Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 17
  1. 22-08-12 19:05 #1
    Βιδαλάκης
    Guest
    Question Διατροφή χωρίς συμπληρώματα
    Προσωρινά άρχισα να ασχολούμαι με το bodybuilding. Έχω διαβάσει τα βασικά σχετικά με τη διατροφή και την προπόνηση αλλά θα ήθελα να ακολουθήσω αυτήν την περίοδο μία διατροφή όγκου χωρίς συμπληρώματα. Όπως είναι γνωστό κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο και για αυτόν τον λόγο χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Είμαι 15 ετών, έχω ύψος 1.80 και βάρος 65 κιλά. Θα ήθελα να μου γράψετε ένα πρόγραμμα διατροφής χωρίς συμπληρώματα. Σας παρακαλώ εάν είναι δυνατόν να γράψετε και την ώρα του κάθε γεύματος. Είμαι ξύπνιος από τις 8:00 εώς τις 10:00 και κάνω γυμναστική από τις 3:00 εώς τις 5:00. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-08-12 19:25 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βιδαλάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωρινά άρχισα να ασχολούμαι με το bodybuilding. Έχω διαβάσει τα βασικά σχετικά με τη διατροφή και την προπόνηση αλλά θα ήθελα να ακολουθήσω αυτήν την περίοδο μία διατροφή όγκου χωρίς συμπληρώματα. Όπως είναι γνωστό κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο και για αυτόν τον λόγο χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Είμαι 15 ετών, έχω ύψος 1.80 και βάρος 65 κιλά. Θα ήθελα να μου γράψετε ένα πρόγραμμα διατροφής χωρίς συμπληρώματα. Σας παρακαλώ εάν είναι δυνατόν να γράψετε και την ώρα του κάθε γεύματος. Είμαι ξύπνιος από τις 8:00 εώς τις 10:00 και κάνω γυμναστική από τις 3:00 εώς τις 5:00. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Πόσα λεφτά διαθέτεις περίπου για διατροφή; 2ώρες είναι πολλές αν δεν κάνεις αερόβια θες 30-45λεπτά προπονήσεις μεγάλης έντασης...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-08-12 19:44 #3
    Βιδαλάκης
    Guest
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yannis kor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα λεφτά διαθέτεις περίπου για διατροφή; 2ώρες είναι πολλές αν δεν κάνεις αερόβια θες 30-45λεπτά προπονήσεις μεγάλης έντασης...
    Κάνω περίπου μία ώρα αερόβια, μισή μισή στην αρχή και στο τέλος και ενδιάμεσα κάνω μία ώρα βάρη.
    Αφού δε χρησιμοποιώ συμπληρώματα δε νομίζω η διατροφή να είναι ιδιέταιρα ακριβή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-08-12 20:05 #4
    Προεπιλογή
    Καταρχάς ποιος είναι ο στόχος σου; να βάλεις κιλά; το τρέξιμο στην αρχή δεν θα το ξανακάνεις ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.... καίει το μυικό σου γλυκογόνο δηλ τους υδατάνθρακες που υπάρχουν στο σώμα σου και σου δίνουν ενέργεια; θες διατροφή χωρίς καθόλου συμπλήρωμα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-08-12 20:16 #5
    Βιδαλάκης
    Guest
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yannis kor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ποιος είναι ο στόχος σου; να βάλεις κιλά; το τρέξιμο στην αρχή δεν θα το ξανακάνεις ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.... καίει το μυικό σου γλυκογόνο δηλ τους υδατάνθρακες που υπάρχουν στο σώμα σου και σου δίνουν ενέργεια; θες διατροφή χωρίς καθόλου συμπλήρωμα;
    Ναι θέλω μία διατροφή χωρίς καθόλου συμπληρώματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-08-12 20:19 #6
    Thumbs down
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yannis kor Εμφάνιση μηνυμάτων
    το τρέξιμο στην αρχή δεν θα το ξανακάνεις ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.... καίει το μυικό σου γλυκογόνο δηλ τους υδατάνθρακες που υπάρχουν στο σώμα σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-08-12 20:46 #7
    Προεπιλογή
    Φαντάζομαι πας σχολείο... το θετικό είναι ότι είσαι σε ηλικία που έχει υψηλές ορμόνες που βοηθάνε στο να βάλεις μυς... καλό μεταβολισμό οπότε αν προπονηθείς έξυπνα και τρως και όπως σου πω θεωρώ ότι του χρόνου τέτοιο καιρό θα είσαι 5κιλά πάνω σίγουρα.

    πρωινό: 6ασπράδια με ένα κρόκο, 100 γραμμάρια βρώμη με νερό
    Στο σχολείο ένα σάντουιτς με 5φέτες κασσέρι + 5φέτες γαλοπούλα
    γυρνώντας σπίτι κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι μαζί με πατάτε βραστές ή ρύζι βραστό καφέ μια σαλάτα με μια κουταλιά λάδι
    μετά την προπόνηση 6ασπράδια βραστά + 1 μπανάνα
    μια ώρα μετά κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι μαζί με πατάτε βραστές ή ρύζι βραστό καφέ μια σαλάτα με μια κουταλιά λάδι
    πριν κοιμηθείς 6 ασπράδια
    μπορείς να την κάνεις αυτήν; θες και πρόγραμμα προπόνησεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-08-12 21:34 #8
    Προεπιλογή
    φιλαρακι πλακα με κανεις εδω δινεις συμβουλες και στο αλλο ποστ μου λες ειμαι αρχαριος και δεν ξερω τπτ απο διατροφες και τρωως χαζαμαρες γιατι μας δουλεύεις ?
    Το δύσκολο δεν ειναι να φτάσεις στη κορυφή, αλλά να παραμείνεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-08-12 21:44 #9
    Προεπιλογή
    Γιατί Ανδρέα είδα μερικά άτομα εδώ να λένε ότι νάναι... βεβαίως και δεν τρώω αυτά που έλεγα άλλα δεν μπορώ να βλέπω να λένε natural κάτι άτομα που μόνο Natural δεν είναι... η διατροφή μου είναι με καθαρές τροφές όλο τον χρόνο... και γυμνάζομαι 10 χρόνια... και ευτυχώς με τα χρόνια έχω μάθει πολλά πάνω στην διατροφή και τα βάρη, αν θες καμιά βοήθεια ρωτά με
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis kor : 22-08-12 στις 21:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-08-12 22:33 #10
    Προεπιλογή
    Επίσης να πίνεις 4λίτρα νερό απαραίτητα γιατί αποβάλει τις τοξίνες, βοηθάει στην αφομοίωση του φαγητού, στο να δουλεύει καλύτερα τα νεφρά λόγω τις πρωτεΐνης, διώχνει την κατακράτηση υγρών, βοηθάει να καεί το λίπος από το σώμα... φάε άπειρα λαχανικά, φρούτα όχι πολλά λόγω φρουκτόζης που γίνετε εύκολα λίπος, γιαουρτάκια φάε 2% μιας και δεν κάνεις δίαιτά, βέβαια έχει λακτόζη μια μορφή ζάχαρης αλλά έχει και ασβέστιο και εσύ το θες λόγω ηλικίας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-08-12 23:40 #11
    Βιδαλάκης
    Guest
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ για το πρόγραμμα Γιάννη μου φαίνεταί πολύ καλό. Να σε ρωτήσω κάτι: τους κρόκους δεν τους τρώμε επειδή έχουν κακή χοληστερόλη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-08-12 23:51 #12
    Το avatar του χρήστη Στελιος

    Εγγραφή
    23-10-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    334
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βιδαλάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για το πρόγραμμα Γιάννη μου φαίνεταί πολύ καλό. Να σε ρωτήσω κάτι: τους κρόκους δεν τους τρώμε επειδή έχουν κακή χοληστερόλη;
    Γιατι ξεφευγεις στα λιπαρα κυριως
    Θέλω να γίνω αυτό που ήμουν τότε που ήθελα να γίνω αυτό που είμαι τώρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-08-12 23:51 #13
    Προεπιλογή
    Ναι αν και η χοληστερίνη είναι σχετικό... ανάλογα με το κάθε άτομο... στα πλαίσια μια υγιεινής διατροφής ενός Bodybuilder μπορείς να τρως 4 μέχρι 8 κρόκους χωρίς πρόβλημα... αν μπορείς πάρε και μια πολυβιταμίνη και περιμένω νέα σου μετά απο κανένα μήνα... θέλω να μου στείλεις και το πρόγραμμα σου προπόνησης
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-08-12 23:53 #14
    Προεπιλογή
    Στέλιο οι κρόκοι έχουν καλά λιπαρά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-08-12 23:54 #15
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Yannis kor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι πας σχολείο... το θετικό είναι ότι είσαι σε ηλικία που έχει υψηλές ορμόνες που βοηθάνε στο να βάλεις μυς... καλό μεταβολισμό οπότε αν προπονηθείς έξυπνα και τρως και όπως σου πω θεωρώ ότι του χρόνου τέτοιο καιρό θα είσαι 5κιλά πάνω σίγουρα.

    πρωινό: 6ασπράδια με ένα κρόκο, 100 γραμμάρια βρώμη με νερό
    Στο σχολείο ένα σάντουιτς με 5φέτες κασσέρι + 5φέτες γαλοπούλα
    γυρνώντας σπίτι κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι μαζί με πατάτε βραστές ή ρύζι βραστό καφέ μια σαλάτα με μια κουταλιά λάδι
    μετά την προπόνηση 6ασπράδια βραστά + 1 μπανάνα
    μια ώρα μετά κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι μαζί με πατάτε βραστές ή ρύζι βραστό καφέ μια σαλάτα με μια κουταλιά λάδι
    πριν κοιμηθείς 6 ασπράδια
    μπορείς να την κάνεις αυτήν; θες και πρόγραμμα προπόνησεις;
    συγνωμη ρε φιλε αλλα δε νομιζω να εχει ορεξη η μανα του να βραζει μα καρτελα αυγα καθε μερα..να μαγειρευει κοτοπουλο ,μοσχαρι καθε μερα κ στο σχολειο να του φτιαχνουν τοστ με 5 φετες κασερι κ 5 γαλοπουλα!!ας σοβαρευτουμε λιγο...μιλαμε για 15 χρονων
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία