Θέμα: 210+ bmp

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 18-03-13 01:26 #1
    Το avatar του χρήστη nick_electro

    Εγγραφή
    07-03-2012
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    51
    Προεπιλογή 210+ bmp
    όπως λέει και ο τίτλος κατά την διάρκεια έντονης αερόβιας η παλμοί φτάνουν 210 ίσως και λίγο
    παραπάνω.Nα σημειώσω ότι είμαι 20 στα 21, και σχετικά αγύμναστος (entry level).
    διατρέχω κάποιο κίνδυνο η είναι φυσιολογικό?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-03-13 10:55 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nick_electro Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως λέει και ο τίτλος κατά την διάρκεια έντονης αερόβιας η παλμοί φτάνουν 210 ίσως και λίγο
    παραπάνω.Nα σημειώσω ότι είμαι 20 στα 21, και σχετικά αγύμναστος (entry level).
    διατρέχω κάποιο κίνδυνο η είναι φυσιολογικό?

    Στους 210 δεν ειναι πλεον αεροβια. Κατα την διαρκεια της αεροβιας δεν πρεπει οι παλμοι σου να ξεπερνανε τους 140, επειτα περνας σε αναεροβια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-03-13 11:09 #3
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Η μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα πρέπει να φτάνει τους 200 παλμούς. (Μέγιστη καρδιακή λειτουργία = 220-ηλικία)


    Ακόμη κι αν ανέβαζες τόσους πολλούς παλμούς, δε θα μπορούσες να τους διατηρήσεις, παρά μόνο μερικά δευτερόλεπτα, μετά θα έπεφτες κάτω εξαντλημένος. Μου φαίνεται απίθανο να μπορείς να τους διατηρήσεις για ώρα κάνοντας αερόβια..
    Οπότε χωρίς να έχω άλλα στοιχεία, πιθανολογώ πως το καρδιοσυχνόμετρο σου δε λειτουργεί σωστά. Δοκίμασε να πιάσεις με το χέρι το σφυγμό σου

    Όταν κάνεις αερόβια χαμηλής/μέτριας έντασης, υπολόγισε οι παλμοί σου να κυμαίνονται στο 65-75% της μέγιστης καρδιακής λειτουργίας.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-03-13 21:46 #4
    Το avatar του χρήστη nick_electro

    Εγγραφή
    07-03-2012
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μέγιστη καρδιακή σου συχνότητα πρέπει να φτάνει τους 200 παλμούς. (Μέγιστη καρδιακή λειτουργία = 220-ηλικία)


    Ακόμη κι αν ανέβαζες τόσους πολλούς παλμούς, δε θα μπορούσες να τους διατηρήσεις, παρά μόνο μερικά δευτερόλεπτα, μετά θα έπεφτες κάτω εξαντλημένος. Μου φαίνεται απίθανο να μπορείς να τους διατηρήσεις για ώρα κάνοντας αερόβια..
    Οπότε χωρίς να έχω άλλα στοιχεία, πιθανολογώ πως το καρδιοσυχνόμετρο σου δε λειτουργεί σωστά. Δοκίμασε να πιάσεις με το χέρι το σφυγμό σου

    Όταν κάνεις αερόβια χαμηλής/μέτριας έντασης, υπολόγισε οι παλμοί σου να κυμαίνονται στο 65-75% της μέγιστης καρδιακής λειτουργίας.
    δεν τους διατηρούσα για πολύ ώρα, απλός ήθελα να δω ποσο είναι το MAX που
    μπορώ να φτάσω, έτσι έτρεξα όσο πιο γρήγορα μπορούσα και λίγο
    πριν σταματήσω από εξάντληση για 30 δευτερόλεπτα περίπου ήταν 205-211.
    και με έκανε να σκεφτώ λίγο περιέγρα γιατί είχα διάβαση ότι το MAX heart rate που μπορείς να φτάσεις είναι 200!
    Απάντηση με παράθεση