Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 99
  1. 19-02-13 22:10 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως,πολύ καλό αρθρο κ.Δημητρη,ευχαριστουμε!

    Ειναι ανακουφιστικό να ακους πραγματα που πιστευεις απο εμπειρους επαγγελματίες γιατί όταν ελεγα σε αλλους για την σημασία στους υπολογισμούς των φυτικών πρωτεινων με κοιτουσαν με μισο μάτι,

    ειδικά δε οταν η κουβεντα πηγαινε στις συμπληρωματικές πρωτείνες και στο πως μπορείς να παρεις προφίλ αμινοξεων αντιστοιχο με των ζωικών συνδυάζοντας δύο φυτικές πηγές με θεωρούσαν εξωγήινο!

    Καλή συνέχεια.
    καλο θα ηταν να μαθουν ορισμενοι επιτηδιοι οτι υπαρχουν αρκετοι αθλητες στο bb και σε αλλα αθληματα που παιρνουν την πρωτεινη που χρειαζονται απο φυτικες πηγες.
    , βεβαια αυτο ειναι λιγο περιπλοκο , πρεπει να μαθεις πιο αμινοξυ λειπει απο την μια τροφη και να την συνδειασεις με μια αλλη τροφη που να περιεχει αυτο το αμινοξυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-02-13 22:12 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νυστεια εχει κανει κανενας το Πασχα? (Η ερωτηση μου ειναι σχετικη με το θεμα)
    διαβασε την απαντηση μου στον nikolas mk2
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-02-13 22:18 #18
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Οι φακες συμπληρωνουν το ρυζι αν δεν κανω λαθος. Γνωριζετε αλλους πιθανους συνδιασμους?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-02-13 22:26 #19

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Όχι μονο οι φακες το ρύζι. Γενικά οσπριο ή σόγια +δημητριακό είναι καλός συνδιασμός αν και εμεις οι αντρες τη σογια την αποφευγουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-02-13 22:51 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    καπου γραψαμε και είχα γραψει και γω διάφορους συνδιασμούς φυτικων πρωτεινων που δίνουν πλήρη υψηλής βιολογικής αξιας πρωτείνες και δεν θυμαμε που το γράψαμε όπως και πολλα άλλα που τα γράφουμε και μετα απο κατω αρχίζει το ψήρισμα και χάνετε το νόημα και κάποια πόστ χάνονται μεσα στο πλήθος των πόστ

    εγω τα λέω πάντα η ουσία στα απλα πράγματα βρίσκετε και το ψήρισμα είναι ανάλογα με τούς στόχους που έχει κάποιος αν κανει δηλαδη πρωταθλητισμό και τετοια και όταν ακούμε κανενα πολυ απλο κάνουμε λες και ανακαλύψαμε την αμερικη
    γι αυτο καλό είναι όπως και σ αυτο το τόπικ να μην γράφουμε ανούσια πόστ και όποιος ρωταει κατι να διαβαζει πρίν μήπως αυτο που θελει να ρωτησει έχει απαντηθει και υπάρχει σε προηγούμενα πόστ να μην γινετε ενα μπάχαλο

    όπως πχ τα όσπρια με το ρυζι που συνθετουν πρωτείνες εφαμιλες των ζωικών , η το λεμόνι στο σπανακι και στα ρεβυθια που η βιταμινη C μετατρέπει τον μη αιμικο σίδηρο σε αιμικό , δηλαδή καλύτερα αφομοιώσιμο απο το σώμα
    και φαντυαζομαι γνωρίζουμε την σημασία του σιδηρου στην απόδοση των αθλητων και την υγεία γενικότερα και ευαιξία
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-02-13 23:05 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Ασημομύτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο θα ηταν να μαθουν ορισμενοι επιτηδιοι οτι υπαρχουν αρκετοι αθλητες στο bb και σε αλλα αθληματα που παιρνουν την πρωτεινη που χρειαζονται απο φυτικες πηγες.
    , βεβαια αυτο ειναι λιγο περιπλοκο , πρεπει να μαθεις πιο αμινοξυ λειπει απο την μια τροφη και να την συνδειασεις με μια αλλη τροφη που να περιεχει αυτο το αμινοξυ
    Δημητρη αυτα τα παραδειγματα που δινεις με ολο το σεβασμο ειναι 1/1000...Ειναι η κατασκευη τους τετοια που οτι κ να φανε θα παρουν μυικη μαζα! Ξερω ανθρωπο με εκπληκτικα γονιδια που ολο το χρονο τρωει σαβουρια κ εχει μυες που θα ζηλευαν παρα πολυ!!
    Τα αγαθα κοποις κτωνται!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-02-13 23:11 #22
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη αυτα τα παραδειγματα που δινεις με ολο το σεβασμο ειναι 1/1000...Ειναι η κατασκευη τους τετοια που οτι κ να φανε θα παρουν μυικη μαζα! Ξερω ανθρωπο με εκπληκτικα γονιδια που ολο το χρονο τρωει σαβουρια κ εχει μυες που θα ζηλευαν παρα πολυ!!
    τωρα αυτο τι σχεση εχει?!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-02-13 23:19 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη αυτα τα παραδειγματα που δινεις με ολο το σεβασμο ειναι 1/1000...Ειναι η κατασκευη τους τετοια που οτι κ να φανε θα παρουν μυικη μαζα! Ξερω ανθρωπο με εκπληκτικα γονιδια που ολο το χρονο τρωει σαβουρια κ εχει μυες που θα ζηλευαν παρα πολυ!!
    αυτο που λες το έκανα κι εγω έτρωγα πάντα με τα σωστα που έπρεπε και σαβούρα απαραιτήτως να κρατηθω γιατι αλλιως δεν έβαζα κιλα με τιποτε και απο καντινα να έτρωγα όλο τον χρόνο είχα κοιλιακούς όσα κιλα και να έφτανα
    αλλα εδω άλλο λέει ο Δημήτρης οτι υπάρχουν αθλητες που πέρνουν την πρωτείνη τους απο φυτικες πηγες , χωρίς αυτο να σημαίνει αποκλειστικα με αυτες , μπορει πχ κάποιος να τρώει μακαρόνια με τυρι , η αρακα με τυρι , η κουακερ με γαλα , ξηροι καρποι με γιαούρτι , η παρ όλο που τρέφονται κυρια με φυτικες τροφες να συνδιάζουν το κρέας τα αυγα , τα ψάρια , κτλ , δεν είναι όλοι δηλαδη αποκλειστικα φυτοφάγοι , αλλα σαν βαση έχουν τις φυτικες τροφές , άλλωστε δε λέμε τα λιονταρια δεν τρώνε χόρτα
    και μπορεί κανείς που δεν βρίσκετε σε υψηλα επίπεδα μυικότητας να καλυφθει σε πρωτείνη απο την τροφη , αν βέβαια είναι λίγο ψαγμένος και έχει όρεξη να τα εφαρμόσει
    εγω πάντως στην δίαιτα προαγωνιστικα για να ξεφεύγω απο τα κοτόπουλα που είχα καταντησει αλεπού , έτρωγα και ψαρια , κόκκινο κρέας αλλα και όσπρια και ήταν το καλύτερο μου σωστα μαγειρεμένα με ρύζι τα συνδίαζα η με ανθότυρο και ήταν μια καλή αλλαγη να ξεφεύγω απο την μονοφαγία , που πάντα ήμουν κατα

    και τωρα πλέον με το νετ βρίσκει ο καθένας ότι θελει αν έχει όρεξη , παλια ήταν δύσκολα τα πράματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-02-13 01:27 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη αυτα τα παραδειγματα που δινεις με ολο το σεβασμο ειναι 1/1000...Ειναι η κατασκευη τους τετοια που οτι κ να φανε θα παρουν μυικη μαζα! Ξερω ανθρωπο με εκπληκτικα γονιδια που ολο το χρονο τρωει σαβουρια κ εχει μυες που θα ζηλευαν παρα πολυ!!
    ενα φεγγαρι εκανα και εγω χορτοφαγια τρογωντας μαζι και αυγα -τυρι ,ειχα μια πολυ μικρη διαφορα σε μυικη μαζα, το βαρετο ειναι να καθεσαι να ψαχνεις τους συνδυασμους,παντως οσον αφορα την διατροφη ναεισαι σιγουρος οτι πρεπει να μετρας και την φυτικη πρωτεινη. ξεκοληστε πια απο την πρεμουρα αυτη με τις πρωτεινες.τα 2-3 γρ.ανα κιλο φτανουν και περισευουν ,ο υδατανθρακας ειναι πηγη ενεργειας αυτο το ξερει και η κουτση Μαρια τρωγοντας τις απαραιτητες πρωτεινες και αρκετο υδατανθρακα εχεις δυναμη και οσο πιο δυνατος γινεσαι τοσο αυξανεται η μυικη σου μαζα, κοβωντας τον υδατανθρακα σε χαμηλες ποσοτητες θα σερναισε, μαθετε επιτελους οτι ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-02-13 08:56 #25
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρη αυτα τα παραδειγματα που δινεις με ολο το σεβασμο ειναι 1/1000...Ειναι η κατασκευη τους τετοια που οτι κ να φανε θα παρουν μυικη μαζα! Ξερω ανθρωπο με εκπληκτικα γονιδια που ολο το χρονο τρωει σαβουρια κ εχει μυες που θα ζηλευαν παρα πολυ!!
    Ακυρο τελειως αυτός που δίνεις για παραδειγμα.Αυτό ειναι η εξαιρεση. το 1/1000.
    Να βαλουμε κατω 1000 ανθρωπους να τρωνε σαβουρα όλο τον χρόνο να δουμε πόσοι θα βαλουνε μυς.
    Δυστυχως, αλλιως όλοι οι Ελληνες θα ήταν κομματια και οχι παχύσαρκοι
    Μην τσιμπάτε από πολλους στα γυμναστηρια που εκθειαζουν τα γενετικα τους και τρωνε κανενα σουβλάκι μπροστα στον κόσμο για να ψαρωσει.
    Ολη την υπόλοιπη ημέρα κρύβονται στο σπίτι και ζυγίζουν τα νερόβραστα, για να μην πουμε και για τα υπόλοιπα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-02-13 09:22 #26
    Προεπιλογή
    Καλημερα!Ο Δημητρης αναφερεται στην χορτοφαγια λεγοντας οτι υπαρχουν bd που παιρνουν την πρωτεινη απο φυτικες πηγες...Κ εγω με την σειρα μου αναφερομαι σε αυτους που ξερω οτι το κανουν κ ειναι σπανιες περιπτωσεις...Φυσικα υπαρχουν κ εκεινοι που λενε οτι τρωνε οτι να ειναι κ κανουν την καλητερη διατροφη....Οταν σε προηγουμενη μου ερωτηση λεγοντας αν κανει κανενας νυστεια το πασχα ενοουσα οτι κανοντας χοτοφαγια με σωστους συνδιασμους εγω προσωπικα σερνομουνα οταν το εκανα....Κ οταν τελειωνε η νυστεια κ ετρωγα κανονικα πετουσα!!! Πιστευω να με καταλαβαινουν καποιοι τι ενοω...
    Τα αγαθα κοποις κτωνται!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-02-13 09:28 #27
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Αν στην νηστεία τρως μόνο χόρτα λογικό είναι να σέρνεσαι.
    Αλλα η νηστεία δεν ειναι μόνο χόρτα και όπως προαναφέρθηκε , την ενέργεια την δίνει κυρίως ο υδατανθρακας.
    Εδω μιλαμε για την πρωτεινη όμως και όχι για πηγές ενέργειας.

    Διαβασε ξανά αυτο το ποστ γιατι αισθάνομαι ότι καπου μπερδευεσαι


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δημήτρης Ασημομύτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα φεγγαρι εκανα και εγω χορτοφαγια τρογωντας μαζι και αυγα -τυρι ,ειχα μια πολυ μικρη διαφορα σε μυικη μαζα, το βαρετο ειναι να καθεσαι να ψαχνεις τους συνδυασμους,παντως οσον αφορα την διατροφη ναεισαι σιγουρος οτι πρεπει να μετρας και την φυτικη πρωτεινη. ξεκοληστε πια απο την πρεμουρα αυτη με τις πρωτεινες.τα 2-3 γρ.ανα κιλο φτανουν και περισευουν ,ο υδατανθρακας ειναι πηγη ενεργειας αυτο το ξερει και η κουτση Μαρια τρωγοντας τις απαραιτητες πρωτεινες και αρκετο υδατανθρακα εχεις δυναμη και οσο πιο δυνατος γινεσαι τοσο αυξανεται η μυικη σου μαζα, κοβωντας τον υδατανθρακα σε χαμηλες ποσοτητες θα σερναισε, μαθετε επιτελους οτι ΤΟ ΛΙΠΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-02-13 09:31 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στην νηστεία τρως μόνο χόρτα λογικό είναι να σέρνεσαι.
    Αλλα η νηστεία δεν ειναι μόνο χόρτα και όπως προαναφέρθηκε , την ενέργεια την δίνει κυρίως ο υδατανθρακας.
    Εδω μιλαμε για την πρωτεινη όμως και όχι για πηγές ενέργειας.
    Εγω τρωω φακες ,φασολια, ρυζι, ξηροι καρποι,σογια κυμα,...Απο ολες τις τροφες με συνδιασμους κ την δευτερη με τριτη μερα αισθανομαι λες κ με εχει πλακωσει τρενο!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HIAB XS : 20-02-13 στις 09:34
    Τα αγαθα κοποις κτωνται!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-02-13 10:01 #29
    Προεπιλογή
    απλα και κατανοητά.
    medical 'science' is one of the few areas of study where speculation gets published as fact. Anything that is not a pharmaceutical will kill you!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-02-13 12:33 #30
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HIAB XS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω τρωω φακες ,φασολια, ρυζι, ξηροι καρποι,σογια κυμα,...Απο ολες τις τροφες με συνδιασμους κ την δευτερη με τριτη μερα αισθανομαι λες κ με εχει πλακωσει τρενο!!!
    Μπορείς να κάνεις έναν κύκλο κρεατίνης παράλληλα και να έχεις διπλό όφελος. Σε δεύτερη φάση μπορείς να προσθέτεις αμινοξέα και πρωτείνη που απευθύνεται σε χορτοφάγους. Τέλος ανάλογα με τη νηστεία σου μπορείς να έχεις αυγά.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία