Ο Akim "The Brooklyn Beast " Williams επιστρέφει αγωνιστικά το 2024!

Όνομα: Akim-Williams-Bodybuilding-Career.jpg Εμφανίσεις: 85 Μέγεθος: 80,7 KB

Την πρόθεσή του να επιστρέψει αγωνιστικά στο Arnold Classic στο Ohio - για πέμπτη φορά - εξέφρασε ο Akim Williams!

Oι τελευταίες 2 χρονιές δεν ήταν και οι καλύτερές του: Τον Μάιο του 2022, καθώς ο Akim ξεκινούσε την προετοιμασία του για το Tampa Pro, είχε ένα σοβαρό αυτοκινητιστικό ατύχημα όπου το αυτοκίνητό του κατασταστραφηκε. Το ατύχημα προκάλεσε φρικτό πόνο στη μέση και τον αυχένα που έκανε την προπόνηση της πλάτης μια πρόκληση.
Ο Akim όχι μόνο επέμενε και το ξεπέρασε αλλά κέρδισε το Tampa Pro! Αυτό που κανείς δεν γνώριζε, είναι ότι είχε επίσης υποστεί σοβαρό τραυματισμό στον ώμο σε εκείνο το ατύχημα.

Aγωνίστηκε στο Mr. Olympia το 2022, αποτυγχάνοντας να μπει στην πρώτη 15άδα για πρώτη φορά. Οποιοσδήποτε άλλος θα είχε κάνει ένα βήμα πίσω και θα είχε ανασυνταχθεί για τουλάχιστον μερικούς μήνες σε εκείνο το σημείο, αλλά ο Akim είχε προσκληθεί στο Arnold Classic που θα λάμβανε χώρα σε λιγότερο από τρεις μήνες και αποδέχτηκε,
Εκεί κατέλαβε την έκτη θέση κερδίζοντας τον δύο φορές πρωταθλητή Arnold William Bonac, Justin Rodriguez, Kamal Elgargni και Patrick Moore ενώ νικητής ήταν ο Samson Dauda.

«Αφού τελείωσε το Arnold, θα συνέχιζα να πιέζω και να κάνω το New York Pro για να προσπαθήσω να προκριθώ στο Mr. Olympia του 2023», ανέφερε ο Akim.
Ο πόνος στον ώμο όμως χειροτέρευε και τότε ήταν που μια μαγνητική τομογραφία έδειξε ότι ο επιχείλιος χόνδρος είχε πράγματι σχιστεί πλήρως μαζί με μια μερική ρήξη του δικεφάλου. «Είπα στον εαυτό μου, από τότε που έγινα επαγγελματίας το 2013, δεν έχω πάρει ποτέ άδεια». Θα έλεγα ότι είχε καθυστερήσει πολύ! «Ήταν η τέλεια στιγμή για να κάνω τη χειρουργική επέμβαση και να επισκευάσω τον ώμο μου, να αφήσω το σώμα μου να θεραπευτεί και να επιστρέψω δυνατός το 2024».
Η χειρουργική επέμβαση στέφθηκε με επιτυχία και καθώς ξεκίνησε τη διαδικασία αποκατάστασης, ο Ακίμ παραδέχεται ότι πάλευε με αμφιβολίες. «Έχεις συνηθίσει να βλέπεις τον εαυτό σου να δείχνει και να νιώθεις άφθαρτος, ειδικά τα βάρη που σήκωνες. Αναρωτιέσαι, θα μπορέσω ποτέ να το κάνω ξανά; Οι γιατροί δεν είναι πολύ καθησυχαστικοί γιατί σπεύδουν να σου πουν ότι δεν θα είσαι ποτέ ξανά 100%».

Αναγνωρίζει ότι υπήρξε μια μεγάλη εισροή νέων ταλέντων τα τελευταία δύο χρόνια, αλλά είναι βέβαιος ότι όχι μόνο μπορεί να παραμείνει ανταγωνστικός και να διατηρήσει τη δική του θέση μετά από 31 επαγγελματικούς αγώνες αλλά και να βγει στην κορυφή. «Έχω ακόμα τη μάζα μου, τις γραμμές και το σχήμα μου, τη μικρή μου μέση, τα πράγματα που με έχουν πάει τόσο μακριά στο άθλημα – επομένως δεν φοβάμαι να σταθώ δίπλα σε κανέναν».

Όνομα: 556488214-screen-shot-2023-11-07-at-12-26-33-pm.png Εμφανίσεις: 76 Μέγεθος: 381,4 KB

Όνομα: Akim-Williams-Bodybuilder.jpg Εμφανίσεις: 75 Μέγεθος: 78,2 KB

Όνομα: Akim-Williams-Bodybuilding-History.jpg Εμφανίσεις: 78 Μέγεθος: 75,0 KB

Oι αγώνες του Akim Williams


2011, NPC, Junior Nationals, Men’s Bodybuilding – Heavyweight, 3rd
2011, NPC, North American Championships, Men’s Bodybuilding – Heavyweight, 11th
2012, NPC, Nationals, Men’s Bodybuilding – Super-Heavyweight, 9th
2012, NPC, USA, Men’s Bodybuilding – Super-Heavyweight, 5th
2013, NPC, North American Championships, Men’s Bodybuilding – overall, 1st
2013, NPC, North American Championships, Men’s Bodybuilding – Super-Heavyweight, 1st
2014, IFBB Golden State Pro Men’s Bodybuilding, 7th
2014, IFBB New York Pro Show, Men’s Bodybuilding – open, 11th
2015, IFBB Tampa Pro, Men’s Bodybuilding – open, 8th
2015, IFBB Europa Dallas Pro, Men’s Bodybuilding – open, 3rd
2015, IFBB Chicago Pro “Wings of Strength”, Men’s Bodybuilding – open, 3rd
2016, IFBB Men’s Bodybuilding, 10th
2016, IFBB Olympia Men’s Bodybuilding – open,15th
2016, IFBB Arnold Classic, Asia (PRO) Men’s Bodybuilding, 9th
2016, IFBB Tampa Pro, Men’s Bodybuilding – open, 1st
2016, IFBB “Wings of Strength” Chicago Pro, Men’s Bodybuilding – open, 6th
2017, California Pro, Men’s Bodybuilding, 5th
2017, IFBB New York Pro Show, Men’s Bodybuilding – open, 5th
2018, IFBB Muscle Mayhem Pro, Men’s Bodybuilding, 2nd
2018, IFBB Toronto Pro Supershow, Men’s Bodybuilding – open, 2nd
2018, IFBB New York Pro Show, Men’s Bodybuilding – open, 10th
2019, IFBB Olympia, Men’s Bodybuilding – open, 9th
2019, IFBB New York Pro Show, Men’s Bodybuilding – open, 2nd
2019, IFBB Bigman Weekend Pro, Men’s Bodybuilding, 2nd
2019, IFBB Arnold Classic South America (PRO), Men’s Bodybuilding, 3rd
2019, IFBB Indy Pro Men’s Bodybuilding – open, 2nd
2019, IFBB Arnold Classic, USA Pro, Men’s Bodybuilding, 9th
2020, IFBB Olympia, Men’s Bodybuilding – open, 6th
2020, IFBB Chicago Pro, Men’s Bodybuilding – open, 1st
2020, IFBB Arnold Classic USA (PRO), Men’s Bodybuilding, 7th
2021, IFBB Olympia, Men’s Bodybuilding – open, 9th
2021, IFBB Arnold Classic USA Pro, Men’s Bodybuilding, 5th
2021, IFBB Puerto Rico Pro, Men’s Bodybuilding – open, 1st
2022 IFBB Tampa Pro Men’s Bodybuilding – open, 1st
2022, Olympia, Men’s Open Bodybuilding, 16th
2023, IFBB Arnold Classic USA Pro, Men’s Bodybuilding, 6th