70% τεμπο) , έτσι ώστε να καίω μεν λίπος αλλά να μην χάνω πολύ σε μυική μάζα;
Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα είμαι μόνο που κάνω αερόβια τους τελευταίους δυο μήνες. Έχω χάσει κάπου στα 4 κίλα και μου φαίνεται ότι τώρα έχω κολλήσει. Και εγώ τρέχω max τα πρώτα 30 λεπτά και μετά το πηγαίνω εναλλάξ με 5 λεπτά σε χαμηλό ρυθμό(5 χλμ/ώρα) και μετά 5 λεπτά πάλι max.

Η γνώμη μου είναι, αφού μπορείς να κάνεις αερόβια το πρωί, που είναι η καλύτερη ώρα, να μην τρως τίποτα. Εκτός άμα παίρνεις κανα BCAA, όπως λέει και ο Νάσερ. Η πρωινή αερόβια πρέπει να είναι με άδειο στομάχι, γιατί, άμα γνωρίζω σωστά, τα επίπεδα του γλυκογόνου στους μυς είναι πάρα πολύ χαμηλά, αφού το τελευταίο γεύμα μπορεί να ήταν πριν από 8 ώρες ύπνου.