Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 76
  1. 02-01-13 17:41 #16
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Ενδιαφερον φαινεται . Θα το μελετησω και θα το εφαρμοσω απο βδομαδα με λιγοτερη φυσικά πρωτεινη.

    Διονυση, στο βημα 4 στον υπολογισμο των υδατανθρακων μαλλον εχει γινει κακή διατυπωση.

    Στο κομματι αυτο:
    "Αν θέλει να χάσει λίπος, η πρόσληψη υδατανθράκων στον μέσο όρο των ημερών θα πρέπει να καθοριστεί σε 1,25 ανά κιλό σωματικού βάρους. Για τον τύπο του δείγματος, μας έρχεται μέχρι 275 γραμμάρια ανά ημέρα."

    Το 1,25 ανα κιλο τι ειναι; Γραμμαρια δεν ειναι. Ειναι λιγο μπερδεμενο.
    Η διαφορα των υδ ειναι 25% αναμεσα στις μερες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-01-13 18:05 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι μαν εδω εχει γινει οντως λαθος στην διατυπωση..ειναι 1.25γρ υ/ες ανα μισο κιλο βαρους..
    το διορθωσα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-01-13 19:15 #18
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Carb Cycling Codex (Σχολιασμός)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο STIVAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είσαι σε υποθερμιδική και με χαμηλό ποσοστό λίπους δεν χρειάζεται τόσο πολύ.
    Παραπάνω ποσότητα πρωτεΐνης δεν σημαίνει πάντα και καλύτερα και μπορεί να σημαίνει και παραπάνω επιβάρυνση και το παραπάνω που δεν μπορεί να απορροφηθεί είτε θα αποβληθεί ή και μπορεί να καταλήξει και σε λίπος στο σώμα.
    Και εγώ έπαιρνα kgΧ2.5 πρωτεΐνη την ημέρα αλλά ήμουν και 800 θερμίδες κάτω από την συντήρηση και με χαμηλό ποσοστό λίπους.
    Επίσης ακόμα και για κάποιον που δεν είναι νατουραλ και χρησιμοποιεί χημική υποστήριξη πάλι δεν αλλάζουν τα στάνταρ όσο αναφορά την πρωτεΐνη. Μπορεί να αλλάζουν όσο αναφορά kg επί υ/α και fats αλλά όχι για kg/ πρωτεΐνη.
    Αυτό με τις excessive ποσότητες πρωτεΐνης είναι και λίγο δάχτυλος της βιομηχανίας συμπληρωμάτων.
    Για ποιο λόγο η παραπάνω πρωτεΐνη σε επίπεδο καθημερινών macros να μου να πιάνει παραπάνω θερμίδες όταν δεν χρειάζομαι τόση πρωτεΐνη και μπορεί να μπουν οι θερμίδες αυτές σε υ/α ή fats.
    Είμαι σε υποθερμιδική, κοντά στο10%!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-01-13 19:21 #19
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στα 80 κιλα, παίζω στα 200γρ πρωτεινη τη μέρα! Χ2.5
    + αυτο που λεει ο φιλος εδω περα..
    κ γω οταν ειμουν τοσο χαμηλα(κ κατι πχιο κατω) περιπου εκει επερνα πρωτεινη(220γρ)..νατουραλ γιαουρτακι.
    απορω γιατι φανταζουν τοσο περιεργα 80γρ πρωτεινης παραπανω για εναν ανθρωπο 100 κιλων με σχετικα χαμηλο σωματικο βαρος..αυτος δεν θα ειναι νατουραλ γιαουρτακι οκ..αλλα οι ποσοτητες δεν ειναι κ τοσο διαστημικες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-01-13 22:24 #20
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    παμε παλι..
    αν εχεις την καλοσυνη μπορεις να μου μεταφρασεις αυτο εδω?



    γιατι εσυ εδω περα γραφεις οτι εχει γινει λαθος στην μεταφραση..κ σου λεω οτι κανενα λαθος δεν εχει γινει ουτε στο γρ/ανα βαρος ουτε στο συνολο των γραμμαριων.
    δλδ ο συγγραφεας γραφει,1.5γρ πρωτεινη ανα POUND(0.45 ΚΙΛΑ περιπου)...δλδ 330γρ πρωτεινης.
    Οκ αφου το pound ειναι περιπου μισο κιλο ναι.Απλα θεωρησα πως μαλλον ηθελε να πει χ 1.5 μιας και θεωρω πως το τελικο χ 3 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι τεραστιο νουμερο και δεν νομιζω πως ανταποκρινεται σε πολλους
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-01-13 22:24 #21
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για την ενημερωση, μου αρεσει πολύ.ξεκιναω απο αύριο. θα ανοιξω και ενα log να καταγραφω πως πηγαίνει.
    medical 'science' is one of the few areas of study where speculation gets published as fact. Anything that is not a pharmaceutical will kill you!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-01-13 20:30 #22
    Προεπιλογή
    επειδη μπερδευτηκα,στον ογκο ή στην γραμμωση το εφαρμοζουμε αυτο??
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-01-13 21:44 #23
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Και στα δυο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-01-13 05:34 #24
    Προεπιλογή
    δηλαδη το cheat μου να το βαζω μαζι με μια μεγαλη μυικη ομαδα??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-01-13 10:23 #25
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Μετα απο περιπου 3 βδομαδες που ακολουθώ αυτό το προγραμμα, εχω κανει τις εξης παρατηρησεις:

    1. φαινεται να δουλευει καλα.
    2. Δεν εχω στερηθει τιποτα
    3. Το γενικότερο feeling που εχω ειναι οτι τρωω πολύ.
    4. Ειδικά μετα απο μια high carb day, το μυαλό δεχεται πολύ πιο ευκολα τις χαμηλότερες θερμιδες μια low carb day. Μπορω να πω οτι τις αποζητα κιόλας.
    5. Χανω σταθερα 1 κιλό τη βδομαδα και φαινεται να ειναι πεντακάθαρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-01-13 01:22 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΠανοςΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο περιπου 3 βδομαδες που ακολουθώ αυτό το προγραμμα, εχω κανει τις εξης παρατηρησεις:

    1. φαινεται να δουλευει καλα.
    2. Δεν εχω στερηθει τιποτα
    3. Το γενικότερο feeling που εχω ειναι οτι τρωω πολύ.
    4. Ειδικά μετα απο μια high carb day, το μυαλό δεχεται πολύ πιο ευκολα τις χαμηλότερες θερμιδες μια low carb day. Μπορω να πω οτι τις αποζητα κιόλας.
    5. Χανω σταθερα 1 κιλό τη βδομαδα και φαινεται να ειναι πεντακάθαρο.
    Μπράβο
    Θες να μας πείς πως το τρέχεις περίπου? (πόσα καρμπ κάθε μέρα κλπ κλπ)
    Η δύναμη στις προπονήσεις πως πάει γενικά? Η προπόνηση στις high carb μέρες νιώθεις να είναι "αναβολική"? Δηλαδή να ανεβάζεις σχετικά εύκολα κιλά και να βελτιώνονται οι ομάδες που προπονείς?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-01-13 09:50 #27
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Καλημερα, περνα μια βολτα απο το log μου. Εχω γραψει τα παντα με λεπτομεριες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-01-13 21:45 #28
    Προεπιλογή
    μπορούμε να παίξουμε με ισοθερμιδική στη συγκεκριμένη διατροφή για recomp??? εννοώ να υπολογίσουμε τις high-low-moderate μέρες χωρίς να προσθέσουμε 20% για αύξηση μάζας η να αφαιρέσουμε για μείωση λίπους...

    και μια ακόμα ερώτηση... είμαι 75 κιλά 1.77... επειδή τα 245 γραμμάρια πρωτεΐνης μου φαίνονται υπερβολικά άμα παίξω γύρω στα 190, το έλλειμμα θερμίδων που δημιουργείται να το καλύψω με carbs αντίστοιχα η μειώνω k τους carbs σε αυτά τα επίπεδα???
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-01-13 00:06 #29
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Ειμαι στην 4η βδομαδα και εχω χασει 3κιλα ως τωρα αλλά αισθανομαι οτι ψιλοκολλησα. Πως το συνεχιζω;

    Επιμενω στα ιδια ή κατεβαζω λιγο υδατανθρακα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-01-13 00:14 #30
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    διαβασε μια το αρθρο πανω σε αυτο..

    Όταν προσπαθείτε να χάσετε λίπος, θα πρέπει να μειώσετε τελικά τις θερμίδες σας καθώς το σώμα σας συνηθίζει το επίπεδο της πρόσληψης τροφής. Με το carb cycling αυτό είναι μικρότερο πρόβλημα από τις διακυμάνσεις σε υδατάνθρακες και θερμίδες. Αλλά και πάλι, κάθε 3-4 εβδομάδες θα πρέπει να μειώνετε τις θερμίδες και τους υδατάνθρακες ελαφρώς για να συνεχίσετε να χάνετε το λίπος στο βέλτιστο ρυθμό.

    Ωστόσο, δεν θα πρέπει να προβείτε σε δραστικές περικοπές, καθώς αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι άνθρωποι χάνουν μυϊκή μάζα, κατά τη διάρκεια μιας δίαιτας απώλειας λίπους. Προτείνω να ρίχνετε περίπου 20g υδατάνθρακες ανά ημέρα ανά 3 ή 4 εβδομάδες. Για παράδειγμα, αν καταναλώνετε 344 g, 275 g, 206 g και, το μειώσετε σε 324g, 255g, 186g και αν η απώλεια λίπους δεν έχει επιβραδυνθεί, δεν υπάρχει καμία ανάγκη να μειωθεί τίποτα .
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία