Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 66
  1. 22-09-12 15:16 #1
    Προεπιλογή ΚΑΥΣΗ ΠΕΡΙΤΤΟΥ ΛΙΠΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ
    Χαιρετω ολη την παρεα του forum και ευχαριστω που με δεχτηκατε. Λοιπον ειμαι 1.84 και 79 κιλα βαρος και εδω και καμποσο καιρο εχω αρχισει αεροβια 30-45 λεπτα καθε μερα με βασικο στοχο να φυγει το ενοχλητικο ΚΟΙΛΙΑΚΟ ΛΙΠΟΣ. Ηδη κανω διατροφη και ξεχωριστη προπονηση με βαρη αλλα παρολο που αρχικα εχανα μια χαρα αρκετα κιλα εδω και κανα μηνα εχω μεινει καπως στασιμος και δεν μπορω με ΤΙΠΟΤΑ να διωξω τα τελευταια κιλα τα οποια βρισκονται στην κοιλιακη χωρα!!

    Για αυτο και θα ηθελα την βοηθεια σας σε ποιες ειδους ασκησεις θα πρεπει να επικεντρωθω και τη διατροφη χρειαζεται να ακολουθησω για να διωξω επιτελους την μπακα ωστε να φανουν οι κοιλιακοι μου που ειναι κρυμενοι κατω απο στρωμα λιπους.
    Ευχαριστω προκαταβολικα οσους απαντησουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6pack : 22-09-12 στις 15:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-12 15:27 #2
    Προεπιλογή
    Tοπικα δεν θα χασεις, συνολικα θα χασεις και ως συνεπεια και απο την κοιλια. Ασκησεις για να χασεις λιπος στην περιοχη δεν νομιζω οτι υπαρχουν.

    Το βασικο θεμα ειναι, υπαρχει κατι απο κατω? Εχεις καποια βαση για να φανουν οι κοιλιακοι σου? Γιατι εαν δεν τους εχεις προπονησει σωστα (οπως και καθε μυ) οσο λιπος και να χασεις, δεν θα φανει κατι το ιδιαιτερο.

    Επικεντρωσου στη διατροφη σου, οταν βλεπεις οτι δεν χανεις, μειωσε τις προσλαμβανομενες θερμιδες κατα 100-200 και συνεχισε το αεροβιο σου και τα βαρη. Ψαξε στο φορουμ και για διαλειμματικη αεροβια ή αλλιως ΗΙΙΤ
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-09-12 15:43 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tοπικα δεν θα χασεις, συνολικα θα χασεις και ως συνεπεια και απο την κοιλια. Ασκησεις για να χασεις λιπος στην περιοχη δεν νομιζω οτι υπαρχουν.

    Το βασικο θεμα ειναι, υπαρχει κατι απο κατω? Εχεις καποια βαση για να φανουν οι κοιλιακοι σου? Γιατι εαν δεν τους εχεις προπονησει σωστα (οπως και καθε μυ) οσο λιπος και να χασεις, δεν θα φανει κατι το ιδιαιτερο.

    Επικεντρωσου στη διατροφη σου, οταν βλεπεις οτι δεν χανεις, μειωσε τις προσλαμβανομενες θερμιδες κατα 100-200 και συνεχισε το αεροβιο σου και τα βαρη. Ψαξε στο φορουμ και για διαλειμματικη αεροβια ή αλλιως ΗΙΙΤ
    Και γω αυτο θελω να πεσω αρκετα σε λιπος ωστε να φτασω αναμεσα στο 10-14% σε ποσοστο λιπους με συνεπεια και την εξαφανιση του κοιλιακου λιπους.
    Οσον αφορα την ερωτηση σου ναι υπαρχει καποιο υποβαθρο απλως ειναι κρυμμενο κατω απο στρωματα λιπους...

    Στη διατροφη βλεποντας οτι εδω και ενα μηνα εχω μεινει στασιμος αναγκαζομαι σιγα-σιγα να πεφτω σε θερμιδες ωστε να χασω επιτελους τα τελευταια περιττα κιλα. Συνολικα καταναλωνω περιπου 1200-1500 θερμιδες ημερισιως και πιστευω οτι μαζι με αεροβιο θα διωξω επιτελους το λιπος στην μεση και την κοιλιακη χωρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-09-12 15:53 #4
    Προεπιλογή
    Εαν καταναλωνεις 1200-1500 θερμιδες εισαι σε τελειως λαθος δρομο. Δεν χανεις επειδη ο οργανισμος σου "αντιδρα" στο οτι δεν του παρεχεις φαγητο.

    Διαβασε πως φτιαχνεις μια διατροφη γραμμωσης, βρες ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να συντηρηθεις και απο εκει κοψε 300-400 για αρχη. Εαν εισαι στις 1200-1500 δεν προκειται να χασεις αλλο, και πιθανως θα κανεις και κακο στο σωμα σου.
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-09-12 16:00 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν καταναλωνεις 1200-1500 θερμιδες εισαι σε τελειως λαθος δρομο. Δεν χανεις επειδη ο οργανισμος σου "αντιδρα" στο οτι δεν του παρεχεις φαγητο.

    Διαβασε πως φτιαχνεις μια διατροφη γραμμωσης, βρες ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να συντηρηθεις και απο εκει κοψε 300-400 για αρχη. Εαν εισαι στις 1200-1500 δεν προκειται να χασεις αλλο, και πιθανως θα κανεις και κακο στο σωμα σου.
    Έτσι είναι.....1200-1500 ειναι θερμιδες για ατομα -πχ-με 1,60 και 50 κιλά,θα πρεπει να ενεργοποιησεις και πάλι τον μεταβολισμο΄σου γιατι τωρα είναι σε ''safe mode'' οπως σου είπε κι ο Γιαννης απο το φοβο της ελειψης τροφής.....Θα πρέπει να ''παραμυθιάσεις'' τον οργανισμο σου με αυξημένη προσληψη θερμίδων ωστε να πιστέψει οτι η περιοδος αφαγίας τελείωσε κι ετσι να ενεργοποιηθεί ξανά η λειτουργία της καυσης του λίπους....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-09-12 16:03 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν καταναλωνεις 1200-1500 θερμιδες εισαι σε τελειως λαθος δρομο. Δεν χανεις επειδη ο οργανισμος σου "αντιδρα" στο οτι δεν του παρεχεις φαγητο.

    Διαβασε πως φτιαχνεις μια διατροφη γραμμωσης, βρες ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να συντηρηθεις και απο εκει κοψε 300-400 για αρχη. Εαν εισαι στις 1200-1500 δεν προκειται να χασεις αλλο, και πιθανως θα κανεις και κακο στο σωμα σου.
    Ειχα δοκιμασει να ανεβω στις 2000-2500 σταδιακα αλλα το αποτελεσμα ητανε οχι μονο μη χασω σε περιττα κιλα και λιπος αλλα αντιθετως να βαλω και αλλα κιλα. Για αυτο και ξαναγυρισα στις περιπου 1500 θερμιδες συντηρησης ημερισιως ωστε να διωξω επιτελους τα τελευταια "κακα" κιλα αλλα εδω και αρκετες βδομαδες εχω μεινει στασιμος στα ιδια κιλα. Πιστευω οτι ολο αυτο οφειλεται στον αργο μου μεταβολισμο για αυτο και φροντιζω παντοτε το τελευταιο μου γευμα να ειναι το αργοτερο στις 7.30-8 το βραδυ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-09-12 20:41 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι είναι.....1200-1500 ειναι θερμιδες για ατομα -πχ-με 1,60 και 50 κιλά,θα πρεπει να ενεργοποιησεις και πάλι τον μεταβολισμο΄σου γιατι τωρα είναι σε ''safe mode'' οπως σου είπε κι ο Γιαννης απο το φοβο της ελειψης τροφής.....Θα πρέπει να ''παραμυθιάσεις'' τον οργανισμο σου με αυξημένη προσληψη θερμίδων ωστε να πιστέψει οτι η περιοδος αφαγίας τελείωσε κι ετσι να ενεργοποιηθεί ξανά η λειτουργία της καυσης του λίπους....
    Δηλαδή εγώ που είμαι 1.84 και 79 πόσες θερμίδες χρειάζεται να καταναλώνω; Επίσης πόσες λιγότερες από τις απαιτούμενες θερμίδες συντήρησης οφείλω να προσλαμβάνω ώστε να χάσω τα τελευταία περιττά κιλά; Τέλος να αναφέρω ότι ήδη έχω χάσει 10 κιλά με την μέθοδο πρόσληψης λίγων θερμίδων(1200-1500) αλλά εδώ και πάνω από ένα μήνα δεν μπορώ με τίποτα να πέσω σε βάρος!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6pack : 22-09-12 στις 20:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-09-12 01:45 #8
    Προεπιλογή
    Για να χάσω τα τελευταία περιττά κιλά και να πέσω σε χαμηλά ποσοστά λίπους πόσες λιγότερες θερμίδες από αυτές της συντήρησης χρειάζεται να προσλαμβάνω και πως μπορώ να βρω τις απαιτούμενες θερμίδες συντήρησης που πρέπει να καταναλώνω ώστε και να πέσω άμεσα σε βάρος αλλά και να χάσω παράλληλα σημαντικά ποσοστά σωματικού λίπους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-09-12 01:54 #9
    Προεπιλογή
    Για γραμμωση πρποει να περνεις περιπου 500 γρ κατω σποτ τις θεμριδες συθντηρησης...αν ετρωγες 2000 θερμιδες και εμενς σταυερα για μεγαλο χρονικο διατημα(1 μηνας)τοτε μειωσε κατα 500 τις θερμιδες,ωστε να χασεις 2 κιλα τον μηνα....απλα προσεχε η διατροφη να αποτελειται απο πολλοε ςπρωτεινς; γι α κρατησεις οσο το δυναοτν επρισοσοτερο μυικο σιτο,υδατνθρακες κυριως το πρωι,μεσημερι μεταπρπονητικο και καλα λιπαρα(λαδι,αμυγδαλα κλπ)....Μην υπολογιζεις θεμριδες για εμενα,απλα πειραματισου.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΚΑΛΥΕΤΕΡΟςΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝΝ ΑΘΛΟΥΜΕΝΟ Α[ΟΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΑΜΑΤΕΙΖΕΤΑΙ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-09-12 01:58 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γραμμωση πρποει να περνεις περιπου 500 γρ κατω σποτ τις θεμριδες συθντηρησης...αν ετρωγες 2000 θερμιδες και εμενς σταυερα για μεγαλο χρονικο διατημα(1 μηνας)τοτε μειωσε κατα 500 τις θερμιδες,ωστε να χασεις 2 κιλα τον μηνα....απλα προσεχε η διατροφη να αποτελειται απο πολλοε ςπρωτεινς; γι α κρατησεις οσο το δυναοτν επρισοσοτερο μυικο σιτο,υδατνθρακες κυριως το πρωι,μεσημερι μεταπρπονητικο και καλα λιπαρα(λαδι,αμυγδαλα κλπ)....Μην υπολογιζεις θεμριδες για εμενα,απλα πειραματισου.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΚΑΛΥΕΤΕΡΟςΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝΝ ΑΘΛΟΥΜΕΝΟ Α[ΟΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΑΜΑΤΕΙΖΕΤΑΙ!
    +1000
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-09-12 13:54 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για γραμμωση πρποει να περνεις περιπου 500 γρ κατω σποτ τις θεμριδες συθντηρησης...αν ετρωγες 2000 θερμιδες και εμενς σταυερα για μεγαλο χρονικο διατημα(1 μηνας)τοτε μειωσε κατα 500 τις θερμιδες,ωστε να χασεις 2 κιλα τον μηνα....απλα προσεχε η διατροφη να αποτελειται απο πολλοε ςπρωτεινς; γι α κρατησεις οσο το δυναοτν επρισοσοτερο μυικο σιτο,υδατνθρακες κυριως το πρωι,μεσημερι μεταπρπονητικο και καλα λιπαρα(λαδι,αμυγδαλα κλπ)....Μην υπολογιζεις θεμριδες για εμενα,απλα πειραματισου.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΚΑΛΥΕΤΕΡΟςΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝΝ ΑΘΛΟΥΜΕΝΟ Α[ΟΤΟ ΝΑ ΠΕΡΙΑΜΑΤΕΙΖΕΤΑΙ!

    Λοιπόν φίλε Νίκο για αρκετούς μήνες έτρωγα 1300-1600 θερμίδες max με αποτέλεσμα να χάσω σχετικά γρήγορα 10 κιλά. Όμως εδώ και 2 περίπου μήνες έχω μείνει στάσιμος με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην χάσω γραμμάριο αλλά να βάλω και extra θερμίδες την περίοδο που αποφάσισα να αυξήσω την ημερίσια πρόσληψη σε 1700-2000. Έτσι αποφάσισα να ξαναγυρίσω στα προηγούμενα επίπεδα κατανάλωσης θερμίδων 1300-1700. Cheat meal κάνω αυστηρά μια φορά την βδομάδα. Εννοείται πως πειραματίζομαι συχνά αλλά πλέον δεν βλέπω τα αποτελέσματα που είχα πριν και για αυτό είμαι αρκετά προβληματισμένος με το τι συμβαίνει. Με προτείνεις να μειώσω τις συνολικές θερμίδες κατά 500 δηλαδή να πάω στις 800-1200; Υπόψιν ότι είμαι 1.84 με 79 κιλά βάρος και φοβάμαι μήπως κατά αυτόν τον τρόπο θα υποσιτίσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-09-12 15:33 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 6pack Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν φίλε Νίκο για αρκετούς μήνες έτρωγα 1300-1600 θερμίδες max με αποτέλεσμα να χάσω σχετικά γρήγορα 10 κιλά. Όμως εδώ και 2 περίπου μήνες έχω μείνει στάσιμος με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην χάσω γραμμάριο αλλά να βάλω και extra θερμίδες την περίοδο που αποφάσισα να αυξήσω την ημερίσια πρόσληψη σε 1700-2000. Έτσι αποφάσισα να ξαναγυρίσω στα προηγούμενα επίπεδα κατανάλωσης θερμίδων 1300-1700. Cheat meal κάνω αυστηρά μια φορά την βδομάδα. Εννοείται πως πειραματίζομαι συχνά αλλά πλέον δεν βλέπω τα αποτελέσματα που είχα πριν και για αυτό είμαι αρκετά προβληματισμένος με το τι συμβαίνει. Με προτείνεις να μειώσω τις συνολικές θερμίδες κατά 500 δηλαδή να πάω στις 800-1200; Υπόψιν ότι είμαι 1.84 με 79 κιλά βάρος και φοβάμαι μήπως κατά αυτόν τον τρόπο θα υποσιτίσω.
    Σε πσοσ καιορ εχασες τα 10 κιλα?Μηπως εμεινε στασιμος επειδηγ δνε εκανες τοοσ εντονηα σκσηη ...δνε εξρω και παλι 1700 θερμιδες μου φαινονται υπερβολικα λιγες...εγω τρωω 2.700 την ημερα και δνε μπορω να παρω(1.77,55κιλα)....λοιπον τρωγε 1.500 θερμιδες τη ημερα με ακσηση καισ εεν αμηνα θα εχεις χασει 2-3 κιλα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-09-12 15:56 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πσοσ καιορ εχασες τα 10 κιλα?Μηπως εμεινε στασιμος επειδηγ δνε εκανες τοοσ εντονηα σκσηη ...δνε εξρω και παλι 1700 θερμιδες μου φαινονται υπερβολικα λιγες...εγω τρωω 2.700 την ημερα και δνε μπορω να παρω(1.77,55κιλα)....λοιπον τρωγε 1.500 θερμιδες τη ημερα με ακσηση καισ εεν αμηνα θα εχεις χασει 2-3 κιλα...
    Αυτά τα κιλά τα έχασα σε λιγότερο από 2 μήνες. Άσκηση έχω αρχίσει εδώ και αρκετό καιρό αλλά είμαι η εντελώς αντίθετη περίπτωση με σένα καθώς δεν μπορώ με τίποτα να χάσω άλλα εκτός από αυτό έχω και αργό μεταβολισμό με αποτέλεσμα οι 2000 θερμίδες να μου φαίνονται υπερβολικές...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-09-12 16:00 #14
    Προεπιλογή
    ΠΟΣΤΑΡΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΔΙΑΤΟΡΦΗ ΣΟΥ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-09-12 16:09 #15
    Προεπιλογή
    Γεύμα 1
    3-4 ασπράδια και 1 ποτήρι γάλα

    Γεύμα 2
    200γρ κοτόπουλο στήθος ή 180γρ τόνος-σολομός ή 200γρ βραστή πατάτα ή 200γρ μοσχάρι με ρύζι ή 250γρ cottage
    (πριν από τα γεύματα πάντοτε σαλάτα)

    Γεύμα 3
    2 φέτες ψωμί ή ξηροί καρποί

    Γεύμα 4
    250γρ cottage ή 2 ποτήρια γάλα ή γιαούρτι 0%
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία