Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 39 από 39
  1. 03-03-16 16:14 #31
    Προεπιλογή
    Ένας μεγάλος Bodybuilder της δεκαετίας του '80 που έγινε και εξώφυλλο στο περιοδικό BODYBUILDING των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ Τεύχος 14-Φεβρουάριος 1986.
    Από το blog.athlitis.gr

    Όνομα: Χρήστος-Παρνασσάς.jpg Εμφανίσεις: 1415 Μέγεθος: 192,9 KB
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-07-16 13:20 #32
    Προεπιλογή
    Στο περιοδικό των εκδόσεων ΑΘΛΗΤΗΣ, Bodybuilding τεύχος Νο 5 - Μάιος 1985, στις σελίδες 30-33 υπάρχει μία παρουσίαση του Χρήστου Παρνασσά και της συζύγου του Ρούλας Ρουμελιώτου την οποία και παρουσιάζουμε παρακάτω.

    Από το blog.athlitis.gr

    Όνομα: Parnasas 1.jpg Εμφανίσεις: 777 Μέγεθος: 372,4 KBΌνομα: Parnasas-4.jpg Εμφανίσεις: 746 Μέγεθος: 312,9 KBΌνομα: Parnasas-13.jpg Εμφανίσεις: 745 Μέγεθος: 200,4 KBΌνομα: Parnasas-5jpg.jpg Εμφανίσεις: 739 Μέγεθος: 368,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-21 13:46 #33
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Χρήστος Παρνασσάς, αθλητής που ήταν πρότυπο για αρκετους την δεκαετία του 80!

    Όνομα: IMG_0041 (Αντιγραφή).jpg Εμφανίσεις: 532 Μέγεθος: 114,2 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-21 21:13 #34
    Προεπιλογή
    Ο έλληνας Frank Zane
    (το στυλ του)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-03-21 21:17 #35
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Είχε πολύ ωραίο στύλ όντως!

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-08-21 23:00 #36
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Ο Χρήστος Παρνασσάς , παραχώρησε μια μίνι συνέντευξη-δήλωση - που σίγουρα θα σχολιαστεί- σχετικά με τον αγώνα του Mr Oδύσσεια το 1985 , στον βετεράνο αθλητή και συγγραφέα Γιώργο Μποτίνη που επιμελήθηκε το βίντεο.



    Όνομα: DSC_0418.jpg Εμφανίσεις: 416 Μέγεθος: 141,0 KB

    Όνομα: DSC_0428.jpg Εμφανίσεις: 593 Μέγεθος: 182,8 KB


    Όνομα: DSC_0435.jpg Εμφανίσεις: 462 Μέγεθος: 133,1 KB


    Όνομα: DSC_0436.jpg Εμφανίσεις: 419 Μέγεθος: 158,4 KB


    Το βίντεο


    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-08-21 23:35 #37
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Παρακολούθησα 3 φορές το βίντεο με προσοχή .

    Δύο σχόλια - διαφοροποιήσεις:

    1) Αναφέρει ο Χρήστος Παρνασάς ότι ανέβηκε στο Mr Οδύσσεια ώς πρωταθλητής του Ελλάς της WABBA που είχε γινει πριν μια εβδομάδα , παρατείνοντας την προετοιμασία του για αυτόν τον σκοπό.
    Το Mr Οδύσσεια έγινε 19 ΜαΪου ΠΡΙΝ το Ελλάς και όχι μετά (Το Ελλάς έγινε στις 25-26 WABBA Mr Ελλάς 1985 (25-26 Μαϊου,Χίλτον).
    Λεπτομέρεια για κάποιους, αλλά την αναφέρω καθώς σαφώς ανεβαίνεις με ένα προβάδισμα σε εναν αγώνα έχοντας πάρει ήδη έναν Γενικό, αλλά αυτό συνέβη ανάποδα χρονικά, μετά το Οδύσσεια δηλαδή.
    Επίσης να προσθέσω ότι στον αγώνα που ακολούθησε στο Χίλτον, δεν κατέβηκαν Μπουρνάζος, Βολικός , Μώρος , Παπαδογεωργάκης.
    Οπότε το Οδύσσεια θεωρήθηκε ως ο αγώνας της χρονιάς με καθολική συμμετοχή. (χωρίς βεβαιως να ακυρώνεται η αξία ενός Ελλάς)

    2) Ειπώθηκε ότι έπαιξε στα προκριματικά και αποχώρησε λόγω του ότι υπήρχε μια δυσαρέσκεια και μια πληροφόρηση οτι το αποτέλεσμα είναι προκαθορισμένο, σύμφωνα με φήμες...
    Από το ρεπορτάζ του αγώνα, προκύπτει ότι έπαιξε κανονικά στον αγώνα στην κατηγορία τους και έχασε απο τον Αλέκο Σιατραβάνη στην Μεσαία κατηγορία απλά δεν συμμετείχε στον Γενικό Τίτλο.

    Στην Γενική κατηγορία με τους καλύτερους αθλητές του αγώνα, είχαν αποχωρήσει οι Βολικός και ο Παπαδογεωργάκης από την Ψηλή κατηγορία απογοητευμένοι και δεν συμμετείχε και ο Παρνασάς προφανώς για τους ίδιους λόγους.
    Εκεί βγήκε 1ος ο Μπουρνάζος, 2ος ο Σιατραβάνης, 3ος ο Μώρος , στο Overall.

    Βάσει των αποτελεσμάτων των κατηγοριών, στην καλύτερη περίπτωση, να καταλάμβανε την 3η θέση, προσωπική μου άποψη, πίσω από Μπουρνάζο και Σιατραβάνη μιας και απο τον Αλέκο είχε χάσει ήδη στην κατηγορία.

    Όνομα: 241052720_168688088724125_63619495025037346_n.jpg Εμφανίσεις: 415 Μέγεθος: 63,1 KB

    ----
    Πολύ ευχάριστο πάντως που τον βλέπουμε σε πολύ κατάσταση και καλή επιτυχία στο νέο του επιχειρηματικό βήμα με το γυμναστήριο στον Ωρωπό
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-09-21 16:03 #38
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    Να πω και γω την γνώμη μου και τα σχόλια μου γι αυτον τον αγώνα , τον οποίο μπορει να μην ήταν δυνατόν να παρακολουθήσω λάιβ λόγω του ότι υπηρετούσα στην Στρατιωτική μου θητεια εκεινη την περίοδο και μάλιστα βρισκόμουν στην Πάτρα και συμπτωματικά είχα πετύχει πρίν τον αγώνα σε μία καφετέρια κάπου αρχές Μαίου τον Διονύση Βολικό και με είχε κάνει τρομερή εντύπωση
    Επίσης σ αυτον τον αγώνα ε'ιχα απίστευτα πολλους φίλους και συναθλητές μου απο Καβάλα που συμμετείχαν στα Τζούνιορ και ο Σάκης Τσιλικούδης στούς άνδρες και με μετέφεραν το ρεπορτάζ των αγώνων εντελώς αντικειμενικά και παραστατικά

    Κατ αρχήν να πώ ότι κανείς αθλητής δεν θεωρείτε διαπλεκόμενος εφόσον οι κριτες αποφασίζουν την κατάταξη και ούτε κάποιος είναι υπόλογος αν πήρε καλύτερη θεση
    Είναι λογικό να υπάρχουν γκρίνιες όταν υπήρχε συμμετοχή όλης της ελίτ του Ελληνικού ΒΒ της εποχής
    Αν υπήρχε στήσιμο πως είναι δυνατόν να δινόταν τροφή για συζήτηση και να έβγαιναν όλα στη φορα άμεσα , όταν ειδικα σ αυτον τον αγώνα κάτι σπάνιο για την εποχή να υπάρχουν δημοσιευμένες στο περιοδικό οι ψήφοι των κριτών (θα εκτίθεντο )
    Συνήθως οι αδικίες έχουν κοντα ποδάρια λέει ο σοφός λαός , βγήκε πρώτος και παμψηφεί μάλιστα ένας Σπύρος Μπουρνάζος , όπου η μετεπειτα πορεία του και συμμετοχή του σε πανευρωπαικο και Παγκόσμιο απέδειξε την αξία του και την υπεροχή του και σ αυτον τον αγώνα δεν είχε έστω μια 2η θέση όπως θα μπορούσε να παίξει αυτο το σενάριο μεταξυ τόσο καλών αθλητών

    Εγω θα δώσω μια άλλη εξήγηση που ισχύει και στις μέρες μας , ότι συνήθως εκτός τους πρώτους όλοι οι υπόλοιποι και με το λάδι που ρίχνουν στην φωτια οι αυλικοι και κόλακες είναι αδικημένοι

    Εγω προσωπικα ποτε δεν είχα πέσει στην παγίδα αυτη ακόμη και όταν με έλεγαν οι δικοί μου Ηλία είσαι πρώτος , τα άκουγα αλλα χαλαρα δεν τα έπαιρνα και τις μετρητοίς , πάντα οι δικοί μας μας έχουν για καλύτερους κάποιες φορες έχουν δίκιο κάποιες οχι

    στο Μρ Οδύσσεια λοιπόν με τόσο καλούς αθλητες πως να μην υπάρξουν στενοχώριες , ακόμη και σε 10 ισάξιους αναγκαστικα θα πρέπει να βγεί κατάταξη δεν γινετε όλοι να βγούν ισόβαθμοι
    Εγω θα σταθώ και στο θέμα Χρήστος Παρνασσάς , τον θεωρούσα μεγάλο αθλητή και στα πρότυπα που μ αρέσουν , θυμάμαι με τούς φίλους μου συναθλητες αργοτερα λέγαμε πόσο μας αρέσει , σ αυτον τον αγώνα ήταν πολύ καλός αισθητικά στην κατηγορία του και σαν καλούπι και σε ρηλάξ άρεσε περισσότερο απο τον Αλέκο Σιατραβάνη , αλλα ο Αλέκος ηταν ακόμη και για τα σημερινα δεδομένα σε δαιμονιώδη φόρμα , με πόδια που εκεί πιστεύω υπερτερούσε του Παρνασσά , ενω ο Παρνασσάς υπερτερούσε σε χέρια στήθος
    Επίσης έχω την εντύπωση μιας και δεν είδα λάιβ τον αγώνα , ότι ο Αλέκος ήταν στην τέλεια φόρμα του ενω ο Χρήστος είχε περιθώρια βελτίωσης ειδικα στα πόδια

    Και αυτο που λέω αποδεικνύεται απο το γεγονός ότι ακόμη και σε σημερινούς αγώνες απο αγώνα σε αγώνα και σε επαγγελματίες μάλιστα μπορεί να αλλάξει η κατάταξη ενω συμμετέχουν οι ίδιοι αθλητες , γιατι κάποιος βελτιώθηκε και κάποιος έχασε την τέλεια φόρμα του

    Επίσης δεν θα τολμούσα να είμαι τόσο απόλυτος και σκληρός σ αυτα που λέω αν δεν είχα σε ενα αγώνα στο Ράδιο Σιτι της Θεσσαλονίκης αφήσει την πρώτη θέση και να πάρω την δεύτερη , όταν σε αγώνες προκριματικών πρωι , τελικων σόου απόγευμα , το πρωί ενώ ήμουν το φαβορί είχα θολώσει και είχα μάθει οτι ήμουν 3ος και αποφάσισα να μην κατεβω τελικους και πήγα επι της Βασιλίσσης Όλγας σε ενα ωραιο εστιατοριο έφαγα τα κοκορετσια μου και λέω τοτε τον Στρατο Αργυρακη πες ότι έπαθα ατύχημα και δεν θα κατεβω στους αγωνες να μη ξεφτυλιστω και τελικα όταν κοιμήθηκα 1-2 ωρες και ξυπνησα ήμουν κομμάτια και πήγα στους αγώνες και η βαρια κατηγορία ξαναβαθμολογήθηκε γιατι είχα τεράστια διαφορα και ήμουν πρώτος το βράδυ , αλλα λόγω του πρωινού στραπάτσου το δίκαιο ήταν η δεύτερη θέση και οχι η πρώτη και ας μιλούσαν ολοι για αδικία , καμία αδικία δεν έγινε , απλα αποδώθηκε δικαιοσύνη

    Βλέποντας ακόμη και τωρα το Μρ Οδύσσεια σε καμία περίπτωση δεν θα πείραζα την πρώτη θέση που ήταν ξεκάθαρη απο κεί και μετα ούτε τον Τάσο Μώρο ο οποιος χωρίς να έχει το κάτι εξωπραγματικό , ήταν αρμονικός και καλαίσθητος χωρίς να του λείπει τίποτε σε σχέση με τούς άλλους , ο Βολικός πάρα πολύ καλός αλλα λίγος σε σχέση με τον ανταγωνισμό , ο Δημήτρης Παπαδογιωργάκης απο τούς αθλητες που μ άρεσαν εντυπωσιακός με χέρια στήθος κορμό ωραίο , έχανε στην αρμονία κορμού ποδιών

    Και στην χαμηλή κατηγορία η αδυναμία μου ήταν ο Γιώργος Γουλτίδης που όπως πάντα σκληρός σαν κάβουρας και την επόμενη χρονια είχε φορτώσει αρκετα κιλα μυς που στο Πανευρωπαικο είχε πάρει την 4η θέση και ο Τσοπουρίδης την 3η αντίστοιχα

    Στην αναφορα του Χρήστου Παρνασσα οτι κατέβηκε μετα την νικη του στο Μρ Ελλάς στο Οδύσσεια , ηθελα να πω οτι θυμάμαι οτι το Ελλάς έγινε μια βδομάδα μετα το Οδύσσεια , αλλα ρωτάω μήπως κατέβηκε σε κάποιον άλλο διαγωνισμό , υπο την αιγίδα άλλης ομοσπονδίας πριν το Μρ Οδύσσεια? και έγινε παρερμηνεία?
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-09-21 16:38 #39
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή
    Η αλήθεια είναι ότι μπερδέυτηκα και εγώ λίγο από κάποια που ειπώθηκαν, και ανέτρεξα στις προηγούμενες σελίδες να δω το εκτενές ρεπορτάζ.

    Συγχαρητήρια πάντως στον κ. Γιώργο Μποτίνη για αυτή την προσπάθεια των συνεντεύξεων, αλλά και ευχάριστο νέο να βλέπουμε ξανά παλιούς πρωταθλητές bodybuilding σαν τον κ Χρήστο Παρνασσά να ασχολούνται ακόμα με το άθλημα.
    Περιμένουμε συνέχεια
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123