Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 09-02-13 19:31 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή Glycine Propionyl L Carnitine (GPLC): το πολύ δεν σημαίνει και το καλύτερο
    Glycine Propionyl L Carnitine (GPLC): το πολύ δεν σημαίνει και το καλύτερο.

    Είναι αρκετά σπάνιο ένα συστατικό να βελτιώνει την απόδοση σε μικρότερες δόσεις και να φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα σε υψηλότερες.
    Πρώτη στο μυαλό μου έρχεται η καφείνη, που σε μία ιδανική δόση (για τον εκάστοτε οργανισμό) λειτουργεί ως ενισχυτής απόδοσης και συγκέντρωσης, αλλά μία υπερβολική ποσότητα μπορεί να μας μπλέξει με αρνητικές συνέπειες (ζαλάδα, τρέμουλο, το jittery που λένε οι Αμερικάνοι).
    Με απλά λόγια, αυτό είναι το φαινόμενο “too much of a good thing” γνωστό στον επιστημονικό κόσμο ως «καμπύλη δόσης/απόκρισης ανεστραμμένου σχήματος U». Φαίνεται πως η glycine propionyl-l-carnitine (γνωστή ως GPLC) εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία. Εάν πάρετε πάρα πολύ θα μειώσει την δύναμη σας, αλλά εάν λάβετε αρκετή δόση θα την αυξήσει.

    Αλλά, ας γίνω πιο συγκεκριμένος παρουσιάζοντας την έρευνα:

    45 άνδρες με προπονητική εμπειρία στην προπόνηση με βάρη υποβλήθηκαν σε δοκιμή για δύο φορές την εβδομάδα μιάμιση ώρα μετά από κατάποση 4,5γρ GPLC ή 4.5γρ εικονικού φαρμάκου (στην περίπτωση μας κυτταρίνη).
    Οι άνδρες εκτέλεσαν 5 σπρίντ των 10 δευτερολέπτων με ένα λεπτό διάλειμμα μεταξύ των προσπαθειών για δύο συνεδρίες. Μετά την δεύτερη συνεδρία, έλαβαν 1.5γρ, 3γρ ή 4.5γρ GPLC την ημέρα για μια περίοδο 28 ημερών, μετά την οποία επανεξετάστηκαν.
    Δεν υπήρχαν σημαντικές επιδράσεις της κατάστασης ή σημαντικές επιπτώσεις στην αλληλεπίδραση της μέγιστης δύναμης/Peak Power (PP) και της κύριας-μέσης ισχύς/Mean Power (MP). Αλλά υπήρχε μια βουτιά στην απόδοση για τα σπριντ τρία, τέσσερα και πέντε, η οποία παρήγαγε 2 έως 5% χαμηλότερες τιμές της PP:

    Όνομα: PP.jpg Εμφανίσεις: 533 Μέγεθος: 28,5 KB

    Υπήρχε μια 3-7% χαμηλότερη τιμή της ΜΡ στις δύο υψηλότερες δόσεις του GPLC (3γρ ή 4.5γρ/ημέρα):

    Όνομα: MP.jpg Εμφανίσεις: 558 Μέγεθος: 30,4 KB

    Ωστόσο, η χαμηλότερη δόση της GPLC (1,5 γρ GPLC / ημέρα) απέδωσε 3 - 6% υψηλότερες τιμές της ΡΡ και 2 -5% υψηλότερες τιμές της ΜΡ (σε σύγκριση με την ομάδα εικονικού φαρμάκου). σε σύγκριση με τις αρχικές τιμές PL. Η ομάδα με την χαμηλότερη δόση όχι μόνο εμφάνισε μια μείωση 24% στην συσσώρευση γαλακτικού οξέος, αλλά επίσης εμφάνισε χαμηλότερη μέση μείωση στην δύναμη - και πάλι καλύτερα αποτελέσματα από την ομάδα με την υψηλότερη δόση - η οποία έδειξε στην πραγματικότητα μια μείωση των επιδόσεων!

    Όνομα: PD.jpg Εμφανίσεις: 649 Μέγεθος: 31,6 KB

    References
    Jacobs PL, Goldstein ER.J Int Soc Sports Nutr. 2010 Oct 28;7:35.
    Long-term glycine propionyl-l-carnitine supplemention and paradoxical effects on repeated anaerobic sprint performance. Department of Exercise Science, Florida Atlantic University, Boca Raton, FL 33431, USA.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-02-13 19:43 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    σουπερ..ευχαριστουμε πολυ για την ερευνα..
    δεν την ειχα ξαναματαδει η αληθεια ειναι κ με προβληματιαζει μιας κ σε αυτο εδω η εταιρια προτεινει την μεγιστη δοση των 4.2γρ ανα φορα για καλυτερα αποτελεσματα..
    βεβαια η μελετη εδω αναφερεται σε συνεχη κ μακροχρονια ληψη (καπου 1 μηνα) ,αλλα οπως κ να χει βλεπουμε οτι με κατι λιγοτερο απο 2γρ τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλυτερα..
    εγω απο προσωπκη αποψη 2-3 φορες που εχω δοκιμασει το συγκεκριμενο συμπληρωμα στην φουλ δοση δεν παρατηρησα καποια διαφορα στην αποδοση μου,κ νομιζω οτι με επιασε κ καλα μαλιστα..
    βεβαια επειδη το συνδιασα κ με διαφορα αλλα,θα ποσταρω καποια στιγμη εντυπωσεις στο θεμα του οταν θα εχω πιο ξεκαθαρη εικονα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-02-13 19:54 #3
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Tα ποσοστα αυξησης των 2 δυναμεων ομως,δεν ειναι μικρα?Δηλαδη δινει κατι,αλλα οχι τπτ το ιδιαιτερο.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-02-13 20:09 #4
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    ωραιος @sobral thanks για την αποδοση!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    μία έρευνα που είχα διαβάσει, έλεγε για αντίθετα αποτελέσματα σε μεγάλες δόσεις, την ξαναβρήκα μόλις, την μεταφράζω, την σουλουπώνω και upload πάντως έχει ενδιαφέρον αυτή η μορφή.

    edit:δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη
    νομιζω οτι η glycocarn ειναι πατεντα της Sigma-tau HealthSciences που χρηματοδοτησε την ερευνα. παρολα αυτα δεν βρισκω κατι μεμπτο οταν σου προτεινουν μικροτερη δοση
    "Pressure. It changes everything.
    Some people, you squeeze them, they focus. Others fold.
    Can you summon your talent at will?
    Can you deliver on a deadline?
    Can you sleep at night?"
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-13 00:09 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    τίποτα παιδιά να είστε καλά Και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση όταν την είχα διαβάσει και όταν είδα το no bomb του Beef, την ξανάψαξα στα κιτάπια μου Αλλά μιας και έχουμε απτό παράδειγμα, αν μπορείς @beef πες μας που είδες διαφορά κτλ. Φαίνεται πάντως πως σε μικρές δόσεις -βάση πάντα της παραπάνω έρευνας- δουλεύει και στα 2-3caps του no bomb. Και γι αυτό που λες @average joe για την Sigma-tau HealthSciences και την πατέντα ισχύει.
    Απάντηση με παράθεση