Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 27-04-13 05:29 #1
    Προεπιλογή Γνώμες για τη διατροφή μου(περίοδο όγκου)
    Γεια σας και απο μένα αποφάσισα να ξεκινήσω αυστηρή διατροφή είμαι 1.82 62κιλά,20ετών και παρακάτω παραθέτω το πρόγραμμα της Δευτέρας μόνο και οι υπόλοιπες μέρες στο ίδιο στυλ είναι με τις ανάλογες αλλαγές για να αποφύγω την μονοτονία.Εφόσον είναι και η πρώτη φορά που σχεδιάζω ολοκληρωμένη διατροφή αρχή μου ήταν να φτάνει τις 2400-2500 θερμίδες που να προέρχονται από 240γρ πρωτεινη,240γρ υδατανθρακα και 60γρ λίπαρα.Για την συγκεκριμένη μέρα χρειάζομαι προτάσεις για βραδινό κάτι σε πολύ χαμηλά λιπαρά γιατί ήδη έχω ξεπεράσει το όριο που έθεσα κατα λίγο και βέβαια γνώμες για τα υπόλοιπα γεύματα.Επισής θα με βοηθούσε ιδιαίτερα κάποιο λινκ σε πίνακες με τις θρεπτικές αξίες φαγητών φρούτων κ.ο.κ.

    Γευμα 1) με το ξύπνημα

    1 scoop whey της ον


    Γευμα 2) πρωινό

    πιτάκι βρώμης στο τηγάνι με 100γρ βρώμη,6αυγά(2ολοκλ.-4ασπρα),1κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο
    πολυβιταμίνη
    fish oils


    Γευμα 3) 2-3 ώρες πριν το μεσημεριανό

    1 μήλο
    100γρ cottage χαμηλών λιπαρών


    Γευμα 4) Μεσημεριανό

    στήθος κοτόπουλο(220γρ),βραστή πατάτα(200γρ),2 φετες ψωμι ολικής,σαλάτα(αγγουρι,ντομάτα,κρεμμύδι χωρίς λάδι),1 μπανάνα

    Γευμα 5) Απευθείας μετά την προπόνηση

    1 scoop whey


    Γευμα 6) 1 ώρα μετά την προπόνηση


    μπριζόλα, ρύζ,ι σαλάτα μπρόκολο


    Γευμα 7) Βραδινό

    κενό
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-04-13 10:15 #2
    Το avatar του χρήστη gretyl666

    Εγγραφή
    20-01-2013
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johnymode Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και απο μένα αποφάσισα να ξεκινήσω αυστηρή διατροφή είμαι 1.82 62κιλά,20ετών και παρακάτω παραθέτω το πρόγραμμα της Δευτέρας μόνο και οι υπόλοιπες μέρες στο ίδιο στυλ είναι με τις ανάλογες αλλαγές για να αποφύγω την μονοτονία.Εφόσον είναι και η πρώτη φορά που σχεδιάζω ολοκληρωμένη διατροφή αρχή μου ήταν να φτάνει τις 2400-2500 θερμίδες που να προέρχονται από 240γρ πρωτεινη,240γρ υδατανθρακα και 60γρ λίπαρα.Για την συγκεκριμένη μέρα χρειάζομαι προτάσεις για βραδινό κάτι σε πολύ χαμηλά λιπαρά γιατί ήδη έχω ξεπεράσει το όριο που έθεσα κατα λίγο και βέβαια γνώμες για τα υπόλοιπα γεύματα.Επισής θα με βοηθούσε ιδιαίτερα κάποιο λινκ σε πίνακες με τις θρεπτικές αξίες φαγητών φρούτων κ.ο.κ.

    Γευμα 1) με το ξύπνημα

    1 scoop whey της ον


    Γευμα 2) πρωινό

    πιτάκι βρώμης στο τηγάνι με 100γρ βρώμη,6αυγά(2ολοκλ.-4ασπρα),1κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο ΟΧΙ ΜΕ ΛΑΔΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
    πολυβιταμίνη
    fish oils ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ

    Γευμα 3) 2-3 ώρες πριν το μεσημεριανό

    1 μήλο
    100γρ cottage χαμηλών λιπαρών


    Γευμα 4) Μεσημεριανό

    στήθος κοτόπουλο(220γρ),βραστή πατάτα(200γρ),2 φετες ψωμι ολικής,σαλάτα(αγγουρι,ντομάτα,κρεμμύδι χωρίς λάδι),1 μπανάνα

    Γευμα 5) Απευθείας μετά την προπόνηση

    1 scoop whey


    Γευμα 6) 1 ώρα μετά την προπόνηση


    μπριζόλα, ρύζ,ι σαλάτα μπρόκολο


    Γευμα 7) Βραδινό

    κενό
    Κατα τη γνώμη μου δε σου χρειάζεται τοσο το συμπλήρωμα με τα fish oils. Το βραδινό ειναι σαν το μεσημεριανό ετσι;
    Fall down 7 times, get up 8
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-13 13:47 #3
    Προεπιλογή
    Αυτό για τα fish oils που είπες ακόμα το ψάχνω στο διάβασμα είμαι,θα μάθω από ποιες τροφές τα παίρνω θα κοιτάξω το πρόγραμμα μου και θα δω αν μου χρειάζεται.
    Το βραδινό θα είναι μικρό γεύμα τα 2 μεγάλα σχετικά γεύματα είναι το μεσημεριανό και αυτό μετά την προπόνηση.Οπότε μου λείπει κάτι για το βράδυ χαμηλό σε λιπαρά, περίπου 1 ώρα πριν πέσω για ύπνο θα το τρώω οπότε καλό θα ήταν η πρωτείνη του βραδινού να μένει στο στομάχι για μερικές ώρες γιατί λεφτά για casein δεν βλέπω να μου περισσεύουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-04-13 13:49 #4
    Προεπιλογή
    Εκεί που μου σημείωσες για το πρωινό όχι ελαιόλαδο,γίνεται να μαγειρευτεί στο τηγάνι χωρίς λάδι ? (δεν είμαι και κανας σεφ να ξέρω) ή έχεις εναλλακτικό τρόπο μαγειρέματος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-04-13 21:10 #5
    Προεπιλογή
    στο τηγανι θα βαζει λιγο ελαιολαδο...και θα ειναι κομπλε
    ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-04-13 21:31 #6
    Προεπιλογή
    ποσες ειναι οι θερμιδες συντήρησης σου?χωρισε τα μακρος καθε γεύματος. είθισται να αυξανουμε την προληψη υδατανθρακων "στον όγκο" αναλογα βεβαια και με το σωματότυπο. Κατα τη γνωμη μου μια διατροφη με ισα ποσοστα υδατάνθρακα και πρωτεινης ειναι σε φαση recomp
    medical 'science' is one of the few areas of study where speculation gets published as fact. Anything that is not a pharmaceutical will kill you!
    Απάντηση με παράθεση