Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 12-01-11 05:38 #1
    Προεπιλογή ΠΛΑΤΕΣ και τραπεζιοι
    Καλημερα σας .. ειμαι 17 ασχολουμαι με βαρη τοπικα στα χερια 1 χρονο προπερσι συγκεκριμενα γιατι ειχα μυοκαρδιτιδα απο μια ιωση αλλα επεστρεψα και πολυ ορεξατος μαλιστα.. ασχολουμαι με τον αθλητισμο απο πιτσιρικι παιζω 10 χρονια μπασκετ θα ηθελα να αυξησω το μεγεθος της πλατης μου με φυσικη εκγυμναση (πους απς ισως?), τελος χρειαζομαι <βοηθεια> καθως ο ενας τραπεζιος ειναι πολυ πιο μεγαλος απο τον αλλον , οταν σφιγκω τον μυ..υπαρχει φανερη διαφορα εκκατοστων που θα ηθελα να την καλυψω αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα ημουν ευγνωμων..

    ΥΣ:δεν ξερω πως απεκτησε τοσο ογκο καθως δεν ξερω καν πια ασκηση τον γυμναζει και το περιεργο ειναι οτι οτι κανω σε καποιο ακρο του κορμιου μου κανω και στο αλλο με το ιδιο βαρος για να υπαρχει ομοιομορφια και ισορροπια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 12-01-11 22:38 #2

    Εγγραφή
    12-09-2010
    Περ.
    heraklion
    Μηνύματα
    30
    Προεπιλογή
    για πλατη και τραπεζιους σου πρωτεινω αρσεις θανατου....θα αποκτησεις και πολυ δυνατη μεση και οι τραπεζιοι σου θ "ερθουν στα ισα τους"...επισεις θα αποκτησεις και πιο μυοδη πλατη...πολυ καλο κ το μονοζυγο για πλατη!απαρετητως αυτες οι 2 ασκησεις!και τα πους απς ειναι μια πολυ καλη ασκηση,γενικα επικεντρονεται σε στηθος,τρικεφαλα,ωμους,κοιλιακους..αλλα ενεργοποιει και πολους σταθεροποιητικους μυες τηε πλατης και της μεσης..πολυ καλη ασκηση επισης αλλα οχι τοσο για αυτο που ζητας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 12-01-11 22:49 #3
    Banned
    Εγγραφή
    22-11-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.896
    Προεπιλογή
    λογο μικρης ηλικιας αποφυγε της αρσεις μην τραυματισεις καμια μεση και ειναι μονιμο.

    σε γενικες γραμες βαλε μονοζιγο, κοπηλατικες, και pull downs. οσο μπορεις με ανοιχτες λαβες. και θα με θυμηθεις

    για τραπεζιους παιξε με μετρια κηλα shrugs αλτηρων (12-16 reps) και με peak contraction.

    αν δεν καταλαβενεις τους ορους πες μου να στα πω πιο αναλητικα.


    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-01-11 15:49 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Qlim4X Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογο μικρης ηλικιας αποφυγε της αρσεις μην τραυματισεις καμια μεση και ειναι μονιμο.

    σε γενικες γραμες βαλε μονοζιγο, κοπηλατικες, και pull downs. οσο μπορεις με ανοιχτες λαβες. και θα με θυμηθεις

    για τραπεζιους παιξε με μετρια κηλα shrugs αλτηρων (12-16 reps) και με peak contraction.

    αν δεν καταλαβενεις τους ορους πες μου να στα πω πιο αναλητικα.


    αρχικα ευχαριστω !

    λογο απειριας δεν καταλαβαινω , αν γινεται να τα πεις λιγο πιο αναλυτικα?
    συγκεκριμενα το peak contraction δεν ξερω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-01-11 15:53 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο atlas90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για πλατη και τραπεζιους σου πρωτεινω αρσεις θανατου....θα αποκτησεις και πολυ δυνατη μεση και οι τραπεζιοι σου θ "ερθουν στα ισα τους"...επισεις θα αποκτησεις και πιο μυοδη πλατη...πολυ καλο κ το μονοζυγο για πλατη!απαρετητως αυτες οι 2 ασκησεις!και τα πους απς ειναι μια πολυ καλη ασκηση,γενικα επικεντρονεται σε στηθος,τρικεφαλα,ωμους,κοιλιακους..αλλα ενεργοποιει και πολους σταθεροποιητικους μυες τηε πλατης και της μεσης..πολυ καλη ασκηση επισης αλλα οχι τοσο για αυτο που ζητας...
    αρχικα λεω να ξεκινισω με για τραπεζιους,ευχαριστω για την ΥΣ για τα πους απς
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-10-12 23:30 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gregory_kaminia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σας .. ειμαι 17 ασχολουμαι με βαρη τοπικα στα χερια 1 χρονο προπερσι συγκεκριμενα γιατι ειχα μυοκαρδιτιδα απο μια ιωση αλλα επεστρεψα και πολυ ορεξατος μαλιστα.. ασχολουμαι με τον αθλητισμο απο πιτσιρικι παιζω 10 χρονια μπασκετ θα ηθελα να αυξησω το μεγεθος της πλατης μου με φυσικη εκγυμναση (πους απς ισως?), τελος χρειαζομαι <βοηθεια> καθως ο ενας τραπεζιος ειναι πολυ πιο μεγαλος απο τον αλλον , οταν σφιγκω τον μυ..υπαρχει φανερη διαφορα εκκατοστων που θα ηθελα να την καλυψω αν καποιος εχει να προτεινει κατι θα ημουν ευγνωμων..

    ΥΣ:δεν ξερω πως απεκτησε τοσο ογκο καθως δεν ξερω καν πια ασκηση τον γυμναζει και το περιεργο ειναι οτι οτι κανω σε καποιο ακρο του κορμιου μου κανω και στο αλλο με το ιδιο βαρος για να υπαρχει ομοιομορφια και ισορροπια
    χωρις,να θελω να σε φοβησω,εχεις κανει επισκεψη σε καποιον ορθοπεδικο?η ελαφρα ανυψωση του τραπεζοειδη ειναι μια μορφη ενδειξης οτι υπαρχει σκολιωση...μην το αφησεις γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις φτιαχνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-10-12 16:21 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    αν γυμναστείς σωστα με καθοδήγηση να βλέπει κάποιος αν εκτελείς σωστα τις ασκήσεις και κάνεις διατασεις στο σώμα για την σπονδυλική στήλη σιγα σιγα θα έρθει στα ίσια το σώμα σου , η σκολίωση είναι κατι σημαντικό και θέλει προσοχή αν έχεις και όσο πιο γρήγορα μπείς σε πρόγραμμα εκγύμνασης τόσο καλύτερα

    οι τραπέζιοι με την προπόνηση όπως και καθε ανομοιομορφία θα έρθουν στα ίσια τους χρόνο θέλει και υπομονή , αυτα δεν γίνονται απο την μια μέρα στην άλλη και σωστη καθοδήγηση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση