Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 54
  1. 16-02-08 15:31 #31
    Προεπιλογή
    δηλ εγω που δεν παω σε αγωνες και κανω bb σαν χομπυ δεν χρειαζεται να κοψω καθολου το γαλα,ισως να το περιορισω σε περιοδο γραμμωσης δηλ??και οσον αφορα τα λιπαρα παιζει κανενα ρολο να ναι 1,5 και οχι 0?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-02-08 15:37 #32
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Αμα πινεις καλυτερα το 1,5 και τα γιαουρτια οχι 0% αλλα 2 η 4% συμφωνα με τα λεγομενα του γκας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-02-08 16:04 #33
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο argyrakis
    Ρε φιλέ το γάλα το κόβουμε όταν είναι γεια αγώνες διαφορετικά δεν χρειάζεται άσε που είναι και μια πηγή πρωτεΐνης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    ^^+1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KontorinisMD
    ακριβώς.... μη τρελαθούμε και τελείως!
    Σεβαστες οι αποψεις σας Στράτο, Antonio, Kontorinis αλλά επιτρέψτε με να 'επιμείνω' με την δική μου ότι ακομα κ σε αγώνες να μην κατεβαίνουμε αν κάνουμε γράμμωση καλό ειναι να το ελλατώνουμε στην αρχή κ στους τελευταίους 1 2 3 μήνες να τα κόβουμε τελείως τα γαλακτοκομικά.

    Έχω διαβάσει από πολλές πηγές διατροφολογών ότι όλοι πιστεύουν σε μία συγκεκριμένη άποψη ότι το γάλα δεν το έχει κάνει η φύση για τους ενήλικες ανθρώπους άσχετα αν οι εταιρίες μας το έχουν λανσάρει + επιβάλλει σαν αναπόσταστο κομμάτι της διατροφής μας. Οι μύθοι πχ ότι αποτρέπει την οστεοπόρωση έχει καταρριφθεί με τα υψηλότερα κρούσματα στον κόσμο αυτής της πάθησης στις σκανδιναβικές χώρες (που δεν έχουν κ ηλιοφάνεια για την σύνθεση της D) που πίνουν όμως πολύ γάλα για το ασβέστιο. Αντιθέτως το γάλα ειναι μεγάλος υπεύθυνος για τον καρκίνο του προστάτη κ του μαστού στης Δύση. Καθαρή απόδειξη είναι ότι υπολογίζεται το 2015 στην Κίνα - που δεν πίνουν γάλα - 1 στους 10.000 να έχουν συμπτώματα καρκίνου του μαστού κ 0,5 στους 100,000 καρκίνο του προστάτη. Τα αντίστοιχα αποτελέσματα στην αγγλία - επίσης τρελλαμένοι με το γάλα - είναι 1 στις 10 γυναίκες κ 1 στους 4 άντρες!!! Ακόμη κ να πέσουν έξω οι εκτιμήσεις η απόσταση είναι τεράστια.

    Ο λόγος είναι ότι το γάλα ειναι πλούσιο σε IGF-1 (ακόμα πιο πλούσιο στην αμερικη με την χρήση της αυξητικής BGH στις αγελάδες για να παράγουν απο 3 σε.. 30 λίτρα γάλα ημηρεσίως) κ της ταραγμένης σχεσης ασβεστίου:μαγνησίου που ενώ το φυσιολογικό είναι 2:1 στο γάλα αγγίζει τα επίπεδα του 10:1 με αποτέλεσματα να έχουμε μεγάλες ελλείψεις σε μαγνήσιο.

    Για να μην το κουράζω αλλά κ να μην φοβίσω κανέναν απλά να πω ότι είμαι της άποψης γράμμωσης με μειωμένο αν όχι κομμένα γαλακτοκομικά δεν θα πάθουμε απολύτως τίποτα μιας κ στην φύση είναι κατεγεγραμένο ότι χρειαζόμαστε σίγουρα γάλα μόνο τους πρώτους μήνες της ζωής μας!

    Filnabro σχετικά με την ερωτησή σου για το γάλα 0 % τσέκαρε αυτό Γιαούρτι 0% ή 2%?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-02-08 20:12 #34
    Προεπιλογή
    φιλε Gasturb με λυπεις ιδιαιτερα διοτι το γαλα ειναι κατι που μου αρεσει πολυ(ειδικα στο πρωινο με quaker! ) .αν καταναλωνω γαλα τι ποσοτητα θα μου προτεινες ημερησιως ωστε να μην με "θολωσει" και πολυ.(απο οτι καταλαβες για το πρωινο μου γινονται ολα!!! )
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-02-08 20:18 #35
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Δεν είναι εγώ τι σου προτείνω filnabro αλλά τι θυσίες είσαι διατεθειμένος να κάνεις εσύ για ένα καλύτερο αποτέλεσμα μιας κ για το bb θυσιάζουμε αρκετά από όσα μας αρέσουν αλλά κ σε τι επίπεδο βρίσκεσαι κ για το αν χρειάζεται στην τελική να κάνεις γράμμωση χωρίς γαλακτοκομικά. Εσύ κρίνεις κ αποφασίζεις.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-02-08 22:37 #36
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Nα μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερό βρέ παιδιά το γάλα είναι καλό αλλά για τα μωρά στούς μεγάλους δεν ειναι τόσο απαραίτητο επειδη τα θρεπτικά συστατικά τα παίρνουμε και απο παράγωγα του γάλακτος οπως τυρι, γιαούρτι κτλ. οσο μεγαλώνουμε κάποια άτομα εχουν προβλημα στο γάλα λόγω ενός ενζυμου της λακτόζης που φέρνει δυσφορία στην χώνεψη. Τ ο γιαούρτι είναι καλό υποκατάστατο γιατι περιέχει τα προβιοτικά και μύκητες που είναι ιδιαίτερα ευεργετικά για την υγεία και ιδιαίτερα κατά της υπέρτασης στους ηλικιωμένους και οχι μόνο. Οσο για τα ποσοστά λίπους που λένε και κολάνε καποια άτομα ας σκεφτουν πρώτα τι ποσοστο λίπους πέρνουν απο την διατροφη τους αν παράδειγμα ειναι 10% δεν νομίζω να τούς χαλάει το γιαουρτάκι του 5% δέν είμαστε αρωστοι για να κολάμε σε τέτοια πράγματα γι αυτό γυμναζόμαστε άλλωστε. κάποιες λεπτομέρειες χρειάζονται μόνο για τους αγώνες στην προαγωνιστική περίοδο τουλάχιστον αυτά τα λέω απο προσωπική εμπειρία χρόνων μόνο τον τελευταίο μήνα πριν τον αγωνα κοβω τα γαλακτοκομικα. Γι αυτό ας μην δυσκολεύουμε την ζωή μας με τέτοιες λεπτομέρειες που εναν που δεν κατεβαίνει σε αγωνες ελάχιστα θα τον επηρεάσουν και εκείνο που παίζει ρόλο ειναι η διατροφη γενικοτερα και όχι αν φάει γιαουρτι η γαλα το βράδυ όπως και ενας που κάνει δίαιτα επιβάλετε μια φορα την εβδομάδα να φάει και τη σαβούρα πού του αρέσει οπως πιτσα πχ για να μην υπάρχει το σύνδρομο της στέρησης και να ξεγελάει τον οργανισμο, αυτο πάντα το εφάρμοζα και ποτέ δεν κατέβηκα αγράμωτος σε αγώνες . όπως και ο στρατος ο αργυράκης που πέτυχε την τέλεια γράμμωση στους τελευταίους αγώνες ενώ άλλοι που τα ψύριζαν δεν κατάφεραν κάτι ανάλογο.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-02-08 02:21 #37
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Aγαπητέ μου Ηλία

    Σχετικά με την δυσανέξια της λακτόζης ναι έχει γραφεί στο παρακάτω άρθρο οπότε κ συμφωνώ.

    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1637


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    Nα μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερό βρέ παιδιά το γάλα είναι καλό αλλά για τα μωρά στούς μεγάλους δεν ειναι τόσο απαραίτητο
    Εγώ μένω σε αυτό που συμφωνεί με αυτό που λένε κ οι διατροφολόγοι μέσω των ερευνών τους οπότε κάποιοι μήνες τον χρόνο δεν κάνει κακό η απουσία των γαλακτοκομικών.

    Επιπλέον οι διατροφές για γράμμωση του MB κ Sourla που υπάρχουν μέσα στο φόρουμ δεν περιέχουν γαλακτοκομικά συν οι απόψεις του Brawny παρακάτω

    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1347 (1&2 σελίδες)

    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...C%EB%E1+brawny

    ** υπόψην δεν μιλάμε για αγωνιστικές δίαιτες αλλά ούτε κ για γράμμωση για πέταμα αλλά για έναν αθλητή που θέλει να κάνει σωστή δουλεια. Επιπλέον μην θεωρείτε ίδια ανταπόκριση στο θόλωμα του γάλακτος σε ένα σώμα pro με τόσα άλλα 'υποβοηθήματα' κ ενός natural άλλου επιπέδου που το μόνο του 'όπλο' είναι η διατροφή.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-02-08 16:11 #38
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-03-08 13:48 #39
    Προεπιλογή
    Πάντως η ορμόνη IGF-1 θεωρήται μέν ύποπτη για καρκινογεννέσεις αλλα δεν βρίσκεται μόνο στο γάλα. IGF-1 υπάρχει σε όλες τις τροφές με υψηλό περιεχόμενο σε πρωτεϊνη.

    Επίσης από προσωπική μου εμπειρία είναι σίγουρο ότι τα γαλακτοκομικά βοηθάνε πράγματι στην αύξυση του μυϊκού όγκου καί μάλιστα πάρα πολύ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-12-13 13:45 #40
    Προεπιλογή
    Εν τέλη , το γιαούρτι κρατάει ή δε κρατάει υγρά?
    Εγώ τρώω 300γρ Total 2% μαζί με μία μπανάνα σαν δεκατιανό.
    Από θέμα γράμμωσης είμαι καλά , απλά για κάποιο λόγο η κοιλιά μου στο κάτω μέρος είναι φουσκωμένη , σα να έχω φάει σε ταβέρνα.Μπορεί να οφείλεται στη κατανάλωση γαλακτοκομικών?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-12-13 13:57 #41
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Εγω παλιοτερα επινα λιγο γαλα και με εστελνε τουαλετα και θολωνα λες και πηρα 3 κιλα..

    Τωρα ναι μεν εχω ξεπερασει την δυσανεξια αλλα αμα πιω 2 μερες απο 400+250 οπως προχθες+χθες ... θολωνω λες και εφαγα σε ταβερνα οπως λες

    Την απωλεια λιπους δεν την επηρεαζει αλλα την γραμμωση ναι αν σου δημιουργει παρομοιο προβλημα με εμενα(θολωμα). Με το γιαουρτι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και τρωω σχεδον καθε απογευμα/βραδυ. λογικα επειδη ειναι πιο ευπεπτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-12-13 14:41 #42
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παιδια τα πραγματα είναι απλα και παλι παιζει ρολο ο οργανισμος του καθενος,Εγω είμαι από αυτους που μπορω να απολαμβανω ανετα τα γαλακτοκομικα.Γενικα τα γαλακτοκομικα βοηθάνε παρα πολύ και το γιαουρτακι και το γαλα είναι ενας πολυ καλος τροπος να περνει καποιος πρωτεινη και να συμπληρωνει την ημερησια ποσοτητα σε πρωτεινη.....Εγω στανταρ κάθε βραδυ θα φαω το γιαουρτακι μου συν πινω την ημερα 4 ποτήρια γαλα (από 300ml το ποτηρι)....Το γιαουρτι που περνω είναι το 2% και το γαλα που περνω το 0%.......Οσο για το αν θολωνει εγω δεν εχω δει σε μενα κατι τετοιο,είμαι παντα κατω από 10% λιπος αλλα και παλι θα πω ότι όλα αυτά είναι στα γονιδια του καθενος.....Για εμενα το βασικοτερο για όλα τα θεματα είναι τα γονιδια του καθενος.Εδώ βλέπεις υπαρχουνε παρα πολλες περιπτώσεις ατομα που γυμνάζονται χρονια τρωνε πολύ σωστα και κατεβάζουνε και τονους συμπληρώματα και δεν βλέπεις κατι σημαντικο στο αποτέλεσμα που εχουνε κανει.....Επισης κάθε οργανισμος αντιδράει διαφορετικα οποτε πρεπει να κοιταμε ο καθενας ξεχωριστα τι καθετε καλυτερα στον καθενα μας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη totis : 18-12-13 στις 14:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-12-13 14:59 #43
    Το avatar του χρήστη Surfer

    Εγγραφή
    06-07-2010
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    100
    Προεπιλογή
    Και εγώ είμαι οπαδός της άποψης ότι το γάλα είναι άχρηστο στους ενήλικες, εφόσον καταναλώνω τυρί και λοιπά γαλακτοκομικά, που εξαιτίας της ζύμωσης είναι πιο σωστά για τον οργανισμό μας , από το "νεκρό" γάλα. Και μάλιστα, από προσωπική εμπειρία ακόμα και με λίπος 7%, η κατανάλωση τουλάχιστον ενός γιαουρτιού 2% και 30γρ τυρί την ημέρα, δε μου δημιουργεί πρόβλημα στη γράμμωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-06-17 17:17 #44
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    πινω αρκετο γαλα(300-500μλ) και τρωω κατα μεσο ορο ενα γιαουρτακι την ημερα και 2 scoop whey concetrate...η ερωτηση μ ειναι..αν κοψω το γαλα κ ελατωσω την whey(γιατι απο γαλα παραγωγο ειναι οποτε..)..λετε να εχω λιγοτερη κατακρατηση υγρων?
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-06-17 18:45 #45
    Προεπιλογή
    Το γάλα έχει καλά και αρνητικά. Στα καλά του είναι ότι είναι μια καλή πήγη πρωτεϊνης με αρκετές βιταμίνες. Επίσης, βοηθάει στην καταπολέμηση της οστεοπόρωσης και μειώνει τα επίπεδα πίεση τους αίματος.

    Τα κακό είναι ότι όσοι έχουν πρόβλημα με την λακτόζη, τότε θα έχουν θέμα με το γάλα. Όσοι είναι σε περίοδο γράμμωσης και έχουν σκοπό να πέσουν σε πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους(πχ 10%) καλό θα ήταν να το κόψουν τελείως. Καλύτερα να τρώτε όσο το δυνατόν πιο φυσικά τρόφιμα γίνεται, και να αποφεύγετε τα επεξεργασμένα. Επίσης, η κατανάλωση γάλακτος έχει συνδεθεί με την αύξηση ρίσκου του καρκίνου του προστάτη, αν και οι μελέτες δεν είναι ξεκάθαρες.

    Εγώ που έχω ξεκινήσει κετο, έχω κόψει το γάλα. Περιέχει αρκετό υδατάνθρακα για μια κετογονική διατροφή. Ένα ποτήρι γάλα(250 μλ) περιέχει 10γρ υδατάνθρακα, οπότε δεν γίνεται να το έχω σε κετογονική διατροφή.

    Summary

    Milk is one of the most nutritious drinks in the world.

    Not only is it rich in high-quality protein, it is also an excellent source of vitamins and minerals, such as calcium, vitamin B12, and riboflavin.

    For this reason, it may cut the risk of osteoporosis and reduce blood pressure.

    On the negative side, some people are allergic to milk proteins or intolerant to milk sugar (lactose).

    It has also been linked with increased risk for prostate cancer, but the evidence is weak.

    At the end of the day, moderate consumption of milk may be healthy, while excessive consumption should be avoided.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία