Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 39
  1. 02-07-13 11:03 #16
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    ^ +1

    Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος-εφόσον σ΄ενδιαφέρει απλά να έχεις ενα όμορφο/γυμνασμένο σώμα-να πας κάτω απο 15% σε καμία περίπτωση


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andria Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,προσπαθω με μια σωστη διατροφη και gym αλλα καπου εχω κολλησει δεν βλεπω καποια διαφορα στο σωμα μου και ως αρχαρια δεν ξερω τι κανω λαθος
    Αν εχεις κολλήσει πιθανόν κατι απο τα δυο να χρειάζεται μια αλλαγή/τροποποίηση,μπορεις να ανεβάσεις στις αντίστοιχες ενότητες τη διατροφή και το πρόγραμμα σου για να γινει πανω σε αυτά μια συζητηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-07-13 17:14 #17
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες αν εχεις ενα νουμερο στο μυαλό σου οπωσδηποτε θεωρω οτι για γυναικα με εμφανη γραμμωση(οχι ακραία) ειναι καλό ενα 13-16%-πολύ χοντρικά βεβαια και οπως σου ειπα η μυικότητα διαφοροποιεί τελειως τα πραγματα,μπορει πχ ενα σωμα με 15% λιπος να φαίνεται πολύ καλυτερα και πιο καλοφτιαγμενο απο ενα με 12%.

    Λαθος στοχο εννοω καποιος να ειναι ηδη σχετικά αδυνατος και να ζοριζεται με διαιτες για να γραμμωσει χωρις ομως να εχει ιδιαιτερη μυικότητα ή το αντιθετο-καποιος με αυξημενα ποσοστα λιπους να ασχολειται φανατικά με την αυξηση του ογκου του και να φυγει πανω απο το 20%

    Τα γαλακτοκομικά τα αποφευγουμε σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους λογω λακτόζης,σε νορμαλ σωματα δεν επηρεαζει τπτ.Το ολικης/σικαλεως/πολυσπορο ψωμί δεν απαγορευεται στη διαιτα.
    Mη λεμε οτι θελουμε...
    13% είναι ακραιο ποσοστο λιπους για γυναικα, οχι απλα εμφανη γραμμωση!
    Καπου εχουμε ξεφυγει με τα ποσοστα λιπους και νομιζουμε οτι είναι καραμελιτσες!
    Για να λεει καποια οτι εχει κατω απο 18% λιπος σημαινει οτι θα εχει εμφανη εντονη γραμμωση(εφοσον διαθετει μυικοτητα εννοειται).
    Αρα νουμερα κατω απο 18 (αντε ας πουμε κατω απο 16) απλα δεν υπαρχουν!
    Εκτος αν μιλαμε οτι οι κοπελες που ισχυριζονται οτι παιζουν κατω απο 15% είναι πιο στεγνες απο αυτη:
    Όνομα: front2.jpg Εμφανίσεις: 736 Μέγεθος: 11,6 KB
    που είναι 17% ή απο αυτη
    Όνομα: body_fat_categories_j.jpg Εμφανίσεις: 769 Μέγεθος: 31,8 KB
    που είναι στο 15%

    Και οκ η καθεμια μας μπορει να ισχυριζεται οτι θελει...αλλα ας μην παραπληροφορουμε και τις νεες κοπελες στο χωρο και ψαχνουν να φτασουν ουτοπικα νουμερα...

    ΥΓ. Καποια λινκ για του λογου το αληθες:
    http://www.bodybuilding.com/fun/body_fat_categories.htm
    http://forum.bodybuilding.com/showth...3726731&page=1

    (Δεν είμαι σιγουρη αν επιτρεπονται ή οχι τα συγκεκριμενα λινκ, αν οχι ας σβηστουν και ζητω συγνωμη απο τους διαχειριστες)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 02-07-13 στις 17:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-07-13 18:00 #18
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    13% είναι ακραιο ποσοστο λιπους για γυναικα, οχι απλα εμφανη γραμμωση!
    Σωστα,το 13% οντως για γυναικα ειναι υπερβολή και ξεφευγει-αλλωστε για αυτο παρακατω εγραψα πως δεν υπαρχει κανενας λόγος μια γυναικα να πέσει κατω απο 15%
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-07-13 19:31 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vickypek Εμφάνιση μηνυμάτων
    τσεκαρε κι εδω http://totalfitness-christos.blogspo...g-post_30.html
    μην πεφτετε σε ακραια ποσοστα γιατι καπως ετσι χανεται η περιοδος και αντε να επανελθει μετα..ειμαστε πολλες τελικα που χουμε κανει τη βλακεια!
    Εχεις απολυτο δικαιο!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-07-13 19:41 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FITNESS GIRL Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παιζω γυρω στο 13-14 το χειμωνα ειχα πεσει 11-12 και περιοδο ειχα να δω 3 μηνες τωρα ακολουθω θεραπεια γι αυτο θελει προσοχη πιστευω 14-15 περιπου η γυναικα ειναι κομπλε τα ημερολογια θα τα δεις στην ενοτητα του φορουμ ημερολογια προπονησης μπες να δεις διατροφες κοριτσιων
    Πολυ χαμηλά δεν έχεις πέσει εσυ? Επισης για το θεμα της περιοδου ειναι πολυ δυσκολο το αντιμετωπιζω αυτο εδω και λιγο καιρο και δεν λεει να κατεβει :S Αλλα δεν ειναι και τοσο χαμηλο το ποσοστο λιπους μου. Οσο για τα ημερολογια σ ευχαριστω τα εχω βρει εχω παρει ιδεες 8α σασ αναρτησω και ενα δικο μου καθημερινο πλανο διατροφης καθως και ενα προγραμμα μου στο gym για να ακουσω τα σχολια και τις συμβουλες σας ως τελειως αρχαρια που ειμαι .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-07-13 19:43 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα,το 13% οντως για γυναικα ειναι υπερβολή και ξεφευγει-αλλωστε για αυτο παρακατω εγραψα πως δεν υπαρχει κανενας λόγος μια γυναικα να πέσει κατω απο 15%
    Εννοειτε βρε παιδια δεν θελω υπερβολες δεν σκοπευω να κατεβω αγωνες, θελω απλα ενα γραμμωμενο και σφικτο σωμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-07-13 19:45 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ +1

    Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος-εφόσον σ΄ενδιαφέρει απλά να έχεις ενα όμορφο/γυμνασμένο σώμα-να πας κάτω απο 15% σε καμία περίπτωση




    Αν εχεις κολλήσει πιθανόν κατι απο τα δυο να χρειάζεται μια αλλαγή/τροποποίηση,μπορεις να ανεβάσεις στις αντίστοιχες ενότητες τη διατροφή και το πρόγραμμα σου για να γινει πανω σε αυτά μια συζητηση
    Θα ποσταρω συντομα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι καλη και η προπονηση μου και η διατροφη γιατι ειμαι τελειως αρχαρια ομως θελω πολυ να πετυχω το στοχο μ.. Αναμενετε και θα περιμενω τις συμβουλες σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-07-13 19:52 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mη λεμε οτι θελουμε...
    13% είναι ακραιο ποσοστο λιπους για γυναικα, οχι απλα εμφανη γραμμωση!
    Καπου εχουμε ξεφυγει με τα ποσοστα λιπους και νομιζουμε οτι είναι καραμελιτσες!
    Για να λεει καποια οτι εχει κατω απο 18% λιπος σημαινει οτι θα εχει εμφανη εντονη γραμμωση(εφοσον διαθετει μυικοτητα εννοειται).
    Αρα νουμερα κατω απο 18 (αντε ας πουμε κατω απο 16) απλα δεν υπαρχουν!
    Εκτος αν μιλαμε οτι οι κοπελες που ισχυριζονται οτι παιζουν κατω απο 15% είναι πιο στεγνες απο αυτη:
    Όνομα: front2.jpg Εμφανίσεις: 736 Μέγεθος: 11,6 KB
    που είναι 17% ή απο αυτη
    Όνομα: body_fat_categories_j.jpg Εμφανίσεις: 769 Μέγεθος: 31,8 KB
    που είναι στο 15%

    Και οκ η καθεμια μας μπορει να ισχυριζεται οτι θελει...αλλα ας μην παραπληροφορουμε και τις νεες κοπελες στο χωρο και ψαχνουν να φτασουν ουτοπικα νουμερα...

    ΥΓ. Καποια λινκ για του λογου το αληθες:
    http://www.bodybuilding.com/fun/body_fat_categories.htm
    http://forum.bodybuilding.com/showth...3726731&page=1

    (Δεν είμαι σιγουρη αν επιτρεπονται ή οχι τα συγκεκριμενα λινκ, αν οχι ας σβηστουν και ζητω συγνωμη απο τους διαχειριστες)
    Δεν ειχα ιδεα ειλικρινα!!! Σ ευχαριστω για τα λινκ και τις πληροφοριες που μου εχεις δωσει, επισης σε λιπομετρηση που εχω κανει πριν ενα περιπου μηνα το ποσοστο λιπους μου ηταν 16,8 αλλα εγω γραμμωση δεν βλεπω ειναι λογικο αυτο το ποσοστο και να μην βλεπω τιποτα? Η δεν ειναι αξιοπιστη η λιπομετρηση που εχω κανει? Επισης γυμναζομαι 4-5 φορες τη βδομαδα εδω και εναμιση-2 χρονια σχεδον παλαιοτερα στη ζωη μου δεν ειχα ασχοληθει ποτε ομως με gym αλλα παντα προσεχω τη διατροφη μου εχω πολυ καιρο που εχω κοψει τα τηγανητα και το λευκο υδατανθρακα ( ζυμαρικα, λευκο ψωμι) θα ποσταρω αμα ειναι ρο προγραμμα μιας μερα μου στο gym και τη συνηθισμενη μου διτροφη για ν α ακουσω σχολια και συμβουλες σας ειμαι διατεθημενη για οποιες αλλαγες ειμαι σκληρο καρυδι
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 02-07-13 23:32 #24
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Eξαρταται με ποια μεθοδο εκανες...
    Αν και μενα και με απλη μετρηση με ηλεκτροδια που εκανα και με τσιμπίδα με εβγαλε σχεδον το ιδιο.
    Δηλ θεωρω και τη μεθοδο με τα ηλεκτροδια αρκετα αξιοπιστη.
    Πιστευω οτι δε φαινεσαι γραμμωμενη σε αυτο το ποσοστο, που πραγματικα είναι πολυ χαμηλο, επειδη σου λειπει μυικοτητα.
    Επικεντρωσου στην προπονηση με βαρη και σε μια καλη διατροφη με θερμιδες συντηρησης περιπου.
    Στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα για διατροφη και προπονησεις.
    Αν υπαρχει και κανενας γυμναστης στο γυμναστηριο σου που να ξερει 5 πραγματα καλο θα ηταν να σε καθοδηγησει!
    Καλη επιτυχια στο στοχο σου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-07-13 01:04 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stella Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eξαρταται με ποια μεθοδο εκανες...
    Αν και μενα και με απλη μετρηση με ηλεκτροδια που εκανα και με τσιμπίδα με εβγαλε σχεδον το ιδιο.
    Δηλ θεωρω και τη μεθοδο με τα ηλεκτροδια αρκετα αξιοπιστη.
    Πιστευω οτι δε φαινεσαι γραμμωμενη σε αυτο το ποσοστο, που πραγματικα είναι πολυ χαμηλο, επειδη σου λειπει μυικοτητα.
    Επικεντρωσου στην προπονηση με βαρη και σε μια καλη διατροφη με θερμιδες συντηρησης περιπου.
    Στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα για διατροφη και προπονησεις.
    Αν υπαρχει και κανενας γυμναστης στο γυμναστηριο σου που να ξερει 5 πραγματα καλο θα ηταν να σε καθοδηγησει!
    Καλη επιτυχια στο στοχο σου!
    Σ ευχαριστω πολυ!! Γιατι λιπομεπτηση αυτη με τα ηλεκτοδια μονο εχω κανει, αρα εχεις δικιο οπως και τα παιδια πιο πανω δεν εχω και τοσο ανεπτυγμενη μυικοτητα , μα ελα π γινομαι κομματια στο gym ουφ κατι παει λαθος σιγουρα ή με το προγραμμα μου στο gym η με τη διατροφη μου. Εχω υπολογισει τις θερμιδες συντηρησης μου απο εδω μεσα στο forum που ειχε αναρτησει ενα μελος και βγαινει περιπου 1600 και κατι δεν το θυμαμαι ακριβως.
    Στο γυμναστηριο , μου εχει ετοιμασει ο γυμναστης το προγραμμα μου , θα το αναρτησω σε λιγο , επισης και τη διατροφη που ακολουθω μεχρι στιγμης. Αν βρω θαρρος θα αναρτησω και καμια φωτο μου για να γελασουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-07-13 01:17 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω υπολογισει τις θερμιδες συντηρησης μου απο εδω μεσα στο forum που ειχε αναρτησει ενα μελος και βγαινει περιπου 1600 και κατι δεν το θυμαμαι ακριβως.
    Λογικά αυτό ειναι το πρωτο λάθος!

    Ξανακοιτα τις θερμιδες σου για σιγουρια,εχω την εντυπωση οτι εισαι κοντα στις 1900-2000 με μετρια δραστηριότητα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-07-13 01:36 #27
    Προεπιλογή
    το προγραμμα μου στο gym σας αναρτω μια μερα απο το προγραμμα μου για να μην σας κουραζω

    ΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ
    δρομο 10'

    ΠΛΑΤΗ
    ΕΜΠΡΟΣΘΙΕς ΕΛΞΕΙΣ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ 3 *15
    ΜΗΧΑΝΗ ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗΣ 3 *15

    ΣΤΗΘΟΣ
    ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΕΣΕΩΝ ΣΤΗΘΟΥΣ 3*15
    ΜΗΧΑΝΗ ΠΕΚ-ΤΕΚ 3*15
    ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΑΛΤΗΡΩΝ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΑΓΚΟ 3*10

    ΩΜΟΙ
    ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΕΣΕΩΝ ΩΜΩΝ 3*10
    ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΝΗΨΩΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ 3*10

    ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
    ΚΑΜΨΕΙΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 3 *10

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ
    ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ 3 *10

    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ (ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΜΕ 4 *20)

    Ελλειπτικο 15 '

    * Aεροβιο στο τελος ειχα 20-25 λεπτα αλλά ειπα να το μειωσω δεν νομιζω να χρειαζομαι τοσο αεροβιο.
    H ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ
    9.00 1 φετα πολυσπορο ψωμι ή ολικης αλεσεως με μια φετα γαλοπουλα βραστη , μια φετα αναλατη μυζηθρα 40γρ (την εχω αδυναμια ) και 2 ασπραδια αυγου ή βρωμη με νερο και 1 κουταλια μελι
    11.00 1 μπανάνα ή ενα πρασινο μήλο
    12.30-2.00 gym
    2.30 στηθος κοτόπουλο με σαλατα ή τονοσαλατα ή μια μεριδα ψαρι (σολωμο ή τσιπουρα) ή μια μεριδα μαυρομματικα φασολια ή φακες με σπανακι ή βοδινο φιλετο steak με σαλατα
    5.30 γιαουρτακι χωρις λακτοζη με ενα κουταλακι μελι και ενα κουταλακι βρωμη ή Τοστ με μια φετα γαλοπουλα βραστη και μια φετα αναλατη μυζηθρα
    8.30 στηθος κοτοπουλο με σαλατα ή τονοσαλατα ή χοιρινο ψαρονεφρι με σαλατα.

    Αυτο ειναι ενα συνηθισμενο καθημερινο πλανο της διατροφης μου, τι λετε; πρεπει να αφαιρεσω κατι; μηπως να προσθεσω και καμια πρωτεινη μετα το gym ? εχω δει στο φορουμ οτι υπαρχουν και χωρις λακτοζη (εχω δυσανεξια)
    Περιμενω σχολια και συμβουλες σας κακά καλά ολα καλοδεχουμενα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-07-13 01:37 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά αυτό ειναι το πρωτο λάθος!

    Ξανακοιτα τις θερμιδες σου για σιγουρια,εχω την εντυπωση οτι εισαι κοντα στις 1900-2000 με μετρια δραστηριότητα
    οκ να ψαξω να το ξαναβρω παλι αν και το ματι κλεινει για αποψε αλλα με εχει πιασει και μια πορωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-07-13 01:49 #29
    Προεπιλογή
    Φιλε Νικολα εχεις δικιο μου βγαζει 1950,696 τελειως αρχαρια μιλαμε τεσπα σας βαζω και μια φωτο με τα χαλια μου , μπορειτε να γελασετε ελευθερα ξερω εχω πολυ δρομο ακομα αλλα η ελπιδα πεθαινει τελευταια
    Θα περιμενω σχολια σας, για την ωρα παω για νανακια καληνυχτα κοσμε!!!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-07-13 23:58 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Εμ,είδες.....Μεσα σ'ολα εκανες και υποθερμιδική διατροφή!

    Βασικά τι εννοείς με το ''μια μερα απο το προγραμμα μου''?Ολα αυτα τα κάνεις σε μία μέρα?

    Εαν ακολουθεις προγραμμα upper/lower body καλο θα ηταν σιγα-σιγα(εφόσον δεν βλεπεις αξιολογο αποτελεσμα)να δοκιμάσεις λιγο καιρό με σπλιτ,βελτιωνοντας παραλληλα τη διατροφή σου.

    Στο πρωινο καλό θα ηταν να ανεβάσεις λιγο υδατανθρακα,να τρως κι εναν κρόκο,την βρωμη καλύτερα με γάλα και στο γευμα πριν την προπ να βαλεις λιγη πρωτείνη,επίσης το γιαουρτι ειναι καλύτερο πριν τον υπνο-δλδ τα γευματα 5.30-8.30 καντα μια τραμπα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία