Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 53
  1. 28-08-13 00:27 #1

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή Ελευθερα βαρη vs resistance bands
    ποια θεωρειτε η καλυτερη μεθοδος εκγυμνασης?
    μεχρι ποιο οριο μπορει να φτασει καποιος με τα λαστιχα?

    μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις με λαστιχα, ομως θεωρουνται ανωτερα ή κατωτερα απο τα ελευθερα βαρη, και γιατι?
    εχω αυτη την απορια διοτι δεν μπορω να γορασω αλτηρες (δεν βρισκω) και δεν μπορω να γραφτω τωρα γυμναστηριο (λογικα θα γραφτω απο του χρονου)
    όμως ποσο ευκολα μπορει καποιος να φτασει στα ορια χρησιμοποιωντας λαστιχα?
    θα μπορουσα να τα χρησιμοποιησω με διαφορες ασκησεις παρα να χρησιμοποιησω αλτηρες με περισσοτερα κιλα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-08-13 12:51 #2

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    δεν εχει δοκιμασει καποιος?
    που να ξερει να πει τι διαφορα εχουν ως προς την αποτελεσματικοτητα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-08-13 14:04 #3
    Προεπιλογή
    Resistance bands κανω για ενα καλο ζεσταμα στηθος-ωμους-χερια συνηθως οποτε κανω Π.Τ η οποτε κανω βαρη την αντιστοιχη ομαδα.Δεν κανουν και δεν μπορουν σε καμια περιπτωση να συγκριθουν με ελευθερα βαρη διοτη η αντισταση μεταβαλεται οσο τεντωνη το band.Δηλαδη το ευρος της αντιστασης για ενα ικανοποιητικο σημειο ειναι πολυ μικρο.Αντιθετα τα βαρη εχουν ΠΑΝΤΑ την ιδια αντισταση.Αμα θελει καποιος να κανει ασκησεις καυσεις λιπους aerobic etc ειναι καλα.Οχι για bodybuilding.
    I don’t eat for taste, I eat for function.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-08-13 15:06 #4
    Προεπιλογή
    Η διαφορά είναι ότι στα ελύθερα βάρη μπορείς να κάνεις progressive overload(να αυξήσης το βάρος με μια σταθερά - πχ 1.25κιλά σε κάθε προπόνηση) ενώ στα λάστιχα δεν μπορείς.

    Ελπίζω να διαβάζεις τα μαθήματα σου.. και συγγεκριμένα την βιολογία για να καταλάβεις τι παίζει.. με την ομοιόσταση, και γιατί χρειάζετε η περιοδικότητα (linear/progressive overload) για να χτήσεις μύ.

    Bonus tip/food for thought:Aν το πρόγραμα σου δεν έχει squat, deadlifts, ohp, bench press, dips, chinups, pullups, rows με σωστή περιοδικότιτα είναι μούφα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Keirox : 28-08-13 στις 15:09
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-08-13 15:12 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Keirox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαφορά είναι ότι στα ελύθερα βάρη μπορείς να κάνεις progressive overload(να αυξήσης το βάρος με μια σταθερά - πχ 1.25κιλά σε κάθε προπόνηση) ενώ στα λάστιχα δεν μπορείς.

    Ελπίζω να διαβάζεις τα μαθήματα σου.. και συγγεκριμένα την βιολογία για να καταλάβεις τι παίζει.. με την ομοιόσταση, και γιατί χρειάζετε η περιοδικότητα (linear/progressive overload) για να χτήσεις μύ.

    Bonus tip/food for thought:Aν το πρόγραμα σου δεν έχει squat, deadlifts, ohp, bench press, dips, chinups, pullups, rows με σωστή περιοδικότιτα είναι μούφα.
    Αν δεν έχεις πρόσβαση σε ελεύθερα βάρη δες το convict conditiong πρόγραμμα. Είναι 1000 φορές καλύτερο απο P90X και προγράμματα στο σπίτι με βαράκια (εκτός αν πάρεις βαράκια απο 10 μέχρι 60-70κιλά)..

    Καλύτερα με τα λεφτά που έχεις είναι να πας σε ένα γυμναστήριο.. παρά να κάνεις οτιδήποτε σπίτι.


    http://www.scribd.com/doc/31798365/C...tioning-Charts

    http://convict-conditioning.com/wp-c...ogressions.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Keirox : 28-08-13 στις 15:19
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-08-13 15:35 #6

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Keirox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις πρόσβαση σε ελεύθερα βάρη δες το convict conditiong πρόγραμμα. Είναι 1000 φορές καλύτερο απο P90X και προγράμματα στο σπίτι με βαράκια (εκτός αν πάρεις βαράκια απο 10 μέχρι 60-70κιλά)..

    Καλύτερα με τα λεφτά που έχεις είναι να πας σε ένα γυμναστήριο.. παρά να κάνεις οτιδήποτε σπίτι.


    http://www.scribd.com/doc/31798365/C...tioning-Charts

    http://convict-conditioning.com/wp-c...ogressions.jpg
    βρηκα resistance bands/ λαστιχα μεχρι αντισταση 40-50 κιλων..
    δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω μαζι με μονοζυγο, και ασκησεις bodyweight για να γυμναζομαι στο σπιτι?
    εχω αρκετες απο τις ασκησεις που ειπες προηγουμενως
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-08-13 15:36 #7

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο shazam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Resistance bands κανω για ενα καλο ζεσταμα στηθος-ωμους-χερια συνηθως οποτε κανω Π.Τ η οποτε κανω βαρη την αντιστοιχη ομαδα.Δεν κανουν και δεν μπορουν σε καμια περιπτωση να συγκριθουν με ελευθερα βαρη διοτη η αντισταση μεταβαλεται οσο τεντωνη το band.Δηλαδη το ευρος της αντιστασης για ενα ικανοποιητικο σημειο ειναι πολυ μικρο.Αντιθετα τα βαρη εχουν ΠΑΝΤΑ την ιδια αντισταση.Αμα θελει καποιος να κανει ασκησεις καυσεις λιπους aerobic etc ειναι καλα.Οχι για bodybuilding.
    ομως αν κανω με τα λαστιχα που εχουν μεγαλη αντισταση οπως 40-50 κιλα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-08-13 15:39 #8
    Banned
    Εγγραφή
    23-11-2012
    Μηνύματα
    80
    Προεπιλογή
    Απλα σου λεει οτι σε καποια φαση οταν θα μπορει ςνα κανεις με πολλη αντισταση δε θα αυξανεις κιλα δλδ αντισταση αρα θα μενεις στασιμος μυικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-08-13 15:44 #9

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    κοιτα εγω το εχω σκεφτει καπως ετσι..
    με συνολο 40-50 κιλα αντισταση λαστιχα μπορω να κανω οσες ασκησεις για δικεφαλα-τρικεφαλα
    για στηθος καποιες παλι με λαστιχα και καποιες bodyweight
    για πλατη χρησιμοποιω μονοζυγο, και θα μπορω να προσθεσω καποιες με λαστιχα,
    και για ποδια εχω αρκετες bodyweight και παλι καποιες με λαστιχα
    θελω να πω οτι συνδιαζοντας λαστιχα και bodyweight ασκησεις μπορω να γυμναστω
    (ετσι το εχω στο νου μου) αν λεω κατι λαθος, διορθωστε με παρακαλω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-08-13 16:02 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    ομως αν κανω με τα λαστιχα που εχουν μεγαλη αντισταση οπως 40-50 κιλα?
    40 κιλά αντίσταση τα λάστιχα θα έχουν μάξιμουμ τένσιον στο τέρμα άνοιγμα. Δεν έιναι αυτά τα λάστιχα λειτουργικά για ασκήσεις σαν αυτές που θες να κάνεις. Αυτά τα λάστιχα τα χρησιμοποιείς για να δώσεις focus σε συγκεκριμένα σημεία σε ασκήσεις. Google accomodating band resistance και variable resistance training για περισότερες πληροφορίες και δες και αυτό http://performancetrainingsystems.ne...ceTraining.pdf

    Με λίγα λόγια ΔΕΝ είναι για σένα.. αλλά διάβασε να μάθεις πως χρησημοποιούντε σωστά..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Keirox : 28-08-13 στις 16:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-08-13 16:06 #11

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Keirox Εμφάνιση μηνυμάτων
    40 κιλά αντίσταση τα λάστιχα θα έχουν μάξιμουμ τένσιον στο τέρμα άνοιγμα. Δεν έιναι αυτά τα λάστιχα λειτουργικά για ασκήσεις σαν αυτές που θες να κάνεις. Αυτά τα λάστιχα τα χρησιμοποιείς για να δώσεις focus σε συγκεκριμένα σημεία σε ασκήσεις. Google accomodating band resistance για περισότερες πληροφορίες.
    εγω κυριως τα θελω για δικεφαλα και τρικεφαλα, και λιγοτερο για τα υπολοιπα, γιατι ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις πολλες επαναληψεις για bodyweight ασκησεις για χερια
    για τα υπολοιπα εχω μονοζυγο κλπ
    τα λαστιχα θα τα χρησιμοποιησω και οταν φυλαξω λευτα θα αγορασω ενα καλο πολυμηχανημα για να γυμναζομαι καλυτερα στο σπιτι
    τι λες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-08-13 16:09 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω κυριως τα θελω για δικεφαλα και τρικεφαλα, και λιγοτερο για τα υπολοιπα, γιατι ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις πολλες επαναληψεις για bodyweight ασκησεις για χερια
    για τα υπολοιπα εχω μονοζυγο κλπ
    τα λαστιχα θα τα χρησιμοποιησω και οταν φυλαξω λευτα θα αγορασω ενα καλο πολυμηχανημα για να γυμναζομαι καλυτερα στο σπιτι
    τι λες?
    Μια χαρά χέρια θα κάνεις με chinups.. όταν φτάσεις 3χ8 βάλε βάρος και θα είσαι κομπλέ( βιβλία σε μια τσάντα )
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-08-13 16:14 #13

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Keirox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά χέρια θα κάνεις με chinups.. όταν φτάσεις 3χ8 βάλε βάρος και θα είσαι κομπλέ( βιβλία σε μια τσάντα )
    τοσο αχρηστα ειναι τα λαστιχα που δεν θα μου χρησιμευσουν?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-08-13 20:41 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Ανδρέα όπως λένε και τα παραπάνω μέλη, η αντιστάσεις με λάστιχα είναι συμπλήρωμα για τα ελεύθερα βάρη ή μηχανήματα. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αποκατάσταση έπειτα απο τραυματισμούς, σαν προθέρμανση και σε μερικές περιπτώσεις στις βασικές ασκήσεις σαν επιπλέον επιβάρυνση ή αφαίρεση του βάρους.

    Σε κάθε περίπτωση απο την στιγμή που δεν έχεις εξοπλισμό π.χ. ρακερα ή πάγκο τότε έχεις ακόμα λιγότερες δυνατότητες να χρησιμοποιήσεις κατάλληλα τα λάστιχα.

    Στις προπονήσεις μου τα έχω για προθέρμανση με το να μου αφαιρούν αντίσταση π.χ. έλξης μονόζυγο, βυθίσεις στο δίζυγο κλπ και σε ασκήσεις όπως πιέσεις στήθους στο πάγκο για να προσθέτουν αντίσταση.

    Την μόνη άσκηση bodyweight που χρησιμοποιώ μαζί με λάστιχα για επιπλέον επιβάρυνση είναι η κάμψεις στήθους με ανοιχτή και κλειστή λαβή.

    Φυσικά υπάρχουν πολύ τρόποι να φτιάξεις πρόγραμμα με λάστιχα και ασκήσεις που να προπονούν όλο το σώμα αλλα δεν θα είναι ούτε καν υποδεέστερο με αυτό που μπορείς να καταφέρεις αμα έχεις τον πλήρη εξοπλισμό ενος επαγγελματικού γυμναστηρίου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-08-13 21:06 #15

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    ναι ομως γιατι τοσα αρθρα στο ιντερνετ λενε σχεδον το αντιθετο?

    πχ αυτο

    Final Note
    The research performed on elastic resistance suggests that not only does elastic resistance offer similar benefits to free-weight resistance, but it actually has several benefits that outweigh (pun intended) those of free weights. This means that a program using elastic tubing resistance can provide similar benefits to a program that uses free-weight resistance, such as increased muscle strength, increase muscle tone and size and decreased body fat. In addition, a program that uses elastic tubing resistance can also provide benefits that are not offered by free-weight resistance programs, such as more functional strength, better injury prevention, greater ability to change muscle emphasis during exercises, greater muscle power development and easier use.

    με λιγα λογια λεει οτι τα λαστιχα ειναι καλυτερα απο τα ελευθερα βαρη (δλδ μπορεις να εχεις μυικα κερδη, αυξηση της δυναμης, κλπ)
    και οτι εχεις πιο λιγες πιθανοτητες τραυματισμου..
    τι γνωμη εχετε γι αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία