Θέμα: MyFitnessPal

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 22-11-12 16:45 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή MyFitnessPal
    Θα ήθελα να κάνω μία παρουσίαση της συγκεκριμένης εφαρμογής μιας και θεωρώ ότι μπορεί να βοηθήσει πολλούς με τη διατροφή τους.

    Η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι διαθέσιμη τόσο μέσω υπολογιστή, δεν κάνεις download - είναι web εφαρμογή, όσο και για κινητά τηλέφωνο και ταμπλέτες (ios & android). Ο υπολογιστής και οι οι διαθέσιμες φορητές συσκευές συγχρονίζονται συνεχώς μεταξύ τους ώστε να περιέχουν κάθε update που κάνετε.

    Tην διαδικτυακή εφαρμογή μπορείτε να τη βρείτε στο www.myfitnesspal.com. Tην εφαρμογή για φορητές συσκευές στα αντίστοιχα stores.

    Στην ουσία, η εφαρμογή μας βοηθάει να καταγράφουμε τις καθημερινές μας διατροφικές συνήθειες αλλά και τη γυμναστική που κάνουμε.

    Μπορούμε να θέσουμε συγκεκριμένους στόχους, όσον αφορά τα Macros, τις βιταμίνες που θέλουμε να παίρνουμε, τις θερμίδες που θέλουμε να καταναλώσουμε κτλ. κτλ. Όλα είναι πλήρως παραμετροποιήσημα ώστε να ανταποκρίνονται στους προσωπικούς στόχους του καθένα.

    Το μόνο που χρειάζεται είναι να κάνουμε μία εγγραφή στο site που έδωσα παραπάνω.

    Στην ουσία κρατάει ένα Log του τι έχουμε φάει, τι γυμναστική έχουμε κάνει κάθε μέρα, και άλλες πληροφορίες για τη πρόοδο μας.

    Το καλό είναι ότι υπάρχει τεράστια βάση δεδομένων με φαγητά, η οποία εμπλουτίζεται καθημερινά, έχει όλα τα συμπληρώματα και πάρα πολλά ελληνικά φαγητά και προιόντα.

    Επίσης μπορούμε να προσθέσουμε και φίλους, κάτι που δίνει την αίσθηση ενός κοινού στόχου και να βλέπουμε τη πρόοδο τους, τα νέα τους, τη διατροφή τους κ.α.

    Η εφαρμογή παρόλο που είναι πληρέστατη, είναι πολύ εύκολη στη χρήση και η καλύτερη στο είδος της και όποιος έχει λίγη σχέση με τη τεχνολογία δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

    Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ σκέφτηκα να σας ενημερώσω μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mikekan : 22-11-12 στις 16:50
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-03-13 23:12 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή MyFitnessPal
    Οποίος θέλει ας με κάνει add, mkanak, το χρησιμοποιώ καθημερινά!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-12-13 17:05 #3
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Κανω αντιγραφη απο το ημερολογιο μου για να βρισκετε και εδω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να κατεβάσετε δωρεαν την εφαρμογή σε οποιοδήποτε smartphone/tablet/laptop/pc , εγω την χρησιμοποιω σε iphone και ελαχιστα σε υπολογιστη. Εχω παντου ιντερνετ μεσω 3g αλλα πλεον υπαρχει wi-fi παντου!

    Μας δινεται η δυνατοτητα να ρυθμισουμε τα ποσοστα πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπαρων (για να τα ρυθμισετε θα πρεπει να μπειτε απο υπολογιστη και κανει συγχρονισμο και στο smartphone επειτα)

    Συνημμένο Αρχείο 75842

    και αυτο θα "μοιρασει" τις θερμιδες ετσι ωστε να εχουμε το ανωτατο οριο της ημερας!

    Συνημμένο Αρχείο 75843

    Για να καταχωρησουμε μια τροφη , πηγαινουμε στο "ημερολογιο" πατάμε προσθήκη και επιλεγουμε "πρωινο" "μεσημεριανο" "βραδυνο" ή μπορειτε να το αλλαξετε σε "γευμα 1" "γευμα 2" κτλ αν κανετε περισσοτερα γευματα. Εγω κανω 3 και με βολευει οποτε δεν το εχω αλλαξει ακομη.

    Συνημμένο Αρχείο 75844

    Επειτα κάνετε αναζητηση τροφης είτε χειροκινητα

    Συνημμένο Αρχείο 75845
    Επιλέγουμε "serving size" 1gr έτσι ώστε από κάτω να βάζουμε όσα γραμμάρια θέλουμε χειροκίνητα. Αν δεν εχει επιλογή 1γρ βάζουμε 100γρ και αντι για 78γρ γράφουμε 0.78!
    Συνημμένο Αρχείο 75848

    είτε "χτυπώντας" το barcode αν βεβαια προκειται για συσκευασμενη τροφη.

    Συνημμένο Αρχείο 75846Συνημμένο Αρχείο 75847

    Οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας μπορούμε να ανατρέξουμε στο ημερολογιο ετσι ωστε να δούμε τι έχουμε φάει από Π/Υ/Λ ώστε να ξέρουμε τι πρέπει να συμπληρώσουμε μέσα στην μέρα μας!


    Μια χρησιμη συμβουλη ειναι να μετράμε από πριν τι θα φάμε και βλεποντας τι μας περισευει απο μακροσυστατικά να συμπληρωνουμε στα επομενα γευματα. Αν γεμισεις λιπαρα και πρωτεινη τοτε συμπληρωνεις με υδατανθρακα. Εμενα μου αρεσει να κραταω λιπαρα και πρωτεινη για το βραδυ και ρυθμιζω τον υδατανθρακα πριν και μετα την προπονηση με την πρωτεινη και οσο γινεται λιγοτερα λιπαρα!

    Βεβαια το πιο σημαντικο εφοσον ειμαστε υποθερμιδικα είναι οι θερμιδες και η πρωτεινη. Αν πχ φας περισοτερα λιπαρα ή υδατανθρακα δεν μας πειραζει εφοσον εχουμε πιασει το οριο των τάδε θερμιδων.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορουμε να δουμε και σε ποσοστά τι καταναλωσαμε μια ημέρα
    Συνημμένο Αρχείο 75849Συνημμένο Αρχείο 75850

    ή εβδομαδιαία (την κυριακή είχα όριο 2500 αλλα δυστυχώς το πρόγραμμα επειδη το άλλαξα σε 1990 "ριχνει" και τις προηγουμενες ημέρες).

    Συνημμένο Αρχείο 75851

    Μπορούμε να κρατάμε και ημερολόγιο με τα κιλά μας , μετρησεις λαιμού , μέσης ή γοφών σε εκατοστά! *βεβαια πρεπει να μετραμε παντα το πρωι νηστικοι μετα την τουαλέτα αλλιως θα παει καπως ετσι ->
    Συνημμένο Αρχείο 75852
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι απορίες έχετε ή αν εχω ξεχάσει κάτι εδώ είμαστε να το λύσουμε!

    Χρησιμοποιω 65 μέρες σερί την εφαρμογή

    ****κρατάω και ξεχωριστό ημερολόγιο σε excel που το εχω "αυτοματοποιησει" ωστε να βγαζει καποια ποσοστα και κραταω σημειωσεις με το "στακ" που κάνω (χφακτορ αχ τριαζολε)

    Συνημμένο Αρχείο 75853
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-12-13 23:26 #4
    Προεπιλογή
    Εχω κατεβασει ενα παρομοιο(φοβερο κατ εμε) προγραμμα στο iphone και free , και μπορω να πω οτι κανει καλυτερη δουλεια απο οτι εκανε η διαιτολογος μου...


    Υγ-Δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω το ονομα του γιαυτο δεν το εγραψα!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-12-13 23:31 #5
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    και βεβαια να το αναφερεις. Ειναι πολυ χρησιμα εργαλεια για εμας

    Υπαρχουνε και επι πληρωμη καποια προγραμματα που σου δινουνε πιο πολλες επιλογες αλλα εγω εχω βολευτει με αυτο εδω! Σιγα σιγα καταχωρω δικες μου τροφες/επιλογες για να το χρησιμοποιω 100% σωστα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-12-13 23:36 #6
    Προεπιλογή
    Daily Burn Tracker λεγεται , εχω βολευτει παρα πολυ γιατι εκτος οτι προσθετεις εσυ φαγητα , εχει πολλα Ελληνικα (φακες , φασολακια κτλ κτλ) ..τελεια αυτα τα προγραμματα!

    Υγ-Επισης με τα φαγητα εχει και φωτογραφιες οποτε ξερεις τι προσθετεις ακριβως
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikp81 : 24-12-13 στις 23:39
    Απάντηση με παράθεση