Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36
  1. 16-09-12 02:16 #1

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20
    Question Ο καθένας το μικρό λιθαράκι του !!! Διαδικασία και πρόγραμμα απόκτησης κιλών-μυών
    Ηλικια 18 , Βαρος 66 , Υψος 1.96

    Παρακαλώ παρατηρήσεις και σχόλια ωστε να το φτιαξω τέλειο!!!



    Διατροφη:
    1) Μεγαλες ποσοτητες ινωδων υδατανθρακων (δημητριακα και ψωμι ολικης αλεσεως, ρυζι, πατατες, φρουτα, φασολια, κοτοπουλο και ινωδη λαχανικα οπως π.χ λαχανο και μαρουλι).
    2)5-6 ποτηρια νερο την ημερα
    3)μικρες ποσοτητες λιπους
    4)ληψη μεγαλων ποσοτητων θερμιδων καθε μερα μεσω πολλων ενδιαμεσων μικρων γευματων
    5)πολυ πλουσιο πρωινο
    6)αποφηγη μειωσης των μεγαλων ποσοτητων υδατανθρακων για την αποφυγη γρηγορης αποβολης κιλων
    7)οχι τσιγαρο πριν απο το πρωινο, οχι τσιγαρο μιση ωρα τουλαχιστον πριν απο το μεσημεριανο και απο το βραδινο)
    8)απαγορευση του φραπε και καταναλωση αλλου ηδους καφε (Ελληνικος,Εσπρεσσο,Γαλικος). Ποτε ομως νηστικος

    Γυμναστικη:
    1)Μεγαλα βαρη, λιγα σετ(5 με 6),λιγες επαναληψεις (8 με 10)
    2)μεγαλη ενταση,γρηγορα τελειωματα σετ και 90 δευτερολεπτα ξεκουρασης ανα σετ
    3)5 φορες την εβδομαδα βαρη και 2 φορες περτατημα-ποδηλατο-τρεξιμο (οχι ταυτοχρονα βαρη και αεροβικες ασκησεις)
    4)ακομα περισσοτερο φαγητο και πολυ υπνο-ξεκουραση τις μερες που δεν θα ασχολουμαι με τα βαρη
    5)ανα 6 εβδομαδες μειωση των κιλων στα βαρη και αυξηση σετ(9 με 10) και επαναληψεων(15 με 20)

    ακουω παιδες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-09-12 03:38 #2
    Προεπιλογή
    διατροφη
    -καλα λιπαρα χρειαζονται στη διαιτα σου(βλ. ελαιολαδο,ξηροκαρπια,ταχινι κλπ), κορεσμενα με μετρο.
    -αν το να τρως μεγαλο πρωινο σου αρεσει καλως, παντως ειναι μυθος οτι ειναι το κυριοτερο γευμα της ημερας.
    -μην σε νοιαζει τοσο ο χρονισμος των γευματων απλα κοιτα μεσα στη μερα να παιρνεις οτι χρειαζεται ο οργανισμος σου
    -ο καφες δεν ειναι κακος, ειδικα σαν re-workout

    γυμναστικη
    δωσε εμφαση σε βασικες ασκησεις, κοιτα να εχεις προοδο στα κιλα που σηκωνεις.
    το 4 δεν ειναι απαραιτητο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη magavaTOUT : 16-09-12 στις 03:40
    "Free at last, free at last. Thank god almighty the Squat rack is free at last!" -Martin Lifter King jr.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-09-12 08:02 #3
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Καλημερα ,μια ερωτηση εχω σε αυτα που γραφεις.Το τσιγαρο που κολαει σε ολο αυτο,το ποια ωρα θα καπνισεις;Προσωπικη μου αποψη αποφυγε το καθε ωρα της ημερας αλλα ,εσυ ξερεις.
    Μια χαρα στα λεει νομιζω ο magavaTOUT.

    Καλη επιτυχια στους στοχους σου!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-09-12 09:07 #4
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    αδερφε οταν λες πχ 5-6 σετ και 9-10 σετ εννοεις συνολο η σε καθε ασκηση?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-09-12 09:25 #5
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Mε ύψος σχεδόν 2 μετρα και βάρος μόνο 66 κιλά για κανα 2-3 μηνες ξεκίνα να τρως ότι βρισκεις μπροστα σου και άσε τα κοτόπουλα και τα χαμηλά λιπαρά.
    Και όταν πάρεις κανα 15κιλο το ξεναβλέπεις τα θέμα διατροφή.
    Προπόνηση εννοείται συνεχίζεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-09-12 11:20 #6
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Συμφωνω με την Στελλα. Απο τα στοιχεια που μας δινεις εισαι ελλιποβαρης..Πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις κρεας πανω σου.Φυσικα και η γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις διατροφη κ προγραμμα ογκου με αρκετο φαγητο.Εχεις τν ευκαιρια παντως να βαλεις ποιοτικα κιλα πανω σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-09-12 12:02 #7

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magavaTOUT Εμφάνιση μηνυμάτων
    διατροφη
    -καλα λιπαρα χρειαζονται στη διαιτα σου(βλ. ελαιολαδο,ξηροκαρπια,ταχινι κλπ), κορεσμενα με μετρο.
    -αν το να τρως μεγαλο πρωινο σου αρεσει καλως, παντως ειναι μυθος οτι ειναι το κυριοτερο γευμα της ημερας.
    -μην σε νοιαζει τοσο ο χρονισμος των γευματων απλα κοιτα μεσα στη μερα να παιρνεις οτι χρειαζεται ο οργανισμος σου
    -ο καφες δεν ειναι κακος, ειδικα σαν re-workout

    γυμναστικη
    δωσε εμφαση σε βασικες ασκησεις, κοιτα να εχεις προοδο στα κιλα που σηκωνεις.
    το 4 δεν ειναι απαραιτητο

    κοιτα φιλε..ρωτησα και μου ειπαν ολα αυτα..τωρα απο εκει και περα οπως ειπα..αν πιστευα οτι ολα ηταν σωστα δεν θα τα εβαζα εδω..
    δλδ εσυ μου λες πως ο καφες ειναι οκ? oσο για το πρωινο..μου αρεσει εχεις δικιο..
    με τους υδατανθρακες?? τι κανουμε??
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-09-12 12:05 #8

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα ,μια ερωτηση εχω σε αυτα που γραφεις.Το τσιγαρο που κολαει σε ολο αυτο,το ποια ωρα θα καπνισεις;Προσωπικη μου αποψη αποφυγε το καθε ωρα της ημερας αλλα ,εσυ ξερεις.
    Μια χαρα στα λεει νομιζω ο magavaTOUT.

    Καλη επιτυχια στους στοχους σου!


    χαχα κακες συνηθιες δυστυχως καπνιζω αλλα μεχρι στιγμης..απο τοτε που πηρα την αποφαση να κανω κατι επιτελους με το προβλημα μου (πως να βαλω κιλα) το εχω σχεδον κοψει...απο 1 πακετο πλεον καπνιζω 4-5 τσιγαρα την ημερα..καλημερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-09-12 12:06 #9

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αδερφε οταν λες πχ 5-6 σετ και 9-10 σετ εννοεις συνολο η σε καθε ασκηση?
    χαχα σε καθε ασκηση...και ειναι νομιζω αρκετες ασκησεις με βαρη λες να ειμαι τοσο βαρεμενος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-09-12 12:08 #10

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε ύψος σχεδόν 2 μετρα και βάρος μόνο 66 κιλά για κανα 2-3 μηνες ξεκίνα να τρως ότι βρισκεις μπροστα σου και άσε τα κοτόπουλα και τα χαμηλά λιπαρά.
    Και όταν πάρεις κανα 15κιλο το ξεναβλέπεις τα θέμα διατροφή.
    Προπόνηση εννοείται συνεχίζεις...

    δεν δουλευει...τρωω..μ αρεσει πολυ το φαι..αλλα ο μεταβολισμος μου βλεπεις..πραγματικα δεν δουλευει και γι'αυτο το γυρησα στην διατροφη..:/
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-09-12 12:24 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν δουλευει...τρωω..μ αρεσει πολυ το φαι..αλλα ο μεταβολισμος μου βλεπεις..πραγματικα δεν δουλευει και γι'αυτο το γυρησα στην διατροφη..:/
    Δεν τιθεται το παραμικρο ζητημα μεταβολισμου απο την στιγμη που εισαι 30 κιλα κατω απ το υψος σου(seriously man,wtf).Aν φτασεις περιπου στα ιδια νουμερα υψος βαρος και βλεπεις πως δεν ανεβαινεις με τιποτα,τοτε ναι,υπαρχει μια μικρη περιπτωση να ευθυνεται ο μεταβολισμος για αυτο.

    Προφανως κανεις το λαθος που κανουν πολλοι οι ελλιποβαρεις που θελουν να βαλουν κιλα,δηλαδη νομιζεις πως τρως πολυ ενω δεν το κανεις.Αν οντως τρως πολυ,τοτε κανεις το λαθος να ανεβαζεις τις θερμιδες στον θεο απο τις 2 πρωτες βδομαδες,να συνηθιζεις τον οργανισμο σου τοσο νωρις σε υπερποσοτητες θερμιδων,και να κολλας.Και φυσικα οταν ξαναεπιστρεψεις σε νορμαλ ποσοτητες,χανεις και αυτα τα λιγα κιλα που πηρες σε αυτο το διαστημα.Been there,done that.

    Αν δεν κανεις τιποτα απο τα παραπανω,τοτε το προβλημα σου ειναι κλινικο,που ομως αποκλειεται,γιατι αν ηταν σιγουρα θα το γνωριζες σε αυτην την ηλικια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης : 16-09-12 στις 12:26
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-09-12 12:25 #12
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Ακριβώς αυτό λέω....
    Ότι εφόσον δε βάζεις κιλά με το να τρως τα πάντα, φαντάσου τι θα γίνει αν το γυρίσεις στα κοτόπουλα και στα χαμηλά λιπαρα. Θα μεινεις 50 κιλα.
    Δηλ είναι πολύ πιο δύσκολο να φας αρκετες θερμιδες από καθαρή διατροφή. Και για να βάλουμε κιλά πρέπει η θερμιδες που καταναλώνουμε να είναι περισσότερες από αυτές που καιμε.
    Αρα συνεχισε να τρως τα πάντα σε πιο μεγάλες ποσότητες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-09-12 12:44 #13

    Εγγραφή
    14-09-2012
    Περ.
    Φλώρινα
    Μηνύματα
    20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό λέω....
    Ότι εφόσον δε βάζεις κιλά με το να τρως τα πάντα, φαντάσου τι θα γίνει αν το γυρίσεις στα κοτόπουλα και στα χαμηλά λιπαρα. Θα μεινεις 50 κιλα.
    Δηλ είναι πολύ πιο δύσκολο να φας αρκετες θερμιδες από καθαρή διατροφή. Και για να βάλουμε κιλά πρέπει η θερμιδες που καταναλώνουμε να είναι περισσότερες από αυτές που καιμε.
    Αρα συνεχισε να τρως τα πάντα σε πιο μεγάλες ποσότητες!
    δεν μπορω αλλο ρε παιδια μου την εχει βιδωσει...ποσο ποιο μεγαλες ποσοτητες?οταν καθεσαι να φας βραδι ..τρως δυο πιατα τινγκα στο φαι 3 φετες ψωμι με φουλ μαγιονεζα απο πανω...μια κομματαρα φετα με λαδακι απο πανω..εναν χυμο πορτοκαλι...μια χουφτα ξηρους καρπους κ ενα τσαμπι σταφυλια..δεν μπορω να καταλαβω..επισης το τι κατεβαζω ολη την ημερα δεν λεγεται...κ δεν μπορω να βαλω κιλα...ποσο παραπανω να φαω??
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-09-12 16:41 #14
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Aυτό το θέμα το έχεις τσεκαρει σε κανενα γιατρό;
    Αν είναι έτσι όπως τα λες καλά θα ήταν να πας σε έναν παθολόγο για αρχή, να του πεις το πρόβλημα σου και ανάλογα θα σε κατευθύνει τι εξετάσεις πρέπει να κάνεις, για να τσεκάρεις μήπως υπάρχει κάτι οργανικό και δε βάζεις κιλά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-09-12 16:44 #15
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas1994 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορω αλλο ρε παιδια μου την εχει βιδωσει...ποσο ποιο μεγαλες ποσοτητες?οταν καθεσαι να φας βραδι ..τρως δυο πιατα τινγκα στο φαι 3 φετες ψωμι με φουλ μαγιονεζα απο πανω...μια κομματαρα φετα με λαδακι απο πανω..εναν χυμο πορτοκαλι...μια χουφτα ξηρους καρπους κ ενα τσαμπι σταφυλια..δεν μπορω να καταλαβω..επισης το τι κατεβαζω ολη την ημερα δεν λεγεται...κ δεν μπορω να βαλω κιλα...ποσο παραπανω να φαω??
    πινε θερμιδες πολυ απλα..παιρνε γαλα παιρνε και σκονη φρουτοκρεμα και δωσε πονο.μετα τη γυμναστικουλα σ χτυπα πρωτεινουλα(δεν εννοω μονο σε σκονη) και χτυπα κ ενα βαζο γλυκοζη(το βρισκεις στο σουπερμαρκετ) με 3-4 φετες ψωμι κ μαρμελαδα. τι διαολο.δε παιζει να καις πανω απο 6000 θερμιδες τη μερα και αν βαλουμε κ τα υπολοιπα μεσα π λες οτι τρως καθε μερα.ε κατι θα βαλεις.μεχρι κ ο κολλητος μ π ειναι 1,93 με 59 κιλα(ηταν μαλλον) ετσι εφτασε τα 65 κιλα και τουλαχιστον δε τα χασε εμεινε εκει.θελει μασα. οσο για το 5-6 σετ σε καθε ασκηση και αυτα τα 9-10 που διαολο τα δες?εκτος αν κανεις 2 ασκησεις ξερω γω πχ german volume training γιατι αν κανεις πχ 4 ασκησεις.με 6 σετ και 8 επαναληψεις. πας στα 24 σετ των 8.δεν τα λες λιγα για αρχαριο κιολας
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία