Σελίδα 40 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 3038394041425090 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 586 έως 600 από 2094
  1. 19-04-15 01:51 #586
    Προεπιλογή
    Ρε παιδια θελω να σας πω κατι που με απασχολει.

    Πανε σχεδον 2 χρονια απο τοτε π αρχισα τα βαρη κ την διατροφη και η ζωη μου εχει αλλαξει κατα πολυ. Ο συνδιασμος π εχωω ακολουθησει απο πλευρας προπονησης και διατροφης(με επιβλεψη διατροφολογου) με εχουν φερει σε αρκετα καλα αποτελεσματα. Απο τοτε π αρχισα την διατροφη οι φορες π δεν την εχω ακολουθησει κ εχω φαει κατι εκτος ειναι λιγες. Το κακο σ αυτο το θεμα ειναι οτι δε μπορω πλεον να φαω με ευχαριστηση οτι ετρωγα πιο παλια.

    Απο τοτε π αρχισα την διατροφη επειδη δε γουσταρα καθολου τον εαυτο μου απο πλευρας εικονας ειμαι συνεχεια με μακαρονια ρυζια κοτοπουλα κρεατα και μονο αυτα, λες και κατεβαινω σε αγωνες εχω ζυγαρια μετραω ποσοτητες κλπ και μου την δινει! Καθε φορα που θα φαω κατι εκτος διατροφης εκτος του οτι εχω για καμια ωρα τυψεις φουσκωνει και το στομαχι μου αρκετα και δε τρωω μεγαλη ποσοτητα. Βγαινω με παρεα και ειμαι αυτος ο οποιος ή σε καφετρια θα παρει γαλλικο ή νερακι. Νιωθω σαν διαφορετικος.

    Απο την μια μ αρεσει γιατι βλεπω το σωμα μου να βελτιωνεται κ απ την αλλη μου την σπαει που ειμαι τοσο αυστηρος. Θελω να αρχισω να τρωω χωρις τυψεις. Το κακο ειναι οτι αν φαω κατι εκτος βαζω αρκετα νερα και ειμαι ατομο που θα βαλει ευκολα λιπος. Ειναι τελειως ψυχολογικο και δε μπορω να το ελεγξω.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-04-15 08:25 #587
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Περα από κρεατα και όλα αυτά που ειπες, βρώμη,γιαουρτι, γαλα, δεν εχει η διατροφη σου πανο?
    Γιατί δεν κοιτάς καμια συνταγή στο forum για να αλλαξεις τιποτα ? Τον διατροφολογο παρεπιπτοντως γιατι τον έχεις?
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-04-15 10:34 #588
    Προεπιλογή
    Καλημερα feth!

    Ναι αυτα που ανεφερες σιγουρα τα εχει απλα δε καθισα να αναλυσω περαιτερω την διατροφη μου.(Περιεχει γαλα,γιαουρτι,βρωμη,μπανανες,τοστ). Ο διατροφολογος μου, μου λεει οτι γ αυτο που θελω εγω (καλο σωμα) η λυση ειναι μονοδρομος. Φυσικα μπορω να εχω κ ελευθερη μερα που μπροω να φαω οτι θελω. Το θεμα ειναι καθαρο ψυχολογικο δε μπορω εγω να ξεφυγω απ την διατροφη πλεον νομιζω οτι θα γινει κατι τρομερο που ποτε δε γινεται.

    Τρωω κατι αλλο εκτος απο την καθημερινη μου διατροφη κ εχω τυψεις. Πιστευω οτι κατι τετοιες διατροφες που δε ξεφευγεις να εισαι με ζυγαριες ολη την ωρα και ολα τα σχετικα ταιριαζουν σε αυτους που το βλεπουν επαγγελματικα. Τωρα για μενα π ειμαι 18 χρονων και να κανω την ιδια ρουτινα με καποιον που κατεβαινει σε αγωνες μου φαινεται απ την πλευρα μου χαζο.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-04-15 11:00 #589
    Προεπιλογή
    Για σασ παιδια ειμαι καινουριοσ εδω.μου αρεσει πολυ το τρεξιμο και κανω κοιλιακουσ πουσαπσ μονοζυγο κτλ.ειπα να παρω μια πρωτεινη για μετα την προπονηση για να μην χασω μυικο ιστο. και να καψω λιποσ ειναι σωστο αυτο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-04-15 13:10 #590

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα feth!

    Ναι αυτα που ανεφερες σιγουρα τα εχει απλα δε καθισα να αναλυσω περαιτερω την διατροφη μου.(Περιεχει γαλα,γιαουρτι,βρωμη,μπανανες,τοστ). Ο διατροφολογος μου, μου λεει οτι γ αυτο που θελω εγω (καλο σωμα) η λυση ειναι μονοδρομος. Φυσικα μπορω να εχω κ ελευθερη μερα που μπροω να φαω οτι θελω. Το θεμα ειναι καθαρο ψυχολογικο δε μπορω εγω να ξεφυγω απ την διατροφη πλεον νομιζω οτι θα γινει κατι τρομερο που ποτε δε γινεται.

    Τρωω κατι αλλο εκτος απο την καθημερινη μου διατροφη κ εχω τυψεις. Πιστευω οτι κατι τετοιες διατροφες που δε ξεφευγεις να εισαι με ζυγαριες ολη την ωρα και ολα τα σχετικα ταιριαζουν σε αυτους που το βλεπουν επαγγελματικα. Τωρα για μενα π ειμαι 18 χρονων και να κανω την ιδια ρουτινα με καποιον που κατεβαινει σε αγωνες μου φαινεται απ την πλευρα μου χαζο.
    πρώτα απ' όλα αφού πηγαίνεις σε διατροφολόγο δε θα έπρεπε να μετράς ποσότητες αλλά να μετράς με φλυτζάνια ή με κάτι πιο βολικό (το έκανα κ γω παλιά κ δε δούλεψε, άσε π ότι έλεγε προσπαθούσα να της εξηγήσω ότι ορισμένα πράγματα που λέει είναι λάθος)

    η λύση δεν είναι μονόδρομος, το θέμα είναι να μην το σκέφτεσαι
    δλδ τι όλοι οι άλλοι τρώνε ότι θέλουν και δε βάζουν λίπος, ενώ εσύ βάζεις?

    εγώ προσωπικά όταν είναι καλοκαίρι (που δεν εχουμε σχολείο) τότε ναι μπορώ να υπολογίσω θερμίδες κ macros, και να είμαι "αυστηρός" με τη διατροφή μου, γιατί έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν τρώω full clean
    τώρα όμως που ο νους είναι και στα μαθήματα και σε τόσα άλλα φαντάζομαι είναι πολύ κουραστικό να μετράς το κάθε τι με τη ζυγαριά
    εξάλλου μια ζωή έχουμε, αν είναι να τη βγάλουμε με τους διατροφολόγους και ζυγαριές άστα

    τέλος, να πω ότι πρέπει να πειραματιστείς με διάφορους τρόπους (όπως iifym, carb cycling,fasting etc.) για να δεις αν μπορείς να βγεις απ' τον "μονόδρομο"
    εγώ κατέληξα στο ότι πλέον δεν χρειάζεται να υπολογίζω κάτι εκτός από τις θερμίδες που τις υπολογίζω χονδρικά στο μυαλό μου
    και όσο για πρωτεΐνη (που μ ενδιαφέρει κυρίως) είναι δύσκολο να μην πιάσεις το target σου όταν πχ πίνεις 0.5-1λίτρο γάλα, μερικά αυγά, λίγο κοτόπουλο (κ αν έχεις κ σκόνη, τοτε 1-2 σκουπ κ τελειωσε το θέμα)

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-04-15 13:25 #591
    Προεπιλογή
    Ανδρεα θα τσεκαρω τωρα το βιντεακι. Παντως μου αρεσει πολυ η ιδεα του IIFYM την ειχα ψαξει και παλαιοτερα. Το θεμα ειναι οτι πριν καποιες μερες ειχα παει να πειραματιστω και μονος μου να βρω bmr, να βρω θερμιδες συνητηρισης, να τις μοιρασω συμφωνα με αυτα που βλεπω εδω στο φορουμ (40πρωτ-40υδατ-20λιπ) και σε συνδιασμο το οτι πρεπει να τρωμε 1,5gr πρωτ/κιλο οι ποσοστητες βγαινανε λαθος. Γενικα προσπαθησα να φτιαξω μια διατροφη σχεδον στα μετρα μου και δυσκολευτηκα.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  7.  

  8. 19-04-15 14:20 #593

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Πανο ο λογος π δε σ εβγαινε ειναι επειδη το 1,5γρ/κιλο ειναι μια γενικη ιδεα
    Δλδ η πρωτεΐνη ειναι σταθερη ασχετα με τις θερμίδες σου
    Ομως αν τρως 3000 στον ογκο τοτε το 40% ειναι 1200 θερμιδες δλδ 300γρ πρωτεΐνη
    Αρα δε θα θελεις 40% αλλα γυρω στο 20-30% π θα βγει κοντα στο 1.5-2γρ πρωτεΐνη ανα κιλο σβ

    Τσεκαρε κ το θεμα π εβαλε ο μπηφ
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-04-15 14:32 #594
    Προεπιλογή
    γεια παιδια ειμαι νεος εδω περα και διαβασα ολες τις σχετικες διατροφες που εχετε ποσταρει στο θεμα και ειναι πραγματικα απιστευτες απλα θα θελα να σας εκφρασω το ''παραπονο μ''...
    εδω και 4-5 χρονια η ζυγαρια μου κατα μεσο ορο βλεπεις 49 κιλα εως 55 παρτυ θα κανω αν ποτε εφτανα τα 60 να δενε το σωμα μου...ειναι αυτο που λενε οτι εχω πολυ καλο μεταβολισμο
    δεν εχω καπιο κομπλεξ και τα λοιπα ειμαι της αποψης οτι ο καθενας εχει το σωματοτυπο του και εχει φτιαχτει καταλληλα αλλος να παιρνει γρηγορα κιλα αλλος αργα κ.λ.π
    με λιγα λογια απλα εχω φτασει σε ενα σημειο να μν αντεχω αλλο να βλεπω το σωμα μου να ειναι τοσο λιποβαρης..και γνκα τοσο αδυνατο...δν θελω ουτε να παρω 1500 κιλα απλα επιτελους θελω να δω τν οργανισμο μου να δενιε
    γυμναζομαι σχετικα στο σπιτι 3-4 φορες γυρω στν 1 ωρα και μπορω να πω οτι τρωω οχι παααααρα πολλα γευματα αλλα τρωω σταθερα και καλα
    δν μαρεσουν τοσο οι εξω τροφες αλλα δν λεω οτι δν τις προτιμαω κιολας
    ειμαι 1.74 και τα κιλα μ ειναι στα 55-56 ....τωρα που τελειωνουν σε ενα μηνα οι πανελληνιες .. θα θελα να γραφτω σε γυμναστηριο και γνκα να ασχοληθω με το σωμα μου πιο συστηματικα και πιο καλα ας πουμε ..μαρσει παρα πολυ ετσι κ αλλιως η γυμναστικη
    απλα θα θελα αν μπορει κανεις να μ θεσει καποιες συμβουλες για καποια ''αρχαρια'' ας το πουμε διατροφη οπου με πολυ γυμναστικη και με ποιοιτικη διατροφη να δω επιτελους να δενω γιατι σιγουρα και το στομαχι μου δν αντεχει τοσο μεγαλες ποσοτητες..
    ευχαριστω πολυ για τν χρονο σας και για τν βοηθεια σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-04-15 17:16 #595
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια θελω να σας πω κατι που με απασχολει.

    Πανε σχεδον 2 χρονια απο τοτε π αρχισα τα βαρη κ την διατροφη και η ζωη μου εχει αλλαξει κατα πολυ. Ο συνδιασμος π εχωω ακολουθησει απο πλευρας προπονησης και διατροφης(με επιβλεψη διατροφολογου) με εχουν φερει σε αρκετα καλα αποτελεσματα. Απο τοτε π αρχισα την διατροφη οι φορες π δεν την εχω ακολουθησει κ εχω φαει κατι εκτος ειναι λιγες. Το κακο σ αυτο το θεμα ειναι οτι δε μπορω πλεον να φαω με ευχαριστηση οτι ετρωγα πιο παλια.

    Απο τοτε π αρχισα την διατροφη επειδη δε γουσταρα καθολου τον εαυτο μου απο πλευρας εικονας ειμαι συνεχεια με μακαρονια ρυζια κοτοπουλα κρεατα και μονο αυτα, λες και κατεβαινω σε αγωνες εχω ζυγαρια μετραω ποσοτητες κλπ και μου την δινει! Καθε φορα που θα φαω κατι εκτος διατροφης εκτος του οτι εχω για καμια ωρα τυψεις φουσκωνει και το στομαχι μου αρκετα και δε τρωω μεγαλη ποσοτητα. Βγαινω με παρεα και ειμαι αυτος ο οποιος ή σε καφετρια θα παρει γαλλικο ή νερακι. Νιωθω σαν διαφορετικος.

    Απο την μια μ αρεσει γιατι βλεπω το σωμα μου να βελτιωνεται κ απ την αλλη μου την σπαει που ειμαι τοσο αυστηρος. Θελω να αρχισω να τρωω χωρις τυψεις. Το κακο ειναι οτι αν φαω κατι εκτος βαζω αρκετα νερα και ειμαι ατομο που θα βαλει ευκολα λιπος. Ειναι τελειως ψυχολογικο και δε μπορω να το ελεγξω.

    Φίλε PanosDanis μην κουράζεις ιδιαίτερα το μυαλό σου, είναι καθαρά θέμα επιλογών, προτεραιοτήτων και στόχων. Υποτίθεται ότι ασχολούμαστε με κάτι διότι μας αρέσει και μας κάνει να αισθανόμαστε καλά, και συνήθως προσπαθούμε να ισορροπούμε τα πράγματα διότι η ζωή έχει πολλές χαρές και δεν είναι μονόπλευρη. Μπορείς κατά τη γνώμη μου να συνδυάσεις και την ενασχόληση σου με τα βάρη και την κοινωνική σου ζωή. Τον τρόπο θα τον βρεις εσύ. Συνήθως υπάρχουν περίοδοι που είμαστε πιο σφικτοί και αυστηροί, και περίοδοι όπου χαλαρώνουμε και επιτρέπουμε στον εαυτό μας να είμαστε πιο ελεύθεροι. Δηλ. για παράδειγμα (πάντα κατά τη γνώμη μου και επειδή έχω περάσει στο παρελθόν παρόμοια κατάσταση) δεν είναι δυνατόν νέο παιδί και να φοβάσαι να πιείς ένα ποτό ή να το ξενυχτήσεις λίγο παραπάνω ή να 'πλακωθείς' στα σουβλάκια επειδή θεωρείς ότι θα σε 'φέρει πίσω' στην προσπάθεια που κάνεις. Το πιθανότερο είναι να απομακρυνθείς και τελικά να περιθωριοποιηθείς, το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός αν έχεις πιστέψει ότι μια μέρα μπορείς να είσαι ο Μρ.Ολύμπια. Μπορείς άνετα και το φαγητό σου να χαίρεσαι και την παρεά σου και τις βόλτες σου και να μην είσαι δέσμιος μιας ζυγαριάς και ενός προγράμματος και ταυτόχρονα να κάνεις αξιοπρεπέστατες εμφανίσεις στην παραλία
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-04-15 17:55 #596
    Προεπιλογή
    Γειά σας. Τώρα που αρχίζει το σχολείο ψάχνω ενα γρήγορο πρωινό με μπόλικη πρωτεΐνη. Καμια ιδέα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-04-15 18:07 #597

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο valantis258 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας. Τώρα που αρχίζει το σχολείο ψάχνω ενα γρήγορο πρωινό με μπόλικη πρωτεΐνη. Καμια ιδέα?
    100γρ βρώμης (πρπ 10-12 κουταλιές)
    2 ποτήρια γάλα
    1 μπανάνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-04-15 18:47 #598
    Προεπιλογή
    Καλή ιδέα. Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-04-15 18:49 #599
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Η θα μπορούσες να βγαλεις την μπανανα και το γαλα και να βαλεις 200 γραμμάρια γιαουρτι 2% to οποιο θα σου βγει και χαμηλοτερο σε θερμίδες και να ριξεις μεσα την βρωμη τα οποια θα σου δωσουν γύρω στα 30 γραμμάρια πρωτεινη, επίσης, μπορείς να βάλεις 3-4 αυγά και να ξεπεράσεις τα 35 γραμμάρια πρωτεινη. Υπάρχουν πολλές επιλογες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 19-04-15 στις 18:55
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-04-15 19:22 #600
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε PanosDanis μην κουράζεις ιδιαίτερα το μυαλό σου, είναι καθαρά θέμα επιλογών, προτεραιοτήτων και στόχων. Υποτίθεται ότι ασχολούμαστε με κάτι διότι μας αρέσει και μας κάνει να αισθανόμαστε καλά, και συνήθως προσπαθούμε να ισορροπούμε τα πράγματα διότι η ζωή έχει πολλές χαρές και δεν είναι μονόπλευρη. Μπορείς κατά τη γνώμη μου να συνδυάσεις και την ενασχόληση σου με τα βάρη και την κοινωνική σου ζωή. Τον τρόπο θα τον βρεις εσύ. Συνήθως υπάρχουν περίοδοι που είμαστε πιο σφικτοί και αυστηροί, και περίοδοι όπου χαλαρώνουμε και επιτρέπουμε στον εαυτό μας να είμαστε πιο ελεύθεροι. Δηλ. για παράδειγμα (πάντα κατά τη γνώμη μου και επειδή έχω περάσει στο παρελθόν παρόμοια κατάσταση) δεν είναι δυνατόν νέο παιδί και να φοβάσαι να πιείς ένα ποτό ή να το ξενυχτήσεις λίγο παραπάνω ή να 'πλακωθείς' στα σουβλάκια επειδή θεωρείς ότι θα σε 'φέρει πίσω' στην προσπάθεια που κάνεις. Το πιθανότερο είναι να απομακρυνθείς και τελικά να περιθωριοποιηθείς, το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο. Εκτός αν έχεις πιστέψει ότι μια μέρα μπορείς να είσαι ο Μρ.Ολύμπια. Μπορείς άνετα και το φαγητό σου να χαίρεσαι και την παρεά σου και τις βόλτες σου και να μην είσαι δέσμιος μιας ζυγαριάς και ενός προγράμματος και ταυτόχρονα να κάνεις αξιοπρεπέστατες εμφανίσεις στην παραλία
    Goldenera εχεις δικιο ειδικα το τελευταιο σου σχολιο με εκανε και γελασα. Φαντασου ποσο γελιο μου ακουγεται αυτος ο τροπος σκεψης και δρασης αλλα παρ ολα αυτα το κανω. Οπως ειπες πρεπει να βρω εγω τον τροπο. Θα κοιταξω και το IIFYM του beef π εστειλε και θα προσπαθησω να το παρω πιο χαλαρα. Ευχαριστω παντως για τον χρονο που διαθεσατε.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 40 από 140 ΠρώτηΠρώτη ... 3038394041425090 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread