Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 25-06-12 22:14 #1
    Προεπιλογή Λεπτός με κοιλιά , πως να χάσω το λίπος στην κοιλιακή περιοχή
    Γεια σε όλους!

    Είμαι νέος εδώ, και έχω μια ερώτηση. Αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ .

    Είμαι λεπτός περίπου 67kb και έχω περίπου 1,70 m ύψος. Το θέμα είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος του λίπους μου βρίσκεται στην κοιλιά μου, και τα χέρια και τα πόδια μου είναι λεπτά.

    Άρχισα γυμναστήριο περίπου 3 μήνες πριν, τρώω 5-6 γεύματα την ημέρα, κάνω 20 λεπτά δρόμο, 2 λεπτά τρέξιμο, 1 λεπτό περπάτημα, πηγαίνω στο γυμναστήριο 4 φορές την εβδομάδα. Από αυτά που μου είπαν στο γυμναστήριο, πρέπει να κερδίσω μυϊκή δύναμη, και προκειμένου να γίνει αυτό πρέπει να έχω 6 γεύματα την ημέρα, και επίσης παίρνω συπλήρωμα διατροφής πρωτεΐνη whey τον τελευταίο μήνα. Μου είπαν ότι, οι μύες θα χρησιμοποιήσουν το λίπος επειδή τρέφονται από αυτό, και έτσι τα χέρια και τα πόδια μου θα αποκτήσουν δύναμη και η κοιλιά θα φύγει. Μετά από 3 μήνες έχω παρατηρήσει πολύ μικρή διαφορά ή καμία, δεν μπορώ να θυμηθώ πώς ήταν. Λάβετε υπόψη ότι αυτές οι 3 μήνες τρώω υγιεινά ακολουθώ διατροφή .

    Το θέμα είναι ο πατέρας μου είναι σαν εμένα, οπότε υποθέτω ότι είναι γενετικό, αλλά θα μπορώ να έχω τελικά ένα επίπεδο στομάχι ή είναι σπατάλη να προσπαθώ. Θέλω να πω ότι είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που, λόγω του οργανισμού τους να μην μπορούν να έχουν ένα επίπεδο στομάχι; Ξέρω ότι αυτό είναι μια ηλίθια ερώτηση, αλλά το σκέφτομαι

    Λάβετε υπόψη ότι το γυμναστήριο μου έχει ένα εργαλείο που μπορεί να πει που το λίπος βρίσκεται και αν είναι πάνω από το κανονικό λίπος, έχω περίπου 9 κιλά πάνω από την κανονικό λίπος στην κοιλιά μου, και έδειξε ότι τα χέρια και τα πόδια μου έχουν λιγότερη μυϊκή δύναμη από το κανονικό για το ύψος μου. Το βάρος μου ήταν φυσιολογική περίπου 67 kb, αλλά έπρεπε να βρούμε έναν τρόπο να διατηρήσουμε το βάρος σε 67kb, αλλά να αποκτήσω μυική δύναμη στα χέρια και πόδια και έτσι να μειωθεί το λίπς στην κοιλιά.

    Ευχαριστώ για την βοήθεια , και συγνώμη αν έχω γράψει σε λάθος σημείο .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-06-12 22:55 #2
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Λοιπόν ξέχνα τι σου είπαν στο γυμναστήριο ή μάλλον πήγαινε τους κανά κουραμπιέ να κάνουν παρέα... χα χα χα

    Πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο τι θες στην παρούσα φάση:
    1. Να αυξήσεις την μυική σου μάζα και αργότερα να χάσεις το λίπος
    2. Να χάσεις τώρα το λίπος με ελάχιστες απώλειες στην μυική μάζα και πας για αύξηση της μυικής μάζας αργότερα.

    Γενικά λόγω κιλών θα πρότεινα το πρώτο.

    Αλλά αν πάλι είναι τόσο έντονο το φαινόμενο στην κοιλιακή χώρα θα πρότεινα το δεύτερο (ανέβασε μια φώτο να δούμε).

    Για το δεύτερο διαβάζεις στο foroum για να φτιάξεις μια διατροφή γράμμωσης, την ποστάρεις και τα ξαναλέμε...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-06-12 22:59 #3
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο killer85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν ξέχνα τι σου είπαν στο γυμναστήριο ή μάλλον πήγαινε τους κανά κουραμπιέ να κάνουν παρέα... χα χα χα

    Πρέπει να δώσεις προτεραιότητα στο τι θες στην παρούσα φάση:
    1. Να αυξήσεις την μυική σου μάζα και αργότερα να χάσεις το λίπος
    2. Να χάσεις τώρα το λίπος με ελάχιστες απώλειες στην μυική μάζα και πας για αύξηση της μυικής μάζας αργότερα.

    Γενικά λόγω κιλών θα πρότεινα το πρώτο.

    Αλλά αν πάλι είναι τόσο έντονο το φαινόμενο στην κοιλιακή χώρα θα πρότεινα το δεύτερο (ανέβασε μια φώτο να δούμε).

    Για το δεύτερο διαβάζεις στο foroum για να φτιάξεις μια διατροφή γράμμωσης, την ποστάρεις και τα ξαναλέμε...
    Αυτο ειναι πααααααααααααααααααααααααρα πλ δυσκολο γτ απ οτι καταλαβα η μυικη του μαζα ειναι πλ λιγη!!!
    Φιλε για εμενα βαλε προσεχτικα κρεας πανω σου και μην ακους αυτα τα: το κανονικο μου βαρος πρεπει να ειναι τοσο....Αυτο ποικιλει και δν γινεται αν υπαρχει ενα γενικος τυπος που να ισχυει για ολους τους ανθρωπους!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-06-12 23:01 #4
    Το avatar του χρήστη killer85

    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    530
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλαπ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι πααααααααααααααααααααααααρα πλ δυσκολο γτ απ οτι καταλαβα η μυικη του μαζα ειναι πλ λιγη!!!
    Φιλε για εμενα βαλε προσεχτικα κρεας πανω σου και μην ακους αυτα τα: το κανονικο μου βαρος πρεπει να ειναι τοσο....Αυτο ποικιλει και δν γινεται αν υπαρχει ενα γενικος τυπος που να ισχυει για ολους τους ανθρωπους!!!
    Σίγουρα ρε συ αλλά για αυτό του είπα να ανεβάσει μια φώτο να δούμε τι παίζει...
    Κωνσταντίνος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-06-12 23:13 #5
    Προεπιλογή
    Δηλαδή δεν μπορεί να γίνει ταυτόχρονα αύξηση μυικής μάζας και χάσιμο λίπους στην κοιλιακή περιοχή ?

    Το θέμα είναι οτι παλαιότερα πήγα 3 μήνες γυμναστήριο επειδή ήμουνα παρα πολυ λεπτός και έκανα διατροφή για όγκο , και δούλεψε , δηλαδή απο 63 κιλά που ήμουνα πήγα στα 70 , τώρα είμαι 67 γιατί είχα σταματήσει το γυμναστήριο για 1 χρόνο περίπου . Την κοιλιά την είχα πάντα απο οτι θύμαμαι , τώρα είμαι 26 , στα 18-20 την είχα . Το θεμα τώρα λόγω καλοκαιρίου ήθελα να την εξαφανίσω ή να την μειώσω . Στο γυμναστήριο μου είπαν οτι βάζοντας όγκο , χάνω το λίπος , και μου δώσανε πρωτείνη για γράμμωση , δεν μπορεί να γίνει αυτό ?

    Υποθετικά , αν πήγαινω για ενα χρόνο γυμναστήριο , τρώω υγιεινά , 4 φορές την εβδομάδα και τρέξιμο 20 λέπτα , δεν θα εξαφανιστεί η κοιλία και να αποκτήσω ενα επίπεδο στομάχι ?

    Ευχαριστώ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shak3800 : 25-06-12 στις 23:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-06-12 23:21 #6
    Το avatar του χρήστη Ηλαπ

    Εγγραφή
    18-07-2011
    Περ.
    Εξαρχεια
    Μηνύματα
    1.938
    Προεπιλογή
    Πρωτα απ ολα τοπικη μειωση λιπους δν γινεται(δυστηχως)
    Τρ επειδη εισαι καινουργιος ακομα μπορεις και να χασεις και λιπος και να βαλεις και μυς.....Αλλα αυτο δυσκολα προβλεπεται για φετος.....Απο του χρονου με το καλο....
    Τρ για εμενα παιξει ισοθερμιικα με υψηλη προσληψη πρωτεινης και δωσε πονο στο γυμναστηριο....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλαπ : 25-06-12 στις 23:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-06-12 00:01 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ηλαπ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωτα απ ολα τοπικη μειωση λιπους δν γινεται(δυστηχως)
    Τρ επειδη εισαι καινουργιος ακομα μπορεις και να χασεις και λιπος και να βαλεις και μυς.....Αλλα αυτο δυσκολα προβλεπεται για φετος.....Απο του χρονου με το καλο....
    Τρ για εμενα παιξει ισοθερμιικα με υψηλη προσληψη πρωτεινης και δωσε πονο στο γυμναστηριο....

    Ευχαριστώ για την απάντηση , συγνώμη αλλα δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι εννοείς . Δηλαδή δύσκολο προβλέπεται για φέτος γιατι και πως θα μπορώ να χάσω λιπος και να βάλω μυιική δύναμη .

    Όσο για την υψηλή πρόσληψη πρωτείνης , προς το παρόν έχω ξεκινήσει εδώ και ενα μήνα whey για γράμμωση αλλά την συνδυάζω και με 6 γεύματα . Είναι σωστό να ακολουθήσω αυτή τη διαδικασία?

    Είχα την εντύπωση ότι αφου με το αερόβιο χάνεις λίπος και κάνω περίπου 20 λεπτά , 4 φορές την εβδομάδα , και με γυμναστική και καλή διατροφή αποκτάς μυιική μάζα ότι θα μπορούσα να γραμμωθώ , αλλα αυτό απο οτι φαίνεται δεν μπορεί να γίνει ταυτόχρονα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shak3800 : 26-06-12 στις 00:06
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-06-12 01:14 #8

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Κατ'αρχας, λες οτι τρως 5-6 γευματα, τι γευματα; για παραδειγμα 3-4 φρουτα δεν ειναι γευμα. Καθενα πρεπει να εχει πρωτεινη, υδατανθρακα και λιπαρα.
    Θερμιδες μετρας; Το αν θα χασεις λιπος η οχι εξαρταται απο το ποσες θερμιδες τρως και καις.
    Επισης, 20 λεπτα αεροβικη ασκηση ειναι σχετικα λιγη, απο 30 λεπτα και πανω κατι γινεται.
    Αφου εισαι αρχαριος στα βαρη, μπορεις να βαζεις μυικη μαζα και να χανεις λιπος ταυτοχρονα, αρκει να ακολουθεις μια ισο/υπο-θερμιδικη διατροφη.
    Γνωμη μου, να διαβασεις λιγο το φορουμ, γραψε τι ακριβως τρως με ποσοτητες και θερμιδες και στη διορθωνουμε. Αλλα αμα δεν υπολογισεις θερμιδες δεν γινεται τιποτα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-06-12 03:32 #9
    Προεπιλογή
    φιλε απο οτι καταλαβαινω θες να χασεις το στομαχι επειδη ερχετε καλοκαιρακι ε??
    γινεται να χασεις λιπος και να βαλεις ταυτοχρονα ογκο απλα ειναι κατι που δεν το προτιμουν οι περισσοτεροι.. οι περισσοτεροι χωριζουν την εκγυμναση τους σε περιοδους ογκου και περιοδους γραμμωσης με σκοπο σε βαθος χρονου να εχουν αυξημενο ογκο με λιγοτερο λιπος..
    το να κανεις και τα δυο ταυτοχρονα ειναι αρκετα πιο δυσκολο κατα την γνωμη μου.. ενας τροπος να το πετυχεις ειναι με ισοθερμιδικη διατροφη και συνδιασμο αεροβιας με βαρη και ενας αλλος ειναι να με το να χωρισεις την γυμναστικη σου σε μερες ογκου και μερες γραμμωσης πχ 1 βδομαδα ογκο 1 βδομαδα γραμμωση.. τα αποτελεσματα ομως θα αργησουν λιγο γιατι με ισοθερμιδικη δεν ειναι ευκολο να καις μεγαλες ποσοτητες λιπους..
    για να ειμαστε ρεαλιστες αυτο το καλοκαιρι δεν θα ειναι ευκολο να δεις μεγαλα αποτελεσματα με ισοθερμιδικη.. ομως με υπομονη ολα γινονται..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-07-12 19:32 #10
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας .

    Αυτό που δεν έχω κατάλαβει , είναι για παράδειγμα αν βάλω τώρα 5 κιλά όγκο και τα χάσω αργότερα στην ουσία τι καταλάβω ? Τα κιλά θα πάνε παντού φαντάζομαι , χέρια , πόδια κοιλία και μέτα θα επιστρέψω εκεί που ήμουνα .

    Σας ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-07-12 20:02 #11

    Εγγραφή
    17-09-2010
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    660
    Προεπιλογή
    Παιρνεις 1 κιλο βαρους ας πουμε (900gr λιπος και 100gr μυικη μαζα).
    Μετα κανεις υποθερμιδικη διατροφη για να χασεις αυτα τα 900gr λιπους που πηρες και να κρατησεις οσο περισσοτερη μυικη μαζα μπορεις (ας πουμε οτι κρατας τα 90gr απο τα 100).
    Δηλαδη φτανεις στην ιδια περιπου ποσοτητα λιπους αλλα με περισσοτερη μυικη μαζα.

    Υ.Γ. Οκ το εγραψα πολυ ''μπακαλιστικα''..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-07-12 20:46 #12
    Προεπιλογή
    Μάλιστα αλλα όταν θα βάλω όγκο θα βάλω και λοίπος στην κοιλία ?Και το θέμα είναι έχω ήδη παραπανίσια κιλά στην κοιλία . Στην περίπτωση μου συμμαζεύετε το λίπος στην κοιλιακή περιοχή . Έχω ήδη δοκιμασει για 3 μήνες ισοθερμιδική διαοτρφή αλλα απο 67 κιλα που ήμουνα βρέθηκα στα 62 και με ελάχιστη απώλεια μυικής μάζας .
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-10-19 21:43 #13
    Unhappy Μικρός σε ηλικία κοιλιά
    Γεια σας! Είμαι 15 χρονών 1,71 ύψος και 57.7 κιλά. Από ότι καταλάβατε είμαι αδύνατος, παρόλα αυτά όμως ενώ όλα πάνω μου είναι κοκαλιαρικα έχω κοιλιά. Θέλω να σας ρωτήσω τι πρέπει να κάνω για να "φύγει" η κοιλιά αλλά να μην χάσω την λιγοστή μυϊκή μάζα; Πώς θα αυξήσω την μυϊκή μου μάζα;
    Απάντηση με παράθεση