Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 70
  1. 19-10-13 00:53 #46
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    η εταιρεια που δουλευω ζηταει κηποτεχνη με πτυχιο[για να μπορει να βγαλει και βιζα εργασιας] και αποδεδειγμενη προυπηρεσια τουλαχιστον 2-3 ετη.οι συνθηκες ειναι πανω απο ικανοποιητικες,εξαλλου μαζι μου θαναι ....αν καποιος εχει αυτα τα προσοντα+την γλωσσα σε επιπεδο κουβεντας τουλαχιστον ας στειλει π.μ.20$ την ωρα αρχικα και πληρωμη εβδομαδιαια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-10-13 16:19 #47
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    η εταιρεια που δουλευω ζηταει κηποτεχνη με πτυχιο[για να μπορει να βγαλει και βιζα εργασιας] και αποδεδειγμενη προυπηρεσια τουλαχιστον 2-3 ετη.οι συνθηκες ειναι πανω απο ικανοποιητικες,εξαλλου μαζι μου θαναι ....αν καποιος εχει αυτα τα προσοντα+την γλωσσα σε επιπεδο κουβεντας τουλαχιστον ας στειλει π.μ.20$ την ωρα αρχικα και πληρωμη εβδομαδιαια.

    NA soy steiλω και ενα δικο μου cv μπας και βρω κατι εκει???
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-10-13 23:55 #48
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    kαι βεβαια να μου στειλεις.αν και προτειμανε το face to face....
    με τι ασχολεισαι γραψε μου στειλε μου π.μ.
    και τα γυμναστηρια εδω ...ειν αλλουτοσο πολυ κοσμο να γυμναζετε...τρεχει...και να κανει ποδηλατο....πρωτη φορα στη ζωη μου βλεπω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-10-13 03:38 #49
    Προεπιλογή
    τα τελευταια 3 χρονια ακουω τους παντες και τα παντα οτι θα πανε καναδα , μεχρι να πατε ολοι σας θα χει αλλαξει το στεκι εχωντας ταξιδεψει ιταλια,γαλλια,αγγλια,αμερικη,ταιλανδη,ισπανια μπορω να πω οτι την Ελλαδα δεν την αλλαζα και ας μαραζωνουμε συνεχως αλλα αυτη η κουλτουρα και οι ιδεες και τα σκεπτικα των ανθρωπων που γνωρισα εκει περα δε παιζονται. ειμαστε πολλα χρονια πισω και γενικα ειμαστε αρνητικοι σε θεματα ταμπου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-10-13 18:23 #50
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stone garden Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα τελευταια 3 χρονια ακουω τους παντες και τα παντα οτι θα πανε καναδα , μεχρι να πατε ολοι σας θα χει αλλαξει το στεκι εχωντας ταξιδεψει ιταλια,γαλλια,αγγλια,αμερικη,ταιλανδη,ισπανια μπορω να πω οτι την Ελλαδα δεν την αλλαζα και ας μαραζωνουμε συνεχως αλλα αυτη η κουλτουρα και οι ιδεες και τα σκεπτικα των ανθρωπων που γνωρισα εκει περα δε παιζονται. ειμαστε πολλα χρονια πισω και γενικα ειμαστε αρνητικοι σε θεματα ταμπου.
    Τα ταμπού καλά είναι να υπάρχουν γιατί σε άλλες χώρες οι άνθρωποι τα έχουνε ισοπεδόσει και οριζοντιοποιήσει τελείως.
    Με την ανεργία για το 2014 στο 30% τι να κάνεις στην Ελλάδα?
    Αν δεν έχεις μέσο ή δικιά σου εταιρεία δεν πας πουθενά...
    κρίμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-10-13 18:33 #51
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fani_boi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ταμπού καλά είναι να υπάρχουν γιατί σε άλλες χώρες οι άνθρωποι τα έχουνε ισοπεδόσει και οριζοντιοποιήσει τελείως.
    Με την ανεργία για το 2014 στο 30% τι να κάνεις στην Ελλάδα?
    Αν δεν έχεις μέσο ή δικιά σου εταιρεία δεν πας πουθενά...
    κρίμα
    και στο 51% στους νεους
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-10-13 19:35 #52
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stone garden Εμφάνιση μηνυμάτων
    και στο 51% στους νεους
    Κάτσε Έλληνα να σε φάει ο Βενιζέλος και ο Πάγκαλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-03-17 14:44 #53
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή Μεταναστευση
    λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα διοτι σκεφτομε με την γυναικα σοβαρα πλεον να φυγουμε αλλα οπως ειναι φυσικο προβληματιζομαστε για το αν εν τελει θα ναι σωστη η αποφαση ...επιλογες 2 εχουμε μια ελβετια και αγγλια...
    γραψτε αν εχετε παρει παρομοια αποφαση και αν εν τελει σας βγηκε σε καλο η το μετανιωσατε...


    εδω εχω δουλεια αλλα μου τρωει 10ωρες την ημερα λεφτα ελαχιστα οπως και τα ρεπο και περναν τα χρονια χωρις στην ουσια να ζουμε μονο να δουλευουμε...
    +οτι το βλεπω για κλεισιμο το μαγαζι του αλεξη σε λιγο καιρο οποτε να προλαβουμε τα χειροτερα...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 22-03-17 17:48 #54
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Μετέφερα το θέμα στις Γενικές.
    Ας γράψουν παιδιά που έχουν κανει αυτο το βήμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 22-03-17 18:15 #55
    Προεπιλογή
    Η αδερφη μου ηταν στην Ελβετια για 1.5 χρονο και θα ξαναπαει μετα το μαστερ της (μαλλον), τα ενοικια ειναι περιπου 2.500+ με ρευμα/νερο/τηλεφωνο/ιντερνετ. Οι τιμες ειναι x2.5 της Ελλαδας περιπου. Στα νοσοκομεια δεν γινεται της τρελης οπως στα ελληνικα (πρεπει να εισαι ασφαλισμενος ομως οπως και να εχει), η αδερφη μου ειχε 25% συμμετοχη ( ειναι πανακριβες ομως οι εξετασεις και γενικα οι επισκεψεις). Εχεις 2.5 μερες αδεια/μηνα, δουλεουν 8ωρο και ουτε milisecond παραπανω (αν δουλεψουν θα δωσουν υπερωριες). Εγω, οπως και η αδερφη, μου θα παω εξωτερικο, στην αρχη ειναι λιγο δυσκολο (τροπος ζωης, χανεις τους φιλους σου, δεν εχει την νυχτερινη ζωη της Ελλαδας), αλλα δεν υπαρχει κατι αλλο εδω, δεν ζεις με 580ε/μηνα και 10ωρο και σκ. Για Αγγλια δεν ξερω, τελειωνει ομως το μαστερ μια φιλη μου, οποτε θα σου πω συντομα πως ειναι μισθοι κλπ (πρακτικη παντως εχει βρει με 1200 pounds/ μηνα στο λονδινο). Κοιτας καθολου Σουηδια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-03-17 18:38 #56
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον ανοιγω αυτο το θεμα διοτι σκεφτομε με την γυναικα σοβαρα πλεον να φυγουμε αλλα οπως ειναι φυσικο προβληματιζομαστε για το αν εν τελει θα ναι σωστη η αποφαση ...επιλογες 2 εχουμε μια ελβετια και αγγλια...
    γραψτε αν εχετε παρει παρομοια αποφαση και αν εν τελει σας βγηκε σε καλο η το μετανιωσατε...


    εδω εχω δουλεια αλλα μου τρωει 10ωρες την ημερα λεφτα ελαχιστα οπως και τα ρεπο και περναν τα χρονια χωρις στην ουσια να ζουμε μονο να δουλευουμε...
    +οτι το βλεπω για κλεισιμο το μαγαζι του αλεξη σε λιγο καιρο οποτε να προλαβουμε τα χειροτερα...
    μια πολυ καλη μου φιλη ζει στην ελβετια παιρνει 6500 ελβετικα μαρκα νομιζω δεν ειμαι σιγουρος για το νομισμα σιγουρα παραπανω τωρα γιατι εχει μια πενταετια σχεδον εκει εχει γυρισει ολο τον κοσμο με επαγγελματικα ταξιδια δουλευει βεβαια στην τζον ντιρ με τα τρακτερ αν εχεις ακουστα ενοικιο γυρω στα 900 αν δεν κανω λαθος αλλα κατι διαμερισματα αλλη φαση θερμενομενα πατωματα και ιστοριες και αν δεν κανω λαθος συμπεριλαμβανονται στην τιμη και ρευμα κοινοχρηστα με επιφυλαξη αυτο. λεει ειναι η καλυετρη αποφαση που πηρε ποτε βρηκε την ευκαιρια και την αρπαξε και εχει χορτασει ψωμακι ελλαδα πλεον δεν ειναι για τιποτα αν δεν εχεις κατι σε σταθερη βαση φευγα χωρις δευτερη σκεψη
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-03-17 20:04 #57
    Προεπιλογή
    Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μονο 900chf το ενοικιο, ουτε σε λωζανη (που ειναι σχετικα φθηνη πολη) δεν ειναι τοσο, εκτος και αν μενει με αλλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-03-17 23:17 #58
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    Ηρθαμε Αγγλια πριν απο κανα εξαμηνο με το αγορι μου εγω για μεταπτυχιακο και part time job, αυτος για δουλεια με την προοπτικη να μεινουμε..Δουλεια βρηκε αμεσως, αν και χωρις πτυχιο. Ο κατωτατος ειναι 7.2 την ωρα. Εγω παιρνω 10 την ωρα και το αγορι μου 9.2.
    Επειδη ειμαστε λονδινο τα σπιτια ειναι αρκετα ακριβα..ζωνη 1-2 δεν το συζηταμε καν τις τιμες.. 3 και πανω...εε 1200 χωρις λογαριασμους και council tax...πες κανα 1500. Σε αλλες πολεις της αγγλιας ειναι πιο φτηνα.. Εχουμε ακουσει 600-800 το σπιτι αλλα δεν παιρνω και ορκο γιατι δεν το χω ψαξει προσωπικα.Μεταφορες στο λονδινο επισης ακριβες. Αν δουλευεις ζωνη 1 περιμενε κανα £3+ το εισιτηριο μιας διαδρομης αν ειναι peak time. Σουπερ μαρκετ ειναι φτηνα, καποια πραγματα πιο φτηνα και απο ελλαδα.

    Δεν ειναι ιδανικα ουτε γινεσαι μεγιστανας, αλλα προσωπικα σε σχεση με την ελλαδα ολα μου φαινονται πολυ πιο ευκολα. Γιατι προφανως οταν εχεις συνηθισει να παιρνεις 3 την ωρα, τα 10 ξαφνικα σου φαινονται ουαου, και ας πρεπει να δινω τοσα για το νοικι, still better than Greece.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-03-17 23:53 #59
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    συνχωνευτηκε με ενα παλιοτερο θεμα αναλογο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-03-17 00:02 #60
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Εγώ θα πρότεινα πάντω Ελβετία gravijia....Δεν ξερω τι παίζει οικονομικά βέβαια μία περίοδο που τσέκαρα για μεταπτυχιακό εκεί συμβαδίζουν μαυτά που λέει η Έφη....Προτείνω Ελβετία από την άποψη ότι είναι γενικά ουδέτερη σε πολεμικές συγκρούσεις, σε σχέση πάντα με την Αγγλία + νομίζω ο "κίνδυνος της τρομοκρατίας" δεν την έχει αγγίξει ακόμα τουλάχιστον....

    Εγώ προσωπικά θα το σκεφτόμουν και αυτό.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2345 ΤελευταίαΤελευταία