Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14
  1. 07-11-12 03:38 #1
    Προεπιλογή 1 μηνας αποχη = χασιμο μυων?
    Ενα μηνα εκανα μονο τρεξιμο/διαδρομο λογω τραυματισμου και ενω εχω χασει 1 κιλο μονο φαινομαι πιο αδυνατος γενικα σαν να μικρυναν οι μυς, ισχυει κατι τετοιο?

    7 χρονια γυμναστικη δεν εχω σταματησει ποτε για παραπανω απο μια βδομαδα και δεν ξερω για αυτο ρωταω
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-12 13:17 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    απλα εχασες ενα ποσοστο νερων απο τους μυς..κ δυναμη φυσικα μαζι.
    θα επανελθουν μολις ξαναμπεις,κ λογικα θα εισαι κ καλυτερα απο πριν αμα λες οτι τοσο καιρο δεν ειχες κανει καθολου αποχη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-12 15:42 #3
    Προεπιλογή
    ωραια ευχαριστω για την απαντηση, αυτο ειναι λογικο οπως το λες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-11-12 18:08 #4
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Οχι δεν ισχυει. Εκτος αν κανεις ακραια διατροφη με πολυ χαμηλη πρωτεινη και θερμιδες

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-11-12 00:48 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    αυτο ούτε να το λαμβανεις υπ όψιν οι μυς με αυτη την αποχή μπορεί και να οφεληθούν να χτιστουν και να αναρώσουν πλήρως , απλα λόγω αδράνειας ατροφούν αδειάζουν και χάνουν βάρος και γενικά το σώμα , εγω πχ μετα το ατυχημα απο την ακινησία εκτός του ότι το πόδι μου το τραυματισμένο έγινε το γόνατο πιο χοντρό απο το μηρό είχα χάσει καμια 30 κιλα μυς γιατι λίπος δεν είχα έτσι κι αλλιώς , όταν όμως άρχησα να γυμνάζομαι εκτός το πόδι που άργησε να αναρώσει το υπόλοιπο σώμα επανήλθε πολύ γρήγορα , γιατι υπάρχει και η μνήμη του σώματος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-11-12 01:20 #6
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Καλα αλλο να εισαι τραυματισμενος και να εισαι σε πληρη ακινησια ή να εχεις καποια ασθενεια. Σε φυσιολογικες συνθηκες δε χανεις ευκολα βαρος σε ενα μηνα μονο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-11-12 11:35 #7
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    (off topic)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    είχα χάσει καμια 30 κιλα μυς
    ρε γαμωτο, να μην ειμαι εκει κοντα να τα βρω που μου λειπουν



    (On topic)

    Πιστευω οτι με σωστη διατοφη, ακομα και με 1 μηνα αποχης περιοριζεις αρκετα τις μυικες απωλειες
    Ασε που οπως προαναφερθηκε, καλο ειναι να ξεκουραζονται οι μυες που και που
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-11-12 17:50 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα αλλο να εισαι τραυματισμενος και να εισαι σε πληρη ακινησια ή να εχεις καποια ασθενεια. Σε φυσιολογικες συνθηκες δε χανεις ευκολα βαρος σε ενα μηνα μονο
    αυτο απλα σαν αντιπαραθεση για σύγκρηση ότι η πλήρη ακινησία έχει αυτα τα αποτελέσματα , άρα η μερική σε μικρότερη κλίμακα απλα πράματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-11-12 21:14 #9
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο απλα σαν αντιπαραθεση για σύγκρηση ότι η πλήρη ακινησία έχει αυτα τα αποτελέσματα , άρα η μερική σε μικρότερη κλίμακα απλα πράματα
    Επισης εσυ ειχες πολυ μεγαλο πλεονασμα μυικης μαζας σε σχεση με εναν απλο αθλουμενο και λιγο λιπος απο οτι λες, οποτε το σωμα σου διασπουσε μυικη μαζα με την πρωτη ευκαιρεια (αφου δεν τους χρησιμοποιουσες κιολας και δεν ειχες και λιπος). Σε ενα νορμαλ αθλουμενο δε θα εχουν καμια σχεση οι απωλειες με τις δικες σου ακομα και με πληρη ακινησια

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-11-12 22:28 #10
    Προεπιλογή
    Γενικά με την αποχή τι είναι αυτό που χάνουμε; Μυική μάζα ή υγρά;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-11-12 23:23 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    ρε σείς απλα είναι τα πράματα όσο πιο πολλούς μυς έχει κάποιος τόσο μεγαλύτερη απώλεια θα έχει.
    όταν κάποιος δεν έχει μυς και είναι νορμάλ απο την ακινησία και το φαι μπορεί να έχει ελάχιστη ατροφία και να πάρει και κιλα σε λίπος λόγω ακινησίας , ένας όμως που δεν βάζει λίπος και είναι σκέτο μύς αυτο που θα χάνει δεν θα αναπληρώνετε , εγω θυμάμε σε 2-3 μερες μου κάναν αλλαγή τον γύψο γιατι χαλάρωνε και δεν θα κολούσε το κόκκαλο λόγω του ότι κουνιόταν μεσα , γι αυτο και το κάναν πιο σφιχτό , είχα βγεί λιωμένος και φέτες γραμωμένος απο το νοσοκομειο και το δέρμα ειχε χαλαρώσει λόγω γρήγορης απώλειας μάζας

    δηλαδή παράγοντας αύξησης της σαρκοπενίας είναι η ακινησία. Διαπιστώθηκε ότι τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες ακινησία (παραμονή σε κλίνη) 10 ημερών είχε σαν αποτέλεσμα απώλεια μυϊκής μάζας της τάξεως του 1,5 κιλών, άρα αυτο τα λέει όλα , όσο περισσότερους μυς έχει κάποιος και τούς έχει αποκτήσει με συγκεκρημένη μέθοδο πχ το ββ τοσο μεγαλύτερη απώλεια θα έχει

    απο την άλλη τι μας νοιάζει τι είναι αυτο που χάνετε και ατροφούν οι μυς σημασία έχει ότι ατροφούν και αυτο δεν αλλάζει είναι λόγω της ακινησίας , ρωτάτε φευγουν υγρά ? ε και βέβαια φεύγουν υγρά που το παράξενο , όταν το 70% των μυών είναι νερό αρα λογικό είναι να αδειάσουν τα κύταρα εφόσον δεν δέχονται τα ίδια ερεθίσματα , όπως για να αναπτυχθούν δέχονται τα αναλογα ερεθίσματα με τα βάρη και την αντίσταση που δημιουργείτε , έτσι και το αντίθετο συμβαίνει σε κατάσταση ακινησίας και μέχρι αγκύλωση παθαίνει ο σκελετός και δυσκαμψία , οι μυς θα μείνουν ?

    ενα άλλο παράδειγμα οι γέροι όσο δεν κινούνται τοσο χάνουν μυική μάζα και είναι χαρακτηριστικό του γήρατος και ενα μέρος είναι η μείωση δραστηριοτήτων , ενω αυτοι που μπορούν και γυμνάζονται μπορούν και κρατάνε μυικό ιστο πολυ περισσ΄'οτερο και αντιστρέφουν τα συμπτώματα του γήρατος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-11-12 00:17 #12
    Προεπιλογή
    Έχει σημασία τι είναι αυτό που χάνουμε, γιατί τα υγρά έχω την εντύπωση ότι αναπληρώνονται πιο γρήγορα απ' ό,τι ο μυικός ιστός.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-11-12 00:44 #13
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Redbul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει σημασία τι είναι αυτό που χάνουμε, γιατί τα υγρά έχω την εντύπωση ότι αναπληρώνονται πιο γρήγορα απ' ό,τι ο μυικός ιστός.
    Οτι και να χασεις παντως το αναπληρωνεις σε πολυ λιγοτερο χρονο απο οσο πηρε για να το χασεις

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-11-12 01:53 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Redbul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει σημασία τι είναι αυτό που χάνουμε, γιατί τα υγρά έχω την εντύπωση ότι αναπληρώνονται πιο γρήγορα απ' ό,τι ο μυικός ιστός.
    άλλο τα υγρά που χάνονται απο αφυδατωση και άλλο οι μυς λόγω ατροφίας απο ακινησία μην τα μπερδεύουμε , αλλάζει το ισοζύγιο αζώτου το σώμα δεν έχει ανάγκη να θρέψει αυτούς τους μυς και σιγα σιγα μειώνετε η μάζα
    αλλα λόγω της μνήμης του σώματος όταν ξαναρχίσουμε την προπόνηση πολυ γρήγορα θα επανέλθουμε εκεί που βρισκόμασταν , αυτα ούτε τα διάβασα ούτε μου τα είπαν τα έχω δεί στην πράξη σε μενα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση