Θέμα: psonara's diatrofi

Σελίδα 100 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 50909899100101 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.486 έως 1.500 από 1515
  1. 05-01-18 14:04 #1486
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα και σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.πριν λιγο τηλεφωνησα στον γιατρο και τον ρωτησα την ακριβη διαγνωση και μου ειπε λεγεται χονδροπαθεια επιγονατιδος.του ειπα οτι απο το φοβο μου θα αργησω να ξανακανω αυτες τις ασκησεις και μου ειπε αν ειναι απο φοβο να μην το σκεφτομαι.δεν εχω κατι σημαντικο και οταν νιωσω οτι εφυγαν εντελως οι ενοχλησεις να ξαναρχισω σιγα σιγα και τα καθισματα.
    η αληθεια ειναι οτι εγω δεν εχω ξανανιωσει πονο αλλα δεν εχω να κανω καθισματα απο την παρασκευη.αεροβιο κανω καθημερινα και παλι δεν εχω νιωσει την παραμικρη ενοχληση και απλα εκγυμναζω τον ανω κορμο.τωρα αν παω να κανω προβολες η καθισματα και μ'ενοχλησει δεν το ξερω οποτε για λιγο καιρο θα το αποφυγω.
    ποιες αλλες ασκησεις δεν επηρρεαζουν?επισης εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο?ευχαριστω και παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-01-18 14:48 #1487
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.πριν λιγο τηλεφωνησα στον γιατρο και τον ρωτησα την ακριβη διαγνωση και μου ειπε λεγεται χονδροπαθεια επιγονατιδος.του ειπα οτι απο το φοβο μου θα αργησω να ξανακανω αυτες τις ασκησεις και μου ειπε αν ειναι απο φοβο να μην το σκεφτομαι.δεν εχω κατι σημαντικο και οταν νιωσω οτι εφυγαν εντελως οι ενοχλησεις να ξαναρχισω σιγα σιγα και τα καθισματα.
    η αληθεια ειναι οτι εγω δεν εχω ξανανιωσει πονο αλλα δεν εχω να κανω καθισματα απο την παρασκευη.αεροβιο κανω καθημερινα και παλι δεν εχω νιωσει την παραμικρη ενοχληση και απλα εκγυμναζω τον ανω κορμο.τωρα αν παω να κανω προβολες η καθισματα και μ'ενοχλησει δεν το ξερω οποτε για λιγο καιρο θα το αποφυγω.
    ποιες αλλες ασκησεις δεν επηρρεαζουν?επισης εχει τυχει σε καποιον αλλον αυτο?ευχαριστω και παλι
    Έχω εγώ χονδροπαθεια..ξεκινησε ξαφνικάπονος όταν καθόμουν.. Χωρίς να καταλάβω τραυματισμό.. Επίσης με δυσκόλευαν τα σκαλιά θυμάμαι.. Όσο είναι σε οξεία φάση θέλει ξεκούραση.. αποχή από ολα..εγω έκανα τ λάθος πριν πάω γιατρό και πήγα έκανα πόδια και το σοβαρεψα δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω για καιρο αρκετό.. Τώρα μετά από ένα χρονο σχεδόν κάνω καθίσματα κλπ κανονικά.. μόνο τις προβολές έκοψα γιατί πονάει σε μένα.. Γενικά αφού είναι σε μη προχωρημένο στάδιο για μενα σταματά 10 μέρες και ξεκουρασε το..μετα και μονο αν δεν έχεις καμία ενοχλήση ξεκινα ισομετρικες ασκησεις και κάποια μηχανήματα.. απέφυγε πλήρη έκταση και πλήρη κάμψη του ποδιού. ας πούμε εγώ έκανα εκτάσεις 4κεφαλων σε μικρή γωνια μισή κίνηση πχ όσο επανερχομουν..Τωρα κάνω κανονικά σκουωτ εκτάσεις κλπ..Βαζε πάγο φαντάζομαι θα σου είπε ο γιατρός να βάζεις.. Και προσπάθησε γενικά να μην κάνεις πράγματα γονατιστη η σε στάση πλήρους κάθισματος..Τελος όταν ξεκινήσεις πάλι να κάνεις πόδια καλό ζέσταμα και διατάσεις πάντα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-18 14:55 #1488
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    3 σελιδες ποστς για μια ενόχληση στα γόνατα λόγω υπέρχρησης. Ήμαρτον
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-01-18 15:47 #1489
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω εγώ χονδροπαθεια..ξεκινησε ξαφνικάπονος όταν καθόμουν.. Χωρίς να καταλάβω τραυματισμό.. Επίσης με δυσκόλευαν τα σκαλιά θυμάμαι.. Όσο είναι σε οξεία φάση θέλει ξεκούραση.. αποχή από ολα..εγω έκανα τ λάθος πριν πάω γιατρό και πήγα έκανα πόδια και το σοβαρεψα δεν μπορούσα ούτε να περπατήσω για καιρο αρκετό.. Τώρα μετά από ένα χρονο σχεδόν κάνω καθίσματα κλπ κανονικά.. μόνο τις προβολές έκοψα γιατί πονάει σε μένα.. Γενικά αφού είναι σε μη προχωρημένο στάδιο για μενα σταματά 10 μέρες και ξεκουρασε το..μετα και μονο αν δεν έχεις καμία ενοχλήση ξεκινα ισομετρικες ασκησεις και κάποια μηχανήματα.. απέφυγε πλήρη έκταση και πλήρη κάμψη του ποδιού. ας πούμε εγώ έκανα εκτάσεις 4κεφαλων σε μικρή γωνια μισή κίνηση πχ όσο επανερχομουν..Τωρα κάνω κανονικά σκουωτ εκτάσεις κλπ..Βαζε πάγο φαντάζομαι θα σου είπε ο γιατρός να βάζεις.. Και προσπάθησε γενικά να μην κάνεις πράγματα γονατιστη η σε στάση πλήρους κάθισματος..Τελος όταν ξεκινήσεις πάλι να κάνεις πόδια καλό ζέσταμα και διατάσεις πάντα..
    ναι κι εγω στις προβολες ποναω και ενιοτε στα καθισματα.στα σκαλια καμια ενοχληση.εννοειται οτι θα προσεξω.δεν ξερω αν επιτρεπεται και το leg extension και το leg curl.για παγο δεν μου ανεφερε.εννοειται οτι θα προσεξω και πρεπει να διαμορφωσω αλλιως το προγραμμα μου.
    σ'ευχαριστω θερμα οπως και ολους σας για τις συμβουλες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-01-18 10:31 #1490
    Banned
    Εγγραφή
    11-04-2012
    Μηνύματα
    215
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου ειπε μηνισκος δεν εχει προβλημα ,χιαστοι οκ κατι αλλο που δεν θυμαμαι οκ,απλα το πιεσα και θελει ξεκουραση.αυτα.οποτε εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να κανω ειναι ενα στοπ απο καθισματα και προβολες και να δω.
    υγ δεν ξερω εσυ αλλα εγω χωρις καθισματα δεν ζω
    αστειευομαι
    Πηγαινε σε αθλητιατρο , γιατρος που δεν μπορει να βγαλει διαγνωση 'η βαριεται που ζει 'η δεν ειναι επαρκως καταρτισμενος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-01-18 21:33 #1491
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    ο πάγος είναι το σίγουρο φάρμακο για ερεθίσματα και φλεγμονές και μόνο καλό έχει να προσφέρει η κρυοθεραπεία , απο κεί και πέρα ανάλογα με τον βαθμό του προβλήματος ο περιορισμός κίνησης στην άρθρωση κατα την διάρκεια της άσκησης ενδείκνυται και μας καθοδηγεί η ενόχληση κατα την διάρκεια της κίνησης , αν πονάμε περιορίζουμε ακόμη περισσότερο και δεν φορτώνουμε κιλά
    κρατώντας λίγο ισομετρικα την κίνηση μπορούμε χωρίς να επιβαρύνουμε τις αρθρώσεις μας να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα στούς μύς μας

    Δηλαδη ενα παράδειγμα πχ στο εξτέισον αν στο άνω σημείο κρατήσουμε 2-3 δευτερόλεπτα την κίνηση και κατεβάσουμε αργα με περιορισμένη κίνηση πρίν φτάσει τις 90 μοίρες και δεν νιώθουμε πονο η κάψιμο στο σημείο τότε συνεχίζουμε , αν πονάμε και εξακολουθούμε να κάνουμε την κίνηση πάμε γυρεύοντας για χειρότερα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-01-18 17:01 #1492
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας αδυναμια μου.προς το παρον ομως δεν κανω καμια ασκηση στα ποδια.μονο τρεξιμο και ανω κορμο γυμναζω.εχω φοβηθει αρκετα και δεν θελω να δημιουργησω αλλο προβλημα.ελπιζω καποια στιγμη να περασει εντελως ο πονος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-01-18 17:03 #1493
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Davman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαινε σε αθλητιατρο , γιατρος που δεν μπορει να βγαλει διαγνωση 'η βαριεται που ζει 'η δεν ειναι επαρκως καταρτισμενος.

    Εχει βγαλει διαγνωση.χονδροπαθεια επιγονατιδος μου ειπε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-01-18 17:11 #1494
    Προεπιλογή
    Κανε εξτεισον οπως σου ειπε ο αδυμαμιας ,περιορισμενη κινηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-01-18 01:56 #1495
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    χονδρομαλάκυνση επιγονατίδος νομίζω λέγετε και ο πάγος βοηθάει να φύγει το ερέθισμα πάρα πολυ σε συνδιασμό με μασάζ στους μύς με πίεση και διατάσεις και στην προπόνηση περιορισμένη κίνηση και συνδιασμό ισομετρικά ισοτονικά , δηλαδη στο τελος της κίνησης να κρατάς 2-3 δευτερόλεπτα πρίν το αρνητικό μέρος και οι μυς θα παίρνουν φωτια χωρίς επιβάρυνση σκελετού
    τα πέρασα γιατι όταν ήμουν νέος και ζωηρός δεν άκουγα όταν με έλεγαν διατασεις αποθεραπεία και τα σχετικά και πονούσα τοσο πολυ που δεν μπορούσα για πάνω απο 10 λεπτα ούτε σε κάθισμα να καθίσω χωρίς να χρειαστει να τεντωσω το πόδι και ειδικα όταν είχα ταξιδέψει νεα υόρκη που έπρεπε να κάθομαι για ώρες στο κάθισμα του αεροπλάνου
    και με εφαρμογη αυτών που λέω κατάφερα οχι απλα να γυμνάζομαι αλλα και να κατεβαίνω σε αγωνες μόνο που δεν μπορούσα ποτε να ανεβάζω κιλά στο σκουώτ και λόγω του ατυχήματος που κόπηκε το γόνατο , αλλα τα λίγα κιλά ήταν 200-220 για επαναλήψεις όμως που θα έκανα λιγότερη ζημια αν δεν έκανα αυτες τις ταρζανιές
    τωρα έχουν εξελιχθει οι θεραπείες και υπάρχουν και αλοιφες που έχουν καλύτερη διείσδυση στο σημείο του προβλήματος αλλα και διάφορα ένζυμα σε ενέσιμη μορφη που λειτουργούν σαν γράσο στην άρθρωση και έχω κάνει και απο αυτα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-02-18 18:38 #1496
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.610
    Προεπιλογή
    Εδώ τι γίνεται; Όλα καλά με το θέμα των ποδιων;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-02-18 18:51 #1497
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα σε ολους.με αφορμη την ερωτηση του διαχειριστη να ενημερωσω κι εγω το λογκ.διατροφη και προπονησεις δεν εχουν σταματησει καθολου μονο που δεν κανω καθολου ασκησεις για ποδια.αντι για ποδια κανω τρεξιμο 30 λπετα και ανω κορμο.πλεον δεν με ποναει μονο λιγο σε πληρη καμψη αλλα σε αυτο βοηθησαν τα αντιφλεγμονωδη.
    αυριο λεω να αλλαξω λιγο τη φιλοσοφια της προπονησης μιας και καθισματα προβολες κτλ δεν προκειται να ξανακανω στο αμεσο μελλον.σκεφτομαι να συνδυασω στο προγραμμα μου ασκησεις καλλισθενικης προπονησης και θα ηθελα την αποψη σας.
    ουτε μεσα στο μυαλο μου να ηταν ο πολυνεικοςαυτες τις μερες θα αναρτουσα το προγραμμα μου για συμβουλες.
    ευχαριστω για το ενδιαφερον κ.διαχειριστα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-02-18 12:59 #1498
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Καθόλου κακη ιδέα η καλισθενικη..θα εμπλουτίσει το πρόγραμμα σου θα δώσει άλλο ερέθισμα μιας κ θα ξεφύγεις από τα καθιερωμένα...προσοχή στους τενλντες κ στις αρθρώσεις κ από μένα καλή αρχή!!
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-02-18 14:14 #1499
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    σ'ευχαριστω μεταλ!
    λοιπον αυτη η εβδομαδα εκλεισε με 4 ημερες καλλισθενικης προπονησης και μια βαρη.οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ δυσκολη εκγυμναση και απαιτητικη.φυσικα δεν μπορω να εκτελεσω πολλες ασκησεις αλλα προσπαθω αυτες που εκτελω να τις κανω σωστα.αξιζει να σημειωσω οτι απο τη δευτερα που εκανα στηθος-κοιλιακα ειχα πιασιμο και πονο μεχρι και χθες.ειναι αρκετα ενδιαφερουσα και θα ηθελα πολυ να φθασω καποια στιγη σε πιο προχωρημενο επιπεδο.
    η απορια μου εγκειται στο εξης.να εχω χωριστα μερες με βαρη η' μαζι με τη καλλισθενικη να ενταξω ασκησεις με βαρη?
    ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-02-18 16:40 #1500
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Δεν εχω ψαχτεί καθόλου με καλισθενικη ,αλλα εαν θα ηθελες να δοκιμασεις κατι θα προτεινα ενα mix στην προπονηση σου ξεκινώντας με ζεσταμα με βασικές πολυαρθρικες ασκήσεις και απο τη μεση κ μετα της προπονησης σου ασκησεις καλισθενικης που θελεις να εστιάσεις...

    Αυτό θα σε βοηθησει να αποφυγεις τραυματισμους αλλα και να μην αφηνεις πισω σημεια που ενδεχομένως δεν υπαρχει η ανάλογη εξασκηση με την καλισθενικη
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 100 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 50909899100101 ΤελευταίαΤελευταία