Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 70
  1. 23-03-17 01:27 #61
    Προεπιλογή
    είμαι ολλανδία εδώ και 3.5 χρόνια, αρχικά μεταπτυχιακό και τώρα εργασία.
    όπως τα βλέπω τα πράγματα εδώ, αν έχεις ένα πάτημα στη χώρα, όπως πχ μεταπτυχιακό που έχω εγώ, αργά ή γρήγορα βρίσκεις δουλειά.
    αν κοιτάς για δουλειές ανειδίκευτου, ίσως τα πράγματα να είναι πιο δύσκολα, γτ υπάρχουν αρκετοί με παρόμοια προσόντα.

    δεν έχω εμπειρία από τις χώρες που αναφέρεις, αλλά πρέπει να σκεφτείς λιγάκι. πχ ελβετία, δεν μιλάνε αγγλικά αρκετά και ανάλογα την περιοχή θες ή γαλλικά ή γερμανικά ή ιταλικά.
    αντίθετα αγγλία, λόγω γλώσσας είναι μεγάλο + γτ δε θα χρειαστεί να μάθεις νέα γλώσσα (αν ξέρεις καλά αγγλικά).

    επίσης ρόλο παίζει και η οικογένεια. αν έχεις παιδιά και σε τι ηλικία. αν είναι μικρά, και όντως θες να φύγεις, τότε φύγε γρήγορα για να έχουν και τα παιδιά την ευκαιρία να προσαρμοστούν γρήγορα.

    προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει που έφυγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-03-17 01:57 #62
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    αγγλικα ξερω αρκετα καλα...γερμανικα οχι οποτε σιγουρα για ελβετια θα ναι ενα μειον ...
    το σκεφτομαι για αυτες τις 2 χωρες γιατι εκει εχω φιλους που μπορουν να βοηθησουν ..
    αλλα παλι ειναι τεραστια αποφαση...και ενα ακομα θεμα που με προβληματιζει ειναι το σπιτι...
    εγω δεν εχω τοσο θεμα να μεινω με αλλους αλλα η γυναικα μου για κανενα λογο κ ξερω οτι εξωτερικο επειδη τα νοικια ειναι πανακριβα αναγκαζεσαι να μεινεις με αλλα ατομα...
    και ολλανδια θα με εψηνε pankol απλα δν εχω γνωστο εκει

    παντως οι περισοτεροι αυτο λενε καλυτερα εξω ..ελλαδα μονο το καλοκαιρι...

    ειμαι 29 pankol ειναι αργα για ενα μεταπτυχιακο λες? να ξανακανω παλι φοιτητικη ζωη στας ολλανδιας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thegravijia : 23-03-17 στις 01:59
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-03-17 13:43 #63
    Το avatar του χρήστη eli_din3

    Εγγραφή
    12-11-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.953
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων

    ειμαι 29 pankol ειναι αργα για ενα μεταπτυχιακο λες? να ξανακανω παλι φοιτητικη ζωη στας ολλανδιας
    Καθολου αργα. Δεν ξερω για αλλες χωρες αλλα τουλαχιστον εγω που ειμαι Αγγλια οι περισσοτεροι στο μεταπτυχιακο μου ειναι πανω απο 35.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-17 11:46 #64
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγλικα ξερω αρκετα καλα...γερμανικα οχι οποτε σιγουρα για ελβετια θα ναι ενα μειον ...
    το σκεφτομαι για αυτες τις 2 χωρες γιατι εκει εχω φιλους που μπορουν να βοηθησουν ..
    αλλα παλι ειναι τεραστια αποφαση...και ενα ακομα θεμα που με προβληματιζει ειναι το σπιτι...
    εγω δεν εχω τοσο θεμα να μεινω με αλλους αλλα η γυναικα μου για κανενα λογο κ ξερω οτι εξωτερικο επειδη τα νοικια ειναι πανακριβα αναγκαζεσαι να μεινεις με αλλα ατομα...
    και ολλανδια θα με εψηνε pankol απλα δν εχω γνωστο εκει

    παντως οι περισοτεροι αυτο λενε καλυτερα εξω ..ελλαδα μονο το καλοκαιρι...

    ειμαι 29 pankol ειναι αργα για ενα μεταπτυχιακο λες? να ξανακανω παλι φοιτητικη ζωη στας ολλανδιας
    το ότι έχεις φίλους εκεί είναι πολύ σημαντικό γτ μπορείς να μάθεις γρήγορα πως λειτουργούν τα πράγματα και να αποφύγεις πολλά εμπόδια, τα οποία οι φίλοι σου ίσως έπρεπε να περάσουν.
    συγκατοίκηση όντως παίζει πάρα πολύ γτ είναι αρκετά πιο οικονομικό. αυτό βέβαια πρέπει να το δεις σα μια προσωρινή λύση μέχρι να σταθείς στα πόδια σου και να ψάξεις στη συνέχεια για δικό σου διαμέρισμα.

    το μεταπτυχιακό δε στο είπα σα τη μόνη λύση, αλλά πιο πολύ για να σου δώσω να καταλάβεις ότι αν έχεις μια εξειδίκευση τότε αργά ή γρήγορα θα βρεις δουλειά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-17 21:47 #65
    Προεπιλογή
    Ωραίο το θέμα ρε παιδιά αλλά με τρομάζει.. ποιος θα μείνει στο τέλος σε αυτή τη χώρα δεν ξέρω, δε θέλω να γυρίσω την συζήτηση στα πολιτικά ότι έπρεπε να είχαμε πάει στην δραχμή μπλαμπλαμπλα αλλά με στεναχωρεί ότι αυτό το βαρέλι τελικά δεν έχει πάτο. Προσωπικά πάω πολύ συχνά εξωτερικό αλλά μόνο για διακοπές, ελάχιστες πόλεις είναι αυτές που έχω πει πως θα μπορούσα να ζήσω και δεν ξέρω καν για πόσο αλλά έχετε δίκιο η ποιότητα ζωής μετράει και έχω φίλους με πτυχία που έφυγαν έξω όχι επειδή ήταν άνεργοι, αλλά επειδή για 2000ε δούλευαν 14 ώρες τη μέρα 6 μέρες τη βδομάδα ενώ έξω τα λεφτά είναι λίγο παραπάνω (αν βγάλεις τα τρελά ενοίκια) αλλά "ζούνε" πραγματικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-17 00:39 #66
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Ε αμα ηταν για 2000 ευρω νταξ ,εμενα αλλος σε ναυτιλιακη μου λεει 750ευρω για 12ωρο και 2 σαββατα το μηνα

    Αλλα βρισκουν κ τα κανουν,γιατι αλλοι δουλευουν και τζαμπα ακομα με την ελπιδα θα προσληφθουν...τραγικα πραγματα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-03-17 01:09 #67
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efib Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μονο 900chf το ενοικιο, ουτε σε λωζανη (που ειναι σχετικα φθηνη πολη) δεν ειναι τοσο, εκτος και αν μενει με αλλους.
    ουτε λωζανη ουτε κοζανη μενει σε ενα μερος στα συνορα ελβετιας γαλλιας και γερμανιας σχετικα αγνωστη μου διαφευγει εντελως τοσα μου χε πει οταν το ειχε πιασει το σπιτι και πιστεψε με για κωμοπολη τα 900 δεν ειναι καθολο λιγα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-17 01:14 #68
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγγλικα ξερω αρκετα καλα...γερμανικα οχι οποτε σιγουρα για ελβετια θα ναι ενα μειον ...
    το σκεφτομαι για αυτες τις 2 χωρες γιατι εκει εχω φιλους που μπορουν να βοηθησουν ..
    αλλα παλι ειναι τεραστια αποφαση...και ενα ακομα θεμα που με προβληματιζει ειναι το σπιτι...
    εγω δεν εχω τοσο θεμα να μεινω με αλλους αλλα η γυναικα μου για κανενα λογο κ ξερω οτι εξωτερικο επειδη τα νοικια ειναι πανακριβα αναγκαζεσαι να μεινεις με αλλα ατομα...
    και ολλανδια θα με εψηνε pankol απλα δν εχω γνωστο εκει

    παντως οι περισοτεροι αυτο λενε καλυτερα εξω ..ελλαδα μονο το καλοκαιρι...

    ειμαι 29 pankol ειναι αργα για ενα μεταπτυχιακο λες? να ξανακανω παλι φοιτητικη ζωη στας ολλανδιας
    ελβετια τα μιλανε σαν μητρικη τους τα αγγλικα μην ακους κανεναν μονο αγγλικα μιλαγε η φιλη και συννενοηθηκε θαυμασια και δεν χρειαζεται να μεινεις με κανεναν αρκει να μην πας σε μεγαλη πολη φροντιζε να μενεις παντα εξω απο πολεις δουβλινο για παραδειγμα ιρλανδια μεσα στο δουβλινο ειναι 1500 με 2000 και λιγο εξω απο το δουβλινο ειναι 600 800 χαωδη διαφορα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-03-17 01:22 #69
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jumaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο το θέμα ρε παιδιά αλλά με τρομάζει.. ποιος θα μείνει στο τέλος σε αυτή τη χώρα δεν ξέρω, δε θέλω να γυρίσω την συζήτηση στα πολιτικά ότι έπρεπε να είχαμε πάει στην δραχμή μπλαμπλαμπλα αλλά με στεναχωρεί ότι αυτό το βαρέλι τελικά δεν έχει πάτο. Προσωπικά πάω πολύ συχνά εξωτερικό αλλά μόνο για διακοπές, ελάχιστες πόλεις είναι αυτές που έχω πει πως θα μπορούσα να ζήσω και δεν ξέρω καν για πόσο αλλά έχετε δίκιο η ποιότητα ζωής μετράει και έχω φίλους με πτυχία που έφυγαν έξω όχι επειδή ήταν άνεργοι, αλλά επειδή για 2000ε δούλευαν 14 ώρες τη μέρα 6 μέρες τη βδομάδα ενώ έξω τα λεφτά είναι λίγο παραπάνω (αν βγάλεις τα τρελά ενοίκια) αλλά "ζούνε" πραγματικά.
    η ελλαδα θα γινει αποθηκη ψυχων ακομα δεν το εχετε πιασει το νοημα θα φυγουν ολοι και εδω θα μενουν οι προσφυγες που θα επιδωτουνται με κονδυλια απο τας ευρωπας μονο αυτοι που εχουν το κατιτις τους θα μεινουν απο ελληνες και αυτοι θα ζουν με τον φοβο εσυ προφανως για να κανεις συχνα ταξιδακια στο εξωτερικο δεν πρεπει να εχεις βρεθει στην αναγκη να φυγεις οποτε κατσε εδω αλλα μην κρινουμε τους αλλους και αναρωτιομαστε γιατι φευγουν οταν εδω δεν εχουν στον ηλιο μοιρα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 26-03-17 στις 01:26
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-03-17 08:50 #70
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ελλαδα θα γινει αποθηκη ψυχων ακομα δεν το εχετε πιασει το νοημα θα φυγουν ολοι και εδω θα μενουν οι προσφυγες που θα επιδωτουνται με κονδυλια απο τας ευρωπας μονο αυτοι που εχουν το κατιτις τους θα μεινουν απο ελληνες και αυτοι θα ζουν με τον φοβο εσυ προφανως για να κανεις συχνα ταξιδακια στο εξωτερικο δεν πρεπει να εχεις βρεθει στην αναγκη να φυγεις οποτε κατσε εδω αλλα μην κρινουμε τους αλλους και αναρωτιομαστε γιατι φευγουν οταν εδω δεν εχουν στον ηλιο μοιρα
    Δεν έκρινα κανένα και πίστεψε με από τους πρώτους θα έφευγα αν αντιμετώπιζα δυσκολίες, αν είχα γνωστό έξω να με βοηθήσει στην αρχή παίζει να το σκεφτόμουν και τώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345