Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 77
  1. 28-11-12 23:00 #31
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    @STIVAS ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια σου. Εγω ομως εχω αυτο που ειπα με την ποσοτητα σπερματος και επιπλεον ειδα καποια μειωση της τεστο απο περσι (που ισως να μη σχετιζεται). Αφου δεν ειναι σοβαρη εγχειρηση και μου την καλυπτει το ταμειο μου δε βλεπω λογο να μην κανω. Θα εχω και ενα αγχος λιγοτερο.

    Εσυ συνεχιζεις να κανεις σκουοτ κανονικα? Εχεις ξανακανει απο τοτε υπερηχογραφημα μηπως σου εχει αυξηθει ο βαθμος της κιρσοκηλης. ΕΠισης τι κιρσοκηλη ειχες, πρωτου ή δευτερου βαθμου? Αν κανεις βαρια σκουοτ παντως να ξερεις οτι θα στο επιβαρυνουν και δε θα τη γλιτωσεις την εγχειρηση αργοτερα. Οσο πιο μικρος τοσο καλυτερα πιστευω.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-11-12 00:08 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ συνεχιζεις να κανεις σκουοτ κανονικα?
    όχι και κανονικά, κανονικά δεν τα λες, μόνο πολύ βαριά και βαθιά κάνω! Φυσικά έχω κάνει άλλα 4 υπερηχογραφήματα. Στο εξήγησα φίλε πιο πάνω , σαν να μην υπάρχει και να μην υπήρχε ποτέ. Δεν έχω καμία ενόχληση και δεν είμαι ο μόνος. Αλλά άμα πονούσα και με επηρέαζε στην υγεία μου τότε θα έκανα και εγώ την εγχείρηση.

    Κοίτα είναι και πολλά ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδί και με το παραμικρό κιρσό που θα βρούνε στους όρχεις τους στέλνουν τους συζύγους να κάνουν εγχείρηση κιρσοκίλη μπας και πιάσουν παιδί αλλά πάλι τίποτε δεν αλλάζει. Ξέρω τέτοιες περιπτώσεις . Αλλά εσύ αν είναι έτσι όπως μου τα λες κάντην δεν χάνεις τίποτα αλλά μπορεί να χρειάζεσαι και ενδοκρινολόγο μετά αν δεν αλλάξει τίποτα και συνεχίσουν να μειώνονται τα ποσοστά της τεστο και το FSH
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STIVAS : 29-11-12 στις 00:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-11-12 01:01 #33
    Προεπιλογή
    @STIVAS ,την καρνιτίνη για ποιον λόγο στη συνέστησε ο γιατρός;πού βοηθάει στην προκειμένη περίπτωση;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-11-12 01:07 #34
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Να ρωτησω μια και το ανεφερε ο στιβας. Στις εξετασεις για τις ορμονες ειδα αρκετα χαμηλη lh και fsh (ωχρινοποιητικη και θυλακιοτροπος ορμονη αντιστοιχα). Ηταν στα ορια αλλα πιο κοντα στο κατω οριο. Ειδικα η fsh ηταν στο 1.7 με ορια 1-13 περιπου. Η lh στο 3.6 με ορια 1.5-9.

    Διαβασα οτι ειναι οι ορμονες που σχετιζονται με την παραγωγη τεστο (ωχρινοποιητικη) και με την παραγωγη σπερματοζωαριων (θυλακιοτροπος).

    Αυτες ειναι χαμηλα λογω της κιρσοκηλης ή απο μονες τους? Εψαξα αλλα δε βρηκα καποια σχεση σε οσα διαβασα, μονη για την τεστοστερονη ελεγαν.

    Η τεστο παντως ειναι μια χαρα ψηλα αν και πιο χαμηλα απο περσι

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-11-12 13:58 #35
    Προεπιλογή
    @ippokratis
    Βοηθάει στην ποιότητα του σπέρματος. Μέχρι κάποια χρόνια πριν την συνταγογραφούσαν και στην έγραφε και την έπαιρνες τσάμπα από το φαρμακείο σε κουτί με φακελίσκους του 1γρ. Αλλά είναι για μακροχρόνια χρήση (πάνω από 6 μήνες) . Σε ενέσιμη μορφή δουλεύει πολύ καλύτερα. Υπάρχει κόσμος που βοηθήθηκε από την Καρνιτίνη και σε άλλους δεν έκανε τίποτα. Είναι alternative medicine δηλαδή στο δίνουν προληπτικά για ελαφριές περιπτώσεις όταν δεν έχουν τίποτα να σου δώσουν για να μη φύγω από το ιατρείο και πω να ξέρεις δεν μου έδωσε τίποτε. Οπότε σου λέει πάρε προληπτικά και ένα συμπλήρωμα placebo και αν σε πιάσει σε έπιασε.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12568837

    @tasos2
    Η lh και η fsh είναι λίγο χαμηλά. Να σου δώσω να καταλάβεις τέτοιες τιμές πιάνω εγώ 30 μέρες μετά από κύκλο με φάρμακα , ειδικά όταν το PCT που έκανα ήταν πολύ light / ανεπαρκές (αργότερα ανεβαίνουν αυτές οι τιμές). Τότε και εγώ βγάζω μικρότερη ποσότητα σπέρματος. Αργότερα έρχονται οι big loads.
    Ναι αυτές οι ορμόνες είναι παραγωγικές. Θα στα πω χοντρικά. Η fsh έχει να κάνει με την παραγωγή σπέρματος και η lh με την παραγωγή τεστοστερόνης (ανδρογόνων). Υπάρχουν και οι δύο και στους άντρες και στις γυναίκες. Οι τιμές αυτών των δύο σε ένα απόλυτα υγιή άνθρωπο καλό είναι να είναι όσο γίνεται πιο κοντά η μία από την άλλη όσο είναι αυτό εφικτό βέβαια. Δηλαδή μην έχεις lh 14 και fsh 2 . Αυτό δείχνει μία πιθανή ανωμαλία /φλεγμονή κτλ. . Εσένα για παράδειγμα είναι ικανοποιητικά κοντά θα έλεγα και ίσως αν δεν είχες την κιρσοκίλη να ήταν ακόμα πιο κοντά η μία από την άλλη απλά εμείς θα θέλαμε να ήταν και 4 μονάδες πιο πάνω (αυτό εξαρτάται και από την ηλικία) . Αυτές οι τιμές δεν μπορεί κανένας να ξέρει αν είναι χαμηλά λόγο της κιρσοκίλης ή λόγο κάποιας άλλης αιτίας. Μπορεί για παράδειγμα να κάνεις όπως σου είπα εγχείρηση κιρσοκίλης και να μείνουν και μετά πάλι χαμηλά. Αλλά δεν είναι κάτι που δεν θεραπεύεται. Υπάρχουν φάρμακα (μη στεροειδή) που μπορούν μέσα σε 1-2 μήνες να σου ανεβάσουν αυτές τις τιμές. Τα χρησιμοποιούν και όσοι παίρνουν ΑΑΣ στο PCT. Αυτά είναι γνήσια τεστ boosters. Φυσικά για ακόμα πιο σοβαρές περιπτώσεις υπάρχουν και φάρμακα ενέσιμα lh και η fsh. Αλλά αυτά θα τα συζητήσεις με ένα ενδοκρινολόγο αφού κάνεις την εγχείρηση της κιρσοκίλης και δεν δεις διαφορά.
    Από εκεί και πέρα έναν υπέρηχο στους όρχεις κάθε 1-2 χρόνια πρέπει να κάνουν όλοι άντρες όπως τσεκ απ πρέπει να κάνουν και οι γυναίκες για το στήθος τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη STIVAS : 29-11-12 στις 14:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-12-12 11:59 #36
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Λοιπον τα πραγματα περιπλεκονται. Επειδη ο ιδιωτης γιατρος που μου ειπε να κανω εγχειρηση δε χειρουργει ο ιδιος αλλα βαζει καποιον εκπαιδευομενο και εκεινος επιβλεπει, αποφασισα να παω σε δημοσιο νοσοκομειο. Εκει ομως μου ζητησαν και σπερμοδιαγραμμα και μου ειπαν οτι αν εινια ενταξει δε χρειαζεται εγχειρηση (με ψηλαφισε και μου ειπε οτι δεν ειναι ακομα σοβαρο) αλλα θα κανω εγχειρηση μολις χαλασει το σπερμα μου και θελω να κανω παιδια. Του ειπα γιατι να μην την κανω τωρα που εχω πιο πολυ χρονο και μου λεει οτι ειναι επεμβαση σε επικινδυνο σημειο και παντα υπαρχει πιθανοτητα να μην παει κατι καλα, καθως και οτι μπορει να επανεμφανιστει η κιρσοκηλη μελλοντικα ακομα και αν κανω τωρα την εγχειρηση.

    Επισης μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση η κιρσοκηλη με την ποσοτητα της εκσπερματωσης (αλλα μονο με τον αριθμο των σπερματοζωαριων στο σπερμοδιαγραμμα) και μου ειπε οτι μπορει να εχω κατι αλλο (μου ειπε κατι για αποφραξη) το οποιο θα το εξετασει οταν του παω και το σπερμοδιαγραμμα. Αλλα και την κιρσκηλη λεει να βγαλω δεν θα αλλαξει κατι πανω σε αυτο.

    Τωρα μπερδευτηκα για τα καλα και δε ξερω τι να κανω

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-12-12 12:53 #37
    Προεπιλογή
    πηγαινε στο γενικο κρατικο γεννηματα,εκει που την εκανα και εγω.
    σου ειπε σωστα η κυρσοκιλη δεν επηρεαζει την ποσοτητα το ποσο σπερμα βγαζεις αλλα τα σπερματοζωαρια.
    τωρα οσο για το αλο ναι γαμωτο μπορει να επαφανιστει και την ζημια την κανουν τα βαρη τα σκουοτ γιατι εκει τρωνε μεγαλο ζορι.

    στην ουσια φλεβες διογκωμενες ειναι η κυρσοκιλη αυτες βγαζουν η τις ξεμπουκωνουν να το πω λαικα.

    δημοσιο νοσοκομειο ενοειτε βρε τασο μακρια απο ιδιωτες ετσι μου ειχε και ο γιατρος του ικα και ζηταγε τοτε 1.500ευρω πηρε τα φρυδια μου.

    πηγα γεννηματα με ειδε ο πρωτος επιμελητης μου λεει ποτε αγορι μου μπορεις?του λεω εσεις ποτε μου λεει την αλη εβδομαδα του λεω οκ.

    επειδη εκανε καλη δουλεια και εξηγηθηκε του εδωσα ενα 200αρικο και παλι δεν τα δεχοταν.

    αυτα τασσο μια συμβουλη οταν ειναι να κανεις παιδι για εμενα καντην ενα χρονο πριν για να επανερθει το σπερμα 100%,ασε μην την κανεις τωρα και απο τα βαρη ξαναβγαλεις,εγω ξερεις ποσο φοβαμε οτι μπορει να εχω βγαλει?γιατι κοιταω συχνα στουσ ορχεις και βλεπω παλι κατι φλεβες πολυ διογκωμενες κατι που δεν ειχα και στο αριστερο ορχι καμια φορα πιανω σγρουμπουλακια,αλλα το αφηνω γιατι αμα παω καθ εχω βγαλει παλι θα παθω ενα σοκ και θα σταματησω για παντα το γυμναστηριο η θα κανω πρωτα ενα παιδι.

    ουφ αυτα σορυ για το κατεβατο γραφω και απο κινητο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-12-12 13:29 #38
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παντως αυτο που λες dio με τα σκουοτ το ρωτησα σε αυτον του δημοσιου (ο οποιος θεωρειται κορυφη στον τομεα αυτο) και μου ειπε να συνεχισω να κανω κανονικα τα σκουοτ και οτι αλλο κανω ειτε κανω εγχειρηση ειτε οχι γιατι λεει ακομα και η ορθοστασια επηρεαζει τις φλεβες και δε γινεται να αποφευγουμε πραγματα για να μην παθουμε κατι γιατι αν ειναι ετσι πρεπει να ειμαστε συνεχεια ξαπλωμενοι. Αυτη ηταν η αποψη του.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-12-12 14:28 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως αυτο που λες dio με τα σκουοτ το ρωτησα σε αυτον του δημοσιου (ο οποιος θεωρειται κορυφη στον τομεα αυτο) και μου ειπε να συνεχισω να κανω κανονικα τα σκουοτ και οτι αλλο κανω ειτε κανω εγχειρηση ειτε οχι γιατι λεει ακομα και η ορθοστασια επηρεαζει τις φλεβες και δε γινεται να αποφευγουμε πραγματα για να μην παθουμε κατι γιατι αν ειναι ετσι πρεπει να ειμαστε συνεχεια ξαπλωμενοι. Αυτη ηταν η αποψη του.
    ναι ε?ε για να το ειπε κατι θα ξερει εγω το ειπα σαν ποιο εμπειρικα οτι θα επηρεαζει γιατι εδω λενε επηρεαζει η πολυ ωρα πανω σε μοτοσυκλετα που πιεζοντε στην οδηγηση αμα οδηγας και ss μηχανη εκει χειροτερα.
    καλα τα ειπε απο εκει και περα εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις.
    αν επιτρεπετε σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο πηγες?ευαγγελισμο?γιατι εκει εχει εναν πολυ καλο ουρολογο ειναι ο διευθηντης τον εχουν δειξει και τα καναλια ειναι πολυ καλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-12-12 14:59 #40
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dio32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν επιτρεπετε σε ποιο δημοσιο νοσοκομειο πηγες?ευαγγελισμο?γιατι εκει εχει εναν πολυ καλο ουρολογο ειναι ο διευθηντης τον εχουν δειξει και τα καναλια ειναι πολυ καλος.
    Στο τζανειο πηγα!!

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-12-12 19:11 #41
    Προεπιλογή
    Αυτό με την ορθοστασία είναι πολύ σωστό.
    Με απλά λόγια όταν είμαστε όρθιοι, οι όρχεις κρέμονται με αποτέλεσμα το αίμα να λιμνάζει στις φλέβες κι έτσι να δημιουργούνται οι κοίλες.
    Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούνται εσώρουχα που "κρατάνε" τους όρχεις ώστε να μην κρεμάνε όσο το δυνατόν.
    Αντίθετα,κατά τη διάρκεια του ύπνου όσο γίνεται πιο χαλαρά ώστε να μην πιέζονται, διότι ούτε η ανάπτυξη θερμότητας κάνει καλό.

    Αυτό το θρεντ με κινητοποίησε να ψάξω το θέμα.Να σκεφτεί κανείς ότι από 12 χρονών φοράω χαλαρά μποξεράκια και τώρα πρέπει να τρέξω να αγοράσω σόβρακα χαχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-12-12 02:17 #42
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    taso η διογκομενη φλεβα που σ βρηκε ο γιατροσ ηταν πανω στον ορχη δεν πολυκαταλαβα..
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-12-12 10:45 #43
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο amateur666 Εμφάνιση μηνυμάτων
    taso η διογκομενη φλεβα που σ βρηκε ο γιατροσ ηταν πανω στον ορχη δεν πολυκαταλαβα..
    Oχι πανω. Συνδεεται με τον αριστερο.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-12-12 16:12 #44
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Μετα απο σπερμοδιαγραμμα που εκανα ανακαλυψαμε την αιτια για τη μειωση της ποσοτητας εκσπερματωσης που ειχα. Εχω καποια μολυνση στον προστατη απο μικροβιο και αυτο φταιει γιατι δημιουργει αποφραξη (καπως ετσι μου το ειπαν).

    Η κιρσοκηλη τελικα δεν ειχε καμια σχεση και δε χρειαζεται απαραιτητα χειρουργειο. Μπορει να τη βγαλω καποια στιγμη αλλα θα την αφησω για την ωρα, δεν εχω και ορεξη για εγχειρησεις.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-12-12 13:15 #45
    Προεπιλογή τα ιδια συμπωματα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο σπερμοδιαγραμμα που εκανα ανακαλυψαμε την αιτια για τη μειωση της ποσοτητας εκσπερματωσης που ειχα. Εχω καποια μολυνση στον προστατη απο μικροβιο και αυτο φταιει γιατι δημιουργει αποφραξη (καπως ετσι μου το ειπαν).

    Η κιρσοκηλη τελικα δεν ειχε καμια σχεση και δε χρειαζεται απαραιτητα χειρουργειο. Μπορει να τη βγαλω καποια στιγμη αλλα θα την αφησω για την ωρα, δεν εχω και ορεξη για εγχειρησεις.
    Και εγω φιλε μου σημερα πηγα και εδωσα τα ζωακια μου για αναλυση γιατι και εγω τελευταια δεν εβγαζα πολύ ποσότητα και αργούσα πολύ να τελειωσω...το ξερω οτι εχω κυρσοκυλη απο τα 22 μου τωρα ειμαι 35 αντε να δουμε τα αποτελεσματα.....Εσυ με το μικροβιο που λες οτι σου βρηκαν τι πρεπει να κανεις για να εξαφανιστει?και πως το κολλησες?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία