Θέμα: psonara's diatrofi

Σελίδα 98 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 488896979899100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.456 έως 1.470 από 1515
  1. 10-07-17 18:56 #1456
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 για τον πάγο μετά την προπόνηση...για λίγες μερες και να δεις πως πάει...

    Επίσης δούλεψε περισσότερο μηριαία δικέφαλα....Δες το σαν προϋπόθεση...ότι για να κάνεις το απαιτούμενο έργο στα τετρακέφαλα πρέπει να κάνεις παραπάνω στα μηριαία δικέφαλα....

    Μια απλή άσκηση που μπορείς να κάνεις και στο σπίτι

    ωραια θα προηγουνται μηριαια πρωτα.αυτη την ασκηση ηθελα παλια να την κανω αλλα δεν τη δοκιμασα.θα την επιχειρησω αυριο κιολας!σ'ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-07-17 19:05 #1457
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    σημερα η εβδομαδα ξεκινησε πολυ δυναμικα και δημιουργικα.μερα προπονησης ποδιων(δυναμη).ακολουθησα πιστα τις συμβουλες σας και οντως ανεβασα κιλα.επισης υιοθετησα το μοτιβο της αλικης και του billy.δηλαδη αν και ειχα 4*6-8 στα squat,εγω επαιξα με τα κιλα και τελικα ισως εκανα και 8 σετ με αυξομοιωσεις στις επαναληψεις.εκανα και 4 και 5 και ανεβοκατεβαζα κιλα και οντως ηταν πολυ εξοντωτικο και ωραιο.δεν θα γραψω τα κιλα που ειχα προοδο...θα το κανω σε ενα μηνα για να εχω πιο ολοκληρωμενη εικονα.
    μονο στις αρσεις θανατου δεν ανεβασα πολλα για να μην εχω ενοχληση στη μεση,γιατι φοβαμαι.να τις κανω με λυγισμενα ποδια η'αλυγιστα καλυτερα?
    απλα ηθελα να διατυπωσω τη χαρα μου μιας και σημερα αρχισε το προγραμμα αρκετα καλα.ο,τι αποριες εχω θα σας ξαναενοχλησω για να εχω εξελιξη.σας ευχαριστω ολους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-17 17:40 #1458
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρος.

    Τα σετ σου σε αυτή τη φάση θα είναι με το ίδιο βάρος. Με τα κιλά που ξεκινάς με αυτά θα τελειώνεις.

    Δε θέλουμε αυξομειώσεις σε επαναλήψεις και κιλά μέσα στην ίδια προπόνηση. Τουλάχιστον όχι στις βασικές ασκήσεις.

    Γενικά δε θέλουμε ράντομ πράγματα. Αν μία μέρα μου τη δώσει και αρχίσω να κάνω 2 δευτερόλεπτα θετική και 3 αρνητική ή μισές επαναλήψεις ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο, όταν έρθει η ώρα να δω αν σημείωσα progress δε θα μπορώ γιατί θα έχω να συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια.

    Γι αυτό, απλά πράγματα, κανονική θετική κανονική αρνητική και ίδια κιλά - επαναλήψεις για να έχουμε μετρήσιμα αποτελέσματα. Μπορεί οι πρώτες προπονήσεις να μη σε κουράσουν αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο για το εάν θα έχεις ανάπτυξη η όχι.

    Ένας μήνας είναι τεράστιο χρονικό διάστημα. Γράψε κιλά - επαναλήψεις από τώρα να δούμε τι γίνεται.

    Άρσεις θανάτου θα κάνεις τις κανονικές όχι με αλύγιστα. Αν έχεις θέμα εκτέλεσης σε καθίσματα - άρσεις θανάτου ανέβασε βίντεο να πάρεις σχόλια για την τεχνική σου. Αν δεν έχεις θέμα μη φοβάσαι να ανεβάσεις κιλά άλλωστε μιλάμε για 2,5 - 5 κιλά άνοδο σε κάθε προπόνηση όχι για απότομη αύξηση. Δεν πρόκειται να τραυματιστείς.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-07-17 18:53 #1459
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Πολυ σωστος ο billy, ειναι πολυ ομορφο πραγμα να εισαι χαρουμενη με την γυμναστικη σου και ενθουσιασμενη αλλα πρεπει να σταματησεις να περιπλεκεις τα πραγματα. Καθε φορα που φτανεις ενα βαρος το χρησιμοποιεις για τα ιδια σετ x reps. Οταν γινει πιο ευκολο αναλογα με την μεθοδο προοδου που ακολουθεις ( ανα 2 προπονησεις πχ ) βαζεις 2,5 κιλα σε καθε ακρη και προσπαθεις να φτασεις τα ιδια σετ x reps. Ετσι εχεις μια σταθερη κλιμακα για να βλεπεις την προοδο σου και να ζοριζεις τον εαυτο σου - εναν στοχο. Αν αρχισεις να ανεβοκατεβαζεις τα ιδια 5 κιλα για ενα μηνα με υπερβολικα σετ τι αλλαξε απο πριν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-07-17 16:07 #1460
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρος.

    Τα σετ σου σε αυτή τη φάση θα είναι με το ίδιο βάρος. Με τα κιλά που ξεκινάς με αυτά θα τελειώνεις.

    Δε θέλουμε αυξομειώσεις σε επαναλήψεις και κιλά μέσα στην ίδια προπόνηση. Τουλάχιστον όχι στις βασικές ασκήσεις.

    Γενικά δε θέλουμε ράντομ πράγματα. Αν μία μέρα μου τη δώσει και αρχίσω να κάνω 2 δευτερόλεπτα θετική και 3 αρνητική ή μισές επαναλήψεις ή δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο, όταν έρθει η ώρα να δω αν σημείωσα progress δε θα μπορώ γιατί θα έχω να συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια.

    Γι αυτό, απλά πράγματα, κανονική θετική κανονική αρνητική και ίδια κιλά - επαναλήψεις για να έχουμε μετρήσιμα αποτελέσματα. Μπορεί οι πρώτες προπονήσεις να μη σε κουράσουν αλλά αυτό δεν είναι κριτήριο για το εάν θα έχεις ανάπτυξη η όχι.

    Ένας μήνας είναι τεράστιο χρονικό διάστημα. Γράψε κιλά - επαναλήψεις από τώρα να δούμε τι γίνεται.

    Άρσεις θανάτου θα κάνεις τις κανονικές όχι με αλύγιστα. Αν έχεις θέμα εκτέλεσης σε καθίσματα - άρσεις θανάτου ανέβασε βίντεο να πάρεις σχόλια για την τεχνική σου. Αν δεν έχεις θέμα μη φοβάσαι να ανεβάσεις κιλά άλλωστε μιλάμε για 2,5 - 5 κιλά άνοδο σε κάθε προπόνηση όχι για απότομη αύξηση. Δεν πρόκειται να τραυματιστείς.
    εγω βασικα αλλο καταλαβα και αλλο επραξα.μιας και μιλαμε για ποδια ας περιγραψω λιγο την ημερα ποδιων(δυναμη) της δευτερας.δηλαδη εγω αρχισα με σκουωτ.εγω εκανα με 15 κιλα παλια και αυξομειωνα 3 πανω 3 κατω.την δευτερα πηγα στα 30 δηλαδη το διπλασιο,αλλα δεν γινοταν να κανω αυτο.πως θα εκανα κατευθειαν 30 κιλα?ανεβαζα σιγα σιγα και ελαττωνα επαναληψεις.ετσι δεν ειναι το σωστο?
    αρεσεις θανατου δεν ξερω αν θα ξανανεβασω κιλα ακομα διοτι μεχρι και σημερα ειχα πονο χαμηλα στη μεση και με πονουσε ακομα και στο αεροβιο...επειδη φοβαμαι μην τραυματιστω θα ανεβαζω κιλα σε ασκησεις που δυναμαι και οταν δυναμαι αλλιως θα κανω με λιγοτερα κιλα,περισσοτερες επαναληψεις.οταν λεω λιγοτερα κιλα δεν εννοω οτι δεν θα πιεζομαι,εννοω οτι οι τελευταιες επαναληψεις θα βγαινουν με δυσκολια αλλα οχι υπερ του δεοντος,οχι σε σημειο να προκαλεσω ανεπανορθωτη ζημια.δηλαδη σε καποιες ασκησεις σκεφτομαι να εκτελω ντροπ σετ με στοχο το καψιμο.δεν ξερω αν ειναι σωστο η' οχι,αλλα καποιες φορες που το εχω υιοθετησει με εχει πιασει αρκετα.εννοειται βεβαια οτι οπου μπορω αυξανω κιλα,αλλα δεν θελω να πιεζω το σκελετο μου δημιουργωντας προβληματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-07-17 16:39 #1461
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα δεν γινοταν να κανω αυτο.πως θα εκανα κατευθειαν 30 κιλα?ανεβαζα σιγα σιγα και ελαττωνα επαναληψεις.ετσι δεν ειναι το σωστο?
    Καλη ερωτηση, δεν γινεται να βαλεις κατευθειαν 30 κιλα, δεν μπορεις να διπλασιασεις τα κιλα σε μια προπονηση. Το σωστο ειναι ιδια σετ και επαναληψεις παντα, με μικρες αυξησεις των 5 κιλων συνολο ( 2,5 χ2 ) και μειωσεις μονο αν εκεινη την ημερα δεν ειχες κοιμηθει καλα, εισαι πιασμενη η για οποιονδηποτε λογο εκεινη την ημερα δεν μπορεις να τα ξανασηκωσεις. Οχι ραντομ αυξομειωσεις και παραπανω σετ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-07-17 16:54 #1462
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα:

    Αφού μέχρι τώρα έκανες με 15 η προπόνησή σου έπρεπε να γίνει με 17,5 κιλά.

    Άρα λοιπόν αν υποθέσουμε ότι ακολουθείς το μοτίβο που σου γράφω παραπάνω θα έπρεπε (αφού κάνεις ζέσταμα) να κάνεις 6 σετ των 6 επαναλήψεων όλα με 17,5 κιλά.

    Επειδή είναι νωρίς να έχεις πόνους σου προτείνω να ανεβάσεις βίντεο από καθίσματα και άρσεις θανάτου για να δούμε τι γίνεται.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-07-17 17:00 #1463
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Έχεις κανα θέμα το θυρεοειδή σου ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-07-17 17:33 #1464
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    οχι.και ενιοτε που η μια εξεταση θυροειδους βγαινει λιγο πιο μικρη μου ειπε ο ενδοκρινολογος οτι δεν εχω θυροειδη αλλα δηλωνει αδυναμια.γιατι?στην οικογενεια ολοι εχουν ομως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-07-17 17:37 #1465
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου δώσω ένα παράδειγμα:

    Αφού μέχρι τώρα έκανες με 15 η προπόνησή σου έπρεπε να γίνει με 17,5 κιλά.

    Άρα λοιπόν αν υποθέσουμε ότι ακολουθείς το μοτίβο που σου γράφω παραπάνω θα έπρεπε (αφού κάνεις ζέσταμα) να κάνεις 6 σετ των 6 επαναλήψεων όλα με 17,5 κιλά.

    Επειδή είναι νωρίς να έχεις πόνους σου προτείνω να ανεβάσεις βίντεο από καθίσματα και άρσεις θανάτου για να δούμε τι γίνεται.
    οκ τωρα καταλαβα.ενταξει εγω εκανα ζεσταμα πρωτα 2-3 σετ με 15 κιλα και μετα ανεβαινα σε καθε σετ.στα καθισματα δεν με επιασε.στις αρσεις ενω μπορω να σηκωσω με ποναει και δεν βαζω.ωραια ιδεα για το βιντεο αλλα πρεπει να βρω καποιον να εχει καινουριο κινητο γιατ εμενα ειναι παλιο και μονο κλησεις κανει.δεν το χω με τα κινητατο κακο ειναι οτι την ωρα που παω εγω,ειμαι μονη μου,εγω ανοιγω φαντασου.θα την βρω την ακρη ομως και θ'ανεβασω να δουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-01-18 16:34 #1466
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλη χρονια και απο εδω συμφορουμιτες μου.θεωρω οτι με την αφιξη του νεου ετους ειναι η καταλληλη στιγμη ν'ανανεωσω το λογκ μου.
    αρχικα να σημειωσω οτι δεν εχω σταματησει προπονησεις και διατροφη ουτε στιγμη.συνεχιζονται αμφοτερα με πειθαρχια,συνεπεια,αγαπη και συνεπεια.ειχα δηλωσει συμμετοχη και στους νατουραλ αλλα δεν καταφερα ν'ανεβω.βασικα ο στοχος αγωνες πλεον δεν ειναι προτεραιοτητα μου.απλα ειναι ενα ονειρο και αν καποια στιγμη τυχει..ετυχε,αν οχι εγω θα συνεχισω μεχρι να πεθανω τις προπονησεις μου και την διατροφη μου γιατι ειναι πλεον τροπος ζωης και αυτο ειναι για μενα προτεραιοτητα στο βιο μου.ο λογος που δεν θα ξαναπιεστω για αγωνες ειναι ενας τραυματισμος που μου προηλθε απο το αγχος μου ν'αυξησω τον ογκο των ποδιων μου.χθες επισκεφθηκα ορθοπεδικο επειδη οταν λυγιζω το δεξι μου ποδι ποναω.ο γιατρος μου απαγορευσε διαρρηδην τα καθισματα,προβολες και οποιαδηποτε ασκηση θελει λυγισμενο γονατο.ευτυχως στο τρεξιμο και σε αλλες κινησεις δεν ποναω καθολου και το ευτυχες ειναι οτι μπορω να συνεχισω το καθημερινο μου αεροβιο (με το οποιο ειμαι εθισμενη) και το ποδηλατο μου συστησε μονο με ψηλα τη σελα.αυτο θεωρω οτι προηλθε απο υπερχρηση των squat και κυριως απο την προσπαθεια μου ν'ανεβασω κιλα οπως πολλακις εχει συζητηθει και μου εχει συστηθει στο λογκ μου.τεσπα δεν επιρριπτω ευθυνες σε κανεναν.το εκαστοτε μελος επιδιωκε να με βοηθησει,αν εγω εκανα πραγματα περαν των δυναμεων μου ειναι δικο μου λαθος και εν γενει στη ζωη μου εχω μαθει ν'αναλαμβανω τις ευθυνες μου και να πληρωνω το τιμημα τους.
    οποτε εγω συνεχισω το αεροβιο μου την εκγυμναση του ανω κορμου αλλα δεν ξερω τι ασκησεις να κανω για τα ποδια-γλουτους.εδω θα ηθελα την αρωγη σας.
    επισης να σημειωσω οτι εδω και 2 μηνες εκανα φουλ μποντυ μετα απο 1 χρονο κλασικο σπλιτ και με το φουλ μποντυ ειδα τρελη διαφορα σε πρηξιμο κτλ.μου ηταν πιο ενδιαφερον και γενικα ειδα θετικα αποτελεσματα.
    αυτα απο εμενα...να εχετε ενα ομορφο ετος με οσο γινεται περισσοτερες χαρες και ελαχιστες λυπες,απλετη υπομονη γι'αυτα που βιωνουμε και πανω απ'ολα υγεια....γιατι αυτος ειναι ο πλουτος μας!υγεια και καλες προπονησεις να εχουμε παιδες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-01-18 17:01 #1467
    Προεπιλογή
    Μπραβο Λωρα, καλη συνεχεια.

    Tη διαγνωση του γιατρου δε μας ειπες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-01-18 17:15 #1468
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο.μου ειπε τι πρεπει ν'αποφυγω και οτι εχω στρεσαρει τους χονδρους.λεει δεν χρειαζεται ακτινογραφια ουτε φαρμακα απλα αν αποφυγω αυτα θα εξαλειφθει ο πονος.ταδε εφη...τωρα εγω δεν ξερω περαιτερω
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-01-18 17:42 #1469
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Λωρα καλη χρονια με υγεια ευχομαι
    στο θεμα που γραφεις, ειναι λιγο ασαφη τα πραγματα οπως τα γραφεις..
    πηγες, λες, σε γιατρο κ του ειπες οτι πονας κ εκεινος σου απαγορεψε να κανεις καθισματα, χωρις να σου κανει εξετασεις..μετα, απο μονη σου "θεωρεις" οτι εφταιξε σε ενα βαθμο η προσπαθεια σου να ανεβασεις κιλα στα καθισματα..
    δλδ για 2μιση κιλα ανα μια στο τοσο που θα ανεβαζες κιλα, θα παθαιναν τα ποδια σου κατι?
    δεν νομιζω, δεν υπαρχει λογικη σε αυτο για τα κιλα που μιλαμε..εκτος αν πηγες απευθειας σε μεγαλυτερο βαρος, σα να λεμε +10 κιλα..

    το συμπερασμα απο οσα διαβαζω ειναι μια ασαφεια με βαση την υποθεση κ απο το μερος του γιατρου, αλλα κ το δικο σου..
    τελος οι χονδροι "δεν στρεσαρονται" με αυτη την ασκηση, ισα ισα, επειδη οι μυς δυναμωνουν ολα τα υποστηρικτικα (χονδροι, τενοντες) λειτουργουν καλυτερα.

    καλη συνεχεια ευχομαι με περισοτερη σαφηνεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-01-18 18:05 #1470
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    διονυση χρονια πολλα και καλη χρονια και σε σενα με υγεια.
    τωρα σχετικα με το γονατο,εγω δεν ειμαι γιατρος,γι'αυτο και χθες μετα απο εναμιση μηνα ενοχλησης στο γονατο αποφασισα να επισκεφθω τον επιστημονα που θα μου δωσει λυση.εγω ειμαι αρκετα σαφης σ'αυτα που γραφω και κατ'επεκταση σε αυτα που νιωθω.νιωθω ενοχληση οταν λυγιζω το δεξι γονατο ενιοτε πιο εντονα ενιοτε πιο χαλαρα.δεν ποναει σε καμια αλλη σταση το ποδι μου και πουθενα αλλου.ο γιατρος με εξετασε μετα χερια του και στα 2 ποδια και μου ειπε να κοψω για λιγο καιρο αυτες τις ασκησεις και να επανελθω οταν φυγει εντελως ο πονος.αυτο μου ειπε,αυτο γραφω.τον ρωτησα για μηνισκο και ο,τι αλλο φοβομουν και μου ειπε δεν εχω κατι απλα εχει πιεστει εκει και θελει καποια ξεκουραση για να μην κανω ζημια στο μελλον.τωρα τι αλλο να σου πω δεν ξερω..παντως ετσι δεν ποναει τιποτα αν δεν κανουμε εμεις καποια βλακεια η' αν δεν κανουμε εμεις κατι λαθος.θεωρω οτι εγω φταιω που εκανα καθε μερα ποδια και καθε μερα προσθετα και κιλα.επισης σκεψου οτι ο σκελετος του εκαστοτε ανθρωπου ειναι διαφορετικος και εμενα ισως τα 2,3 και 4 παραπανω με μια λαθος κινηση με κατι τελοσπντων να μου δημιουργησαν αυτον τον πονο.τεσπα δεν θα προσπαθησω να σε πεισω για κατι.το θεμα ειναι οτι πρεπει να προσεχω απο εδω και περα δεν ξερω τι ασκησεις να καω για ποδια.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 98 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 488896979899100 ... ΤελευταίαΤελευταία