Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 53
  1. 28-08-13 21:18 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ομως γιατι τοσα αρθρα στο ιντερνετ λενε σχεδον το αντιθετο?

    πχ αυτο

    Final Note
    The research performed on elastic resistance suggests that not only does elastic resistance offer similar benefits to free-weight resistance, but it actually has several benefits that outweigh (pun intended) those of free weights. This means that a program using elastic tubing resistance can provide similar benefits to a program that uses free-weight resistance, such as increased muscle strength, increase muscle tone and size and decreased body fat. In addition, a program that uses elastic tubing resistance can also provide benefits that are not offered by free-weight resistance programs, such as more functional strength, better injury prevention, greater ability to change muscle emphasis during exercises, greater muscle power development and easier use.

    με λιγα λογια λεει οτι τα λαστιχα ειναι καλυτερα απο τα ελευθερα βαρη (δλδ μπορεις να εχεις μυικα κερδη, αυξηση της δυναμης, κλπ)
    και οτι εχεις πιο λιγες πιθανοτητες τραυματισμου..
    τι γνωμη εχετε γι αυτο?
    Γιατί το πήρες απο site που πουλάει λάστιχα ρε Αντρίκο..

    http://www.bodylastics.com/articles/..._free_weights/

    Για νο μπουλσιτ advice δες αυτό

    http://simplesciencefitness.com/
    eat clen, Tren HARD, or die mirin!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-08-13 21:26 #17

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Keirox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί το πήρες απο site που πουλάει λάστιχα ρε Αντρίκο..

    http://www.bodylastics.com/articles/..._free_weights/

    Για νο μπουλσιτ advice δες αυτό

    http://simplesciencefitness.com/
    αρα δεν αξιζει καθολου να αγορασω τετοιου ειδους εξοπλισμο..?
    επειδη δεν θα βγαζω ανετα τις bodyweight (chin ups)
    και τα λαστιχα ειναι κατι το ενδιαμεσο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 28-08-13 22:42 #18
    Προεπιλογή
    Εχε υποψιν κιολας οτι και ποδια που κανεις bodyweight καποια στιγμη συντομα θα χρειαστει να κρατας και κιλα.Συν οτι με αλτηρες θα μπορεσεις να βαλεις και ενα καρο παραπανω ασκησεις στο προγραμμα σου πλατη - χερια etc etc.
    I don’t eat for taste, I eat for function.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 28-08-13 22:52 #19
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    εγω εχω βαρακια,μπαρα,μονοζυγο και πολυοργανο... κανω τα παντα με αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-08-13 22:58 #20

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο shazam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχε υποψιν κιολας οτι και ποδια που κανεις bodyweight καποια στιγμη συντομα θα χρειαστει να κρατας και κιλα.Συν οτι με αλτηρες θα μπορεσεις να βαλεις και ενα καρο παραπανω ασκησεις στο προγραμμα σου πλατη - χερια etc etc.
    αλτηρες εχω μεχρι 5kg ομως..για παραπανω κιλα στα ποδια, φοραω βαλιτσα με βιβλια και με πιανει αρκετα στα ποδια

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω βαρακια,μπαρα,μονοζυγο και πολυοργανο... κανω τα παντα με αυτα
    και γω σκεφτομαι να αγορασω πολυοργανο, ομως φυλαω τα λεφτα σιγα-σιγα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 28-08-13 23:08 #21
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλτηρες εχω μεχρι 5kg ομως..για παραπανω κιλα στα ποδια, φοραω βαλιτσα με βιβλια και με πιανει αρκετα στα ποδια



    και γω σκεφτομαι να αγορασω πολυοργανο, ομως φυλαω τα λεφτα σιγα-σιγα
    αξιζει παντως ... μεχρι βαρη για τους κοιλιακους κανεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 28-08-13 23:10 #22

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αξιζει παντως ... μεχρι βαρη για τους κοιλιακους κανεις..
    οταν μπορεσω οικονομικα θα το γορασω
    θα κανω τις οικονομιες μου και θα δω διαφορα..
    σου στελνω πμ να σε ρωτησω κατι σχετικα με το πολυμηχανημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-13 11:02 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ομως γιατι τοσα αρθρα στο ιντερνετ λενε σχεδον το αντιθετο?

    πχ αυτο

    Final Note
    The research performed on elastic resistance suggests that not only does elastic resistance offer similar benefits to free-weight resistance, but it actually has several benefits that outweigh (pun intended) those of free weights. This means that a program using elastic tubing resistance can provide similar benefits to a program that uses free-weight resistance, such as increased muscle strength, increase muscle tone and size and decreased body fat. In addition, a program that uses elastic tubing resistance can also provide benefits that are not offered by free-weight resistance programs, such as more functional strength, better injury prevention, greater ability to change muscle emphasis during exercises, greater muscle power development and easier use.

    με λιγα λογια λεει οτι τα λαστιχα ειναι καλυτερα απο τα ελευθερα βαρη (δλδ μπορεις να εχεις μυικα κερδη, αυξηση της δυναμης, κλπ)
    και οτι εχεις πιο λιγες πιθανοτητες τραυματισμου..
    τι γνωμη εχετε γι αυτο?
    Φίλε μου,
    η αλήθεια είναι ότι τα λάστιχα είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος εκγύμνασης του σώματος. Τα χρησιμοποιώ χρόνια τόσο στους ασθενείς μου όσο και σε αθλητές. Χρειάζεται, βέβαια, να έχεις μία ποικιλία από λάστιχα, όσον αφορά στην σκληρότητά τους (αν μιλάμε για bodybuilding τουλάχιστον 5 διαφορετικά χρώματα, 3 μέτρων το καθένα). Η αντίσταση τους διαμορφώνεται, εκτός από το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένα, και από την προδιάταση που τους δίνεις στην αρχική θέση της άσκησης. Επίσης, δίνουν ένα εντελώς διαφορετικό ερέθισμα από τα ελεύθερα βάρη, αφού δεν έχουν σταθερή αντίσταση αλλά μεταβλητή. Με λίγα λόγια είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια ενός προπονητή ή ενός φυσικοθεραπευτή. Το τελικό αποτέλεσμα που μπορείς να πετύχεις - θεωρητικά - είναι ισάξιο με αυτό των ελευθέρων βαρών.
    Το πρόβλημα είναι ότι στα δικά σου χέρια θα είναι απλά σπατάλη χρημάτων. Από ότι κατάλαβα είσαι αρχάριος, άρα σου λείπει γνώση και εμπειρία στην προπόνηση του bodybuilding με σταθερές αντιστάσεις (ελεύθερα βάρη και μηχανές), πόσο μάλλον με μεταβλητές αντιστάσεις (λάστιχα, μεταλλικά ελάσματα και υδροπνευματικές αντιστάσεις). Επίσης, οι πληροφορίες που είναι διαθέσιμες στο internet, με την μορφή εκλαϊκευμένου κειμένου, για να ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι με λάστιχα είναι ελάχιστες. Σε αντίθεση, βέβαια, με ότι συμβαίνει με τα ελεύθερα βάρη.
    Εν κατακλείδι, από αυτά που γράφεις θεωρώ ότι δεν είσαι έτοιμος για λάστιχα. Μην σπαταλήσεις τα λεφτά σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-08-13 11:15 #24

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο navagos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου,
    η αλήθεια είναι ότι τα λάστιχα είναι ένας πολύ αποτελεσματικός τρόπος εκγύμνασης του σώματος. Τα χρησιμοποιώ χρόνια τόσο στους ασθενείς μου όσο και σε αθλητές. Χρειάζεται, βέβαια, να έχεις μία ποικιλία από λάστιχα, όσον αφορά στην σκληρότητά τους (αν μιλάμε για bodybuilding τουλάχιστον 5 διαφορετικά χρώματα, 3 μέτρων το καθένα). Η αντίσταση τους διαμορφώνεται, εκτός από το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένα, και από την προδιάταση που τους δίνεις στην αρχική θέση της άσκησης. Επίσης, δίνουν ένα εντελώς διαφορετικό ερέθισμα από τα ελεύθερα βάρη, αφού δεν έχουν σταθερή αντίσταση αλλά μεταβλητή. Με λίγα λόγια είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια ενός προπονητή ή ενός φυσικοθεραπευτή. Το τελικό αποτέλεσμα που μπορείς να πετύχεις - θεωρητικά - είναι ισάξιο με αυτό των ελευθέρων βαρών.
    Το πρόβλημα είναι ότι στα δικά σου χέρια θα είναι απλά σπατάλη χρημάτων. Από ότι κατάλαβα είσαι αρχάριος, άρα σου λείπει γνώση και εμπειρία στην προπόνηση του bodybuilding με σταθερές αντιστάσεις (ελεύθερα βάρη και μηχανές), πόσο μάλλον με μεταβλητές αντιστάσεις (λάστιχα, μεταλλικά ελάσματα και υδροπνευματικές αντιστάσεις). Επίσης, οι πληροφορίες που είναι διαθέσιμες στο internet, με την μορφή εκλαϊκευμένου κειμένου, για να ξεκινήσεις να γυμνάζεσαι με λάστιχα είναι ελάχιστες. Σε αντίθεση, βέβαια, με ότι συμβαίνει με τα ελεύθερα βάρη.
    Εν κατακλείδι, από αυτά που γράφεις θεωρώ ότι δεν είσαι έτοιμος για λάστιχα. Μην σπαταλήσεις τα λεφτά σου.
    το θεμα ειναι οτι εχω περασει για λιγο καιρο απο γυμναστηριο, περσι το καλοκαιρι αν και εκεινο τον καιρο δεν ηξερα τι εκανα..
    απλα τωρα πιστευω εχω καποιες γνωσεις και πιστευω μπορω να δοκιμασω τα λαστιχα.
    μεχρι τωρα γυμναζομουν με ασκησεις bodyweight και βαρακια 5kg
    εχω μαθει πιστευω την τεχνικη αρκετων ασκησεων, με οσα εμαθα περσι, οσα ειδα στο ytube και λογω του οτι με τετοια βαρακια εμαθα καλα την τεχνικη την ασκησεων..
    κατα καιρους ακολουθησα προγραμματα οπως το p90x το insanity και πιστευω οτι ειμαι ετοιμος να χρησιμοποιησω τα λαστιχα..
    χωρις να θελω να σε προσβαλω,
    εγω προσωπικα πιστευω οτι θα τα δοκιμασω, δεν εχω κατι να χασω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-08-13 12:33 #25
    Προεπιλογή
    Φιλε τα bands(λαστιχα που λες) χρησιμοποιουνται σε βασικες ασκησεις για διαφορους σκοπους. Πχ καποιος θελει να βελτιωση την εκρηκτικοτητα στον παγκο, τα bands βοηθανε πολυ. Επισης το lockout και εκει βοηθανε πολυ γιατι εχουν max tension στο lockout και min στο bottom. Γενικα χρησιμοποιουνται τα bands και chains(αλυσιδες) για bench press, squat, deads, cleans, clean and jerks, box squat, rack pulls και ενα σωρό παραλλαγες των βασικων ασκησεων για την επιτευξη διαφορων στοχων.
    Επισης ακομα και αυτη η χρηση δεν ενδεικνυεται αν δεν εχεις φτασει σε ενα πολυ υψηλο επιπεδο, οπου τα σκετα βαρη δεν εχουν τοση επιδραση πανω σου. Και εννοειται οτι ουτε εσυ ουτε εγω και γενικα ελαχιστα ατομα εδω μεσα ειναι σε επιπεδο που θα επωφεληθουν απο την χρηση τους.
    Δεν κανουν για προπονηση μονα τους, αλλα για επιπλεον αντισταση η για να μειωσουν την αντισταση σε βασικες ασκησεις. Τωρα εσυ τι νομιζεις οτι ξερεις, δεν γνωριζω. Δικα σου λεφτα ειναι αν θες πετα τα σε bands αν θες δωστα σε μια συνδρομη στο γυμναστηριο ή σε ενα home gym. Εσυ ξερεις..
    WESTSIDE BARBELL
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-08-13 12:43 #26

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BlooDdeaD_MefiSt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε τα bands(λαστιχα που λες) χρησιμοποιουνται σε βασικες ασκησεις για διαφορους σκοπους. Πχ καποιος θελει να βελτιωση την εκρηκτικοτητα στον παγκο, τα bands βοηθανε πολυ. Επισης το lockout και εκει βοηθανε πολυ γιατι εχουν max tension στο lockout και min στο bottom. Γενικα χρησιμοποιουνται τα bands και chains(αλυσιδες) για bench press, squat, deads, cleans, clean and jerks, box squat, rack pulls και ενα σωρό παραλλαγες των βασικων ασκησεων για την επιτευξη διαφορων στοχων.
    Επισης ακομα και αυτη η χρηση δεν ενδεικνυεται αν δεν εχεις φτασει σε ενα πολυ υψηλο επιπεδο, οπου τα σκετα βαρη δεν εχουν τοση επιδραση πανω σου. Και εννοειται οτι ουτε εσυ ουτε εγω και γενικα ελαχιστα ατομα εδω μεσα ειναι σε επιπεδο που θα επωφεληθουν απο την χρηση τους.
    Δεν κανουν για προπονηση μονα τους, αλλα για επιπλεον αντισταση η για να μειωσουν την αντισταση σε βασικες ασκησεις. Τωρα εσυ τι νομιζεις οτι ξερεις, δεν γνωριζω. Δικα σου λεφτα ειναι αν θες πετα τα σε bands αν θες δωστα σε μια συνδρομη στο γυμναστηριο ή σε ενα home gym. Εσυ ξερεις..
    θα δω τι θα κανω, και θα γραψω τι γνωμη μου εδω οταν τα παρω και δοκιμασω για 1-2 βδομαδες και δω την επιδραση τους πανω μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-08-13 13:27 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BlooDdeaD_MefiSt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε τα bands(λαστιχα που λες) χρησιμοποιουνται σε βασικες ασκησεις για διαφορους σκοπους. Πχ καποιος θελει να βελτιωση την εκρηκτικοτητα στον παγκο, τα bands βοηθανε πολυ. Επισης το lockout και εκει βοηθανε πολυ γιατι εχουν max tension στο lockout και min στο bottom. Γενικα χρησιμοποιουνται τα bands και chains(αλυσιδες) για bench press, squat, deads, cleans, clean and jerks, box squat, rack pulls και ενα σωρό παραλλαγες των βασικων ασκησεων για την επιτευξη διαφορων στοχων.
    Επισης ακομα και αυτη η χρηση δεν ενδεικνυεται αν δεν εχεις φτασει σε ενα πολυ υψηλο επιπεδο, οπου τα σκετα βαρη δεν εχουν τοση επιδραση πανω σου. Και εννοειται οτι ουτε εσυ ουτε εγω και γενικα ελαχιστα ατομα εδω μεσα ειναι σε επιπεδο που θα επωφεληθουν απο την χρηση τους.
    Δεν κανουν για προπονηση μονα τους, αλλα για επιπλεον αντισταση η για να μειωσουν την αντισταση σε βασικες ασκησεις. Τωρα εσυ τι νομιζεις οτι ξερεις, δεν γνωριζω. Δικα σου λεφτα ειναι αν θες πετα τα σε bands αν θες δωστα σε μια συνδρομη στο γυμναστηριο ή σε ενα home gym. Εσυ ξερεις..
    μια ερωτηση φιλε..πως μπορω να τα χρησμοποιησω για επιλπλεον αντισταση η για λιγοτερη αντισταση οταν κανω πχ πουσαπς ελξεις καθισματα κλπ<?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-09-13 15:31 #28

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ερωτηση φιλε..πως μπορω να τα χρησμοποιησω για επιλπλεον αντισταση η για λιγοτερη αντισταση οταν κανω πχ πουσαπς ελξεις καθισματα κλπ<?
    υπαρχουν βιντεο στο ytube κοιταξε τα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-09-13 15:32 #29

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    παιδια ξερει κανεις,
    αν κανω ασκηση καμψεις δικεφαλων με το λαστιχο που εχει η αντισταση 10kg
    η ανισταση μοιραζεται? (δλδ 5 στο ενα χερι και 5 στο αλλο?)
    η πχ bench press με λαστιχα, θα ειναι συνολο (λεμε τωρα) η αντισταση 10? ή στο ενα χερι 5 και στο αλλο 5?
    δλδ η ερωτηση μου ειναι αν η αντισταση μοιραζεται στα 2

    αν ξερει καποιος να απαντησει παρακαλω ειναι επειγον
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-09-13 16:54 #30
    Προεπιλογή
    Αντρέα το αν μοιράζεται το βάρος όπως ρωτάς, κανένας δεν μπορεί να στο απαντήσει εφόσον εσύ εκτελείς την άσκηση και μόνο η δικιά σου αίσθηση μπορεί να το απαντήσει. Αυτό είναι και το πλεονέκτημα ασκήσεων που εκτελούνται με αλτήρες (όπως πχ πιέσεις αλτήρων στον ίσιο πάγκο για στήθος vs πιέσεις με μπάρα), διότι με τους αλτήρες κάθε πλευρά δουλεύει μόνη της οπότε η αντίσταση είναι η ίδια, ενώ με την μπάρα ενδέχεται (ιδιαίτερα στις τελευταίες επαναλήψεις που έχει επέλθει η κούραση) η δυνατή σου πλευρά να συμμετέχει περισσότερο στην εκτέλεση. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία