Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 28
  1. 27-10-12 23:56 #1
    Προεπιλογή Απωλεια βαρους και αποφυγη χαλαρωσης!
    Γεια σας φιλοι μου,καταρχην δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα!Αν οχι οι διαχειριστες θα το μεταφερουν εκει που πρεπει νομιζω.
    Αρχικα να πω οτι ειμαι 28 χρονων κ ζυγιζω 105 κιλα με υψος 1.76.Κατα καιρους με διαιτες εχω φτασει κ τα 89 κιλα.Αλλα εχω ξανα παρει την ανωδο!!!Εδω και ενα μηνα εχω ξεκινησει διαιτα,εχω χασει καποια κιλα,παραλληλα κανω κολυμβηση καθημερινα.Το εχω παρει πολυ σοβαρα το θεμα απωλεια βαρους. Εδω κ δυο μερες ξεκινησα κ την χρηση λιποδιαλυτων απλα σαν βοηθεια,οχι οτι εχω εναποθεσει τις ελπιδες μου σε αυτους.Σε αυτο που θα ηθελα βοηθεια ειναι το τι μπορω να κανω παραλληλα με ολα αυτα ετσι ωστε χανωντας βαρος κ λιπος ελπιζω απο τις περιοχες κοιλια κ μπουτια που εχω θεμα,να μην χαλαρωσω.Ειναι κατι που με ανυσηχεδι πολυ.Θα βοηθουσε καποιο συμπληρωμα περαν των παραπανω ωστε να επελθει φυσιολογικη η απωλεια βαρους?Περιμενω τις απαντησεις σας.Ευχαριστω προκαταβολικα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-10-12 19:55 #2
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Πολυ νερο για να μπορει να κρατηθει ελαστικο το δερμα (4-5 λιτρα) και οσο γινεται σταδιακη απωλεια και οχι αποτομη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-10-12 20:06 #3
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην χανεις πσνω απο 2 κιλα το μηνα και να κρατας τη μυικη σου μαζα ψηλά και ακόμα καλυτερα να την αυξανεις.

    Τα λιποτρόπικα δε θα σε βοηθησουν. Η καφεινη μονη της ναι θα κανει κατι ψιλα.

    Το κολυμπι ειναι καλή ασκηση αλλά σαν τα βαρη δεν ειναι. Αν αφησεις τον εαυτό σου να γινει skinny-fat, θα ταλαίπωρηθεις μετα.
    Μην κολλας με τη ζυγαρια, αλλά να παρακολουθεις το ποσοστό του λιπους σου.

    Εχουμε το ιδιο υψος αλλά εγω ειχα φτασει τα 120 κιλα. Εφτασα μεχρι 67 αλλά τωρα στα 85 κιλα με 20% ειμαι καλυτερα απο ποτέ. Στα 67 ειχα φρικαρει γιατι οπτικά ημουν χειροτερα απο οτι στα 100 απο το ξεχειλωμα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠανοςΒ : 28-10-12 στις 20:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-10-12 21:02 #4
    Προεπιλογή
    [QUOTE=ΠανοςΒ;647020]Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να μην χανεις πσνω απο 2 κιλα το μηνα και να κρατας τη μυικη σου μαζα ψηλά και ακόμα καλυτερα να την αυξανεις.

    Υπαρχει τροπος να μπορω να ρυθμησω ποσα κιλα να χασω?Συνηθως στην αρχη χανεις ευκολα κ γρηγορα κ μετα περνας σε ενα διαστημα που χανεις πιο αργα!Πως μπορω να κρατησσω την μυικη μου μαζα ψηλα κ να την αυξησω κιολας?Τα βαρη δεν τα εχο με την καμια, κ γενικοτερα δεν μπορω να ασχοληθω κ με γυμναστηριο!!!

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας....
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-10-12 21:14 #5
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Μπορεις να ρυθμισεις τα κιλα που χανεις απο τις θερμιδες που καταναλωνεις. Βρες ποσες θερμιδες εχεις συντηρηση και κοψε τοσες οσες χρειάζεται για να χανεις μισό κιλό τη βδομάδα.

    Μυική μαζα μονο με βαρη μπορεις να βαλεις. Αν δεν μπορεις ν´ασχοληθεις προσπαθησε να συντηρησεις την υπαρχουσα παση θυσια! Και αυτό γινεται με το να χανεις το λιπος σου με αργο ρυθμό. Τα πρωτα κιλά θα φυγουν αερα γιατι σε μεγάλο ποσοστό δεν ειναι λιπος. Μετα θελει προσοχη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-10-12 01:13 #6
    Προεπιλογή
    Λοιπον εψαξα λιγο στο φορουμ κ διαβασα περι θερμιδων....βρηκα κατι εξισωσεις εκανα κατι πραξεις κ βρηκα ποσες θερμιδες πρεπει να παιρνω για να χανω δυο κιλα το μηνα!θελω να ελπιζω οτι τα υπολογησα σωστα!!!!!.....βρηκα κ σε τι γρ πρεπει να αντιστοιχουν πρωτεινες,υδατ/κες και λιπαρα...τωρα μου μενει μονο να δω καθε τροφιμο τι γρ περιεχει κ να φτιαξω ενα πλανο!μπορω να βασιστω λετε σ αυτα κ να δω αποτελεσμα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-10-12 08:05 #7
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Βαλε τα νουμερα να τα δούμε.

    Αν εχεις κανει σωστα τους υπολογισμους τότε θα χασεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-10-12 13:01 #8
    Προεπιλογή
    Για να τα δουμε λοιπον..........ειμαι 28 χρ με υψος 176 cm και βαρος 105 kg.Εκανα πραξεις κ βρηκα οτι :
    -ο BMR μου ειναι 2128.
    -θερμιδες συντηρησης εινα 3.298.
    τωρα για απωλεια 3 κιλων το μηνα αφαιρω 750 θερμ κ μενουν 2.550.Οσον αφορα την κατανομη πρωτεινων ,υδατανθρακων κ λιπους με την αναογια 50/30/20 για απωλεια βαρους μου αναλογουν:
    1275 θερ απο πρωτεινες=318 γρ
    765 θερ απο υδατανθρακες=191 γρ
    510 θερ απο λιπαρα=56 γρ
    ---------
    2550 θερ συνολο.
    Αυτα απο τις πραξεις μου....βεβαια δεν ημουν ποτε καλος στα μαθηματικα.....!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-10-12 13:29 #9
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Μου φαινονται λογικά τα νουμερα.

    Ξεκίνα με 2550 θερμιδες και αναπροσαρμόζεις οσο προχωρας.

    Αυτό που θα αλλαζα ειναι:

    .

    Πρωτεινη: 105 κιλα Χ 2,2 γρ = 231 γρ Χ 4 kcal = 924 kcal
    Υδατανθρακας: 105 κιλα Χ 2,5 γρ = 262 γρ Χ 4 Kcal = 1048 kcal
    Λιπη: 2550-1048-924= 578 Kcal /9 = 64gr λιπαρα.

    Πρ: 231 γρ
    Υδ: 262 γρ
    Λ: 64γρ

    Το πιο σημαντικό στοιχειο ειναι η πρωτεινη. Τα υπολοιπα 2 αλλαζουν απο σωμα σε σωμα. Οπότε θα πρεπει να πειραματιστεις.

    Σου κατέβασα την πρωτεινη και ανεβασα αντιστοιχα τους υδατανθρακες γιατί οσο περνάνε οι βδομάδες θα χρειαστει οταν κολλάς να κατεβαζεις λιγο θερμιδες (200 τη φορα) αρα αν εχεις αρκετους υδατανθρακες κοβεις 50γρ και καθαριζεις. Αν εισαι χαμηλά ομως απο την αρχη του προγραμματος μετα ποσο θα κόψεις??? Θα φτασεις σε ενα σημειο που θα κλατάρεις.

    Γενικά επειδη εχεις αρκετό δρόμο μπροστά σου, να εισαι προσεκτικός για να αντέξεις. ακραία κοψιματα σε θερμιδες θα σε κάνουν να κουραστεις γρηγορα.

    Η πρωτεινη ναι μεν πρεπει να ειναι απο 2,5-3γρ. κιλό αλλά σε ατομα με μεγάλο ποσοστό λιπους οπως φανταζομαι οτι εχεις εσυ (30%+?) δεν πιστευω οτι υπαρχει λογος να ειναι τόσο ψηλά. Ασε που η πρωτεινη κοστιζει πολύ σα φαγητο.

    Προσπαθησε να μην τρως τις ιδιες θερμιδες καθε μερα αλλα να παιζεις +- 200 ετσι ωστε ο μεσος ορος των 7 ημερων να σου βγαινει 2550. Μπορεις να φορτωνεις λιγο τις μερες των προπονησεων και να εισαι πιο μαζεμένος τις υπόλοιπες παιζοντας με τους υδατανθρακες.

    Τωρα ολα αυτά ειναι θεωρητικά (περισσότερο σου εγραψα αυτά που ισχυουν για το σωμα μου). Αν κρινεις οτι θες πιο λιγους υδ. ή πιο λίγα λιπαρα προχώρα οπως κρινεις εσύ, και εδω ειμαστε.

    Ριξε μια ματιά και στο αρθρο για Διατροφη Γραμμωσης στα αρθρα του φόρουμ. Θα παρεις αρκετά πραγματα απο εκει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-10-12 16:39 #10
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω φιλε Πανο για τις πληροφοριες κ την ολη βοηθεια.Με κατατοπησες αρκετα ,θα διαβασω κ εδω μεσα κ θα βοηθηθω παραπανω!!Οτι αλλη απορεια εχω θα χτυπησω την πορτα του φορουμ!!!Αντε να δουμε τι θα δουμε....ειναι η πρωτη φορα που το ψαχνω ετσι,εχω ξανα κανει διαιτες-διατροφες αλλα ετοιμα πραματα απο ειδικους!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-10-12 01:45 #11
    Προεπιλογή
    Να σημειωσω κατι ακομα?Εβαλα κατω κ μετρησα την θερμιδικη αξια του τι εφαγα σημερα!Τα αποτελεσματα ειναι πολυ χαμηλοτερα απο αυτα που ειπαμε οτι πρεπει να λαμβανω για να εχω φυσιολογικη απωλεια βαρους!Δηλαδη: πρωτεινες πηρα 68,52 γρ,υδατανθρακες πηρα 48,35 και λιπη πηρα 21,35.Εινα χαμηλα ε?Εκει κειμενομαι καθημερινα!Δεν κανω καλα λετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-10-12 08:40 #12
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Καλημερα,

    Δηλαδη πηρες: 69Χ4= 276 θερμ.
    49Χ4= 196 θερμ.
    21Χ9= 189 θερμ.



    Συνολο: 661θερμ!!!! Αυτό θελει μεγαλη προσπάθεια για να το καταφερεις!!! Οσο περιπου τρωω πρωινό εγω τωρα!!!

    Αφου δεν λυποθυμησες παλι καλα. Αν συνεχισεις ετσι ο μεταβολισμός σου θα παει στα ταρταρα αν δεν ειναι ήδη.

    Συνεχισε να καταγράφεις γενικά τι τρως καθε μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-10-12 09:07 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Δεν πετυχαίνεις και κάτι εκτός των άλλων ο οργανισμός σου μπαίνει σε αμυνα αντιλαμβανόμενος τη μικρή πρόσληψη θερμίδων και κραταει καβατζα το λίπος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-10-12 16:35 #14
    Προεπιλογή
    Παιδια δεν παιζει.....μαλον εχω κανει λαθος στο μετρημα,δεν εξηγειται διαφορετικα!!!!Θα τα ξανα δω!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-11-12 00:26 #15
    Προεπιλογή
    Λοιπον φιλοι μου επανερχομαι και ζητω βοηθεια!!!Τα στοιχεια που εδωσα παραπανω για τις τιμες στην διατροφη μου προχθες ισχυουν.Ειναι οντως τοσσες λιγες οι θερμιδες που λαμβανω καθημερινα με μικρες αποκλισεις.Με αποτελεσμα να ειναι λίγες κ οι ποσσοτητες πρωτεινων υδατανθρακων και λιπαρω που λαμβανω!Η διατροφη μου αυτη ειναι μερος μιας πρωτεινικης διαιτας που ειχα κανει κ παλιοτερα κ ειχα δει αποτελεσμα και που εχω ξεκινησει εδω και μια βδομαδα.Τις τελευταιες δυο μερες κ μετα την επικοινωνια μας εδω μεσα,προσθεσα κ αλλα πραγματα στην διατροφη μου αφου καταλαβα τι παιζει με τον οργανισμο μας!Μετρησα κ σημερα τι εχω φαει....μαζι με τα εξτρα που εχω συμπεριλαβει!
    Συνολο θερμιδων σημερα:1117
    εκ των οποιων: πρωτεινη 147γρ
    υδατανθρ 107γρ
    λιπαρα 11γρ.
    Παλι λιγα μου φαινονται συμφωνα με το τι πρεπει να λαμβανω για να χανω βαρος!Δεν ξερω τι να κανω. Η αληθεια ειναι οτι δεν πειναω,δεν συζητω οτι θα ετρωγα κ γλυκο αν ειχα κ φαι παραπανω αλλα απο αναισθησια που λενε....: !Προς ενημερωση μεσα σε 6 μερες εχω χασει 4 κιλα βασει ζυγαριας.....λογικα νερο ειναι ε?δεν ξερω τι να πω κ τι να κανω....φοβαμαι να βαλω παραπανω μηπως δεν δω αποτελεσμα!!!!Ολα τα παραπανω με καθημερινη κολυμβηση 1 ωρας κ σχεδων 2 χιλ κολυμπι,με φυσιολογικη κουραση κατα την γνωμη μου!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία