Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 06-06-13 23:20 #1
    Question Οσο το δυνατόν οικονομικότερη διατροφή για γράμμωση.
    Γειά σας παιδιά και ως νέος χαιρετώ όλη την παρέα. Ελπίζω να το γράφω στο σωστό μέρος του forum.
    Είμαι 1,75, 73 κιλά και 18 χρονών.

    Επειδή τελευταία έχω δεί πιο σοβαρά το γυμναστική, κι επειδή έχω αρκετό λίπος στην περιοχή της κοιλιάς (αν και δεν είμαι σε καμία περίπτωση "χοντρός"), αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστική σε συνδιασμό με διατροφή για γράμμωση.
    Το πρόβλημα είναι πως καθώς τα πράγματα που χρειάζονται είναι άσχετα με αυτά που αγοράζει η υπόλοιπη οικογένεια, αναγκαστικά την επιβαρύνω οικονομικά με αυτά που χρειάζονται για να γίνει μια "σωστή" διατροφή.
    Μπορείτε να μου προτείνετε ένα πρόγραμμα, αποδοτικό, με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα;
    Σαφέστατα γνωρίζω πως πρέπει να δαπανηθεί ένα αρκετά μεγάλο χρηματικό ποσό στην διατροφή ώστε να υπάρχουν ανάλογα αποτελέσματα, αλλά ελπίζω να γίνομαι κατανοητός σε αυτό που ζητάω.
    Επίσης, απο πλευράς άσκησης, για τι πάω για αερόβια ή για βάρη; Απο αρχές Ιουλίου θα ξεκινήσω και γυμναστήριο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-06-13 00:59 #2
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    καλως ηρθες κωστα.καταρχας αυτη τη στιγμη εφοσον ουτε χοντρος εισαι ουτε και χτικιο πας με ισοθερμιδικη(στη χειροτερη ελαφρως υποθερμιδικη 100-200 θερμιδες κατω) και κρατας εκει για καποιο χρονικο διαστημα.θα δεις αλλαγες στο σωμα σου ειναι σιγουρο αυτο. τωρα περι του θεματος διατροφης. αν μενεις αθηνα μπορεις να κατεβαινεις(ανεβαινεις) στην αγορα κ να παιρνεις κρεας ρυζι βρωμες κτλπ απο εκει.απλα βρες καλο παγκο εχει μερικους π ειναι αστερια κ αλλους π ειναι μπιχλα π λεμε..θα βρεις αλλες τιμες σε σχεση με σουπερμαρκετ.(πχ βρωμη 2 ευρω το κιλο ενω στο σουπερ μαρκετ απο 3 εως 5μισι) αν θες πρωτεινη βρες μία οικονομικη αρκει να ειναι κ αξιοπιστη.η myprotein ειναι εταιρια π χρησιμοποιουν πολλοι το τελευταιο καιρο. τωρα απο αλλα διαφορα εξαρταται απο πολλα. πχ αυγα η καλυτερη συσκευασια ειναι σε σκλαβενιτη(μονο αττικη θα βρεις) με 4,40 τα 30 αυγα (ειναι καλα δν ειναι μαπα απλα ειναι πολυσυσκευασια) γαλα αν κανεις καταναλωση οκ δν παιζουν κ πολλες λυσεις. τωρα αλλες εξυπνες πηγες πρωτεινουδατανθρακα ειναι τα οσπρια.φασολια φακες κτλπ. ορισμενα ψαρια συμφερουν πολυ σε τιμη (πχ το παγκασιους το βρισκεις κ με 5-5μισι το κιλο σε σουπερμαρκετ) απο εκει κ περα κοιτας κ πραττεις. πιο πολυ παιζεις με προσφορες.με εξυπνες αγορες κτλπ. τωρα αν θες περεταιρω διευκρινιση για κατι εδω ειμαστε
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-06-13 11:42 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπορείς να μου κάνεις ένα ενδεικτικό πρόγραμμα διατροφής για αυτό που λές;
    Γιατί εγώ νόμιζα πως πρέπει να παίρνω πολύ λιγότερες θερμίδες.
    Τα όσπρια, τώρα που το λές αποτελούν πολύ καλή και συμφέρουσα λύση για μένα και δεν τα είχα κατά νού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-06-13 16:09 #4
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    μαν εγω να σ βγαλω προγραμμα αλλα θα βολευει εμενα οχι εσενα αυτο ειναι το θεμα θερμιδες συντηρησης κ μακρος χρειαζεται να μ δωσεις βεβαια.ξεχασα να αναφερω οτι βρισκεις και ταχινι 1 κιλο με 6-7 ευρω π ειναι καλη πηγη καλων λιπαρων
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-06-13 16:46 #5
    Προεπιλογή
    Έτσι όπως το υπολόγισα είναι 1850 οι θερμίδες συντήρησής μου. Αν σου είναι εύκολο, βγάλε μου ένα πρόγραμμα πάνω σε αυτό και όποιες απορίες προκύψουν με τα φαγητά (τι μπορεί να αντικατασταθεί με τι πχ) στις λέω αφού το δώ.

    Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-06-13 16:54 #6
    Προεπιλογή
    για κανενα λογο δεν ειναι τοσες οι θερμιδες...εκανες καποιο λαθοσ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-06-13 17:16 #7
    Προεπιλογή
    Ύψος βάρος ηλικία τα έδωσα πιο πάνω. Τι να πώ, ίσως να πήρα λάθος τύπο. Αν μπορεί κάποιος ας το υπολογίσει για μένα. Και επίσης, όπως αναφέρω και πιο πάνω, ας μου κάνει κάποιος και ένα πρόγραμμα διατροφής αν του είναι εύκολο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-06-13 21:46 #8
    Προεπιλογή
    τον δεικτη δραστηριοτητας τον υπολογισες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-06-13 23:23 #9
    Προεπιλογή
    2500 χιλιάδες μαζί με τον δείκτη δραστηριότητας. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ας το κάνει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-06-13 11:51 #10
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    αν πας στις διατροφες μελων έχει απειρες διατροφες με αυτες τις θερμίδες. έτοιμες έτοιμες
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση