Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 39
  1. 28-06-13 19:46 #1
    Προεπιλογή Ποσοστό Λίπους και Γράμμωση
    Παιδιά Καλησπέρα,
    Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη γράμμωση.. Καταρχήν, πόσο ποσοστό λίπος θα πρέπει να έχει μια κοπέλα για να μπορεί να γραμμώσει; Εγώ είμαι 23 χρονών με ύψος 1.62 και 49 κιλα.

    Επίσης σχετικά με τη διατροφή, είναι κάποια τρόφιμα τα οποία πέρνω και είμαι σε αμφιβολία κατά πόσο είναι απαγορευμένα για την γράμμωση, είναι ανάλατη μυζήθρα πχ 100γρ την μέρα και μια φέτα πολύσπορο ψωμι ή ολικής αλέσεως.

    Σας ευχαριστω, Καλο Σαββατοκυριακο να χουμε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-06-13 16:38 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά Καλησπέρα,
    Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη γράμμωση.. Καταρχήν, πόσο ποσοστό λίπος θα πρέπει να έχει μια κοπέλα για να μπορεί να γραμμώσει; Εγώ είμαι 23 χρονών με ύψος 1.62 και 49 κιλα.

    Επίσης σχετικά με τη διατροφή, είναι κάποια τρόφιμα τα οποία πέρνω και είμαι σε αμφιβολία κατά πόσο είναι απαγορευμένα για την γράμμωση, είναι ανάλατη μυζήθρα πχ 100γρ την μέρα και μια φέτα πολύσπορο ψωμι ή ολικής αλέσεως.

    Σας ευχαριστω, Καλο Σαββατοκυριακο να χουμε..
    Kανεις ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-06-13 17:34 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα,

    το ποσοστό λιπους(σαν νουμερο)δεν ειναι απολυτο για να δειξει γραμμωμενος καποιος,το βασικο ειναι να υπαρχει απο κατω μια ανεπτυγμένη μυικότητα,χωρίς αυτην και στο 10% να πεσεις δεν θα φαινεσαι γραμμωμενη αλλά σαν σκελετός με δερμα....Οι μυς ειναι αυτοι που παιζουν κυριαρχο ρολο και μετά το μειωμενο ποσοστο λιπους/νερου στ οσωμα

    Σαν τροφιμα δεν ειναι προβλημα,το συνολο των μακροθρεπτικών συστατικών να λαμβανεις υπ'οψιν!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikolas_mk2 : 30-06-13 στις 17:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 30-06-13 18:49 #4
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    κοπελια το καθε σωμα ειναι διαφορετικο δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο και μια φιλικη συμβουλη μην πεσεις πολυ χαληλα σε λιπος γιατι εχει πολλα μειον για την γυναικα αυτο πχ απουσια περιοδου [το περασα και αυτη τη στιγμη ακολουθω θεραπεια] επεισεις στεγνωνει το προσωπο και χανουμε πολυ απο την γλυκα μας ξερω τι σου λεω μην κολλας σε νουμερα εκτος αν θες να πας σε αγωνες γυμνασου κανε ενα ομορφο γυμνασμενο σωμα και ασε τα νουμερα και τις λιπομετρησεις στα λεω φιλικα παντα ο νικολας ποιο πανω καλα στα λεει οσο για διατροφη γραμμωσης και τροφες υπαρχουν πολλα αθρα στο φορουμ που θα σου δωσουν τις απαντησεις που θες η μπες στα ημερολογια μας στο δικο μου και των αλλων κοριτσιων ν απαρεις ιδεες απο μια διατροφικη μερα
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-06-13 19:01 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    το ποσοστό λιπους(σαν νουμερο)δεν ειναι απολυτο για να δειξει γραμμωμενος καποιος,το βασικο ειναι να υπαρχει απο κατω μια ανεπτυγμένη μυικότητα,χωρίς αυτην και στο 10% να πεσεις δεν θα φαινεσαι γραμμωμενη αλλά σαν σκελετός με δερμα....Οι μυς ειναι αυτοι που παιζουν κυριαρχο ρολο και μετά το μειωμενο ποσοστο λιπους/νερου στ οσωμα

    Σαν τροφιμα δεν ειναι προβλημα,το συνολο των μακροθρεπτικών συστατικών να λαμβανεις υπ'οψιν!
    Πολυ σωστα τα λες Νικολα ,φανταζεσαι να εκανε διαιτα για να γραμμωσει , ενω μαλλον ηδη ειναι αδυνατη ;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-06-13 19:24 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Κι εγω αυτό φαντάστηκα Χρήστο,με τέτοια στατιστικά δλδ αυτό φαίνεται και είναι κρίμα κάποιος να δουλεύει σκληρά έχοντας βάλει ''λαθος'' στόχο μπροστά του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-07-13 20:05 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    το ποσοστό λιπους(σαν νουμερο)δεν ειναι απολυτο για να δειξει γραμμωμενος καποιος,το βασικο ειναι να υπαρχει απο κατω μια ανεπτυγμένη μυικότητα,χωρίς αυτην και στο 10% να πεσεις δεν θα φαινεσαι γραμμωμενη αλλά σαν σκελετός με δερμα....Οι μυς ειναι αυτοι που παιζουν κυριαρχο ρολο και μετά το μειωμενο ποσοστο λιπους/νερου στ οσωμα

    Σαν τροφιμα δεν ειναι προβλημα,το συνολο των μακροθρεπτικών συστατικών να λαμβανεις υπ'οψιν!
    Ενταξει συμφωνω για την ανεπτυγμενη μυικότητα απλά ρώτησα ένα περιπου για τα ποσοστα λιπους ετσι ωστε να μπορεις να επιτυχεισ μια γράμμωση, γιατί απ οσο γνωριζω δεν μπορει να επιτευχθει αυτο με ψηλα ποσοστα..
    Επίσης σχετικά με τα μακροπρόθρεπτικα συστατικά των συγκεκριμενων τροφίμων εχω μελετήσει διαφορες σελιδες απλα εχω μπερδευτει σε ενα αρθρο απο εδω σχετικα με τη διατροφη γραμμωσης οτι θα πρεπει να αποφευγονται τα γαλοκτοκομικα προιοντα και το ψωμι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-07-13 20:08 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ σωστα τα λες Νικολα ,φανταζεσαι να εκανε διαιτα για να γραμμωσει , ενω μαλλον ηδη ειναι αδυνατη ;;
    Κοιτα μπορει μια κοπελα να ειναι αδυνατη αλλα να εχει υψηλα ποσοστα λιπους δεν συμαινει οτι καθε αδυνατη κοπελα εχει και χαμηλα ποσοστα γι αυτο ειχα ρωτησει για τα ποσοστα λιπους, σορυ παιδια δεν κατεχω και πολλα ειμαι νεα εδω καθε αρχη δυσκολη ειναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-07-13 20:10 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω αυτό φαντάστηκα Χρήστο,με τέτοια στατιστικά δλδ αυτό φαίνεται και είναι κρίμα κάποιος να δουλεύει σκληρά έχοντας βάλει ''λαθος'' στόχο μπροστά του.
    Φιλε Νικολα τι εννοεις οτα λες εχοντας βάλει "λάθος" στοχο μπροστα του?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-07-13 20:22 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοπελια το καθε σωμα ειναι διαφορετικο δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο και μια φιλικη συμβουλη μην πεσεις πολυ χαληλα σε λιπος γιατι εχει πολλα μειον για την γυναικα αυτο πχ απουσια περιοδου [το περασα και αυτη τη στιγμη ακολουθω θεραπεια] επεισεις στεγνωνει το προσωπο και χανουμε πολυ απο την γλυκα μας ξερω τι σου λεω μην κολλας σε νουμερα εκτος αν θες να πας σε αγωνες γυμνασου κανε ενα ομορφο γυμνασμενο σωμα και ασε τα νουμερα και τις λιπομετρησεις στα λεω φιλικα παντα ο νικολας ποιο πανω καλα στα λεει οσο για διατροφη γραμμωσης και τροφες υπαρχουν πολλα αθρα στο φορουμ που θα σου δωσουν τις απαντησεις που θες η μπες στα ημερολογια μας στο δικο μου και των αλλων κοριτσιων ν απαρεις ιδεες απο μια διατροφικη μερα
    Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου κι εχεις δίκιο σχετικα με το θεμα της περιοδου το περνω και αυτο εδω και 7 μηνες αν και δεν εχω και τοσο ακραια χαμηλα ποσοστο λιπους. Επισης συμφωνω οτι καθε σωμα ειναι διαφορετικο και οτι δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο απλα ζητησα περιπου ενα αριθμιτικο πλαισιο. Σχετικα με τα αρθρα εγω μελετησει διαφορα εδω απλα ειμαι νεα στο χωρο και δεν γνωρζω πολλα και εχω μπερδευτει, αλλά θέλω πολυ να εχω ενα καλο σωμα μιας και σκοτωνομαι στο gym επισης απο που μπορω να δω τα ημερολογια που μ λες?
    Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-07-13 20:37 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Αν θες αν εχεις ενα νουμερο στο μυαλό σου οπωσδηποτε θεωρω οτι για γυναικα με εμφανη γραμμωση(οχι ακραία) ειναι καλό ενα 13-16%-πολύ χοντρικά βεβαια και οπως σου ειπα η μυικότητα διαφοροποιεί τελειως τα πραγματα,μπορει πχ ενα σωμα με 15% λιπος να φαίνεται πολύ καλυτερα και πιο καλοφτιαγμενο απο ενα με 12%.

    Λαθος στοχο εννοω καποιος να ειναι ηδη σχετικά αδυνατος και να ζοριζεται με διαιτες για να γραμμωσει χωρις ομως να εχει ιδιαιτερη μυικότητα ή το αντιθετο-καποιος με αυξημενα ποσοστα λιπους να ασχολειται φανατικά με την αυξηση του ογκου του και να φυγει πανω απο το 20%

    Τα γαλακτοκομικά τα αποφευγουμε σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους λογω λακτόζης,σε νορμαλ σωματα δεν επηρεαζει τπτ.Το ολικης/σικαλεως/πολυσπορο ψωμί δεν απαγορευεται στη διαιτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-07-13 22:29 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες αν εχεις ενα νουμερο στο μυαλό σου οπωσδηποτε θεωρω οτι για γυναικα με εμφανη γραμμωση(οχι ακραία) ειναι καλό ενα 13-16%-πολύ χοντρικά βεβαια και οπως σου ειπα η μυικότητα διαφοροποιεί τελειως τα πραγματα,μπορει πχ ενα σωμα με 15% λιπος να φαίνεται πολύ καλυτερα και πιο καλοφτιαγμενο απο ενα με 12%.

    Λαθος στοχο εννοω καποιος να ειναι ηδη σχετικά αδυνατος και να ζοριζεται με διαιτες για να γραμμωσει χωρις ομως να εχει ιδιαιτερη μυικότητα ή το αντιθετο-καποιος με αυξημενα ποσοστα λιπους να ασχολειται φανατικά με την αυξηση του ογκου του και να φυγει πανω απο το 20%

    Τα γαλακτοκομικά τα αποφευγουμε σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους λογω λακτόζης,σε νορμαλ σωματα δεν επηρεαζει τπτ.Το ολικης/σικαλεως/πολυσπορο ψωμί δεν απαγορευεται στη διαιτα.
    Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τα τροφιμα και για τα νουμερα και συμφωνω με τις αποψεις σου , σε τελευταια λιπομετρηση που εχω κανει πριν περιπου ενα μηνα ημουν καπου 16.8% , αρα απο ποσοστο λιπους πιστευω ειμαι σε καλο δρομο δεν ειμαι τοσο μακρια, δεν θελω να χασω αλλα κιλα αλλα με βαση αυτο που μου λες πιο πανω πρεπει να αυξησω την μυικοτητα μου,προσπαθω με μια σωστη διατροφη και gym αλλα καπου εχω κολλησει δεν βλεπω καποια διαφορα στο σωμα μου και ως αρχαρια δεν ξερω τι κανω λαθος
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-07-13 23:28 #13
    Προεπιλογή
    τσεκαρε κι εδω http://totalfitness-christos.blogspo...g-post_30.html
    μην πεφτετε σε ακραια ποσοστα γιατι καπως ετσι χανεται η περιοδος και αντε να επανελθει μετα..ειμαστε πολλες τελικα που χουμε κανει τη βλακεια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-07-13 09:52 #14
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου κι εχεις δίκιο σχετικα με το θεμα της περιοδου το περνω και αυτο εδω και 7 μηνες αν και δεν εχω και τοσο ακραια χαμηλα ποσοστο λιπους. Επισης συμφωνω οτι καθε σωμα ειναι διαφορετικο και οτι δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο απλα ζητησα περιπου ενα αριθμιτικο πλαισιο. Σχετικα με τα αρθρα εγω μελετησει διαφορα εδω απλα ειμαι νεα στο χωρο και δεν γνωρζω πολλα και εχω μπερδευτει, αλλά θέλω πολυ να εχω ενα καλο σωμα μιας και σκοτωνομαι στο gym επισης απο που μπορω να δω τα ημερολογια που μ λες?
    Ευχαριστω
    εγω παιζω γυρω στο 13-14 το χειμωνα ειχα πεσει 11-12 και περιοδο ειχα να δω 3 μηνες τωρα ακολουθω θεραπεια γι αυτο θελει προσοχη πιστευω 14-15 περιπου η γυναικα ειναι κομπλε τα ημερολογια θα τα δεις στην ενοτητα του φορουμ ημερολογια προπονησης μπες να δεις διατροφες κοριτσιων
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-07-13 09:53 #15
    Το avatar του χρήστη FITNESS GIRL

    Εγγραφή
    04-10-2012
    Περ.
    αθήνα
    Μηνύματα
    2.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vickypek Εμφάνιση μηνυμάτων
    τσεκαρε κι εδω http://totalfitness-christos.blogspo...g-post_30.html
    μην πεφτετε σε ακραια ποσοστα γιατι καπως ετσι χανεται η περιοδος και αντε να επανελθει μετα..ειμαστε πολλες τελικα που χουμε κανει τη βλακεια!
    αστα να πανε
    ευακι
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία