Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 21-09-16 01:35 #1
    Προεπιλογή Περιοστίτιδα (shin splints)
    Ήμουν μέλος πιο παλιά αλλά επέστρεψα με νέο account Έχω μεγάλο πρόβλημα..είπα να γράψω εδώ που σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρετε..
    Καταρχάς να συστηθώ, είμαι η Έλενα φοιτήτρια 21 χρόνων, από Κύπρο και πέρυσι είχα ξεκινήσει εντατικά γυμναστική με βάρη..φαίνεται το παράκανα και τώρα μετά από ενα χρόνο και ένα μήνα βασανίζομαι ακόμα με περιοστίτιδα (shin splints). Έχω δοκιμάσει τα πάντα..και έχω κόψει τα πάντα..βάρη, τρέξιμο..μόνο περπάτημα. Τώρα πάω φυσιοθεραπεία και μου κάνουν shockwave.. έχω πάει ήδη 6 φορές..δεν βλέπω διαφορά..και εκτός από τις κνήμες, με πονάνε κ τα δύο πόδια γύρω γύρω από τα γόνατα..δεξιά -αριστερά βασικά των γονάτων. Τι να κάνω πραγματικά έχω αγανακτήσει!! με έχει περιορίσει όχι μόνο στη γυμναστική αλλά και στις καθημερινές μου δραστηριότητες. Κάποιος που να πέρασε ή να περνάει το ίδιο;;; Υπάρχει τελικά θεραπεία; θα πάρει χρόνια;! Διαβάζω και διάφορα στο διαδίκτυο και ανησυχω περισσότερο... please help
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ElenaKk29 : 21-09-16 στις 01:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-09-16 23:17 #2
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ElenaKk29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήμουν μέλος πιο παλιά αλλά επέστρεψα με νέο account Έχω μεγάλο πρόβλημα..είπα να γράψω εδώ που σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρετε..
    Καταρχάς να συστηθώ, είμαι η Έλενα φοιτήτρια 21 χρόνων, από Κύπρο και πέρυσι είχα ξεκινήσει εντατικά γυμναστική με βάρη..φαίνεται το παράκανα και τώρα μετά από ενα χρόνο και ένα μήνα βασανίζομαι ακόμα με περιοστίτιδα (shin splints). Έχω δοκιμάσει τα πάντα..και έχω κόψει τα πάντα..βάρη, τρέξιμο..μόνο περπάτημα. Τώρα πάω φυσιοθεραπεία και μου κάνουν shockwave.. έχω πάει ήδη 6 φορές..δεν βλέπω διαφορά..και εκτός από τις κνήμες, με πονάνε κ τα δύο πόδια γύρω γύρω από τα γόνατα..δεξιά -αριστερά βασικά των γονάτων. Τι να κάνω πραγματικά έχω αγανακτήσει!! με έχει περιορίσει όχι μόνο στη γυμναστική αλλά και στις καθημερινές μου δραστηριότητες. Κάποιος που να πέρασε ή να περνάει το ίδιο;;; Υπάρχει τελικά θεραπεία; θα πάρει χρόνια;! Διαβάζω και διάφορα στο διαδίκτυο και ανησυχω περισσότερο... please help
    Καταρχας καλος μας ξαναηρθες!!Αυτο που σιγουρα δεν θα κανεις ειναι να διαβαζεις στο διαδίκτυο το μονο που θα κανεις ειναι να αγχωνεσε και το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος στο οτιδηποτε ακομα και στην ανάρρωση. Ακολουθα τις φυσιοθεραπειες σου τρωγε σωστα και σωστη ξεκουραση. Θα σε στειλω μηνυμα καποια στιγμη αυριο να δειξω πρωτα το θεμα στον αδερφο μου ο οποιος γωριζει πολυ καλα απο αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-10-16 09:05 #3
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Ελενα καλώς ήρθες στην παρέα και καλή αποκατάσταση.
    Σου μετέφερα το θέμα από τα Νέα Μέλη στην κατάλληλη ενότητα, που πέφτει το μάτι περισσότερο, μήπως πάρεις αποψεις από τους Drs του Forum.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-10-16 11:54 #4
    Προεπιλογή
    Περιοστιτιδα είχα σχεδόν όλο το 2006 όταν ήμουν ακόμα στίβο. Οι συμβουλές τότε των ειδικών ήταν ξεκούραση, απώλεια βάρους ώστε να μην φορτώνεις τα καλάμια και πάγος. Κιλά δεν είχα για να χάσω. Έπαιζα στα 65 με 70 με 1.77 ύψος μιας και ήμουν δρομέας μικρών αποστάσεων(1500μ). Αυτό που θυμάμαι ότι έκανα είναι μισή προπόνηση κανονικά(μέχρι να με πιάσει δηλαδή ο έντονος πόνος) και έπειτα ξεκινούσα περπάτημα στο γρασίδι του γηπέδου για καμιά ώρα . Μετά το περπάτημα κατευθείαν πάγο . Μόλις επέστρεφα σπίτι πάλι πάγο και γενικά μέσα στην ημέρα έβγαζα 4 με 5 φορές πάγο. Όταν έκανα μπάνιο έβαζα το νερό στο φουλ παγωμένο και το έριχνα πάνω στα καλάμια μου από μακριά και με τέρμα πίεση. Μέχρι που σιγά σιγά έφυγε ο πόνος και δε με ενόχλησε ποτέ ξανά. Δεν έκανα ούτε φυσικοθεραπείες ούτε πήρα κάποιο φάρμακο. Και από τότε που μου πέρασε έχω κι αν έχω τρέξει χιλιάδες χιλιόμετρα αλλά δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Όσο για τα γόνατα που λες δε νομίζω να είναι το ίδιο. Κάτι άλλο θα έχεις εκεί ψηλά.
    Θυμάμαι ότι στο σπίτι έβαζα σακούλες με αρακά επάνω στα καλάμια που είχα στην κατάψυξη ειδικά για αυτό το λόγο. Αγκαλιάζουν καλύτερα το πόδι. Πάρε αυτές που είναι διάφανο τις μεγάλες χωρίς γράμματα απέξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bocanegra180 : 03-10-16 στις 11:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-10-16 12:20 #5
    Προεπιλογή
    Τη διαγνωση ποιος την εβγαλε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-10-16 13:54 #6
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Με προλαβε ο γιατρος απο πανω!
    Ας τα παρουμε απο την αρχη...εχεις παει σε ορθοπαιδικο? Εχεις κανει ακτινες ή αλλο απεικονιστικο που να υποδηλωνει περιοστιτιδα? Πώς το αντιμετωπισες αρχικα?
    Οι κρουστικοι υπερηχοι που ανεφερες ειναι ενδεδειγμενη θεραπεια για τετοιες ζημιες, ο φυσικοθεραπευτης σου τι σου λεει που δεν βλεπεις βελτιωση?
    ....
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-11-16 17:25 #7
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα ξανά και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!! Εντωμεταξύ δεν ξέρω που μπορώ να δω αν απαντήσατε, γ'αυτό άργησα να τα δω!!
    Τη διάγνωση την είχαν κάνει 2 ορθοπαιδικοί που επισκέφθηκα..μου είχαν πει ότι ο πόνος στα καλάμια φαίνεται να είναι shin splints. Είχα κάνει και ακτινογραφίες που δεν έδειξαν κάτι οπότε υπέθεσαν πως είναι περιοστίτιδα..
    Όπως είπα στο πρώτο μήνυμα, έκανα πάλι φυσιοθεραπεία αλλά με τη μέθοδο shockwave. Έχω κάνει περίπου 10 συνεδρίες και υποτίθεται θα έπρεπε να ήμουν εντελώς καλά..Μπορώ να πω πως παρατήρησα μια μικρή βελτίωση αλλά ο πόνος επιμένει.
    Ο φυσιοθεραπευτής μου είπε να ξεκινήσω γυμναστική κανονικά έτσι ώστε να δυναμώσουν οι μύες. Εγώ όμως, δε νιώθω έτοιμη ακόμα μιας και ο πόνος δεν έχει αποχωρήσει και αν περπατήσω λίγο παραπάνω νιώθω υπερβολική κούραση στα πόδια. Μέσα στις επόμενες βδομάδες αποφάσισα να πάω για MRI έτσι ώστε να καταλάβω τι ακριβώς έχω τόσο στις κνήμες όσο και στα γόνατα!! Πραγματικά μου έχει χαλάσει την πρόοδο, τα αποτελέσματα τόσων κόπων που έκανα, την καθημερινότητα και περισσότερο την ψυχολογία μου. Και δεν φτάνει αυτό, απέκτησα και τενοντίτιδα στο χέρι...
    Εάν το MRI εμφανίσει και άλλα προβλήματα στα γόνατα +shin splints που δεν αποχωρούν με τίποτα, το σκέφτομαι για επέμβαση.. Ποιά είναι η γνώμη σας πάνω σ'αυτό; :/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ElenaKk29 : 27-11-16 στις 17:33
    Απάντηση με παράθεση