Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 21-01-13 22:41 #1
    Προεπιλογή Μυϊκή ανισορροπία δεξιάς-αριστερής πλευράς (;)
    Παρατηρώ ότι όταν κάνω κωπηλατικές για πλάτη με μπάρα όρθιος,εκτός από το ότι δυσκολεύομαι από την αριστερή πλευρά να φτάσω την ωμοπλάτη να ακουμπήσει με την άλλη,νιώθω τον αριστερό μυ να μην "πιάνεται" όπως ο δεξιός.Επίσης δικέφαλα με μπάρα,μόλις κουραστώ ο αριστερός ώμος αρχίζει να βοηθάει και δε μπορώ να το ελέγξω,ενώ από την δεξιά η τεχνική παραμένει ίδια.Και γενικότερα έχω την εντύπωση ότι η αριστερά πλευρά υστερεί της δεξιάς(σε δύναμη).Υπάρχει θέμα ή πολλοί έχετε κάτι παρόμοιο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-01-13 03:38 #2
    Post
    Φίλε μου, πόσο καιρό ασχολείσαι με βάρη; Αυτό είναι ένα συνηθισμένο "πρόβλημα" στους αρχάριους. Το αδύνατο τους χέρι κουράζεται πολύ πιο εύκολα. Μετά από λίγο καιρό το "πρόβλημα" ξεπερνιέται
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-01-13 19:57 #3
    Προεπιλογή
    σε εμένα το αδύναμο χέρι(αριστερό) έχει περισσότερη αντοχή όχι τρελά πράγματα 1 επανάληψη αλλά υστερεί σε δύναμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-01-13 23:20 #4
    Προεπιλογή
    εμενα ο δεξις δικεαφαλος εχει περισοτερο ογκο αλλα λιγοτεηρ δυναμη απο το αριστερο
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-01-13 23:33 #5
    Προεπιλογή
    Eίμαι σχεδόν 17. 1 χρόνο σχεδόν ασχολούμαι με βάρη,άλλα από το καλοκαίρι πιο σοβαρά γιατί δεν είχα βοήθεια και τα βρίσκω μόνος μου.Κάνω ομαδικό πρόγραμμα (BodyPump λέγεται) με μπάρα,και κυρίως επικεντρώνεται στις επαναλήψεις κτλ.Ξέρω ότι δεν είναι τόσο καλό όσο τα βάρη κανονικά αλλά προς το παρόν κάνω αυτό,βαριέμαι στα μηχανήματα.Δεν φαίνεται καμία τεράστια διαφορά άλλα στον καθρέφτη που κοιτάω πως τα πάω τεχνικά παρατηρώ ότι έχω ένα θέμα από την αριστερή πλευρά γενικότερα όταν κουραστώ.Όταν φτάνω σε αποτυχία δηλαδή και είναι έτοιμη να πέσει η μπάρα ο αριστερός ώμος ήδη θα πηγαίνει όπως να ναι στα δικέφαλα.

    Δεν θα είχα πρόβλημα εφόσον το σώμα μου εξελίσσεται κανονικά άλλα επειδή σκοπεύω μόλις πάω 18 να ασχοληθώ και να κάνω σε αίθουσα πρέπει να φτιάξω την τεχνική και να είμαι σε συμμετρία.Oπότε γενικά προσπαθώ να βελτιωθώ όσο πάει από τώρα.Παρατηρώ πάντως τώρα που το λέμε ότι κινήσεις που μπορώ να κάνω με την δεξιά ωμοπλάτη δε μπορώ με την αριστερή.Ελέγχω καλύτερα την δεξιά,ίσως έχει να κάνει και αυτό.Πχ δε μπορώ να πετάξω την ωμοπλάτη έξω προς το πλάι από τα δεξιά ενώ μπορώ από την άλλη.
    Απάντηση με παράθεση