Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 26-02-13 02:07 #1
    Προεπιλογή Κάψιμου λίπους στην κοιλιά
    Καλησπέρα,

    Εδώ και κάποιο διάστημα (κανά μήνα περίπου...) με σκοπό να χάσω κάποια κιλά χωρίς να χάσω μυική μάζα. Ενώ κάνω γυμναστική (3 φορές την εβδομάδα τρέξιμο 30-40 λεπτά αργό τζόκινγκ και 3 μέρες ασκήσεις με βάρη στο σπίτι, για διάφορες μυικές ομάδες), στην κοιλιά παραμένει ένα περιττό λίπος...

    Εχω την εντύπωση πως κάτι δεν κάνω καλά στην διατροφή μου.

    Σας δίνω λοιπόν το πρόγραμμά της καθημερινής μου διατροφής.

    Ηλικία 32, 81κγ, 1,84μ.

    Πρωί. (μεταξύ 10-12)
    30-40γρ βρώμη με λίγο άπαχο γάλα + ξηρούς καρπούς (2 καρύδια ή 5-6 φουντούκια) + μια μικρή/ μεσαία μπανάνα + 1 κουταλιά μέλι + κανέλα + 1 σκούπ πρωτεΐνης whey

    Μεσημέρι. (μεταξύ 14.00-16.00)
    130 γρ. στήθος κοτόπουλο ή 125γρ σολομό φιλέτο βραστό ή 120γρ τόνο κονσέρβα (ένα από τα τρία, με πιο συχνό σολομό)
    2 μεσαίες βραστές πατάτες (100-120γρ περίπου..?) ή σιτάρι ή αναποφλοίωτο ρύζι ή κινόα, αντίστοιχα, περί 120γρ.
    30-40γρ μαύρο ψωμί
    σαλάτα συνδυασμός σπανάκι, καρότο, witloof (δεν ξέρω πως το λέμε αυτό στα ελληνικά) ή εναλλακτικά, μπρόκολο.

    Στη σαλάτα, ρίχνω και μια κουταλιά λάδι και στημένο λεμόνι. Τα λαχανικά πάντα ωμά, με εξαίρεση το μπρόκολο που το βράζω 3 λεπτά (και την πατάτα βραστή). Αλάτι στο φαγητό δεν βάζω ποτέ ή αν βάλω λίγο. Και λάδι, ποτέ μαγειρεμένο, μόνο ωμό, από πάνω.

    Απόγευμα. (κατά τις 18.00)
    Μπορεί να φάω κανά φρούτο… 2 μανταρίνια ή 1 κόκκινο γκρέιπ φρουτ.

    Βράδυ. (μετά τις 20.00 αλλά μπορεί και 22.00-23.00)
    Ότι και το μεσημέρι. Ακριβώς το ίδιο. Απλώς… αν φάω κοτόπουλο το μεσημέρι, θα φάω ψάρι το βράδυ, και το αντίστροφο. Επίσης, σπάνια μαγειρεύω και κανένα όσπριο (φακή, φάβα, φασόλια χωρίς λάδι μαγειρεμένο και αλάτι, ένα βράσιμο).

    Επίσης, αξίζει να σημειώσω ότι πολλές φορές δεν κοιμάμαι πολλές ώρες το βράδυ (5-6 ώρες) και συμπληρώνω με μεσημεριανό ύπνο.

    Μήπως φταίει ότι καταναλώνω καθημερινά σολομό? λόγω του ότι είναι λιπαρό ψάρι..?

    Μήπως τρώω πολύ αργά?

    Μήπως να αυξήσω ή να μειώσω κάτι? Παίζει ρόλο ότι η διατροφή μου είναι "στάσιμη", και αυτό ίσως κωλύει το μεταβολισμό?


    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τις απόψεις και την κριτική σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-02-13 18:03 #2
    Προεπιλογή ...?
    Τι έγινε ρε παιδιά? κανείς? τίποτα? ούτε ένα σχόλιο!

    Μην ντρέπεστε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-03-13 02:01 #3
    Προεπιλογή
    χμμ φιλε μου για να φυγει αυτο το περιττο λιπος που λες στην κοιλια πρεπει να φτυσεις πραγματικα αιμα,εγω ειχα να φανταστεις περιφερεια μεσης 93cm και μετα απο 5 μηνες πηγα 72 με παρα πολη αεροβια γυμναστικη ελιωσα στο ποδηλατο,και ακομη εχω καμποσο θα λεγα,οσο για την διατροφη σου καλη την βλεπω βαλε και λιγακι τονο καλος ειναι!θες ακομη πολυ προσπαθεια και θυσιες για να φυγει
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-03-13 04:54 #4
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Φίλε μου, καθαρά προσωπική άποψη. Θεωρώ ότι έχεις αρκετό υδατάνθρακα και όχι τα λιπαρά σου. Δηλαδή βλέπω πολύ βρώμη, πατάτες, ζυμαρικά, φρουκτόζες (φρούτα) κ.τ.λ. Αυτά, δεν βοηθούν στην απώλεια κιλών. Ο υδατάνθρακας χρειάζεται για ενέργεια, αλλά δεν βοηθάει στο χάσιμο βάρους και κοιλιάς. Το αντίθετο, αν δεν καεί κάθεται και πάνω μας! Γενικά πάντως, το καλύτερο πράγμα, είναι το τρέξιμο και ειδικά το πρωί με νηστικό στομάχι.

    Επίσης μείωσε το αλάτι και κατανάλωνε εμφιαλωμένο νερό, ώστε να σου φύγει η περιττή κατακράτηση, γιατί φυσικά μένει στη κοιλιά!

    Θα σου πρότεινα, κατά προσωπική μου μόνο άποψη (μαζί με αυτά που έγραψα για το αλάτι), σύμφωνα με αυτά που γράφεις και την ηλικία σου, μείωσε (όχι κόψε) τον υδατάνθρακα (αν πεινάς βάλε κρέας η ψάρι στη θέση του) και αντί για αργό τζόκινγκ, κάνε πιο γρήγορο, σε στυλ ενδιάμεσα με τρεξιματάκι και αν γίνεται πρωί πριν φας.

    Ανά βδομάδα, κάνε πειράματα και δες τι πιάνει και μείνε σε αυτό.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση