Σελίδα 12 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 166 έως 180 από 2094
  1. 03-10-13 15:21 #166

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα παιδια... ειμαι 16 χρονων και εδω και 5 μηνες ακολουθω ενα προγραμμα μυικου ογκου που κμου εχει δωσει ο ιδιοκτητης και γυμναστης του γυμναστηριου... ξερω ισως 5 μηνες δεν ειναι αρκετοι αλλα στο ανοιγμα των πλατων μου δεν εχω δει μεγαλη διαφορα... εχω δει βεβαια τους μυς να ξεχωριζουν αλλα οχι και πολλα στο ανοιγμα... δεν θελω να φτασω σε επιπεδο να μν μπαινουν οι μπλουζες απλα σε ενα ωραιο εμφανισιακα και καλο!!

    θελω να μου πειτε αν πρεπει να συνεχισω το προγραμμα μου ως εχει η να κανω καποιες ειδικες ασκησεις.. ευχαριστω!
    τι ασκησεις για πλατη κανεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-10-13 15:23 #167
    Προεπιλογή
    Στην πλατη γενικα να ξερεις πρωτα απ'ολα προεχει η σωστη τεχνικη...γιατι με λαθος τεχνικη το περισσοτερο που θα κανεις ειναι να τραβας με δικεφαλα και οχι με φτερα..οποτε φτιαξε το muscle mind connection σου.
    Επισης αυτο με τις μπλουζες να μη χωρανε μη φοβασαι δεν υπαρχει περιπτωση
    Απο κει και περα πες μας τι ασκησεις κανεις..επισης εχε στο νου σου να ανεβαζεις σταδιακα τα κιλα ωστε να υπαρχει προοδος
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-10-13 01:54 #168
    Προεπιλογή
    ναι μαγκες μου αυτο με τα κιλα το εχω υποψιν μου επισης σε καθε ασκηση κανω απο 4 σετ των 12 8 8 6 η 12 10 8 6
    οι ασκησεις ειναι οι εξης!!οπισθολαιμιες στην τροχαλια, εμπροσθολαιμιες στην τροχαλια (αυτη ειναι 4 σετ των 10), κωπηλατικη ενα ενα χερι, ανοιγματα με αλτηρες σε επικληνη παγκο και μονοζυγο (αλλα το παραλειπω συνηθως γτ δν εχω και αφθονο χρονο δευτερα λυκειου παω)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-10-13 03:50 #169
    Προεπιλογή Γενικές Απορίες
    Καλησπέρα forum,

    μέσα από μία προσωπική μου εμπειρία θα ήθελα να κάνω ορισμένες ερωτήσεις σχετικά με τους μυς, τη "συντήρηση", τη μνήμη τους κ.α

    Ξεκίνησα γυμναστήριο (βάρη) πέρσι τον Αύγουστο και έκανα γυμναστική σε σταθερούς ρυθμούς (4-5 φορές τη βδομάδα) μαζί με έναν φίλο μου, μέχρι και φέτος τον Απρίλιο.
    Έπειτα ξεκίνησα δουλειά σε καθημερινή βάση από Ιούνιο μέχρι και Σεπτέμβριο (4 μήνες). Χρόνος για γυμναστική δεν υπήρχε οπότε και εγώ και ο φίλος μου σταματήσαμε
    Ξαναξεκινήσαμε τη Δευτέρα, έχουμε ήδη ολοκληρώσει όλες τις μέρες που χρειάζονταν για όλες τις μυικές ομάδες..και εδώ είναι που ξεκινάνε και οι απορίες.

    Να διευκρινιστεί ότι ήταν ο πρώτος μου χρόνος σε γυμναστήριο (20 χρονών) ενώ του φίλου μου 4ος και ότι στα "καλά" μας με πέρναγε για 2.5 - 5 κιλά στις περισσότερες μυικές ομάδες

    Έχουμε και λέμε λοιπόν :

    Πρώτη μέρα στήθος (bench press) σήκωσα με το ζόρι 25 κιλά (παλιά 40) σε σετ 3 επαναλήψεων, ΕΝΩ ο φίλος μου σήκωσε 35 (παλιά 45)
    Και η απορίες γεννούνται :

    1)Πόσο ρόλο παίζει το πόσο νωρίς (ηλικιακά) ξεκινάς να γυμνάζεις το σώμα σου? όσο πιο μικρός τόσο καλύτερη "μνήμη" έχουν οι μύες και γυμνάζονται πιο εύκολα μετά από καιρό?
    Εννοώ πως νοιώθω σαν να ξεκινάω και πάλι απ' την αρχή, σε αντίθεση με το φίλο μου που έχει πέσει πολύ λιγότερο από μένα και δεν πονάει και καθόλου αυτή την πρώτη εβδομάδα

    2)4 μήνες που δούλευα έπεσα απ τα 85 στα 75 κιλά (ύψος 1.85)..στη διάρκεια αυτή όπως είπα δεν γυμναζόμουν..ένας άλλος φίλος μου είπε ότι σε περιόδους που δεν γυμνάζεσαι και χάνεις κιλά, τα κιλά αυτά είναι κυρίως μύες.
    Αληθεύει αυτό? Όταν το σώμα μας χάνει κιλά τα χάνει σε μύες ή σε λίπος πρώτα?..και αν σε μύες γιατί?

    3)Θα έχω επανέλθει σε 2 μήνες στα κανονικά μου επίπεδα, έτσι ώστε να βελτιωθώ περαιτέρω?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-10-13 23:05 #170
    Προεπιλογή
    http://www.weightrainer.net/bodypred.html
    παιδια εχετε καμια γνωμη για το παρων;;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-11-13 00:48 #171
    Προεπιλογή
    παιδια θελω να κανω μια ερωτηση που σε πολους θα φανει ηλιθια. Πως μπορω να συνεχιζω να κανω βαρη με σκοπο τη δυναμη χωρις να φουσκωσω αλλο? αλλαξα τους τελευταιους μηνες απο προγραμμα hypertrophy σε wendler 5/3/1 και συνεχιζω να φορτωνω μαζες. Το ξερω οτι ειναι θεμα φαγητου απλα ρωταω απο θεμα γυμναστικης τι μπορω να κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-11-13 18:12 #172
    Προεπιλογή Αποθεραπεία - Διατάσεις μετά από γυμνστική
    Καλησπέρα,

    Είμαι 17 χρονών και κάνω βάρη εδώ και ενάμιση χρόνο. Όταν λεω 'κάνω' εννοώ, 90 επαναλήψεις όρθιος με πλήρη κίνηση, σε σετ των 30, μέρα παρά μέρα. Μέχρι τώρα δεν έχω δει ιδιαίτερη βελτίωση ούτε εξωτερικά ούτε πρακτικά και από κάπου άκουσα ότι μετά απο κάθε πρόγραμμα γυμναστικής πρέπει να κάνεις διατάσεις και να τεντώνεις του μυς αλλιώς δεν γυμνάζονται, ισχύει αυτό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-11-13 23:23 #173

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    ^^
    Καλησπερα,
    οταν λες ορθιος με πληρη κινηση εννοεις αυτο? (καμψεις δικεφαλων)
    Συνημμένο Αρχείο 75078
    εε τοτε αν κανεις αυτη την ασκηση μονο μην περιμενεις να δεις και πολλα αποτελεσματα!
    επισης αν εννοεις οτι κανεις κανονικο προγραμμα γυμναστικης που γυμναζει ολο το σωμα σορρυ αλλα απο τα λεγομενα σου αυτο το συμπερασμα εβγαλα
    επισης μετα την προπονηση αν το φαγητο σου δεν εχει πρωτεινη τοτε δεν θα υπαρχει μυικη αναπτυξη, αλλα και γενικοτερα η διατροφη σου αν δεν ειναι σωστη
    και κατι αλλο, αν το προγραμμα ειναι λαθος ή σου το εδωσε κανενας ''γυμναστης'' τοτε θα πρεπει να το κοιταξεις γιατι μπορει να φταιει και αυτο


    (οσο γι αυτο που ακουσες οι διατασεις πριν και μετα την προπονηση ειναι απαραιτητες, χωρις να σημαινει οτι αν δεν τις κανεις δεν θα υπαρχει μυικη αναπτυξη, αλλα ειναι απαραιτητες για να μεταφερθει το αιμα στους μυς για να μπορουν να δουλεψουν και μετα για να χαλαρωσουν και να αποφυγεις το "πιασιμο" )
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-11-13 23:40 #174
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης μετα την προπονηση αν το φαγητο σου δεν εχει πρωτεινη τοτε δεν θα υπαρχει μυικη αναπτυξη
    myth
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 17-11-13 00:20 #175

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    σιγουρα ειναι μυθος κρις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-11-13 00:26 #176
    Προεπιλογή
    Ναι Ανδρέα.Απλά το καλό είναι το γεύμα πριν την προπόνηση και μετά την προπόνηση να μην απέχει πάνω από 5 ώρες.
    Το αναβολικό παράθυρο εχει αποδειχθεί πως είναι μύθος
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-11-13 00:28 #177

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    χμμ..
    ενδιαφερον
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-11-13 01:08 #178
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Εννοειται οτι το μεταπροπονητικο γευμα σου Ανδρεα πρεπει να περιεχει πρωτεινη και αρκετους υδατανθρακες εως και το 50% της μερας αναλογως ποσα γευματα θελεις να κανεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-11-13 01:29 #179

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    εννοειται οτι οπως και σε καθε γευμα πρεπει να εχεις πρωτεινη για να καλυψεις τις ημερισιες αναγκες (οπως και οι υδατανθρακες)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-11-13 18:13 #180

    Εγγραφή
    03-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    17
    Προεπιλογή Κατι παιζει με την πλατη !
    χαιρετιζω την παρεα του bb

    Δεν βρηκα καποια κατηγορια και ετσι βαζω το θεμα εδω στα γενικα

    Παμε λοιπον να σας πω το θεμα μου

    Τις τελευταιες 2 εβδομαδες στις προπονησεις της πλατης και κατα την τεταρτη ή και τριτη ασκηση καποιες φορες νιωθω
    ενω θελω να κανω επιπλεον επαναληψεις στο σετ να ανοιγουν τα χερια μου, οι παλαμες δηλαδη και να μην μπορω να
    συγκρατησω τα κιλα με τιποτα . Με αποτελεσμα να πηγαινει ολη η προπονηση στραβα απο κει και επειτα .
    Δεν μπορω να καταλαβω πως και γιατι συμβαινει κατι τετοιο μιας και δεν εχω αλαξει κατι στην διατροφη και στον
    τροπο της προπονησης μου περα απο την σειρα των ασκησεων καποιες φορες, αλλα αυτο ειναι κατι που εκανα παντα.
    Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τις γνωμες σας και αν εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο σε τοσο συντομο διαστημα
    δηλαδη στην τριτη τεταρτη ασκηση .
    Δεν μιλαμε για την 7 ασκηση και το τεταρτο σετ αυτης, το οποιο εχει τα τελικα σε βαρος κιλα εκει ειναι θεμιτο κατι τετοιο
    Δυστηχως το παθαινω στην αρχη .
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 12 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213142262112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread