Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 70
  1. 04-08-13 19:53 #16
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγω σαν πρωτη σκεψη εχω την αμερικη η καναδα για μεταπτυχιακο πανω στην ασφαλεια ηλεκτρονικων συστηματων με σκοπο και την μονιμη δουλεια αν προκυψει...
    Χωρίς υποτροφία θα σου βγει από αρκετά έως πολλά. Αλλά αν αντέχει ο οικογενειακός προυπολογισμός καν' το.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-08-13 19:56 #17
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς υποτροφία θα σου βγει από αρκετά έως πολλά. Αλλά αν αντέχει ο οικογενειακός προυπολογισμός καν' το.
    ναι το γνωριζω εχω ρωτησει βασικα και τα χρηματα που χρειαζονται για τον χρονο ειναιγ γυρω στα 50 000 ευρω...ομως βρισκεις δυνατη δουλιτσα μετα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-08-13 12:23 #18
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια μολις μου τηλεφωνησε ενα φιλαρακι και μου ειπε να βρει δουλιτσα εξω...οτι δουλεια να ειναι οπου να ειναι...δεν εχει οικογενεια και πηγαινει παντου...που μπορει να κοιταξει ή ν ψαξει μπας και βρει κατι??
    τι πτυχιο εχει?χωρις καποιο πτυχειο η τεχνη αποδεδιγμενη δεν θα μπορεσει εδω,να παρει βιζα.
    σε λιγο καιρο η εταιρεια που δουλευω θα χρειαστει εξτρα κηποτεχνη.οποιος εχει τετοιο πτυχειο-η παρεμφερη για να μπορει να βγαλει βιζα ειναι ευπροσδεκτος!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-08-13 14:55 #19
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το γνωριζω εχω ρωτησει βασικα και τα χρηματα που χρειαζονται για τον χρονο ειναιγ γυρω στα 50 000 ευρω...ομως βρισκεις δυνατη δουλιτσα μετα...
    Βάλε ότι θέλεις 2 χρόνια για ένα master άρα 100.000€. Αν είσαι καλός η υποτροφία πάντως δεν είναι τόσο δύσκολη ειδικά αν πας για PhD. Θέλει όμως δυνατά σκορ στα GRE. Τουλάχιστον για κάποιο αξιοπρεπές πανεπιστήμιο. Κι εγώ στη θέση σου για έξω θα σκεφτόμουνα κι αν όχι στις ΗΠΑ σίγουρα Αγγλία - Σκωτία. Και μετά όλος ο κόσμος δικός σου αρκεί να είσαι ανοιχτόμυαλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-08-13 23:03 #20
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε ότι θέλεις 2 χρόνια για ένα master άρα 100.000€. Αν είσαι καλός η υποτροφία πάντως δεν είναι τόσο δύσκολη ειδικά αν πας για PhD. Θέλει όμως δυνατά σκορ στα GRE. Τουλάχιστον για κάποιο αξιοπρεπές πανεπιστήμιο. Κι εγώ στη θέση σου για έξω θα σκεφτόμουνα κι αν όχι στις ΗΠΑ σίγουρα Αγγλία - Σκωτία. Και μετά όλος ο κόσμος δικός σου αρκεί να είσαι ανοιχτόμυαλος.
    βασικα γινεται και στα 3 εξαμηνα αν θελησεις..εχω και την θεια μου αμερικη γι αυτο και εχω σαν πρωτη επιλογη την χωρα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι πτυχιο εχει?χωρις καποιο πτυχειο η τεχνη αποδεδιγμενη δεν θα μπορεσει εδω,να παρει βιζα.
    σε λιγο καιρο η εταιρεια που δουλευω θα χρειαστει εξτρα κηποτεχνη.οποιος εχει τετοιο πτυχειο-η παρεμφερη για να μπορει να βγαλει βιζα ειναι ευπροσδεκτος!
    εχει τελειωσει δασκαλος αλλα κανει οτι δουλεα χρεαστει...ενσημα νομιζω εχει λιγα απο την προγουμενη δουλεα τυ σε εταιρεια εργατης δουλευε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-08-13 07:50 #21
    Προεπιλογή
    Το θέμα της μετανάστευσης δεν είναι και τόσο εύκολο. Για να πας σε μία χώρα και να ελπίζεις σε μία καλή εργασιακή αποκατάσταση θα πρέπει να γνωρίζεις αρκετά καλά τη γλώσσα της χώρας ή να πας σε κάποιο πόστο που δεν απαιτείται επικοινωνία. Σκεφτείτε να είχατε ένα κατάστημα ρούχων στην Ελλάδα και να προσλάμβανες ένα γερμανό που μιλάει έστω και σπαστά Ελληνικά. Δεν νομίζω να είναι η πρώτη επιλογή για τον εργοδότη.

    Κατά δεύτερον το πρόβλημα της διαμονής. Εάν κάνεις μία κίνηση να φύγεις και να πας σε μία χώρα όπου δεν έχεις κάποιος να σε φιλοξενήσει έστω για μερικούς μήνες μέχρι να βρεις δουλειά τότε τα πράγματα γίνονται δύσκολα. Σε μία ευρωπαϊκή χώρα θα χρειάζεσαι τουλάχιστον 600-800 ευρώ κάθε μήνα μόνο για ενοίκιο/διατροφή/μετακινήσεις. Οπότε το άγνωστο με βάρκα την ελπίδα δεν γνωρίζω εάν είναι συνετή επιλογή εκτός εάν έχεις αρκετά χρήματα στην άκρη.

    Ήμουν από τα άτομα που έλεγαν "σαν την Ελλάδα δεν υπάρχει" μέχρι που η τότε κοπέλα μου έκανε phd στο Μιλάνο οπότε κατ'επέκταση περνούσα εβδομάδες ολόκληρες εκεί. Στην αρχή ούτε το κρύο μπορούσα να συνηθίσω, ούτε τη μουντάδα της περιοχής ιδιαίτερα μετά τις 21.00-22.00. Μέχρι που είδα αυτό που λέμε ποιότητα ζωής σε πράγματα τα οποία είναι μικρά και όμως παίζουν το ρόλο τους. Για παράδειγμα περνάς διάβαση χωρίς σηματοδότη και δεν υπάρχει περίπτωση να μη σταματήσουν τα αυτοκίνητα ακόμη και εάν κινείσαι σε λεωφόρο. Τα μαγαζιά έχουν πάντα συνεχές ωράριο οπότε ότι ωράριο και να εργάζεσαι δεν έχεις πρόβλημα πότε να ψωνίσεις. Οι τράπεζες ανοίγουν για ένα μικρό χρονικό διάστημα και το απόγευμα. Στο μετρό που ποιοτικά είναι πολλά χρόνια πίσω από το δικό μας και από πλευράς συντήρησης και από πλευράς διατήρησης, τις καθημερινές έρχεται κάθε 3 λεπτά ενώ ο κόσμος έχει μάθει ότι πρώτα περιμένεις να βγουν ΟΛΟΙ όσοι θέλουν να βγουν και μετά μπαίνει ο κόσμος. Και πάνω από όλα... η καθαριότητα, η μειωμένη ηχορύπανση και η ασφάλεια που νιώθεις ανά πάσα στιγμή...

    Για τους παραπάνω λόγους και για αρκετούς ακόμη έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό εκεί σε 2 χρόνια έστω και σε προχωρημένη ηλικία ώστε μήπως και ανοιχτεί κάποια προοπτική εργασίας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-08-13 09:45 #22
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα γινεται και στα 3 εξαμηνα αν θελησεις..εχω και την θεια μου αμερικη γι αυτο και εχω σαν πρωτη επιλογη την χωρα...
    Σε τρία εξάμηνα λίγο δύσκολο το βλέπω ειδικά σε καλά πανεπιστήμια. Είναι τέτοιος ο όγκος του κάθε εξαμήνου που πρέπει να είσαι το παιδί θαύμα για να το καταφέρεις. Εγώ δεν γνώρισα κάποιον πάντως που να το κατάφερε. Άσε που η διπλωματική δεν έιναι όπως στα Ελληνικά πανεπιστήμια, τουλάχιστον έτσι όπως τα έζησα εγώ.
    Το θέμα είναι να πας ασχέτως αν είναι 3 ή 4 εξάμηνα. Ούτως ή άλλως η πληρωμή συνδέεται και με τις διδακτικές μονάδες. Κι αν οντως έχεις την όρεξη να πας υποθέτω ότι το γνωρίζεις, θέλει ξεπάτωμα και για να σε δεχτούν σε καλό πανεπιστήμιο αλλά και για να τελειώσεις.

    χω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακό εκεί σε 2 χρόνια έστω και σε προχωρημένη ηλικία
    Πόσο προχωρημένη? Εγώ ξεκίνησα στα 30 με υποχρεώσεις οικογένειας και δουλειάς. Τίποτε δεν είναι αδύνατο. Απλά βάζεις προτεραιότητες. Κι αν μπορείς ξεκίνα την διαδικασία από τώρα. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kutsup : 06-08-13 στις 09:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 06-08-13 09:51 #23
    Προεπιλογή
    Μπράβο ρε Γιάννη,ωραίο νέο διάβασα πρωινιάτικα.Μέχρι τώρα,ακόμη και τώρα,όσοι έχουν "πλάτες" μπορουν να λεν διάφορα για την Ελλάδα.
    Εγώ το μόνο που ξέρω,όντας ανεξάρτητος κατά μεγάλο ποσοστό,εδώ και 20 χρόνια,τα τελευταία χρόνια έχω τελματώσει.Ο ήλιος,η θάλασσα
    οι σπουδαίοι μου φίλοι,η προυπηρεσία μου και το πτυχίο μου ΑΠΛΑ δεν αρκούν να ανεβάσω έστω ένα σκαλοπάτι το μέλλον μου.
    Αυτό που αποζητώ είναι πρωτίστως υγεία,μια αξιοπρέπεια εργασιακή-ανάλογη των υπηρεσιών που προσφέρω(καλή ή κακή) και να μπορώ να
    γυμνάζομαι.Αυτά κάνω τα τελευταία δυο χρόνια,εξαιρουμένου του εργασιακού.

    Εν τέλη έχω αποφασίσει να φύγω σε λιγότερο από δυο μήνες
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 06-08-13 15:22 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο προχωρημένη? Εγώ ξεκίνησα στα 30 με υποχρεώσεις οικογένειας και δουλειάς. Τίποτε δεν είναι αδύνατο. Απλά βάζεις προτεραιότητες. Κι αν μπορείς ξεκίνα την διαδικασία από τώρα. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.
    Ξεκίνησα πανεπιστήμιο στα 29 και θα πάρω πτυχίο στα 33 κοντά 34. Είναι προαπαιτούμενο για να κάνω το μεταπτυχιακό που θέλω. Δυστυχώς με προλαβαίνουν οι απολύσεις στο δημόσιο οπότε αυτά τα 2 χρόνια που μου μένουν θα είναι κάπως δύσκολα διότι θα πρέπει να μαζέψω και τα χρήματα του μεταπτυχιακού. Απλά δεν το βάζω κάτω.

    Θάνο μία από τα ίδια.... Απλά ο ήλιος και η θάλασσα θα είναι πάντα εκεί και θα μας περιμένει... θα πρέπει όμως να μας περιμένει και μία χώρα περισσότερο φιλόξενη στους κατοίκους της και όχι μόνο στους τουρίστες της.... και μιλάω για τη χώρα ως κράτος και όχι ως κατοίκους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-08-13 15:46 #25
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kutsup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τρία εξάμηνα λίγο δύσκολο το βλέπω ειδικά σε καλά πανεπιστήμια. Είναι τέτοιος ο όγκος του κάθε εξαμήνου που πρέπει να είσαι το παιδί θαύμα για να το καταφέρεις. Εγώ δεν γνώρισα κάποιον πάντως που να το κατάφερε. Άσε που η διπλωματική δεν έιναι όπως στα Ελληνικά πανεπιστήμια, τουλάχιστον έτσι όπως τα έζησα εγώ.
    Το θέμα είναι να πας ασχέτως αν είναι 3 ή 4 εξάμηνα. Ούτως ή άλλως η πληρωμή συνδέεται και με τις διδακτικές μονάδες. Κι αν οντως έχεις την όρεξη να πας υποθέτω ότι το γνωρίζεις, θέλει ξεπάτωμα και για να σε δεχτούν σε καλό πανεπιστήμιο αλλά και για να τελειώσεις.



    Πόσο προχωρημένη? Εγώ ξεκίνησα στα 30 με υποχρεώσεις οικογένειας και δουλειάς. Τίποτε δεν είναι αδύνατο. Απλά βάζεις προτεραιότητες. Κι αν μπορείς ξεκίνα την διαδικασία από τώρα. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.
    ναι το γωριζω οτι ειναι διαφορετικα τα πραγματα εξω..τουλαχιστον δουλειεις καλυτερα με τον καθηγητη σου σε σχεση με ελλαδα...ξερω περιπτωσεις καθηγητων που εβαζαν στο μεταπτυχιακο ατομα μονο και μονο για να ανεβαζουν την επιχορηγηση απο το κρατος...πηγαινε ας του πουμε καπως <με το κεφαλι> η κατασταση...φυσικα δεν τους αν θα βγουν τα παιδια απο εκει αρκει να ειχαν το χρημα στην τσεπη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-08-13 13:57 #26
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχει τελειωσει δασκαλος αλλα κανει οτι δουλεα χρεαστει...ενσημα νομιζω εχει λιγα απο την προγουμενη δουλεα τυ σε εταιρεια εργατης δουλευε...
    panakos δασκαλος εννοεις καθηγητης?απο πανεπιστημιο?για να κανει καποιος οποιαδηποτε δουλεια εδω θα πρεπει να εχει ερθει εδω ...βρει δουλεια στην ειδηκοτητα του και μετα απο κανα 2 χρονια που θα παρει την resident card θα κανει οοοτι δουλεια αλλη θελει.πριν αυτου δεν....δυστυχως.

    dejan συγουραη μεταναστευση δεν ειναι παιχνιδι....αλλα αν εχεις δικους σου ανθρωπους εκει...που ειναι διαθετιμενοι να σε κατατοπισουν/βοηθησουν γινετε πολυ απλο και χωρις πολλα λεφτα.θελει τροπο και οχι κοπο.... +ειδηκοτητα

    ενα σαιτ με δουλειες και οτι αλλο φανταστειτε να παρετε μια γευση ειναι το trademe.co.nz. μπειτε στο job και καλο σερφαρισμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-08-13 14:09 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    panakos δασκαλος εννοεις καθηγητης?απο πανεπιστημιο?για να κανει καποιος οποιαδηποτε δουλεια εδω θα πρεπει να εχει ερθει εδω ...βρει δουλεια στην ειδηκοτητα του και μετα απο κανα 2 χρονια που θα παρει την resident card θα κανει οοοτι δουλεια αλλη θελει.πριν αυτου δεν....δυστυχως.

    dejan συγουραη μεταναστευση δεν ειναι παιχνιδι....αλλα αν εχεις δικους σου ανθρωπους εκει...που ειναι διαθετιμενοι να σε κατατοπισουν/βοηθησουν γινετε πολυ απλο και χωρις πολλα λεφτα.θελει τροπο και οχι κοπο.... +ειδηκοτητα

    ενα σαιτ με δουλειες και οτι αλλο φανταστειτε να παρετε μια γευση ειναι το trademe.co.nz. μπειτε στο job και καλο σερφαρισμα...
    Δεν διαφωνώ σε κάτι. Όταν έχεις κάποιος έστω να σε φιλοξενήσει ή το πως θα μετακινηθείς μέσα στην εθνική γραφειοκρατία πάντα είναι βοηθητικό. Εγώ δυστυχώς δεν έχω κάτι από τα παραπάνω εκτός από μία σχετικά καλή γνώση της πόλης θα θα ήθελα να μετακινηθώ. Ας φτάσουμε ως εκεί και βλέπουμε εάν μας παίρνει. Μέχρι τότε μπορεί να έχει λυθεί και κομμάτι της οικονομικής κρίσης...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-08-13 15:45 #28
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    panakos δασκαλος εννοεις καθηγητης?απο πανεπιστημιο?για να κανει καποιος οποιαδηποτε δουλεια εδω θα πρεπει να εχει ερθει εδω ...βρει δουλεια στην ειδηκοτητα του και μετα απο κανα 2 χρονια που θα παρει την resident card θα κανει οοοτι δουλεια αλλη θελει.πριν αυτου δεν....δυστυχως.

    dejan συγουραη μεταναστευση δεν ειναι παιχνιδι....αλλα αν εχεις δικους σου ανθρωπους εκει...που ειναι διαθετιμενοι να σε κατατοπισουν/βοηθησουν γινετε πολυ απλο και χωρις πολλα λεφτα.θελει τροπο και οχι κοπο.... +ειδηκοτητα

    ενα σαιτ με δουλειες και οτι αλλο φανταστειτε να παρετε μια γευση ειναι το trademe.co.nz. μπειτε στο job και καλο σερφαρισμα...
    Δασκαλος φιλε μου,οχι καθηγητης..δηλαδη σε δημοτικο σχολειο μπορει να δουλεψει...και εχεικαι μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και τον αυτισμο συγκεκριμενα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-08-13 21:22 #29
    Το avatar του χρήστη sadistic

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Νew zealand/auckland
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε δημοτικο σχολειο μπορει να δουλεψει...και εχεικαι μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη και τον αυτισμο συγκεκριμενα..
    μια χαρα!ας μπει στο παραπανω σαιτ που εγραψα και μπορεινα μπει και στα σαιτ τις κυβερνησεως.jobgovt.co.nz.εαν γνωριζει την αγγλικη σε επιπεδο διδασκαλιας θα βρει δουλεια εδω με λιγο ψαξιμο.και το επιπεδο ζωης εδω ειναι αλλου! με σχεση την ευρωπη
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-08-13 22:34 #30
    Το avatar του χρήστη panakos

    Εγγραφή
    06-04-2011
    Περ.
    karditsa
    Μηνύματα
    4.006
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα!ας μπει στο παραπανω σαιτ που εγραψα και μπορεινα μπει και στα σαιτ τις κυβερνησεως.jobgovt.co.nz.εαν γνωριζει την αγγλικη σε επιπεδο διδασκαλιας θα βρει δουλεια εδω με λιγο ψαξιμο.και το επιπεδο ζωης εδω ειναι αλλου! με σχεση την ευρωπη
    Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια φιλε μου!!να σαι καλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία