Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 25 από 25
  1. 16-06-15 15:39 #16
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spiros Maragakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο, τουλάχιστον εν μέρει.
    Όμως θα το γενικεύσω λίγο και θα πω ότι εκείνα τα χρόνια υπήρχε ένα είδος μυστικοπάθειας από τους περισσότερους πρωταθλητές.
    Ίσως δεν ήθελαν να πει ο κόσμος ότι τα σώματα τους φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο, άλλα οφειλόταν στην γενετική.

    Σήμερα η πληροφόρηση είναι διάχυτη και αυτή η μυστικοπάθεια μας ξενίζει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για την δεκαετία του 80.
    Προσωπικά η εμπειρία μου από τον Βεϊσάκη υπήρξε γενικά πολύ καλή.
    Δεν το κατηγορω για τιποτα απο οσα αναφερα καθως ο καθε ανθρωπος ειναι υπευθυνος για την σταση που εχει στη ζωη του , μπορω ομως να τον κρινω και πραγματικα τον ευχαριστω γιατι φευγοντας απο εκει γνωρισα εσενα δασκαλε Σπυρο που με τις γνωσεις σου καταφερα να πετυχω αρκετα σαν Junior !

    Oπως βλεπεις η ζωη παντα μας κραταει τα καλυτερα στο μετα.........
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-06-15 11:50 #17
    Προεπιλογή
    Στέλιο μου, παρόλο που εκείνα τα χρόνια εγώ πλέον έμενα Αθήνα κι εσύ Κρήτη, μπορώ
    να πω ότι ήσουν απίστευτος στην τήρηση των οδηγιών μου και αυτό φάνηκε γρήγορα στην σκηνή.

    Τα χρόνια πέρασαν, άνοιξες τα φτερά σου και εκτός από πολύ μεγάλος αθλητής, έγινες και ένας καταξιωμένος προπονητής.

    Από όλους αυτούς τους παλιούς αθλητές-δασκάλους λοιπόν, συμφωνούμε ότι κρατάμε τα θετικά τους.
    Ως άνθρωποι, ο καθένας είχε το χαρακτήρα του, όμως αισθανόμαστε όμορφα όταν
    αναπολούμε το ξεκίνημα μας στο άθλημα δίπλα τους, εκείνα τα χρόνια…
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-06-15 15:09 #18
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spiros Maragakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο μου, παρόλο που εκείνα τα χρόνια εγώ πλέον έμενα Αθήνα κι εσύ Κρήτη, μπορώ
    να πω ότι ήσουν απίστευτος στην τήρηση των οδηγιών μου και αυτό φάνηκε γρήγορα στην σκηνή.

    Τα χρόνια πέρασαν, άνοιξες τα φτερά σου και εκτός από πολύ μεγάλος αθλητής, έγινες και ένας καταξιωμένος προπονητής.

    Από όλους αυτούς τους παλιούς αθλητές-δασκάλους λοιπόν, συμφωνούμε ότι κρατάμε τα θετικά τους.
    Ως άνθρωποι, ο καθένας είχε το χαρακτήρα του, όμως αισθανόμαστε όμορφα όταν
    αναπολούμε το ξεκίνημα μας στο άθλημα δίπλα τους, εκείνα τα χρόνια…
    ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΕ σε οσα μου εμαθες και μου εδωσες........



    Όνομα: 10309025_580723258707295_2947525615039907216_n.jpg Εμφανίσεις: 540 Μέγεθος: 21,2 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-06-15 15:25 #19
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    ...ο κύριος μαραγκάκης ακριβοδίκαιος.


    υ.γ. Δεν θα πω πολλά αλλά χωρίς να σας γνωρίζω σας εκτιμώ πολύ και από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα και από αυτά που ακούω από το ΄΄συνάφι''
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-06-15 11:04 #20
    Προεπιλογή
    Στέλιο και Nive, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

    Ακολουθεί μία φωτογραφία από τον ΑΘΛΗΤΗ Νο. 73 του 1979.

    Ο Φραγκίσκος Μπάτης, γενικός νικητής Mr. Hellas, δεξιά στην φωτογραφία
    ο Δημήτρης Μακρίδης, και αριστερά ο Νίκος Βεϊσάκης που κέρδισε την κατηγορία του.
    Εκείνη την χρονιά εγώ γυμναζόμουν ακόμα με τσιμεντένια βάρη!

    Όνομα: Issue-73---Mr-HELLAS.jpg Εμφανίσεις: 545 Μέγεθος: 141,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-06-15 16:52 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όμορφες αναμνήσεις απο άλλη εποχή που ήταν διαφορετική όχι μόνο ώς πρός τα σώματα , αλλα και απο θέμα νοοτροπίας και προσέγγισης του αθλήματος
    τότε μετρούσε περισσότερο το ταλέντο και τα σωματικά στοιχεία , γιατι ο υπερβολικός όγκος δεν υπήρχε όπου όλα αλλάζουν και δείχνει διαφορετικός ο αθλητής
    ο Νίκος Βεισάκης είχε αναλογίες και σωματότυπο που του έδιναν πλεονέκτημα για υψηλές διακρίσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-03-21 02:08 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spiros Maragakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω με τον Στέλιο, τουλάχιστον εν μέρει.
    Όμως θα το γενικεύσω λίγο και θα πω ότι εκείνα τα χρόνια υπήρχε ένα είδος μυστικοπάθειας από τους περισσότερους πρωταθλητές.
    Ίσως δεν ήθελαν να πει ο κόσμος ότι τα σώματα τους φτιάχτηκαν με σκληρή δουλειά ή οτιδήποτε άλλο, άλλα οφειλόταν στην γενετική.

    Σήμερα η πληροφόρηση είναι διάχυτη και αυτή η μυστικοπάθεια μας ξενίζει. Δεν πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι μιλάμε για την δεκαετία του 80.
    Προσωπικά η εμπειρία μου από τον Βεϊσάκη υπήρξε γενικά πολύ καλή.


    Συνάντησα τον Ν.Βεϊσάκη στη Κρήτη
    όταν ήταν πάνω-κάτω 50 χρονών
    Έμεινα εκπληκτός με την ακμαιότητά του
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-07-21 17:33 #23
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Φραγκίσκος Μπατής - Νίκος Βεϊσάκης : Ή αλλιώς, o Mr Ελλάς της WABBA το 1979 με τον Mr Eλλάς της WABBA το 1980 σε μια κοινή φωτογράφηση!
    Εξαίρετοι εκπρόσωποι του αθλήματος και οι δύο.


    Ο κ. Φραγκίσκος από τους πρώτους αθλητές σωματοδόμησης στην Ελλάδα, γεννημένος το 1942, διατηρούσε κοσμηματοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας και γυμναστήριο στο Καλαμάκι , ο οποιος χαρακτηρίστηκε ως ενας από τους σεμνούς , ήπιων τόνων αθλητης...
    Αποφάσισε να αγωνιστεί το 1979, σε ηλικία 38 ετών μιας και είχε αναστολές αν και ήταν ήδη δύο δεκαετίες στα γυμναστήρια! Κέρδισε τον Γενικό Τίτλο το 1979 επικρατώντας του Δημήτρη Μακρίδη και Νίκου Βεϊσάκη.
    Eπίσης το 1981 στο Πανευρωπαϊκό που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα την 5η θεση στην 1η κλάση όπου συμμετείχε και το 1982 στην κατηγορία Μρ Ακρόπολις, μια κατηγορία παλαιών πρωταθλητων όπου υπήρχε στους αγωνες, βγήκε ισόπαλος στην 1η θεση με τον φίλο του Γιαννη Κουκο, μια κατηγορία όπου συμμετείχε και ο Χρήστος Χατζηγεωργίου.


    Ο κ. Βεϊσάκης, σπούδασε Φυσική Αγωγή και Φυσιοθεραπεία και ήταν καθηγητής Σωματικής Αγωγής.
    Η καλύτερη στιγμή της αγωνιστικής του πορείας ήταν το MR ΕΛΛΑΣ της WABBA το 1980, όταν κέρδισε τον Γενικό Τίτλο με αντιπάλους τον Αλέκο Σιατραβάνη, τον Τάσο Μώρο, τον Δημήτρη Μακρίδη.
    Διοργάνωσε αγώνες στην Κρήτη μάλιστα ήταν εκείνος που σε συνεργασία με τον Ανδρέα Ζαπατίνα πραγματοποιήσε το 1ο MR ΚΡΗΤΗ, το 1982. Διατηρούσε προσωπικό γυμναστήριο στο σπίτι του. Θεωρήθηκε από τους καλύτερους ποζέρ της εποχής εκείνης!

    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (1).jpg Εμφανίσεις: 224 Μέγεθος: 162,8 KB

    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (2).jpg Εμφανίσεις: 218 Μέγεθος: 204,0 KB


    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (4).jpg Εμφανίσεις: 226 Μέγεθος: 192,7 KB


    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (6).jpg Εμφανίσεις: 229 Μέγεθος: 204,9 KB


    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (7).jpg Εμφανίσεις: 152 Μέγεθος: 178,5 KB

    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (8).jpg Εμφανίσεις: 224 Μέγεθος: 209,8 KB

    Όνομα: Μπατής - Βεϊσάκης  (5).jpg Εμφανίσεις: 228 Μέγεθος: 194,0 KB


















    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-07-21 23:11 #24
    Προεπιλογή
    Ωραιες φωτο....δε τις ειχαμε ξαναδει. Με γυρνανε πολυ πισω ,ειχα δει κ τους δυο αγωνες το 79 κ 80 που ειχαν παρει αντιστοιχα το Γενικο Μιστερ Ελλας.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-11-22 13:21 #25
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Nικος Βεϊσάκης - Γιάννης Γκινής!

    Φωτογραφία από το προσωπικό αρχείο του Γιάνη Γκίνη!
    Μαζί με τον Νίκο Βεϊσάκη, Mr Eλλάς 1980 στην WABBA, στο προσωπικό του γυμναστήριο που διατηρούσε, ενώ ήταν και φυσικοθεραπευτήριο παράλληλα, στα πρώτα βήματα του Γιάννη Γκίνη, αρχές δεκαετίας του 1980!

    Όνομα: 317326135_206321721867611_8807608051016708420_n.jpg Εμφανίσεις: 107 Μέγεθος: 202,9 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12