Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 03-02-13 14:02 #1
    Question Χάσιμο Βάρους-διατροφή-θερμίδες.Σταμάτησα να χάνω βάρος.
    Καλησπερα σε ολους. Ξεκινησα το προγραμμα TurboFire της Chalene Johnson τον Οκτώβριο, ειναι αεροβια ασκηση σε συνδυασμο με κινησεις kick boxing, HIIT και ενδυναμωση (Χρησιμοποιω λαστιχο αντιστασης). 6 μερες τη βδομαδα το κανω κατα μεσω ορο 1 ωρα την ημερα. Ξεκινησα 77 κιλα με υψος 1,65 και λογω παιδιων και οικογενειας πιστευω οτι μονο κατι τετοιο θα μπορουσα να ακολουθησω μιας και γυμναζομαι σπιτι.
    Σημερα εκλεισα τη 16η εβδομαδα του προγραμματος και ειμαι 63 κιλα. Το θεμα μου ειναι οτι σταματησα να χανω...εχω μεινει στα 63 τρεις εβδομαδες.
    Να αναφερω οτι τρωω περιπου 1300 θερμιδες πανω κατω την ημερα. 2 snack οπως φρουτα , δημητριακα ή γιαουρτι. Πρωινο συνηθως ενα τοστ με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα,ντοματα και ενα αυγο βραστο. Μεσημεριανο με κρεας απαχο ψαρι,γαλοπουλα,κοτοπουλο,μοσχαρι με ρυζι,πατατα ψητη ή μαυρα μακαρονια και τη σαλατα μου.
    Δεν πεινασα καθολου εως τωρα και μου ηταν πολυ ευκολο να κοψω τηγανητα ψωμι και γλυκα.
    Κοιταξα στο ιντερνετ γιατι σταματαμε να χανουμε βαρος, οκ το καταλαβα.
    Αλλα τωρα τι πρεπει να κανω για να ξεκινησει παλι να χανει ο οργανισμος μου? Θα πρεπει να μεγαλωσω τις θερμιδες?
    Θελω να χασω ακομη 5 κιλα και να σφιξω. Αν καποιος γνωριζει θα το εκτιμουσα πολυ αν με βοηθουσε! Φοβαμαι μη ξαναπαρω τα κιλα και εχω δουλεψει τοσο σκληρα,εχω χασει πολυ ιδρωτα!
    Εβαλα και μια φωτο να δειτε και εσεις οτι υπαρχει μια γραμμωση ασχετα αν υπαρχει λιπος ακομα.
    Σας βαζω και ενα βιντεο για να δειτε τι ειδους ασκηση ειναι το TF.

    http://www.youtube.com/watch?v=5_FUBobAHxw
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-02-13 14:28 #2
    Προεπιλογή
    Για ποιο λογο να χασεις αλλο
    Μεινε ετσι οπως εισαι!!!
    Μια χαρα μεση τελειως flat κοιλια ο,τι πρεπει.
    Τωρα μονο πρεπει να σφιξεις τους μυς σου.
    Αν μπορεις γραψου σε ενα γυμναστηριο
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-02-13 14:29 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Χάσιμο Βάρους-διατροφή-θερμίδες.Σταμάτησα να χάνω βάρος.
    Θα ξεκολλήσει μονο του το πράγμα!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-02-13 14:55 #4
    Προεπιλογή
    Θα πρέπει πρώτα να πας να κάνεις μία μέτρηση βασικού μεταβολισμού. Να βρεις πόσες θερμίδες καις πραγματικά την ημέρα χωρίς να κάνεις τίποτα απολυτός. Υπάρχουν εργαστήρια που κάνουν τέτοιες μετρήσεις και σου βρίσκουν το πραγματικό BMR και όχι αυτό που σου δίνουν λανθασμένα τις περισσότερες φορές οι διάφορες εξισώσεις που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο κτλ. Έτσι θα μάθεις τις πραγματικές ημερήσιες θερμιδικές ανάγκες που έχεις αυτή την στιγμή.
    Θα πρέπει να κάνεις επίσης και μία σωστή λιπομέτρηση να δεις το ποσοστό του λίπους, νερού και μυϊκής μάζας. Έτσι θα μάθεις τις πραγματικές ημερήσιες διατροφικές ανάγκες που χρειάζεσαι σε γραμμάρια (πρωτεΐνη/υδατάνθρακας/ λίπη) τις ημέρες που γυμνάζεσαι και τις ημέρες που αράζεις. (μέτρηση προόδου του σώματος )
    Αφού τα μάθεις όλα αυτά θα τα προγραμματίσεις σύμφωνα με τον στόχο που έχεις βάλει.
    Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μόλις πετύχεις τον στόχο σου κάποια από αυτά τα νούμερα και δεδομένα θα αλλάξουν πάλι και θα πρέπει να τα ξανά κοιτάξεις (λιπομέτρηση κτλ) ή αν έχεις την εμπειρία μπορείς από μόνη σου κατά προσέγγιση να τα ξανά υπολογίσεις και να τα προγραμματίσεις σύμφωνα με τον νέο στόχο που έχεις θέσει.
    Θα πρέπει να κρατάς την διατροφή σου σε υγιεινά ισορροπημένα ‘μακρος’ και να ξέρεις τι ποιότητα υδατανθράκων (σύνθετους κτλ) και με τι GI χρησιμοποιείς και πότε να τους χρησιμοποιείς και τι ποιότητα πρωτεϊνών και λίπη τρως και πότε. Αυτό σημαίνει ότι αν για να πετύχεις τον στόχο σου πρέπει να τρως για παράδειγμα 1500 θερμίδες ημερησίως, θα πρέπει αυτές οι 1500 θερμίδες να έχουν την ανάλογη ποιότητα και να μην είναι 1500 θερμίδες σε γύρους και σε πίτσες αν στόχο σου δεν θες να είναι προσωρινός αλλά μόνιμος και να αλλάξει τον μεταβολισμό σου. Μην ξεχνάς ότι είσαι ότι τρως.
    Φυσικά επιτρέπονται και τα cheat meal σε ποσοστό 10% εβδομαδιαίως , δηλαδή αν η διατροφή μου μέσα στην εβδομάδα είναι 90% πετυχημένη και σωστή μπορώ για ένα 10% (2-3 γεύματα το πολύ να την χαλάσω). Αυτό με φέρνει κατά 90% πιο κοντά στους στόχους μου. Δηλαδή κάνω κάτα 90% την δουλειά μου καλά χωρίς να μου λείπει τίποτα.
    Αφού λες ότι:
    ‘Κοιταξα στο ιντερνετ γιατι σταματαμε να χανουμε βαρος, οκ το καταλαβα.’
    Πιστεύω ότι εδώ δεν χρειάζεται να σου μιλήσω για όρια και λογικές του σώματος που τις ξέρεις είδη.
    Ελπίζω να βοήθησα. Αλλά να ξέρεις σε όλους τους φυσικούς αθλητές (natural) τα tools και όρια που μπορείς να παίξεις είναι πολύ περιορισμένα. Συγκεκριμένα δυστυχώς είναι μόνο είναι η σωστή διατροφή και ο ύπνος με δεδομένο ότι γυμνάζεσαι σωστά χωρίς υπερβολές.
    “Life's not about how hard of a hit you can give... it's about how many you can take, and still keep moving forward.” ― Sylvester Stallone, Rocky Balboa
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-02-13 15:29 #5
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Δυστηχως δε μπορω να γραφτω σε γυμναστηριο ακομη τουλαχιστον που τα παιδια μου ειναι μικρα και δε πανε ακομη παιδικο,δεν εχω και καποιον να τα κρατησει
    Απτην αλλη μου αρεσουν πολυ τα προγραμματα του BeachBody, σε 4 εβδομαδες που τελειωνω το συγκεκριμενο θα ξεκινησω ενα αλλο που ειναι με βαρη και σχεδον χωρις καθολου αεροβικη.
    Stivas τελικα ειναι αρκετα περιπλοκο το θεμα και κουραστικο.Δηλαδη θα πρεπει να χαλαω ωρες να μετραω υδατανθρακες και πρωτεινες?
    Με κουραζει μονο που το σκεφτομαι. Οτι πρεπει να παω σε καποιο εργαστηριο για μετρησεις κτλ ναι το εχω στο προγραμμα δε ξερω ομως αν υπαρχει καποιος να απευθυνθω εδω στο Ναυπλιο που μενω.Οκ θελω να γινω fit αλλα δεν υπαρχει ποιο ευκολος τροπος με ολα αυτα? Πχ να τρωω καποιες τροφες γενικα που μου παρεχουν ολα αυτα?
    Και μια αλλη ερωτηση...αυτο που λενε calorie deficit ποσο θα πρεπει να ειναι η διαφορα αυτη?Αυτο θα το δειξουν οι μετρησεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-02-13 15:30 #6
    Προεπιλογή
    Και κατι αλλο μπορει να εχουν φυγει τα ποιο πολλα παχακια απτη κοιλια (μετα την εγκυμοσυνη ηταν τεραστια) αλλα εχω προβλημμα με τα ποδια μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-02-13 16:01 #7
    Προεπιλογή
    Γενικά είναι περίπλοκο και δύσκολο για κάποιους αλλά για κάποιους άλλους είναι τρόπος ζωής και πολύ ευχάριστο και δεν παίρνει καθόλου χρόνο αν σου γίνει τρόπος ζωής. Μπορεί να πηγαίνεις σε ένα εστιατόριο και αν είσαι έμπειρός με τις ποσότητες να τρως ότι και όσο χρειάζεται χωρίς να κάνεις δύσκολους υπολογισμούς και επίσης ένας έμπειρος δεν χρειάζεται να κάνει ξανά και ξάνα όλες αυτές τις μετρήσεις και μπορεί να τα προγραμματίσει πολύ εύκολα, βέβαια για να φτάσεις εκεί θα πρέπει να ξεκινήσεις από κάπου.
    Το calorie deficit γίνεται σταδιακά πάντα και σύμφωνα με την πρόοδο και τα μακρος και την άσκηση που έχεις. Σαν γενικό οδηγό ξεκίνα από 300 και φτάσε μέχρι 600 κάτω από τις θερμίδες συντήρησης (αλλά θα πρέπει να ξέρεις ποιες είναι οι πραγματικές θερμίδες συντήρησης). Αν έχεις πρόβλημα με τα πόδια σου θα πρέπει να τα δει ένας γιατρός γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι χονδροπάθεια ή κάτι άλλο.
    Πάντως κατάλαβες ότι από μόνα τους ο αριθμός των κιλών στη ζυγαριά δεν μας λένε και πολλά πράγματα.
    Εγώ στην θέση σου θα συνέχιζα την προσπάθεια σιγά σιγά και βήμα βήμα . Μην απογοητεύεσαι. Ο άντρας σου δεν πρόκειται να σε χωρίσει αν είναι λογικός επειδή πείρες κιλά από την εγκυμοσύνη. Θα του αρέσεις και πάλι γιατί είσαι η μητέρα των παιδιών του.
    Υπάρχει μία καλή αθλήτρια εδώ μέσα που βοηθάει αρκετές κοπέλες στο φορουμ. Απευθύνσου στην ‘Gym ‘ (στείλτην και πμ) και ξεκίνα σιγά σιγά από τα βασικά και άσε τα προχωρημένα. Μην ξεχνάς ότι βασική σου προτεραιότητα τώρα δεν είναι να κάνεις καριέρα στο fitness αλλά να κοιτάς τα παιδιά σου τώρα περισσότερο, επομένως θα πρέπει να δεις και πως μπορείς να τα συνδυάσεις όλα αυτά.
    Αυτά από εμένα . τσάο… να σου ζήσουν…
    “Life's not about how hard of a hit you can give... it's about how many you can take, and still keep moving forward.” ― Sylvester Stallone, Rocky Balboa
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-02-13 16:16 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω Stivas, να 'σαι καλα!
    Εννοειται πως ο αντρας μου δε θα με χωριζε για τα κιλα της εγκυμοσυνης. Το εκανα και το κανω για τον εαυτο μου πανω απο ολα και το ευχαριστιεμαι.
    Εχει ανεβει η ψυχολογια μου και επισης αφιερωνω μια ωρα την ημερα μονο για τον εαυτο μου που πριν δε το εκανα. Ασχολουμαι με τα παιδια μου και την οικογενεια μου και οντως ειναι προτεραιοτητα, οχι μονο τωρα ...παντα θα ειναι.Εχω βρει τον τροπο να τα συνδυαζω, ειμαι απολυτως οκ με αυτο. Δεν εχω κανενα προβλημμα εκτος απο αυτο που ποσταρα. Θελω να γινω fit εννοω να σφιξω, να κρατησω τη διατροφη μου και γενικα να συνεχισω να γυμναζομαι οσο μπορω.Δεν γνωριζω αν αυτο σημαινει fit
    Ευχαριστω για τις απαντησεις
    Απάντηση με παράθεση