Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 90
  1. 25-07-13 01:38 #76
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    επίσης δεν μπορουμε να λέμε ότι εδω μεσα υπάρχουν πολλοι που πιάσαν το ταβάνι και εξηγώ .
    μπορει κανείς να γυμνάζετε χρόνια αλλα σίγουρα και λογικό είναι και λάθη έχει κάνει και γνώσεις μπορει να μην έχει και να τις απέκτησε μεταγεννέστερα , η ακόμη και να έχει γνώσεις και εμπειρία , μπορει να μην θέλει να τα κάνει όλα κατα γράμμα , αν δεν είναι αγωνιστικός και δεν έχει αγωνιστικό προσανατολισμό και είναι λογικό αυτο

    οπότε δεν μπορούμε να λέμε ότι υπάρχουν πολλοι που εξάντλησαν τις δυνατότητές τους , έπειτα ακουω για ποσοστα λίπους που όλα αυτα είναι λάθος , κατ αρχήν δεν υπάρχουν σωστες και αξιόπιστες μετρήσεις γιατι αυτες γίνονται σε σοβαρα εργομετρικα κέντρα όχι με κάτι συσκευές της πλάκας και τι σημασία έχουν τα νούμερα και τα ποσοστα , αρκεί να βλέπει κανείς έστω με τον καθρεφτη η με δερματοπτυχόμετρο να έχει διαφορα και αυτο λειτουργει σαν μπούσουλας , το να λέει κανείς έχω 6 η 7 η 10 άχρηστο είναι , αφου είμαστε ότι φαίνετε
    εγω στα 30 σχεδόν χρόνια μια φορα απο περιέργεια με βάλαν να μετρησω λίπος στην θεσσαλονίκη σε ενα εργομετρικό κέντρο πρίν απο αγωνα και είχα 3-4% αλλα τι με ένοιαζε εγω ήθελα απλα η πέτσα να κολάει στους μυς και να είναι λεπτη , δεν θα καταλήξουμε στα ράφια κανενός σούπερ μάρκετ να γράφουν και ετικέτα με ποσοστα λίπους πρωτείνης και υγρών

    ο καθένας που γυμνάζετε κάνει αυτο που μπορει με απλό τρόπο ώστε να μην κουράζει και να έχει διάρκεια και το πού θα φτάσει θα φανεί , εκτός αν βιάζετε η έχει αγωνιστικούς στόχους και μπαίνει σε άλλα μονοπάτια , το να λέω εγω θα φτάσεις με τοσο ύψος σε τόσα χρόνια τόσα μυικά κιλα είναι άκυρο και μπούρδα , αυτα δεν γίνονται μόνο κανένας μάντης , δεν προβλέπονται αυτα με ακρίβεια και δεν υπάρχει λόγος να ρωτάει κανείς , αλλιως πάει σε μελοντολόγο , απλα δουλεύει σωστα με όρεξη και θα δεί , αρκεί να γουσταρει αυτο που κάνει και να το χαίρετε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-07-13 01:48 #77
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Michaelangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ηλία, ωραία όσα γράφεις και ευκόλως κατανοητά. Αλλά μου παραμένει μια απορία, όσο υποκειμενική και αν είναι η απάντηση. Σε έναν μέσο όρο, ποιο είναι το ταβάνι, βάσης ύψους-κιλών;
    δεν μπορει να πείς κατι τέτοιο , γιατι αυτο μπορεί να προκύψει μετα απο έρευνα πολλων διαφορετικών σωματοτυπων με σωστη διατροφη και προπόνηση με στόχο καθαρα την ανάπτυξη και μόνο τότε θα βγεί ένα εύρος διαφορετικών σωματοτυπων και των ορίων τους

    γιατι απλα αν δούμε ενα αγωνιστικό που καθαρα σ αυτους η μυική μάζα είναι μετρήσιμη και εξηγώ...
    κατεβαίνω πχ σε αγωνες σφαγμένος και με ύψος 185 83 κιλα και του χρόνου κατεβαίνω με σκληρη και πειθαρχημένη δουλεια 85 κιλα , σε 3 χρόνια ακόμα φτάνω τα 90 κιλα και εκεί πχ κολάω
    μπορει να πεί κανείς αυτο είναι το ταβάνι? όχι βέβαια και εξηγω γιατι , γιατι ακόμα και στα 90 κιλα αυτος που θα κατεβει σε αγώνα η στα 86 η 87 όταν είναι να δίνει υποψία η να μην είναι απλα υποψία αλλα να παίρνει μαρμελάδα δηλαδη φαρμακα , οπότε τζάμπα καίει η λάμπα , ποιός θα πιστέψει ότι είναι φυσικός και πως να αποτελέσει στοιχείο , ενω παλια που κατεβαίναμε χωρίς φαρμακα σαν σκέλετορ βέβαια αλλα καθε χρόνο τσούκου τσούκου στην αρχη έμπαιναν 2-3 κιλα μετα 1 με το ζόρι , αλλα αυτο δεν το κανα καμια δεκαετεία ώστε να ξερω που θα έφτανα , ενω πιο σωστη διαπίστωση θα είναι σε εναν μη αγωνιστικό , αλλα ποιός μη αγωνιστικός έχει λόγο να τα ψηρίζει τοσο ώστε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα , γι αυτο μιλάμε σ αυτη την περίπτωση υποθετικα η καλύτερα γενικά , να χαμε να λέγαμε δηλαδή
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-07-13 01:56 #78
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορει να πείς κατι τέτοιο , γιατι αυτο μπορεί να προκύψει μετα απο έρευνα πολλων διαφορετικών σωματοτυπων με σωστη διατροφη και προπόνηση με στόχο καθαρα την ανάπτυξη και μόνο τότε θα βγεί ένα εύρος διαφορετικών σωματοτυπων και των ορίων τους

    γιατι απλα αν δούμε ενα αγωνιστικό που καθαρα σ αυτους η μυική μάζα είναι μετρήσιμη και εξηγώ...
    κατεβαίνω πχ σε αγωνες σφαγμένος και με ύψος 185 83 κιλα και του χρόνου κατεβαίνω με σκληρη και πειθαρχημένη δουλεια 85 κιλα , σε 3 χρόνια ακόμα φτάνω τα 90 κιλα και εκεί πχ κολάω
    μπορει να πεί κανείς αυτο είναι το ταβάνι? όχι βέβαια και εξηγω γιατι , γιατι ακόμα και στα 90 κιλα αυτος που θα κατεβει σε αγώνα η στα 86 η 87 όταν είναι να δίνει υποψία η να μην είναι απλα υποψία αλλα να παίρνει μαρμελάδα δηλαδη φαρμακα , οπότε τζάμπα καίει η λάμπα , ποιός θα πιστέψει ότι είναι φυσικός και πως να αποτελέσει στοιχείο , ενω παλια που κατεβαίναμε χωρίς φαρμακα σαν σκέλετορ βέβαια αλλα καθε χρόνο τσούκου τσούκου στην αρχη έμπαιναν 2-3 κιλα μετα 1 με το ζόρι , αλλα αυτο δεν το κανα καμια δεκαετεία ώστε να ξερω που θα έφτανα , ενω πιο σωστη διαπίστωση θα είναι σε εναν μη αγωνιστικό , αλλα ποιός μη αγωνιστικός έχει λόγο να τα ψηρίζει τοσο ώστε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα , γι αυτο μιλάμε σ αυτη την περίπτωση υποθετικα η καλύτερα γενικά , να χαμε να λέγαμε δηλαδή
    Συμφωνώ και σόρρυ που έκανα λάθος τη διατύπωση της ερώτησης, καθώς σκεφτόμουν προσωπική γνώμη (όσο και αν είναι υποκειμενική όπως ανέφερα) περί αυτού. Με λίγα λόγια, το ρώτησα μόνο για να καταλάβω και εγώ, τι εννοεί ο καθένας με τη λέξη ''ταβάνι'', τι έχει στο μυαλό του κάποιος; Το ότι είναι υποκειμενικό και μπούρδα, μαζί σου, αλλά και πάλι σε έναν κλασσικό μέσο σοβαρό αθλητή, ποιο θεωρείται, εφόσον κάποιος το αναφέρει; Προκειμένου να καταλάβω την εννόηση της αναφοράς που έγινε, το ρώτησα. Δε ρωτάω περαιτέρω, κατάλαβα την απάντηση σου και είναι αποδεκτή, την ερώτηση μου επεξήγησα. Ευχαριστώ και καλή ξεκούραση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michaelangelo : 25-07-13 στις 02:00
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-07-13 02:16 #79
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    βεβαίως και να απαντησω το τι θεωρω εγω ταβάνι
    ταβάνι θεωρείτε όταν κάποιος έχει δουλέψει κάποιο χρονικο διάστημα έχει βάλει μυικό ιστο σε βάθος χρόνων στην αρχη περισσότερο αργότερα με το σταγονόμετρο , με την προυπόθεση ότι συνεχίζει να γυμνάζετε και να τρώει σωστα ώστε να τροφοδοτει το σώμα του με συστατικα και διαπιστώσει ότι ενω συνεχίζει σωστα τον τελευταίο χρόνο (και το τονίζω αυτο γιατι σε λιγότερο διάστημα δεν βγάζεις συμπεράσματα ) έχει κολήσει και δεν πάει άλλο έμεινε εκεί , αν λοιπόν συνεχίσει για ακόμη ένα χρόνο και πάλι είναι στα ίδια λέμε έπιασε ταβάνι

    αλλα και πάλι δεν είναι σίγουρο 100% γιατι αν είναι υποθερμιδικα η δεν έχει ανεβάσει στροφες σ αυτα που κάνει διατροφη συμπληρώματα , μπορούμε να πούμε θα μπορούσε κι άλλο αλλα δεν έκανε την υπέρβαση , γιατι όσο ανεβαίνουμε και αυξάνονται οι απαιτήσεις του οργανισμου και εμείς δεν τις καλύπτουμε , τοτε πιάνουμε πρόωρα το ταβάνι , σαν να ανεβαίνουμε σε σκαμπό δηλαδή

    δηλαδη όσο αυξάνετε η μάζα και πλησιάζουμε στα όριά μας τόσο μετα δίνουμε έμφαση στη λεπτομέρεια για το κατι παραπάνω , αλλα ποιός το κάνει αυτό αν δεν είναι αγωνιστικός ? και ποιός θα πιστέψει αν είναι αγωνιστικός ότι αυτο δεν έγινε με νταλαβέρια? γι αυτο λέω να χαμε να λέγαμε .

    πάντως το ανθρώπινο σώμα έχει πολλες δυνατότητες αλλα ποιός πιστεύει κατ αρχήν και κατα δεύτερον ποιός έχει την υπομονή και επιμονή να τις διαπιστώσει , γιατι έτσι όπως γίναμε όποιος δει κανένα καλο φτιαγμένο θα πεί ποιός ξερει τι πήρε αυτος οπότε αν δεν το πισττέψεις πως θα γίνεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-07-13 08:48 #80
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορει να πείς κατι τέτοιο , γιατι αυτο μπορεί να προκύψει μετα απο έρευνα πολλων διαφορετικών σωματοτυπων με σωστη διατροφη και προπόνηση με στόχο καθαρα την ανάπτυξη και μόνο τότε θα βγεί ένα εύρος διαφορετικών σωματοτυπων και των ορίων τους

    γιατι απλα αν δούμε ενα αγωνιστικό που καθαρα σ αυτους η μυική μάζα είναι μετρήσιμη και εξηγώ...
    κατεβαίνω πχ σε αγωνες σφαγμένος και με ύψος 185 83 κιλα και του χρόνου κατεβαίνω με σκληρη και πειθαρχημένη δουλεια 85 κιλα , σε 3 χρόνια ακόμα φτάνω τα 90 κιλα και εκεί πχ κολάω
    μπορει να πεί κανείς αυτο είναι το ταβάνι? όχι βέβαια και εξηγω γιατι , γιατι ακόμα και στα 90 κιλα αυτος που θα κατεβει σε αγώνα η στα 86 η 87 όταν είναι να δίνει υποψία η να μην είναι απλα υποψία αλλα να παίρνει μαρμελάδα δηλαδη φαρμακα , οπότε τζάμπα καίει η λάμπα , ποιός θα πιστέψει ότι είναι φυσικός και πως να αποτελέσει στοιχείο , ενω παλια που κατεβαίναμε χωρίς φαρμακα σαν σκέλετορ βέβαια αλλα καθε χρόνο τσούκου τσούκου στην αρχη έμπαιναν 2-3 κιλα μετα 1 με το ζόρι , αλλα αυτο δεν το κανα καμια δεκαετεία ώστε να ξερω που θα έφτανα , ενω πιο σωστη διαπίστωση θα είναι σε εναν μη αγωνιστικό , αλλα ποιός μη αγωνιστικός έχει λόγο να τα ψηρίζει τοσο ώστε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα , γι αυτο μιλάμε σ αυτη την περίπτωση υποθετικα η καλύτερα γενικά , να χαμε να λέγαμε δηλαδή
    Ρε Ηλία από αυτούς που ξέρεις που δεν πήραν ποτέ τους πόσα κιλά φτάσανε? Και όταν μιλάμε για χαμηλό ποσοστό λίπους δίνουμε ένα στίγμα για να καταλαβαίνουμε για πόσο μιλάμε δεν είναι και ο κανόνας ούτε το απόλυτο νούμερο.
    Πες μου έναν που είχε χαμηλά ποσοστά λίπους (+- 10% έστω και με το μάτι) και ξεπερνούσε κατά πολύ την αναλογία του ύψους του, αναλογικά πάντα με αυτό. Μιλάμε πάντα για αυτά που ξέρουμε όχι για αυτά που υποτίθεται ότι ξέρουμε και για ανθρώπους με φυσιολογική ζωή πέραν από τα βάρη. Μη λέμε ότι δεν υπάρχει όριο στην πραγματική ζωή και φυσικά υπάρχει και είναι ο στατιστικός μέσος όρος από ένα σύνολο παρατηρήσεων με όλους τους περιορισμούς που υπάρχουν λόγω των πολλών μεταβλητών που δεν μπορούν να υπολογιστούν. Γι αυτά τα μεγέθη και αυτό το όριο ανάπτυξης μιλάμε. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις όχι όμως και υπερβολές. Ακόμη και από αγωνιστικούς μπορείς να καταλάβεις, πόσοι από αυτούς που ξέρεις κατάφεραν έστω να πλησιάσουν ή να ξεπεράσουν τό όριο του ύψους τους έστω και για λίγο χωρίς ΑΑΣ? Εγώ δεν ξέρω κανέναν πάντως που να το ξεπέρασε και κανά δυο που το πλησίασαν αλλά χωρίς να είναι κομμάτια. Σίγουρα ήταν και είναι παραπάνω κιλά σε περίοδο εκτός αλλά με παραπάνω λίπος και κατά κάτι υπερθεμιδική διατροφή. Και όταν είναι ο καιρός για αγώνες ξανά από την αρχή.

    Τώρα για το παλικάρι που ασχολείται τόσα χρόνια και ακόμη φορτώνει μάζα και βλέπει γαμάτους φυσικούς των +100 κιλών τι να πω? Εδώ θα μου πεις ο άλλος πήρε mr Hellas και ισχυρίζεται ότι την έβγαζε με αμινοξέα, σολωμό, αγγούρι και βιολογικά προιόντα του ΑΒ.
    Πάντα έλεγα ότι αυτός ο βιολογικής καλιέργιας σολωμός κάτι περίεργο έχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-07-13 10:46 #81
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    kutsup το ποστ σου απο πανω με βρισκει συμφωνο..αλλα πανω κατι τετοιο σε ρωτησα σε προηγουμενο ποστ μου..
    "ποσους τετοιους ξερεις?"
    κ μου λες ειναι αρκετοι..3-4 φορουμ υπαρχουν στην ελλαδα κ απο οσους ποσταρουν αθροιστικα κ στα 3-4 αντε να υπαρχουν 15-20? , που ειναι κοντα στα στας που λες ολο το χρονο κ χωρις φαρμακα..στα γυμναστηρια που εχω αλλαξει τα τελευταια 6 χρονια,ουτε ενα εναν ειδα..αντε ισως 1.
    για αυτους φυσικα κ δεν ισχυει αυτο που γραφω σε αυτο το αρθρο,λογω ομως οριων που εχει φτασει το σωμα τους,οχι οτι φταιει κατι αλλο..
    οπως επισης δεν ισχυει κ για αγωνιστικους.

    εγω το αρθρο κ τις τοποθετησεις αυτες τις κανω για μενα,κ για τον average joe, που απλα γυμναζομαστε να αποκτισουμε κατι καλυτερο σωματικα χωρις πολλα πολλα...κ καλυτερο σωμα εννοω να φτασουμε οσο μπορεσουμε κοντα στα ορια που λεμε..
    εγω πανω μου μαν,βλεπω οτι θα με προλαβει η φθορα της ηλικιας πριν φτασω αυτα τα ορια,γιατι τσουκου τσουκου μετα απο τοσα χρονια ακομα βαζω μυς πανω μου κ δεν βλεπω να σταματαω..

    συνοψιζοντας,αυτα τα γραφω για ενα νατουραλ (κατα βαση) που θελει να ριξει το λιπος του,αυξανοντας την μυικοτητα του..
    κ οχι για καποιον που εχει φτασει ορια,ετσι η αλλιως η για καποιον που κατεβαινει σε αγωνες..
    δεν εκανα πουθενα καμια τετοια αναγωγη,στον απλο ανθρωπο αναφερομαι

    κ για να μην βγουμε τελειως οφ,αν θελετε ανοιγουμε ενα αλλο θεμα με τα ορια κ συνεχιζουμε την κουβεντα εκει γιατι ειναι κριμα να παει χαμενο αυτο κ να αναλωθουμε στα ορια του σωματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-07-13 13:24 #82
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    kutsup το ποστ σου απο πανω με βρισκει συμφωνο..αλλα πανω κατι τετοιο σε ρωτησα σε προηγουμενο ποστ μου..
    "ποσους τετοιους ξερεις?"
    κ μου λες ειναι αρκετοι..3-4 φορουμ υπαρχουν στην ελλαδα κ απο οσους ποσταρουν αθροιστικα κ στα 3-4 αντε να υπαρχουν 15-20? , που ειναι κοντα στα στας που λες ολο το χρονο κ χωρις φαρμακα..στα γυμναστηρια που εχω αλλαξει τα τελευταια 6 χρονια,ουτε ενα εναν ειδα..αντε ισως 1.
    για αυτους φυσικα κ δεν ισχυει αυτο που γραφω σε αυτο το αρθρο,λογω ομως οριων που εχει φτασει το σωμα τους,οχι οτι φταιει κατι αλλο..
    οπως επισης δεν ισχυει κ για αγωνιστικους.
    Μην ξεχνάς ότι παλαιότερα υπήρχαν πολύ περισσότεροι από ότι σήμερα που ήταν σε αυτή την κατηγορία που αναφέρω και κάποιοι από αυτούς φίλοι μου που κατέβαιναν σε αγώνες. Σίγουρα έχει να κάνει με την σημερινή εποχή της "εύκολης λύσης" αλλά και σήμερα ξέρω άτομα που το παλεύουν να κρατιούνται σε καλή κατάσταση όλο το χρόνο χωρίς χημική υποστήριξη.
    Και όταν λέω ότι είναι συνεπείς σ' αυτό που κάνουν δε σημαίνει ότι είναι αντικοινωνικοί. Απλά δεν παρεκτρέπονται συχνά και όταν γίνεται το κάνουν με μέτρο. Και όσο για την ηλικία που αναφέρεις ότι θα σε προλάβει, μέχρι τα 50 και κάτι έχεις μέλλον αν έχεις ήδη καλές βάσεις και καλή ζωή. Το δύσκολο για μένα σε μεγαλύτερη ηλικία δεν είναι η μυικότητα αλλά η διατήρηση χαμηλού ποσοστού λίπους. Εκεί έγκειται η δυσκολία πως να κρατήσεις μάζα χωρίς να λιπώνεις αφού γι αυτό χρειάζεται υπερθερμιδική διατροφή. Εδώ μπαίνει και η αερόβια η οποία βοηθάει τον έλεγχο του λίπους και την διατήρηση της μυικότητας. Αλλά τώρα πάμε σε άλλο κεφάλαιο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-07-13 13:51 #83
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παιδιά καλά όσα λέτε αλλά άποψη μου, η υποθερμιδική διατροφή δεν συμβάλλει μακροπρόθεσμα στην μείωση του σωματικού λίπους. Και αερόβια να κάνεις σε μεγάλο βαθμό, κατά βάση καις την ενέργεια που λαμβάνεις από τις θερμίδες της πρωτεΐνης και των λιπαρών. Αν πιεστείς περισσότερο από τα όρια σου, καρναβαλίζεσαι και η εικόνα είναι αρνητική τόσο σε στέγνωμα όσο και σε μυικό διαχωρισμό. Αυτό ισχύει σε διαφορετικό βαθμό είτε με είτε χωρίς χημική υποστήριξη.
    Όσο περισσότερο καιρό προσπαθεί κάποιος να καταβάλει το σώμα σε καύση λίπους τόσο πιο πολύ θα κολλάει. Επομένως η ξεκούραση θα πρέπει να προβλέπει σε διατήρησή του λίπους σε κάποια επίπεδα και προσεγμένο χαλάρωμα στη διατροφή.
    Όσο για το ταβάνι ή για το σημείο θεώρησης υποθερμιδικής διατροφής, στον καθένα διαφέρει από φάση σε φάση. Δεν μπορεί να θεωρηθεί στάνταρ και πόσο μάλιστα με καθορισμένους αριθμούς και αναλογίες. Τα χαμηλότερα όρια καλά είναι να τα ορίζουμε με μηδενική λήψη υδατανθράκων που προσφέρουν ενέργεια και υγρά στους μυς μας και το χαμηλό ποσοστό λίπους στο οποίο κολλάει το σώμα και δυσκολεύεται να πάει πιο κάτω.
    Τέλος όπως προαναφέραμε όλοι διαφορετικά γενετικα χαρίσματα έχει ο καθένας είτε με επιβοήθεια είτε χωρίς. Τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο. Είδαμε προσφατα έναν επαγγελματία αθλητή πως πρόκειται να παίξει Olympia μέσα σε 3 χρόνια προπόνηση. Τον είδαμε να κάνει προπόνηση με μηδενικό υδατάνθρακα για 11 ημέρες παρόλο τα πολλά μυικά του κιλά, με αντιστάσεις που μερικοί δεν θα έκαναν στα φόρτσα τους... Αντε να του πούμε αυτού για ταβάνια...
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-07-13 14:01 #84
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    γινονται ωραια ποστ κ χαιρομαι ιδιαιτερα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσο για την ηλικία που αναφέρεις ότι θα σε προλάβει, μέχρι τα 50 και κάτι έχεις μέλλον
    χαχα,μου δινεις κουραγιο αν οντως τα 50 ειναι μια οριακη ηλικια για κατι τετοιο..εγω να σου πω υπολογιζα καμια 10αρα χρονια πιο κατω,αλλα δεν μπορω να ξερω σιγουρα μιας κ δεν ειμαι εκει ακομα...

    ξεχασα να σχολιασω αυτο εδω..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις από αυτούς που με τα ρούχα φαίνονται "φουσκωτοί" και χωρίς αυτά μπάζα.
    ναι ξερω 15 κιλα πανω απο το υψος τους,για να τρομαζουν τον κοσμο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-07-13 15:26 #85
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Ηλία από αυτούς που ξέρεις που δεν πήραν ποτέ τους πόσα κιλά φτάσανε? Και όταν μιλάμε για χαμηλό ποσοστό λίπους δίνουμε ένα στίγμα για να καταλαβαίνουμε για πόσο μιλάμε δεν είναι και ο κανόνας ούτε το απόλυτο νούμερο.
    Πες μου έναν που είχε χαμηλά ποσοστά λίπους (+- 10% έστω και με το μάτι) και ξεπερνούσε κατά πολύ την αναλογία του ύψους του, αναλογικά πάντα με αυτό. Μιλάμε πάντα για αυτά που ξέρουμε όχι για αυτά που υποτίθεται ότι ξέρουμε και για ανθρώπους με φυσιολογική ζωή πέραν από τα βάρη. Μη λέμε ότι δεν υπάρχει όριο στην πραγματική ζωή και φυσικά υπάρχει και είναι ο στατιστικός μέσος όρος από ένα σύνολο παρατηρήσεων με όλους τους περιορισμούς που υπάρχουν λόγω των πολλών μεταβλητών που δεν μπορούν να υπολογιστούν. Γι αυτά τα μεγέθη και αυτό το όριο ανάπτυξης μιλάμε. Σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες αποκλίσεις όχι όμως και υπερβολές. Ακόμη και από αγωνιστικούς μπορείς να καταλάβεις, πόσοι από αυτούς που ξέρεις κατάφεραν έστω να πλησιάσουν ή να ξεπεράσουν τό όριο του ύψους τους έστω και για λίγο χωρίς ΑΑΣ? Εγώ δεν ξέρω κανέναν πάντως που να το ξεπέρασε και κανά δυο που το πλησίασαν αλλά χωρίς να είναι κομμάτια. Σίγουρα ήταν και είναι παραπάνω κιλά σε περίοδο εκτός αλλά με παραπάνω λίπος και κατά κάτι υπερθεμιδική διατροφή. Και όταν είναι ο καιρός για αγώνες ξανά από την αρχή.

    Τώρα για το παλικάρι που ασχολείται τόσα χρόνια και ακόμη φορτώνει μάζα και βλέπει γαμάτους φυσικούς των +100 κιλών τι να πω? Εδώ θα μου πεις ο άλλος πήρε mr Hellas και ισχυρίζεται ότι την έβγαζε με αμινοξέα, σολωμό, αγγούρι και βιολογικά προιόντα του ΑΒ.
    Πάντα έλεγα ότι αυτός ο βιολογικής καλιέργιας σολωμός κάτι περίεργο έχει.
    Δημήτρη αυτός που λέω είναι αυτος που παίξατε μαζί το 89 αν θυμάμε καλα στην θεσσαλονίκη στην έκθεση που ήταν και ο Λή Χάνευ καλεσμένος , είχε κατω απο 170 ύψος καμια 168 και εκεί ζύγιζε 70 κιλα , τελείως φυσικός ήταν καμια 18 χρονών και είχε ενω ήταν χοντρούλης όταν ξεκίνησε με την γράμωση διαπιστώσαμε ότι είχε επιδερμίδα ζελατίνα σαν διάφανη και χέρια ώμους πόδια και γάμπες πέρναν μάζα σαν να τον φούσκωνες .

    αυτός Δημήτρη συνέχησε 1-2 χρόνια ακόμη και έβαλε άλλα 2-3 κιλα και μετα ψιλογυμναζόταν μέχρι που τα παράτησε λόγω υποχρεώσεων επαγγελματικών είχαν μια μεγάλη επιχείρηση οικογενειακή
    αλλα δεν μπορούμε να μιλάμε για ταβάνι εφόσον δεν είχε διάρκεια και παρ όλα αυτα έφτασε 3- 4 κιλα πάνω απο το ύψος του και δεν ξέρουμε την συνέχεια

    απλα ενα σημαντικός παράγων είναι ότι στην ηλικία που ήταν αυτος το σώμα του παρήγαγε ακόμα αυξητική ορμόνη και σε συνδιασμό με προπόνηση πάρα πολυ επαγγελματική , γιατι ήταν η περίοδος που εγω είχα μάθει απο τα λάθη μου και τον έλεγα να κάνει τα απολύτως απαραίτητα , ηταν η μεταβατική περίοδος απο τις υπερβολές που κάναμε παλια στην προπόνηση σε πιο ουσιαστικα πράγματα

    οπότε γι αυτο λέω δεν μπορούμε να μιλάμε για ταβάνι όταν δεν υπήρχε χρόνος ώστε να βγούν ασφαλή συμπεράσματα

    στο ερωτημα πόσοι μπορούν να ξεπεράσουν το ύψος τους σε βάρος αυτο τωρα το σκέφτηκα ούτε είχε περάσει απο το μυαλό μου αλλα χωρίς αας κατέβαινα σε αγώνες 87 κιλα με 185 ύψος ίσως και 184 και γράμωση μεχρι κόκκαλο , αλλα το λέω ήμουν σαν τον σκέλετορ , τωρα τιποτε να μην κάνω δεν νομίζω να μπορω να κατεβω σ αυτα τα κιλα ξανα και χωρίς μυς , άρα αν εγω συνέχιζα άλλα 10 χρόνια πχ χωρίς τιποτε απο χημεία , ποιός ξέρει αν θα έβαζα κάποια κιλα μυικά ακόμη , γι αυτο λέω λέμε αερολογίες και υποθετικά

    υπόψιν όμως ενω είμαι το σκαρι το αδύνατο και μυώδες , αν μετρήσουμε τους καρπούς που ενω δείχνουν νορμάλ , ίσως να είναι και στο ανώτερο βαρύ σκελετό , άρα και αυτο παίζει ρόλο , δηλαδη τα κόκκαλα και ο σκελετός του καθένα , ένας βαρύς σκελετός έχει περισσότερες πιθανότητες να φορτωσει περισότερο κρέας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-07-13 15:46 #86
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδαμε προσφατα έναν επαγγελματία αθλητή πως πρόκειται να παίξει Olympia μέσα σε 3 χρόνια προπόνηση. Τον είδαμε να κάνει προπόνηση με μηδενικό υδατάνθρακα για 11 ημέρες παρόλο τα πολλά μυικά του κιλά, με αντιστάσεις που μερικοί δεν θα έκαναν στα φόρτσα τους... Αντε να του πούμε αυτού για ταβάνια...
    Τώρα έχεις ξεφύγει εντελώς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-07-13 16:04 #87
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη αυτός που λέω είναι αυτος που παίξατε μαζί το 89 αν θυμάμε καλα στην θεσσαλονίκη στην έκθεση που ήταν και ο Λή Χάνευ καλεσμένος , είχε κατω απο 170 ύψος καμια 168 και εκεί ζύγιζε 70 κιλα , τελείως φυσικός ήταν καμια 18 χρονών και είχε ενω ήταν χοντρούλης όταν ξεκίνησε με την γράμωση διαπιστώσαμε ότι είχε επιδερμίδα ζελατίνα σαν διάφανη και χέρια ώμους πόδια και γάμπες πέρναν μάζα σαν να τον φούσκωνες .

    αυτός Δημήτρη συνέχησε 1-2 χρόνια ακόμη και έβαλε άλλα 2-3 κιλα και μετα ψιλογυμναζόταν μέχρι που τα παράτησε λόγω υποχρεώσεων επαγγελματικών είχαν μια μεγάλη επιχείρηση οικογενειακή
    αλλα δεν μπορούμε να μιλάμε για ταβάνι εφόσον δεν είχε διάρκεια και παρ όλα αυτα έφτασε 3- 4 κιλα πάνω απο το ύψος του και δεν ξέρουμε την συνέχεια

    απλα ενα σημαντικός παράγων είναι ότι στην ηλικία που ήταν αυτος το σώμα του παρήγαγε ακόμα αυξητική ορμόνη και σε συνδιασμό με προπόνηση πάρα πολυ επαγγελματική , γιατι ήταν η περίοδος που εγω είχα μάθει απο τα λάθη μου και τον έλεγα να κάνει τα απολύτως απαραίτητα , ηταν η μεταβατική περίοδος απο τις υπερβολές που κάναμε παλια στην προπόνηση σε πιο ουσιαστικα πράγματα

    οπότε γι αυτο λέω δεν μπορούμε να μιλάμε για ταβάνι όταν δεν υπήρχε χρόνος ώστε να βγούν ασφαλή συμπεράσματα

    στο ερωτημα πόσοι μπορούν να ξεπεράσουν το ύψος τους σε βάρος αυτο τωρα το σκέφτηκα ούτε είχε περάσει απο το μυαλό μου αλλα χωρίς αας κατέβαινα σε αγώνες 87 κιλα με 185 ύψος ίσως και 184 και γράμωση μεχρι κόκκαλο , αλλα το λέω ήμουν σαν τον σκέλετορ , τωρα τιποτε να μην κάνω δεν νομίζω να μπορω να κατεβω σ αυτα τα κιλα ξανα και χωρίς μυς , άρα αν εγω συνέχιζα άλλα 10 χρόνια πχ χωρίς τιποτε απο χημεία , ποιός ξέρει αν θα έβαζα κάποια κιλα μυικά ακόμη , γι αυτο λέω λέμε αερολογίες και υποθετικά

    υπόψιν όμως ενω είμαι το σκαρι το αδύνατο και μυώδες , αν μετρήσουμε τους καρπούς που ενω δείχνουν νορμάλ , ίσως να είναι και στο ανώτερο βαρύ σκελετό , άρα και αυτο παίζει ρόλο , δηλαδη τα κόκκαλα και ο σκελετός του καθένα , ένας βαρύς σκελετός έχει περισσότερες πιθανότητες να φορτωσει περισότερο κρέας
    Στο ύψος ήταν σαν και μένα, άσχετα τώρα που μάζεψα κατά κάτι . Το ίδιο και στα κιλά κάπου 67-68. Τουλάχιστον όταν ζυγιστήκαμε πριν τον αγώνα. Πάντως Ηλία αν κάτσεις να δεις όσους φυσικούς ξέρεις θα δεις ότι όλοι στο ύψος τους έπαιζαν σε κιλά σε καλή φυσικά κατάσταση. Φυσικά μια απόκλιση της τάξης του 10-15% είναι λογικό να υπάρχει λόγω κατασκευής σκελετού όπως αναφέρεις.
    Θυμάμαι το συζητούσαμε και με τον Δημητριάδη κάποια στιγμή πριν χρόνια για το θέμα των κιλών και της ανάπτυξης γιατί εγώ ήμουν από αυτούς με πολύ λεπτές αρθρώσεις οπότε έδειχνα περισσότερος χωρίς να έχω όμως πολλά κιλά. Αλλά και στη μετέπειτα πορεία μου όσουςγνώριζα προσωπικά κάπου εκεί σταματούσαν. Τώρα θα μου πεις τι θα γίνονταν αν έκαναν απί πολλά χρόνια τα πάντα κατά γράμμα? Μάλλον κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί στην φυσιολογική ζωή που ζούμε και δεν έχει νόημα άλλωστε, οπότε θεωρητικά πολλά θα μπορούσαν να συμβούν αλλά θα μείνουν πάντα στη θεωρία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-07-13 16:17 #88
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ύψος ήταν σαν και μένα, άσχετα τώρα που μάζεψα κατά κάτι . Το ίδιο και στα κιλά κάπου 67-68. Τουλάχιστον όταν ζυγιστήκαμε πριν τον αγώνα. Πάντως Ηλία αν κάτσεις να δεις όσους φυσικούς ξέρεις θα δεις ότι όλοι στο ύψος τους έπαιζαν σε κιλά σε καλή φυσικά κατάσταση. Φυσικά μια απόκλιση της τάξης του 10-15% είναι λογικό να υπάρχει λόγω κατασκευής σκελετού όπως αναφέρεις.
    Θυμάμαι το συζητούσαμε και με τον Δημητριάδη κάποια στιγμή πριν χρόνια για το θέμα των κιλών και της ανάπτυξης γιατί εγώ ήμουν από αυτούς με πολύ λεπτές αρθρώσεις οπότε έδειχνα περισσότερος χωρίς να έχω όμως πολλά κιλά. Αλλά και στη μετέπειτα πορεία μου όσουςγνώριζα προσωπικά κάπου εκεί σταματούσαν. Τώρα θα μου πεις τι θα γίνονταν αν έκαναν απί πολλά χρόνια τα πάντα κατά γράμμα? Μάλλον κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί στην φυσιολογική ζωή που ζούμε και δεν έχει νόημα άλλωστε, οπότε θεωρητικά πολλά θα μπορούσαν να συμβούν αλλά θα μείνουν πάντα στη θεωρία.
    είδες Δημήτρη καλα τα θυμάσαι τοτε έπαιζε στην κατηγορία μείον 70 μαζί με σένα και δεν ήταν ψηλός αλλα δεν είχε και πολλα χρόνια στο ενεργητικό του ,αυτος απο τα 16 ξεκίνησε και είχε κατεβει και σε άλλους 2 αγωνες πρίν και ενοείτε ούτε ασπιρίνη απο φάρμακο και που να θυμάμε ακριβως αλλα νομίζω κάτω απο 170 ήταν

    απλα μετα απο εκείνο τον αγώνα συνέχισε και είχε ανέβει ακόμα λίγο 2-3 κιλα , αλλα αυτο ήταν δεν ξέρουμε αν έκανε ακόμη μια πενταετεία τι θα γινόταν και που θα έφτανε οποτε και σ αυτη την περίπτωση άκυρο ότι και να λέμε όπως έχω πεί σε προηγούμενα πόστ και στην τελικη τι μας νοιάζει πιο είναι το ταβάνι εφόσον προχωράς και βλέπεις που φτάνεις , αν βιάζεται κανείς μπαίνει σε άλλα μονοπάτια , αν αγαπάει την προπόνηση και τον τρόπο ζωής ενός αθλητη του ββ , απλα συνεχίζει ακάθεκτος και όπου φτάσει θα το δεί , ούτε όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ίδιες προδιαγραφές για να το γενικεύουμε , άλλος ούτε με φάρμακα δεν βάζει κιλα όπως πρέπει και άλλος φυσικός και ανταποκρίνετε καλύτερα

    όσο για σενα θυμάμε έδειχνες όντως πιο βαρυς απο το ύψος σου είχες λεπτες αρθρώσεις και φαινόσουν τούμπανο και ολοκληρωμένος , αυτο το θυμάμε καλα γιατι ήσουν ο επικρατέστερος για την πρωτιά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-07-13 16:11 #89
    Προεπιλογή
    Έχω κάποιες απορίες, πιστεύω να είναι επί του θέματος, ώστε να προαχθεί η συζήτηση.

    Αυτό που λέμε "μάζα" στους μυς μπαίνει γραμμικά ή περιοδικά; Δηλαδή αν επί ένα τρίμηνο υποθέσουμε ότι ένα άτομο ακολουθεί ίδια διατροφή και προπόνηση και πάρει πχ 300 γραμμάρια μυς,θα τα έχει πάρει λίγο λίγο ή τον ένα μήνα μπορεί να μην πήρε ούτε γραμμάριο και τον άλλο πχ 200 γραμμάρια μαζεμένα;
    Νομίζω ισχύει το δεύτερο σενάριο.

    Επομένως το υποθερμιδικά είναι λίγο αόριστο ως προς την διάρκεια.
    Υποθερμιδικά σε σχέση με τις θερμίδες που καίει κάποιος σε μια μέρα,σε μια βδομάδα,σε ένα μήνα ή ακόμα και σε βάθος έτους;

    Αν πχ εγώ είμαι τρεις μήνες υποθερμιδικά με την διατροφή μου υψηλή σε πρωτείνη,την προπόνηση σε υψηλά φορτία και μικρές επαναλήψεις κι όλες γενικά τις προϋποθέσεις που έχουν προαναφερθεί,πώς ξέρω ότι την μυϊκή μάζα που πήρα σε ένα έτος την πήρα τους τρεις αυτούς μήνες κι όχι τους υπόλοιπους;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 06-08-13 23:41 #90
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    τρεις μηνες υποθερμιδικα οπως ειναι το παραδειγμα σου δεν γινεται να συνεχισεις να χανεις ολο αυτο το διαστημα, καθως θα κολλησεις λογω λεπτινης (που ρυθμιζεται εν μερει και με ενα 24ωρο recarb), θυροειδη (για αυτο καπου στην 6η εβδομαδα διαιτας θα δεις ανεβασμα των θερμιδων, κυριως απο υδατ. για 2 εβδομαδες και μετα ξανα απο την αρχη), πτωση τεστοστερονης (τα λιπαρα μπορουν να βοηθησουν να ναι κοντα στη φυσιολογικη λειτουργια της) και αλλα θεματα που δεν εχω ψαξει ιδιαιτερα (π.χ. α2 υποδοχεις).
    τωρα για την μαζα αν μπαινει γραμμικα ή περιοδικα με ιδια προπο ειμαι της αποψης οτι ισχυει το πρωτο, καθως καθε μερα γινονται αλλαγες στο σωμα μας αναλογα με το τι καναμε απλα ειναι ανεπαισθητες καθως μιλαμε για ποσοτητα γρ. (το ιδιο ισχυει και με το λιπος). σε βαθος μηνα και με την προυποθεση οτι κανεις την ιδια προπονηση αυτο το κερδος των λιγων γρ. θα μεταφραστει και με μια αυξηση κιλων στην αντιστοιχη ασκηση, λαμβανοντας ομως υποψην οτι αυτη η αναλογια δεν ειναι 1:1 (αυξηση μαζας:αυξηση κιλων στην ασκηση). αν δεν κανεις την ιδια προπο αλλα εχεις καποιας μορφης περιοδικοτητα (περιοδος αυξημενου ογκου προπο χαμηλοτερης εντασης εναλλασσομενη με περιοδο αυξημενης εντασης και χαμηλου ογκου) μου φαινεται πιθανοτερο το σεναριο σου.
    το μονο στοιχειο που μπορω να σκεφτω για να συγκρινεις αν εβαλες μαζα στην περιοδο της υποθερμ. και οχι τους προηγουμενους 9 μηνες ειναι η αυξηση των κιλων (αν ο πρωταρχικος στοχος της προπο σου ειναι η αυξηση κιλων γιατι τα παμε, υπαρχουν κι αλλοι τροποι) στις ασκησεις στην περιοδο της υποθερμιδικης. αν κρατας προσωπικο αρχειο μπορεις να το δεις.
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456