Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 03-07-12 02:07 #1
    Red face Για μια πιο λεπτή μεση..
    Γεια σας παιδια ..μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες συμβουλες στο πως θα μπορουσα να χασω λιπος γυρω απο τη μεση ?
    Αρχικα να σας πω οτι ειμαι κοπελα, 1,63 και ειμαι 51 κιλα. Το θεμα μου ειναι οτι γενικως εχω φαρδια μεση, κατι το οποιο ειναι γεννετικο και ξερω πως δεν μπορω να κανω και πολλα δυστυχως για να το αλλαξω και με στενοχωρει πολυ !Το αλλο τωρα ειναι πως οτι περιττα κιλα εχω πανε μονο γυρω πο τη μεση μου (κοινως εχω καπουλια - ψωμακια πως τα λεμε ) . Προσπαθω να προσεχω πολυ τι τρωω και γενικως κανω καποια γυμναστικη στο σπιτι σε καθημερινηη βαση . Τρεξιμο ομως δεν εχω χρονο να παω να κανω. Εχω δει καποια βελτιωση εδω και καποιες εβδομαδες αλλα οχι και παρα πολλα πραγματα(οσο τουλαχιστον θα ηθελα). Τι θα μπορουσα να προσεξω περισσοτερο η να κανω παραπανω μπας και επιτελους χασω καποια εκατοστα παραπανω που τοσο επιθυμω?

    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-07-12 03:26 #2
    Το avatar του χρήστη kokolakis

    Εγγραφή
    08-05-2012
    Περ.
    Κρήτη
    Μηνύματα
    1.443
    Προεπιλογή
    προσπαθησε να κλεψεις λιγο χρονο για αεροβια..... ή αν εχεις την δυνατοτητα κανε τις μετακινησεις σου με ποδηλατο....
    και να προσεχεις ποολυ τι τρως....!

    The best education in the world
    is watching the Masters at work...!!


    Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα....!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-07-12 00:35 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kokolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθησε να κλεψεις λιγο χρονο για αεροβια..... ή αν εχεις την δυνατοτητα κανε τις μετακινησεις σου με ποδηλατο....
    και να προσεχεις ποολυ τι τρως....!


    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.. ως προς το φαγητο ξερω oτι πρεπει να αποφευγω πχ γλυκα, αναψυκτικα, λιπη κλπ.. αλλα δεν ξερω αν πρεπει να τρωω φαγητα που εχουν περισσοτερο πρωτεινη , υδατανθρακες.. τι ακριβως ?


    Ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-07-12 12:24 #4
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Πουλάααακι μου!
    Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι αυτά τα πατσάκια δε θα φύγουν και μιας και έχεις ανοιχτή μέση(λεκάνη?) θα φάινονται πάντα ακόμα περισσότερο.
    ....η μόνη περίπτωση να χεις πιθανότητες βελτίωσης είναι να αυξήσεις το μυικό σου σύστημα.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις προς το παρόν είναι δίαιτα και αερόβια, αλλά και πάλι δε θα φύγουν εντελώς....θα μειωθούν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-07-12 12:32 #5
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Blooming Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια ..μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες συμβουλες στο πως θα μπορουσα να χασω λιπος γυρω απο τη μεση ?
    Αρχικα να σας πω οτι ειμαι κοπελα, 1,63 και ειμαι 51 κιλα. Το θεμα μου ειναι οτι γενικως εχω φαρδια μεση, κατι το οποιο ειναι γεννετικο και ξερω πως δεν μπορω να κανω και πολλα δυστυχως για να το αλλαξω και με στενοχωρει πολυ !Το αλλο τωρα ειναι πως οτι περιττα κιλα εχω πανε μονο γυρω πο τη μεση μου (κοινως εχω καπουλια - ψωμακια πως τα λεμε ) . Προσπαθω να προσεχω πολυ τι τρωω και γενικως κανω καποια γυμναστικη στο σπιτι σε καθημερινηη βαση . Τρεξιμο ομως δεν εχω χρονο να παω να κανω. Εχω δει καποια βελτιωση εδω και καποιες εβδομαδες αλλα οχι και παρα πολλα πραγματα(οσο τουλαχιστον θα ηθελα). Τι θα μπορουσα να προσεξω περισσοτερο η να κανω παραπανω μπας και επιτελους χασω καποια εκατοστα παραπανω που τοσο επιθυμω?

    Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας
    καλημερα blooming εχω ακριβως στο ιδιο θεμα με σενα ειμαι 1,65 54 κιλα, αλλα με περιφερεια μεσης 71-72 εκατοστα. δυστυχως οπως λες κι εσυ δεν μπορουμε να αποκτησουμε μεση δαχτυλιδι με τιποτα τα γονιδια και η κατασκευη παιχουν τον πρωτο ρολο σε αυτο. το μονο που βοηθαει πραγματικα ειναι η προσεκτικη διατροφη, δηλαδη πρωτεινη σε καθε κυριως γευμα με σαλατα και υδατανθρακα κατα προτιμηση μαυρο ρυζι ή βραστη-ψητη πατατα και δυο ενδιαμεσα πχ γιαουρτι με φρουτο ή λιγους ξηρους καρπους . επισης βοηθαει πολυ το αεροβιο, και αν δεν εχεις πολυ χρονο για κλασσικο αεροβιο η διαλλειματικη που δουλευεις σε υψηλες εντασεις αλλα σε συντομο χρονο περιπου 20-25 λεπτα + την προθερμανση 5-10 λεπτα περιπου. καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-07-12 15:43 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    κατ αρχήν πρέπει να ξέρεις πως δεν υπάρχουν ασκήσεις να χάνουμε τοπικα απλα χάνουμε απο κεί που έχουμε , δηλαδή με την προπόνηση κοιλιακών και γενικά όλου του σώματος καίμε θερμίδες αλλα και λίπος αλλα χάνουμε γενικά απο κεί που έχουμε τις αποθήκες μας

    και επίσης άλλο φαρδυα μέση , άλλο φαρδυα λεκάνη , η λεκάνη δεν μαζεύει, δεν γίνετε να κόψουμε τα κόκκαλα , η μεση θέλει προσοχη στην διατροφή μας γιατι ενα πράγμα που την φαρδαίνει είναι το λίπος που εναποτίθετε στην περιοχή και αυτο μειώνετε όταν κάνουμε προπόνηση σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφή
    και το άλλο είναι το φούσκωμα το άνοιγμα δηλαδή του στομάχου , που είναι πρήξιμο , αυτο για να μειωθεί δεν θέλει να πεινάμε και μετα να τρώμε απότομα πολύ γιατι όταν τρώμε πολυ λίγες φορές την μερα και πολύ έχουμε μείωση των στομαχικών υγρών και όταν τρώμε απότομα και πολυ , νιώθουμε έντονο πρήξιμο και μας φουσκώνει η κοιλιά με αποτέλεσμα να φαρδαίνει περισσότερο η μέση

    σ αυτες τις περιπτώσεις η λύση είναι να βάλουμε μυικό ιστό , να φτιάξουμε δυνατούς και γυμνασμένους ώμους και πλάτη , με λίγα λόγια να αυξηθεί το εύρος επάνω στους ώμους και αυτο θα έχει σαν αποτέλεσμα να δείχνεις πιο συμμετρική και με λεπτότερη μεση χωρίς να χαθεί πόντος και αν χαθεί κιόλας όσο το δυνατόν γίνετε θα είναι ακόμη καλύτερα τα πράματα

    επίσης αν έχεις μυώδη μεση δηλαδή φαίνετε ότι υπάρχουν κοιλιακοί και χοντροί , θέλει προσοχή ειδικα με τούς πλάγιους , γιατι αν τούς γυμνάζουμε υπερβολικά και με δυναμικές ασκήσεις μπορεί να μεγαλώσουν και να δείχνει πιο φαρδια η μέση , σε γυναίκες δεν είναι συνηθισμένο αυτό αλλα υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν μυώδη και φαρδυα μέση που παίρνει εύκολα με την παραμικρή εκγύμναση

    με λίγα λόγια στοχο στα βαρη να χτιστούν μύς εκεί που πρέπει , σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφη , για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και απο κεί και πέρα δεν μπορούμε να αλλάξουμε και τα γεννετικά χαρακτηριστικά μας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-07-12 18:32 #7
    Red face
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατ αρχήν πρέπει να ξέρεις πως δεν υπάρχουν ασκήσεις να χάνουμε τοπικα απλα χάνουμε απο κεί που έχουμε , δηλαδή με την προπόνηση κοιλιακών και γενικά όλου του σώματος καίμε θερμίδες αλλα και λίπος αλλα χάνουμε γενικά απο κεί που έχουμε τις αποθήκες μας

    και επίσης άλλο φαρδυα μέση , άλλο φαρδυα λεκάνη , η λεκάνη δεν μαζεύει, δεν γίνετε να κόψουμε τα κόκκαλα , η μεση θέλει προσοχη στην διατροφή μας γιατι ενα πράγμα που την φαρδαίνει είναι το λίπος που εναποτίθετε στην περιοχή και αυτο μειώνετε όταν κάνουμε προπόνηση σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφή
    και το άλλο είναι το φούσκωμα το άνοιγμα δηλαδή του στομάχου , που είναι πρήξιμο , αυτο για να μειωθεί δεν θέλει να πεινάμε και μετα να τρώμε απότομα πολύ γιατι όταν τρώμε πολυ λίγες φορές την μερα και πολύ έχουμε μείωση των στομαχικών υγρών και όταν τρώμε απότομα και πολυ , νιώθουμε έντονο πρήξιμο και μας φουσκώνει η κοιλιά με αποτέλεσμα να φαρδαίνει περισσότερο η μέση

    σ αυτες τις περιπτώσεις η λύση είναι να βάλουμε μυικό ιστό , να φτιάξουμε δυνατούς και γυμνασμένους ώμους και πλάτη , με λίγα λόγια να αυξηθεί το εύρος επάνω στους ώμους και αυτο θα έχει σαν αποτέλεσμα να δείχνεις πιο συμμετρική και με λεπτότερη μεση χωρίς να χαθεί πόντος και αν χαθεί κιόλας όσο το δυνατόν γίνετε θα είναι ακόμη καλύτερα τα πράματα

    επίσης αν έχεις μυώδη μεση δηλαδή φαίνετε ότι υπάρχουν κοιλιακοί και χοντροί , θέλει προσοχή ειδικα με τούς πλάγιους , γιατι αν τούς γυμνάζουμε υπερβολικά και με δυναμικές ασκήσεις μπορεί να μεγαλώσουν και να δείχνει πιο φαρδια η μέση , σε γυναίκες δεν είναι συνηθισμένο αυτό αλλα υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν μυώδη και φαρδυα μέση που παίρνει εύκολα με την παραμικρή εκγύμναση

    με λίγα λόγια στοχο στα βαρη να χτιστούν μύς εκεί που πρέπει , σε συνδιασμό με αερόβια και διατροφη , για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και απο κεί και πέρα δεν μπορούμε να αλλάξουμε και τα γεννετικά χαρακτηριστικά μας

    Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου ! Δεν εχω φαρδια λεκανη ευτυχως αλλα φαρδια μεση ! Οποτε συμφωνα με τα λεγομενα σου εχω δυνατοτητες βελτιωσης λοιπον ευχαριστω για τις συμβουλες θα τις ακολουθησω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-07-12 18:37 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πουλάααακι μου!
    Από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι αυτά τα πατσάκια δε θα φύγουν και μιας και έχεις ανοιχτή μέση(λεκάνη?) θα φάινονται πάντα ακόμα περισσότερο.
    ....η μόνη περίπτωση να χεις πιθανότητες βελτίωσης είναι να αυξήσεις το μυικό σου σύστημα.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις προς το παρόν είναι δίαιτα και αερόβια, αλλά και πάλι δε θα φύγουν εντελώς....θα μειωθούν..
    Δεν εχω φαρδια λεκανη .. η μεση μου ειναι φαρδια ( δεν ειναι το ιδιο) . Επειδη εχω πιο μακρυα ποδια.. δυστυχως η μεση μου εκτος απο φαρδια δεν ειναι και πολυ μακρυα.. αλλα οπως μου ειπανε και τα παιδια παρακατω εχω δυνατοτητες βελτιωσης γιατι δεν εχω μεγαλη λεκανη
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-07-12 20:13 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    επίσης όπως προανέφερα αν αυξήσεις το έυρος ώμων και πλάτης επάνω η μεση θα δείξει ακόμη πιο στενή , γιατι όλα είναι θεμα αναλογιών και πως δείχνουμε
    γι αυτο και δεν πρέπει τα βάρη εσείς οι γυναίκες να τα φοβάστε , γιατί ετσι χτίζονται οι μύς και σφίγγει και σχηματίζετε το σώμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-07-12 05:50 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη gym

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    12.643
    Προεπιλογή
    blooming καλωσηρθες κ απο μενα στην γυναικεια ενοτητα !

    οι απαντησεις του ηλια πιστευω καλυψαν πληρως το θεμα οποτε περιμενουμε τις αλλαγες σου απο την εφαρμογη τους!
    Απάντηση με παράθεση