Σελίδα 137 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 3787127135136137138139 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 2.041 έως 2.055 από 2094
  1. 15-04-19 09:38 #2041
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Αυτό εδώ λέει...



    Smigol ασφαλώς και είναι πιο εύκολο από τις κανονικές βυθίσεις μιας και ρυθμίζεις το βάρος για να βγάλεις τις επιθυμητές ελαναληψεις, αλλά στο ερώτημα σου πόσα κιλά σηκώνεις στο μηχάνημα εφ' όσον βγάζεις μια επανάληψη στις βυθίσεις σου απάντησε ο Χριστόφορος.

    Πάντως αν σε δυσκολεύουν οι βυθίσεις με το βάρος του σώματος μπορείς να δοκιμάσεις τη χρήση λάστιχου...

    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-04-19 09:44 #2042
    Προεπιλογή
    Α οκ.
    Δε γνώριζα ότι υπάρχει τέτοιο όργανο βυθίσεων.

    Ελεύθερα και πάλι ελεύθερα!!! 1000 φορές ελεύθερα με λάστιχα όπως δείχνει το δεύτερο βίντεο, παρά μηχάνημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-04-19 22:41 #2043
    Προεπιλογή
    ναι αυτό το μηχανημα ενοουσα ευχαριστω.επισης συμφωνω με τον φιλο πιο πανω που εδωσε το παράδειγμα με τις ελξεις και την τροχαλια και γω ακριβως αυτόν τον παραλληλισμο ειχα κανει στο μυαλο μου .στις ελξεις ας πουμε ειχα φτασει να βγαζω γυρω στις 20 ,και με προσθετο βαρος εβγαζα μια μεγιστη +50 κιλα και σωματικο βαρος 70 κιλα.οταν πηγα να δοκιμασω πρωτη φορα τροχαλια τη μεγιστη επαναληψη κυριολεκτικα πανολεθρια αν δεν εβαζα τα ποδια να κοντραρουν στα μαξηλαρακια δεν μπορουσα να τραβηξω ουτε 70 κιλα μια επαναλυψη ,μολις κατεβαζα τα κιλα λιγο πιο κατω απ το σωματικο μου βαρος τοτε μονο εβγαινε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-04-19 22:48 #2044
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό εδώ λέει...



    Smigol ασφαλώς και είναι πιο εύκολο από τις κανονικές βυθίσεις μιας και ρυθμίζεις το βάρος για να βγάλεις τις επιθυμητές ελαναληψεις, αλλά στο ερώτημα σου πόσα κιλά σηκώνεις στο μηχάνημα εφ' όσον βγάζεις μια επανάληψη στις βυθίσεις σου απάντησε ο Χριστόφορος.

    Πάντως αν σε δυσκολεύουν οι βυθίσεις με το βάρος του σώματος μπορείς να δοκιμάσεις τη χρήση λάστιχου...

    μπορω να κανω βυθισεις με το βαρος του σωματος και με καποιο προσθετο βαρος απλως αναρωτιομουν αν καποιος ειχε δοκιμασει σε αυτό το μηχανημα και μπορουσε να μου πει αν η αντιστοιχια πχ 80 κιλα σε ελευθερες βυθισεις αν είναι πιο ευκολο σε σχεση με 80 κιλα στο μηχανημα.δυστηχως είμαι από επαρχιακη πολη εχουμε λιγα γυμναστήρια δεν εχω βρει πουθενα τετοιο μηχανημα βυθισεων
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-04-19 22:53 #2045
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Christopherquad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει καμία σχέση με τις ελεύθερες βυθίσεις η αναλογία μηχανήματος/ ελεύθερο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις αλλά είναι σα να λες κάνω μονόζυγο 10 επαναλήψεις άρα πόσα κάνω στην τροχαλία πλάτης; Επιπλέον κάθε μηχάνημα είναι διαφορετικό μεταξύ του ανάλογα τη γωνία κ την σκληράδα του σχοινιού του μηχανήματος.

    και γω αυτό σκεφτομουν την αναλογια τροχαλιας μονοζυγου ,οποτε η απαντηση είναι ότι στο μηχανημα τα ιδια κιλα θα είναι πολύ δυσκολοτερο το πιο πιθανο.ευχαριστω. παρεπιπτοντως εχει δοκιμασει κανεις αυτό το οργανο βυθισεων και ποσα κιλα σηκώνεται σε αυτό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-04-19 02:28 #2046
    Προεπιλογή
    Όχι εννοεί ένα κλασικό μηχάνημα που απλά κάθεσαι και πιέζεις 2 λαβές προς τα κάτω όπως κάνεις την κίνηση στις βυθίσεις ένα πράμα.
    PS. Άκυρο τώρα είδα την τελευταία σελίδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-19 09:40 #2047
    Προεπιλογή ελξεις
    καλημέρα σε ολους,ηθελα να εκφρασω εδώ μια απορια που ειχα για τις ελξεις σε μονοζυγο .ξερω πολλοι θα μου πουν να διαβασω σχετικα για να λυσω αυτή την απορια αλλα το εχω κανει ηδη αλλα ακομα δεν το εχω ξεκαθαρισει γιατι πεφτω και σε καποια αρθρα που με μπερδευουν λιγο.η απορια που εχω είναι σχετικα απλη : είναι οι ελξεις αναεροβια ασκηση η όχι;ξερει κανεις κατι επι του θεματος;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-04-19 09:45 #2048
    Προεπιλογή
    απ ότι εχω διαβασει και εχω ψαξει μεχρι τωρα λεει ότι οι ελξεις είναι αναεροβια ασκηση .αλλα ειχα πεσει παλαιοτερα πανω σε ένα αρθρο και ελεγε ότι οι ελξεις είναι αναεροβια ασκηση μονο αν κανεις οσες μπορεις και τις καινεις οσο πιο εκρηκτικα μπορεις .και με αυτό με μπερδεψε αρκετα γιατι αφηνε να εννοηθεί ότι αν δεν τις εκτελείς με τη μεγιστη ενταση και δεν κανεις οσες μπορεις τοτε δεν δουλευεις αναεροβια;
    αν γνωριζει καποιος κατι θα βοηθουσε πολύ ευχαριστω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-04-19 12:01 #2049
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο smigol Εμφάνιση μηνυμάτων
    απ ότι εχω διαβασει και εχω ψαξει μεχρι τωρα λεει ότι οι ελξεις είναι αναεροβια ασκηση .αλλα ειχα πεσει παλαιοτερα πανω σε ένα αρθρο και ελεγε ότι οι ελξεις είναι αναεροβια ασκηση μονο αν κανεις οσες μπορεις και τις καινεις οσο πιο εκρηκτικα μπορεις .και με αυτό με μπερδεψε αρκετα γιατι αφηνε να εννοηθεί ότι αν δεν τις εκτελείς με τη μεγιστη ενταση και δεν κανεις οσες μπορεις τοτε δεν δουλευεις αναεροβια;
    αν γνωριζει καποιος κατι θα βοηθουσε πολύ ευχαριστω.
    Είναι αναερόβια .- (τελεία και παύλα)
    Το ότι την ακούμε στερεοφωνικά και η καρδιά κοντεύει να σπάσει που λέει ο λόγος δε σημαίνει ότι κάνουμε αερόβια άσκηση!!!!
    Και 60αρι σπριντ να κάνεις, θα πάθεις έμφραγμα, δε σημαίνει ότι κάνεις αερόβια άσκηση!

    Αερόβια θεωρείται οποιαδήποτε μορφής συνεχόμενης άσκησης από σχεδόν 3 λεπτά και πάνω!
    Τώρα αν εσύ σπάσεις 2 φορές το ρεκόρ Γκίνες των έλξεων και κάνεις έλξεις για 5-10 λεπτά, είσαι μάγκας και τότε κάνεις αερόβιες έλξεις!

    Μέχρι τα 120 δευτερόλεπτα ο οργανισμός χρησιμοποιεί σαν ενέργεια τη γλυκόζη αναερόβια.

    Από 120 μέχρι 240 δευτερόλεπτα χρησιμοποιεί γλυκόζη αναερόβια και αερόβια + γαλακτικό οξύ.

    Από 240-600 δευτερόλεπτα χρησιμοποιεί γλυκόζη και λίπη αερόβια.

    Έρευνα (Gastin 2001)
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-04-19 13:58 #2050
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο M361 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αναερόβια .- (τελεία και παύλα)
    Το ότι την ακούμε στερεοφωνικά και η καρδιά κοντεύει να σπάσει που λέει ο λόγος δε σημαίνει ότι κάνουμε αερόβια άσκηση!!!!
    Και 60αρι σπριντ να κάνεις, θα πάθεις έμφραγμα, δε σημαίνει ότι κάνεις αερόβια άσκηση!

    Αερόβια θεωρείται οποιαδήποτε μορφής συνεχόμενης άσκησης από σχεδόν 3 λεπτά και πάνω!
    Τώρα αν εσύ σπάσεις 2 φορές το ρεκόρ Γκίνες των έλξεων και κάνεις έλξεις για 5-10 λεπτά, είσαι μάγκας και τότε κάνεις αερόβιες έλξεις!

    Μέχρι τα 120 δευτερόλεπτα ο οργανισμός χρησιμοποιεί σαν ενέργεια τη γλυκόζη αναερόβια.

    Από 120 μέχρι 240 δευτερόλεπτα χρησιμοποιεί γλυκόζη αναερόβια και αερόβια + γαλακτικό οξύ.

    Από 240-600 δευτερόλεπτα χρησιμοποιεί γλυκόζη και λίπη αερόβια.

    Έρευνα (Gastin 2001)



    Σε ευχαριστω πολύ ,εισαι αρχηγος ,επιτελους καποιος μου απαντησε ξεκάθαρα σε αυτην την ερωτηση .αρα ότι διαβασα μεχρι τωρα ηταν σωστο ,εκτος από εκεινο το αρθρο που μαλλον ειχε λαθος διατυπωση σε αυτό που ηθελαν να πουνε .επισης πολύ ευστοχο αυτό που ειπες για των χρονο και ότι αν καποιος μπορει να κανει για πολύ ωρα(λεπτα) συνεχομενη ελξεις μπορει η ασκηση να γινοταν αεροβια, γιατι θα θεωρούνταν η αντισταση του σωματος του για αυτόν σχεδόν αμηλητεα οποτε θα μπορουσε να την εκτελεί για μεγαλη περιοδο χρονου ,κατι που όπως ειπες και συ είναι σχεδόν αδυνατον .ευχαριστω και παλι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-04-19 14:18 #2051
    Προεπιλογή
    Παρακαλώ φίλε μου. Να'σαι καλά.
    Καλή ανάσταση να έχεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-04-19 15:54 #2052
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο M361 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακαλώ φίλε μου. Να'σαι καλά.
    Καλή ανάσταση να έχεις.
    επισης καλη ανασταση και καλες γιορτες
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-06-19 11:35 #2053
    Προεπιλογή τεστοστερονη
    καλημέρα.εχω διαβασει σε καποιες σελιδες ότι με ασκήσεις όπως αρσεις θανατου,καθισματα ,και πιεσεις στήθους στον παγκο αυξάνεται η τεστοστερονη ,και αυτό συμβαινει κυριως απ ότι καταλαβα γιατι ενεργοποιουν αυτές οι ασκήσεις μεγαλες μυικες ομαδες.οπως τα ποδια, την πλατη κλπ.με τις ελξεις σε μονοζυγο θα μπορουσε να γινει το ιδιο εστω και σε μικροτερο βαθμο η όχι ;βαζω σαν παράδειγμα τις ελξεις γιατι και αυτή η ασκηση ενεργοποιεί το στηθος και την πλατη φυσικα όχι με τον ιδιο τροπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-06-19 17:54 #2054
    Προεπιλογή Πολλές επαναλήψεις η λίγες?
    Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί ακούω πολλά,αν θες να επιτύχεις αύξηση δύναμης μυϊκή υπερτροφία, πρέπει να κάνεις πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά η το αντίθετο? ευχαριστω για τον χρόνο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-06-19 22:33 #2055
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hliasvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί ακούω πολλά,αν θες να επιτύχεις αύξηση δύναμης μυϊκή υπερτροφία, πρέπει να κάνεις πολλές επαναλήψεις με λίγα κιλά η το αντίθετο? ευχαριστω για τον χρόνο σας

    αν θελεις δυναμη καλυτερα να επικεντρωθείς σε λιγοτερες επαναλήψεις με περισσοτερα κιλα.περιπου 3 με 8 επαν.
    τωρα το θεμα είναι αν εισαι καινούριος σε μια ασκηση πρεπει πρωτα να δουλεψεις την τεχνικη και καλυτερα να αρχησεις με πιο μετρια κιλα ώστε να μπορεις να βγαζεις 8 με 12 επαναλήψεις .

    τωρα για μυικη υπερτροφια και γενικα αν θελεις ογκο εκει αλλαζουν τα πραγματα θα χρειαστείς και περισσοτερες επαναλήψεις μικροτερα διαλειματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 137 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 3787127135136137138139 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread