Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 27-05-13 14:14 #1

    Εγγραφή
    27-05-2013
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Question Πρωτείνη με κρεατίνη η σκέτη?
    Καλησπέρα παιδια, εψαχνα στο google διαφορα και επεσα πανω στο φορουμ και ειπα να γραφτω.

    Ειμαι 21 χρονων 75 κιλα και 1,86 (εκτομορφικος(??)) κανω 6 χρονια μπασκετ και τον Νοεμβριο που μας περασε ειχα ξεκινησει και γυμναστηριο. Πλεον σταματησα το μπασκετ και εχω επικεντρωθει μονο στο γυμναστηριο. Το ερωτημα μου ειναι γιατι δε βλεπω διαφορα στο σωμα μου ενω προσπαθω παρα πολυ? Η αληθεια ειναι οτι εχω δει μια καποια διαφορα αλλα οχι οσο θα θεωρουσα "ουαου". Εκει που ειχα ξεκινησει με 30 κιλα μπαρα τωρα κανω 55! Παντως παραμενω αδυνατος με αδυνατα χερια και τα λοιπα, ενω ενας φιλος μου που κανει 2 μηνες παραπανω απο μενα τα χερια του εχουν παραφουσκωσει και πιστεψτε δεν παιρνει τιποτα γιατι ξερω τα παντα γιαυτον αλλιως δε θα μπαινα στον κοπο να το αναφερω! Τωρα κανω προγραμμα ΜΕ -(ΑΜΜ) στο γυμναστηριο!
    Λεγαμε να παμε να παρουμε καποια πρωτεινη (εγω δεν ξερω και πολλα γιαυτο το θεμα) και καποιος γνωστος μας ειχε πει οτι επαιρνε πρωτεινη με λιγη κρεατινη μεσα(βρωμικη) και εχει δει σημαντικη διαφορα. Θα ηθελα καποια γνωμη λοιπον. Οσο για τα γευματα και τη διατροφη μου επειδη εχω εργαζομενους γονεις δε θα το λεγα οτι κανω και τη διατροφαρα. Τρωω απ'ολα αλλα τρωω και τα σουβλακια μου και τις πιτσες και τρωω και ασυνιθηστες ωρες λογω σχολης κλπ.
    Και για να μη τα πολυλογω εγω δε θελω να γινω ντουλαπα! Απλα θελω να αυξησω λιγο ογκο και να φανει λιγο η δουλεια, πως το λενε!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-05-13 14:21 #2

    Εγγραφή
    27-05-2013
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Βλεπω και σε αλλα θεματα για το προγραμμα στο γυμναστηριο οποτε να σας πω συνοπτικα το δικο μου:

    ΜΕ - (ΑΜΜ) [4 σετ των 12-10-8-6/8 επαναληψεων]
    1η Ποδια-Ωμους
    2η Στηθος
    3η Δικεφαλλα-Τρικεφαλλα
    4η Πλατη
    5η Ασκησεις με βαρος σωματος

    και αυτο συμφωνα με τη κριση του γυμναστη μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-05-13 14:55 #3
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    1)Καλως ηρθες
    2) τι εννοεις με αυτο -> ΜΕ - (ΑΜΜ)
    3) γράψε μας το διατροφικό σου πλάνο..ή τι τρώς μεσα σε μια μέρα συνηθως...
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-05-13 15:02 #4

    Εγγραφή
    27-05-2013
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Metalhead|T| Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Καλως ηρθες
    2) τι εννοεις με αυτο -> ΜΕ - (ΑΜΜ)
    3) γράψε μας το διατροφικό σου πλάνο..ή τι τρώς μεσα σε μια μέρα συνηθως...
    Καλως σας βρηκα παιδια!

    Μυικη Ενδυναμωση - ( Αυξηση Μυικης Μαζας ) το προγραμμα.

    Τρωω πρωινο δημητριακα γαλα και αν εχω ξυπνησει νωρις και καμια τυροπιτα η κανα σαντουιτς κατα τις 11-12, μεσημεριανο (μακαρονια,κρεας,οσπρια), απογευμα αν εχει κανα φρουτο και κανα χυμο και βραδυ μετα το γυμναστηριο η γιαουρτι η κανα φρουτο και πιο αργα φαι απο το μεσημεριανο η αν βγω θα φαω κανα 2 σουβλακια! Γενικα δεν ειναι κατι σταθερο αλλα συνηθως ετσι παει! +κατι κρουασαν η διαφορες αλλες βλακειουλες λογω πεινας σε διαφορες ωρες!

    Οχι καθε μερα και μακαρονια και κρεας και οσπρια. ανα 2-3 μερες! Ενα φυσιολογικο εβδομαδιαιο μαγειρεμα μιας νοικοκυρας! Της μανας μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zero11 : 27-05-13 στις 15:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-05-13 15:18 #5
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Για να βάλλεις όγκο..πρέπει να αρχίσεις να τρώς περισσότερο...περισσότερη ποσότητα..περισσότερα γεύματα μεσα στη μέρα....η πρωτείνη και η κρεατίνη δεν θα σε ''γεμίσουν'' αλλα θα συμπληρώσουν τυχόν ελείψεις της διατροφής σου....θα πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες συντήρησης σου και να κάνεις ελαφρα υπερ-θερμιδικη διατροφη(πχ αν οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι 2800 τη μερα να λαμβανεις 3200 -τυχαιο παράδειγμα-)....τρώγε φουλ κρεατικα,γαλα,αυγα και γενικότερα πρωτείνη και υδατάνθρακα...
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-05-13 15:21 #6
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Ριξε μια ματια και εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php...tid=3&Itemid=4

    καθως και στα υπόλοιπα αρθρα περι υδατανθράκων,πρωτεινών κ.ο.κ http://www.bodybuilding.gr/index.php...&id=3&Itemid=4
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-05-13 15:53 #7

    Εγγραφή
    27-05-2013
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Metalhead|T| Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ριξε μια ματια και εδω http://www.bodybuilding.gr/index.php...tid=3&Itemid=4

    καθως και στα υπόλοιπα αρθρα περι υδατανθράκων,πρωτεινών κ.ο.κ http://www.bodybuilding.gr/index.php...&id=3&Itemid=4
    Φιλε πολυ βοηθητικα αρθρα αυτα που μου στειλες. Εχω μερικες ερωτησεις.
    1) Τι ειναι αυτη η πρωτείνη ορού γάλακτος?
    2) Οταν λεει π.χ 46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος, 45 γραμμάρια δεξτρόζης, 45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης εννοει ενα ροφημα απο αυτες τις ουσιες που σημαινει οτι αν εμπαινα σε αυτη τη διαδικασια επρεπε να τα αγορασω ολα αυτα τα συμπληρωματα?

    Οπως καταλαβαινεις την οικονομικη δυνατοτητα δεν την εχω για να ακολουθησω ενα τετοιο προγραμμα γιαυτο ζητησα μια γνωμη για ενα απλο συμπηρωμα να παιρνω. Οι ωρες που τρωω ειναι κουλές γιατι κατι αλλο δε μπορω να κανω λογω σχολης. Οπως λες οτι η πρωτεινη μπορει να συμπληρωσει τυχον ελλειψεις, ε εγω αυτο θελω! Δε θελω να σε κουρασω με πολυ ιδιαιτερα πραγματα γιαυτο μην μπεις στο κοπο! Γενικη βοηθεια θελω για εναν αρχαριο μπας και δουμε καμια μικρη διαφορα που τοσο θελουμε!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zero11 : 27-05-13 στις 15:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-05-13 16:12 #8

    Εγγραφή
    27-05-2013
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Και για να επαναδιατυπωσω πιο καθαρα το ερωτημα μου : Σκεφτομαι να παρω ενα συμπληρωμα ΚΑΘΑΡΗΣ πρωτεινης για να πινω στη διαρκεια μιας μερας επειδη δε κανω την καλυτερη δυνατη διατροφη! Εχετε να προτεινεται κατι με βαση τα στοιχεια που εδωσα? Και επειδη εχω ακουσει για μια πρωτεινη που περιεχει λιγη κρεατινη (βρωμικη) αξιζει λετε? Δινει τιποτα παραπανω η μπορει να μου κανει και κακο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-05-13 16:15 #9
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Η πρωτείνη ορού γαλακτος είναι η πρωτείνη που θέλεις να πάρεις. Η δεξτρόζη και η μαλτο είναι φθηνές γενικά αλλά δεν είναι και τόσο απαραίτητες, από τη στιγμή που παίρνεις υδατάνθρακα από άλλες πηγές (ρύζι μακαρόνια κλπ).

    Γενικά το συμπλήρωμα δε θα σου κάνει τίποτα, ή σχεδόν τίποτα αν δεν κάνεις διατροφή οπότε αυτό πρέπει να κοιτάξεις πρώτα.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-05-13 16:21 #10

    Εγγραφή
    27-05-2013
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρωτείνη ορού γαλακτος είναι η πρωτείνη που θέλεις να πάρεις. Η δεξτρόζη και η μαλτο είναι φθηνές γενικά αλλά δεν είναι και τόσο απαραίτητες, από τη στιγμή που παίρνεις υδατάνθρακα από άλλες πηγές (ρύζι μακαρόνια κλπ).

    Γενικά το συμπλήρωμα δε θα σου κάνει τίποτα, ή σχεδόν τίποτα αν δεν κάνεις διατροφή οπότε αυτό πρέπει να κοιτάξεις πρώτα.
    Ωραια αν δηλαδη προσπαθησω να φτιαξω τη διατροφη μου τωρα που 'ρχεται και καλοκαιρι τι προτεινεις για υποβοηθηση?
    Απάντηση με παράθεση