Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 27
  1. 06-10-12 00:29 #1
    Προεπιλογή Υπερτροφες
    Καλησπερα σε ολους θα ηθελα να συζητησουμε για διαφορες τροφες η βοτανα που χρησιμοποιητε και βλεπετε αλλαγες στη διαθεση,στην ενεργεια ή και στη υγεια σας.Προχθες ηρθε ενας γνωστος στο γυμναστηριο και ελεγε οτι ενιωθε ενεργεια χωρις να εχει φαει καλα.Το μονο που εκανε λεει ειναι οτι εφαγε 1χουφτα ιπποφαες (νομιζω το παρακανε με την δοσολογια) πριν την προπονηση(μπορει να ηταν και η ιδεα του οτι ειχε πολυ ενεργεια να ηταν ψυχολογικο το θεμα).Επισης λενε οτι το suma root ειναι το 'ρωσικο μυστικο' με το οποιο οι ρωσοι ολυμπιονικες σαρωσαν τα μεταλλια http://www.veganhellas.gr/shop/produ...?id_product=80 Για τον ζεολιθο λενε οτι αποβαλλει τα βαρεα μεταλλα,αποτοξινωνει τον οργανισμο και αδυνατιζει http://www.superfoods.gr/holistic_li...8%CE%BF%CF%83/ Τι πιστευετε οτι προκειται για πραγματικες υπερτροφες ή απλως για μαρκετινγκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-10-12 00:38 #2
    Το avatar του χρήστη ginus

    Εγγραφή
    12-02-2009
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    798
    Προεπιλογή
    πιστευεις οτι οι ρωσοι σαρωσαν τα μεταλλια απο κατι ριζες?
    don't read my posts..they are reflecting the truth..ugle things u know...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-10-12 01:03 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ginus Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστευεις οτι οι ρωσοι σαρωσαν τα μεταλλια απο κατι ριζες?
    Λενε οτι χρησιμοποιουσαν suma root και κατι αλλα βοτανα και ειχαν εκπληκτικες επιδοσεις.Δυσκολευομαι ομως να πιστεψω οτι αυτα τα βοτανα ευθυνονται για την επιτυχια τους και σε μενα ακουγεται παραξενο οτι μια ριζα τους βοηθησε τοσο πολυ.Ακομα μιστευω οτι αν οντως το suma root ειχε τις ιδιοτητες του dianabol και μαλιστα χωρις παρενεργεια θα ηταν προιον αναρπαστο και ευρεως γνωστο.Ισως να βοηθα τους αθλητες αλλα οχι σε βαθμο που παρουσιαζουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-10-12 01:07 #4
    Το avatar του χρήστη kokolakis

    Εγγραφή
    08-05-2012
    Περ.
    Κρήτη
    Μηνύματα
    1.443
    Προεπιλογή
    οι εταιριες συμπληρωμάτων αν καποιο βοτανα εκανε κατι τετοιο θα το χωναν αμεσως.....
    εκτος και αν δε τα ξερουν ακομα και μπορεισ να βγαλεις χρηματα απο αυτο....
    The best education in the world
    is watching the Masters at work...!!


    Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα....!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-10-12 02:04 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kokolakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι εταιριες συμπληρωμάτων αν καποιο βοτανα εκανε κατι τετοιο θα το χωναν αμεσως.....
    εκτος και αν δε τα ξερουν ακομα και μπορεισ να βγαλεις χρηματα απο αυτο....
    Ουουουου σιγουρα.Αν εκανε αυτα που λεει τα στεροειδη θα ειχαν πεσει σε πωλησεις και ολοι θα αγοραζαν αυτο το βοτανο.Οι bodybuilders θα ειχαν βρει την υγεια τους.Το ιπποφαες το δοκιμασα πιο παλια και ενιωθα περισσοτερη ενεργεια.Eβαζα 1κγ στο πρωινο μου μαζι με γαλα,βρωμη,πρωτεινη whey και λιαναρροσπορο.Σκεφτομαι να το παραγγειλω σε καψουλες αυτη την φορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-10-12 02:33 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουουουου σιγουρα.Αν εκανε αυτα που λεει τα στεροειδη θα ειχαν πεσει σε πωλησεις και ολοι θα αγοραζαν αυτο το βοτανο.Οι bodybuilders θα ειχαν βρει την υγεια τους.Το ιπποφαες το δοκιμασα πιο παλια και ενιωθα περισσοτερη ενεργεια.Eβαζα 1κγ στο πρωινο μου μαζι με γαλα,βρωμη,πρωτεινη whey και λιαναρροσπορο.Σκεφτομαι να το παραγγειλω σε καψουλες αυτη την φορα.
    τι ειναι ακριβως το ιπποφαες? το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω τι ειναι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-10-12 02:59 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christos100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ειναι ακριβως το ιπποφαες? το εχω ακουσει αλλα δεν ξερω τι ειναι..
    Δες εδω http://ippophaes.pblogs.gr/tags/ippo...rgeies-gr.html Εγω το ειχα παρει απο μαγαζι με βιολογικα προιοντα.Ηταν αποξηραμενο και μπορουσες να το φας ειτε ετσι οπως ειναι η να το βρασεις και να το πιεις σαν αφεψημα.Η γευση του ειναι λιγο πικρη αλλα εχει πολλα αντιοξειδωτικα τα οποια καταστρεφουν τις ελευθερες ριζες.Πιστευω οτι αξιζει να το αγορασει καποιος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-10-12 03:39 #8
    Προεπιλογή
    Το Ιπποφαές εκτός ότι είναι πίκρα και χάλια, μου φέρνει δυσκοιλιότητα και πονόκοιλο τρώτε μπροκολάκι και σπιρουλίνα.
    Για αυτές τις ρίζες δεν ξέρω πρώτη φορά τις ακούω θα τις ψάξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SHRED : 06-10-12 στις 03:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-10-12 10:42 #9
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι πιστευετε οτι προκειται για πραγματικες υπερτροφες ή απλως για μαρκετινγκ.
    Μάρκετινγκ για άλλη μια φορά.
    Εχουν πράγματι ιδιότητες αλλά δεν δικαιολογούν τον τίτλο υπερτροφή σε καμία περίπτωση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-10-12 14:33 #10
    Προεπιλογή
    xμμ θα το ψαξω και εγω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-10-12 14:56 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ιπποφαές εκτός ότι είναι πίκρα και χάλια, μου φέρνει δυσκοιλιότητα και πονόκοιλο τρώτε μπροκολάκι και σπιρουλίνα.
    Για αυτές τις ρίζες δεν ξέρω πρώτη φορά τις ακούω θα τις ψάξω.
    Μαλλον ειχες δυσανεξια στον συγκεκριμενο καρπο.Εμενα με πειραζαν τα goji οταν τα ειχα φαει 2 φορες εκανα μετα απο λιγη ωρα.Το ιδιο παθαινα και με το φυστικοβουτυρο τον τελευταιο καιρο, παλιοτερα δεν ειχα προβλημα με το φυστικοβουτυρο αλλα τωρα πλεον το αποφευγω.Το μπροκολο θεωρειται απο τα πιο καλα λαχανικα που μπορει να φαει ενας αθλητης.Για την σπιρουλινα ειχα διαβασει οτι ειναι τοξικη.Οριστε ενα αρθρο.
    1o αρθρω


    Η σπειρουλίνα (Spirulina) είναι ένα μικροσκοπικό νηματοειδές κυανοπράσινο φύκος (τις περισσότερες φορές σπειροειδές) που αναπτύσσεται σε γλυκό ή θαλασσινό νερό, και σήμερα επιστημονικά ονομάζεται Αρθροσπείρα (Arthrospira). Ανήκει στα κυανοβακτήρια, με πλέον εκμεταλλεύσιμα είδη της αρθροσπείρας την Spirulina platensis και την Spirulina maxima.

    προσοχη

    Έντονη ανησυχία παρουσιάζει η διαπίστωση ότι ένας μεγάλος αριθμός ειδών κυανοβακτηρίων έχει την ικανότητα να παράγει τοξίνες ως προϊόντα του μεταβολισμού του (κυρίως ηπατοτοξίνες και νευροτοξίνες)που ονομάζονται μικροκυστίνες. Η έκθεση στα τοξικά κυανοβακτήρια μέσω της κατανάλωσης προϊόντων υγιεινής διατροφής αποτελεί κύρια ανησυχία για την υγεία του ανθρώπου όσον αφορά τόσο σε οξείες (τοξίνωση, θάνατος) όσο και σε χρόνιες επιπτώσεις (καρκινογένεση). Πρόσφατη έρευνα που έγινε σε κυανοβακτηριακά προϊόντα με το όνομα «Spirulina» που κυκλοφορούσαν στην αγορά έδειξε ότι το 96%

    των σκευασμάτων περιείχαν κυανοβακτηριακές ηπατοτοξίνες, ενώ ένα θανατηφόρο επεισόδιο που έχει αναφερθεί και συνδέεται με την κατανάλωση «Spirulina», συνέβη στην Κρήτη. Ιδιαίτερης ανησυχίας είναι η συνεχής συσσώρευση δεδομένων που υποδεικνύουν ότι βιομάζα Arthrospira που παράγεται σε ανοικτά συστήματα ή συλλέγεται από φυσικά συστήματα περιέχει κυανοβακτηριακές τοξίνες.

    είδη Arthrospira έχουν ενοχοποιηθεί για το θάνατο πτηνών σε φυσικές λίμνες της Αφρικής.

    Είναι γνωστό ότι σε ένα πληθυσμό κυανοβακτηρίων (είτε αυτός αναπτύσσεται σε ένα φυσικό σύστημα είτε καλλιεργείται σε συνθήκες καλλιέργειας) μπορεί να συνυπάρχουν τοξικά και μη τοξικά στελέχη και κάτω από ορισμένες συνθήκες να μεταβάλλεται η σύνθεση των τοξικών και μη τοξικών στελεχών μέσα στον πληθυσμό ή και να μεταβάλλεται η συκέντρωση των τοξινών εντός του κυττάρου. Επίσης ένα κυανοβακτήριο μπορεί να παράγει τοξίνες και μόνο του. Η διάκριση ενός τοξικού από ένα μη τοξικό κυανοβακτήριο δεν μπορεί να γίνει με μικροσκοπική παρατήρηση αλλά μονάχα μετά από απομόνωσή του σε μονοκαλλιέργεια και την επακόλουθη χημική ή με βιοδοκιμές ανίχνευση της τοξίνης ή των τοξινών του. Ωστόσο, η επιβεβαίωση της «αθωότητας» ενός κυανοβακτηρίου αναφορικά με την παραγωγή τοξινών επέρχεται μόνον μετά από μοριακή ανάλυση και επιβεβαίωση της απουσίας των γονιδίων υπεύθυνων για την παραγωγή τοξινών. Οι παραπάνω διαπιστώσεις εγείρουν σημαντικά ερωτήματα σχετικά με την ποιότητα και ασφάλεια των

    κυανοβακτηριακών προϊόντων και για το λόγο αυτό πολλές χώρες έχουν ήδη προχωρήσει στον τακτικό έλεγχο των κυανοτοξινών σε κυανοβακτηριακά προϊόντα υγιεινής διατροφής και έχουν υιοθετήσει ανώτατα όρια συγκέντρωσης για την ασφαλή κατανάλωσή τους.


    Οποτε προσοχη με την χρηση σπιρουλινας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Steloukos : 06-10-12 στις 15:01
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-10-12 15:20 #12
    Προεπιλογή
    Εδω στην πρεβεζα την πολη στην οποια σπουδαζω ειναι ενας γιατρος ο οποιος χρησιμοποιει την διατροφη για την αντιμετωπιση προβληματων υγειας.Σε εναν γνωστο μου που ειχε αυξημενη χολιστερινη του προτεινε να παρει λιναρροσπορο 1κσ με το πρωινο του και να αρχισει να αθληται.Ο γνωστος μου, μου ειπε οτι αυτο ειχε αποτελεσμα και του εριξε την χολιστερινη.O συγκεκριμενος γιατρος υποστηριζει τις 'υπερτροφες' και ειναι εναντιος στην χρηση φαρμακων.Επισης ο συγκεκριμενος γιατρος εχει πει οτι ο ανθρωπος δεν απορροφα το ασβεστιο απο το αγελαδινο γαλα,παρα μονο το ασβεστιο απο κατσικισιο γαλα,γαλα αμυγδαλου και σογιας.Ισχυει κατι τετοιο?Μου φαινεται οτι αυτο ειναι λιγο σποντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-10-12 19:35 #13
    Προεπιλογή
    Πωωω μάλιστα fail και η σπιρουλίνα δηλαδή. Κρίμα γιατί εδώ στη βόρειο Ελλάδα ειδικά στην Νιγρίτα Σερρών καλλιεργούνται μεγάλες ποσότητες σπιρουλίνας οπότε υπάρχει μεγάλη πρόσβαση και στην ακατέργαστη μορφή της που είναι σκόνη αλλά τι να την κάνεις αμα είναι όντως τοξική όπως λένε
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-10-12 22:31 #14
    Προεπιλογή
    Γενικα θελει προσοχη.Υπαρχουν βοτανα και καρποι που ειναι τοξικοι και πουλουνται ελευθερα σε μαγαζια βιολογικων προιοντων και σε φαρμακεια.Και η τριγωνελλα θελει προσοχη.Νομιζω οτι το κινοα ειναι ασφαλες,δεν εχω βρει καμια παρενεργεια που να δημιουργει το συγκεκριμενο προιον.Μπορει να καταναλωθει αντι της βρωμης η του ρυζιου και ειναι πλουσιο σε ποικιλια αμινοξεων και βιταμινων.Οτι πρεπει για εναν αθλητη.Βεβαια ειναι αρκετα ακριβο.Οριστε καποιες πληροφοριες http://www.healthyliving.gr/2012/01/...D%CE%B5%CF%82/ .
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-10-12 22:35 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω στην πρεβεζα την πολη στην οποια σπουδαζω ειναι ενας γιατρος ο οποιος χρησιμοποιει την διατροφη για την αντιμετωπιση προβληματων υγειας.Σε εναν γνωστο μου που ειχε αυξημενη χολιστερινη του προτεινε να παρει λιναρροσπορο 1κσ με το πρωινο του και να αρχισει να αθληται.Ο γνωστος μου, μου ειπε οτι αυτο ειχε αποτελεσμα και του εριξε την χολιστερινη.O συγκεκριμενος γιατρος υποστηριζει τις 'υπερτροφες' και ειναι εναντιος στην χρηση φαρμακων.Επισης ο συγκεκριμενος γιατρος εχει πει οτι ο ανθρωπος δεν απορροφα το ασβεστιο απο το αγελαδινο γαλα,παρα μονο το ασβεστιο απο κατσικισιο γαλα,γαλα αμυγδαλου και σογιας.Ισχυει κατι τετοιο?Μου φαινεται οτι αυτο ειναι λιγο σποντα.
    Απ' ότι ξέρω το ασβέστιο από το αγελαδινό γάλα απορροφάται όντως πιο δύσκολα από ότι αυτό του κατσικίσιου, αλλά και καθόλου δεν νομίζω Γάλα αμυγδάλου απ' ότι θυμάμαι έχει λιγότερη πρωτεϊνη. Το σόγιας είναι καλό, έχει και ελάχιστους υδατάνθρακες και καλά λιπαρά. Κινόα είναι power και πολύ νόστιμο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία