Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 37
  1. 18-05-15 18:50 #16
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Τί εξέταση έκανες? Γαστροσκόπηση? Ή απλά είπες τα συμπτώματα στον γιατρό και έκανε διάγνωση? Και τι συμπτώματα ανέφερες? Οι ενοχλήσεις στο στομάχι είναι πολύ γενική περιγραφή, από αυτό και μόνο αποκλείεται να σου είπε ότι έχεις ΓΟΠ.
    Αν έχεις ΓΟΠ η αποχή απ το γυμναστήριο/ξεκούραση δε θα σου κάνει καμία διαφορά, απορώ που τα διαβάζουν αυτά.
    Η ΓΟΠ δε θεραπεύεται, μόνο τα συμπτώματα της μπορείς να διαχειριστείς (ίσως). Οπότε ο τύπος σου έδωσε τη γενική οδηγία που δίνουν όοοοοολοι οι γιατροί ανεξαρτήτως πάθησης, γιατί κλασικά είναι άσχετοι με οποιαδήποτε μορφή άσκησης.
    Αν έχεις όντως ΓΟΠ το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι η διατροφή σου, τίποτε άλλο. Οπότε αν θες να στρώσει το πρόβλημα ξεκίνα από κει, και αν είσαι υπέρβαρος χάσε οπωσδήποτε βάρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-05-15 15:25 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί εξέταση έκανες? Γαστροσκόπηση? Ή απλά είπες τα συμπτώματα στον γιατρό και έκανε διάγνωση? Και τι συμπτώματα ανέφερες? Οι ενοχλήσεις στο στομάχι είναι πολύ γενική περιγραφή, από αυτό και μόνο αποκλείεται να σου είπε ότι έχεις ΓΟΠ.
    Αν έχεις ΓΟΠ η αποχή απ το γυμναστήριο/ξεκούραση δε θα σου κάνει καμία διαφορά, απορώ που τα διαβάζουν αυτά.
    Η ΓΟΠ δε θεραπεύεται, μόνο τα συμπτώματα της μπορείς να διαχειριστείς (ίσως). Οπότε ο τύπος σου έδωσε τη γενική οδηγία που δίνουν όοοοοολοι οι γιατροί ανεξαρτήτως πάθησης, γιατί κλασικά είναι άσχετοι με οποιαδήποτε μορφή άσκησης.
    Αν έχεις όντως ΓΟΠ το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι η διατροφή σου, τίποτε άλλο. Οπότε αν θες να στρώσει το πρόβλημα ξεκίνα από κει, και αν είσαι υπέρβαρος χάσε οπωσδήποτε βάρος.
    Πήγα στα επείγοντα για να μη χρειαστει ραντεβου.Ανεφερα στην γιατρο οτι εδω και καποιο διαστημα ενιωθα την γευση του φαγητου που μολις ειχα φαει για ωρες,οτι ειχα ενωχλησεις στο στομαχι και οτι ενιωθα οτι δε χωνευω σωστα το φαγητο μου.Απλα και σε καποια αρθρα στο ιντερνετ που εψαξα,αναφερει οτι ειναι καλο να αποφευγονται π.χ οι κοιλιακοι η το να σηκώνω βαρη.με εδωσε και ενα χαρτι που γραφει περι παλινδρομησης.θα παω και σε γαστρεντερολογο απλα ηθελα και μια γνωμη απο εδω.ευχαριστω για τον χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-05-15 18:27 #18
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί εξέταση έκανες? Γαστροσκόπηση? Ή απλά είπες τα συμπτώματα στον γιατρό και έκανε διάγνωση? Και τι συμπτώματα ανέφερες? Οι ενοχλήσεις στο στομάχι είναι πολύ γενική περιγραφή, από αυτό και μόνο αποκλείεται να σου είπε ότι έχεις ΓΟΠ.
    Αν έχεις ΓΟΠ η αποχή απ το γυμναστήριο/ξεκούραση δε θα σου κάνει καμία διαφορά, απορώ που τα διαβάζουν αυτά.
    Η ΓΟΠ δε θεραπεύεται, μόνο τα συμπτώματα της μπορείς να διαχειριστείς (ίσως). Οπότε ο τύπος σου έδωσε τη γενική οδηγία που δίνουν όοοοοολοι οι γιατροί ανεξαρτήτως πάθησης, γιατί κλασικά είναι άσχετοι με οποιαδήποτε μορφή άσκησης.
    Αν έχεις όντως ΓΟΠ το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι η διατροφή σου, τίποτε άλλο. Οπότε αν θες να στρώσει το πρόβλημα ξεκίνα από κει, και αν είσαι υπέρβαρος χάσε οπωσδήποτε βάρος.

    Εχεις γινει τσακαλι σε ολες τις παθησεις! Φανταζομαι τα μονα κενα που εχεις στο ιστορικο σου αφορουν τη στυτικη δυσλειτουργεια..ΧΑΧΑΧΑΧ

    Εγω ακομα να κανω γαστροσκοπηση και φυσικα ακομα να χασω κιλα..Ας ειναι καλα τα χαπια.. Ενα nexium την ημερα, το ξερατο το κανει περα.

    Καλησπερες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-05-15 22:22 #19
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ARIS1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα στα επείγοντα για να μη χρειαστει ραντεβου.Ανεφερα στην γιατρο οτι εδω και καποιο διαστημα ενιωθα την γευση του φαγητου που μολις ειχα φαει για ωρες,οτι ειχα ενωχλησεις στο στομαχι και οτι ενιωθα οτι δε χωνευω σωστα το φαγητο μου.Απλα και σε καποια αρθρα στο ιντερνετ που εψαξα,αναφερει οτι ειναι καλο να αποφευγονται π.χ οι κοιλιακοι η το να σηκώνω βαρη.με εδωσε και ενα χαρτι που γραφει περι παλινδρομησης.θα παω και σε γαστρεντερολογο απλα ηθελα και μια γνωμη απο εδω.ευχαριστω για τον χρονο σας

    Του ανέφερες αυτά και έκανε διάγνωση ΓΟΠ? Αυτά που λες ότι νιώθεις μπορεί να είναι οτιδήποτε.... από απλή δυσπεψία μέχρι στομαχικό έλκος. Ο τύπος απλά σου έγραψε τα λανσοπραζόλh γιατί κάτι έπρεπε να σου γράψει και να φύγεις.
    Εν ολίγοις πάνω στο ερώτημά σου, μην αποφεύγεις τη γυμναστική εκτός αν αισθάνεσαι τα συμπτώματα να χειροτερεύουν μέσα στη προπόνηση. Φτιάξε τη διατροφή σου. Τελος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις γινει τσακαλι σε ολες τις παθησεις! Φανταζομαι τα μονα κενα που εχεις στο ιστορικο σου αφορουν τη στυτικη δυσλειτουργεια..ΧΑΧΑΧΑΧ

    Εγω ακομα να κανω γαστροσκοπηση και φυσικα ακομα να χασω κιλα..Ας ειναι καλα τα χαπια.. Ενα nexium την ημερα, το ξερατο το κανει περα.

    Καλησπερες..

    Διατριβή έχω κάνει, είμαι ένα βήμα πριν τη πρωτότυπη έρευνα στη βιβλιογραφία.
    όσο για τη στυτική δυσλειτουργία.....ασε μη πας μακρυα χαχαχαχαχα

    Eσύ με τόσο καιρο που παίρνεις nexium θα προκαλέσεις στο τέλος αχλωρυδρία του στομάχου με ότι συνέπειες θα έχει αυτό. Εχεις 2 παράγοντες που μπορείς να τους ελέγξεις και πάω στοίχημα ότι θα έλυναν το πρόβλημα.....υπάρχουμε κ εμείς που δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα ΑΧΑΡΙΣΤΕ
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-10-15 22:27 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο average_joe Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τελος αφου βρηκα το paper πιστευω μου δινεται το δικαιωμα να ρωτησω αν υπαρχει κανα χαρτι γι αυτο:

    γιατι ειλικρινα, δεν γνωριζω κατι τετοιο και αφου κανω αυτου του τυπου τη διατροφη θα ηθελα να ξερω 2 πραγματα.
    Να αναφέρω οτι ουδεμία σχέση έχω με οποιαδήποτε ιατρική ειδίκευση για αυτό θα γράψω όσο γνωρίζω όπως τα έχω καταλάβει. Αν υπάρχει κάποιο ερμηνευτικό σφάλμα ή λανθασμένη πληροφορία παρακαλώ και είναι επιβεβλημένο κατα την γνώμη μου να σημειωθεί αφού έχουμε να κάνουμε θέματα υγείας.

    Γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση, μελέτες και έρευνες πολλές κυρίως όμως πάνω σε ήδη ασθενής πάσχοντες. Ελάχιστα είναι τα paper που έχουν γίνει πάνω σε υγιείς ανθρώπους ψάχνοντας κυρίως τι είναι αυτό που τροφοδοτεί την απαρχή αυτής τις δυσλειτουργίας.

    Αν πας σε κάποιον γαστρεντερολόγο θα ακούσεις πολλές και διάφορες αφορμές, κάπνισμα, αλκοόλ, παχυσαρκία, κάποιες συγκεκριμένες τροφές, τα μεγάλα γεύματα, κατάκλιση αμέσως μετά απο γεύμα, γεύματα πλούσια σε λιπαρά οξέα, διατροφή φτωχή σε φυτικές ίνες, χρόνιο άγχος, κλπ....

    Το βασικότερο αίτιο είναι η αύξηση της στομαχικής πίεσης των γαστρικών υγρών, χολή κλπ τα αέρια-αναθυμιάσεις που δημιουργούνται ανεβαίνουν προς τον οισοφάγο. Αυτό το φαινόμενο χειροτερεύει και όταν τιγκάρουμε την γαστέρα μέχρι πάνω με φαγητό, όπως επίσης εμφανίζεται σε πολλές περιπτώσεις στις γυναίκες κατα την διάρκεια εγκυμοσύνη.

    Μεταξύ του οισοφάγου και του στομάχου υπάρχει μια βαλβίδα (οισοφαγικός σφιγκτήρας) όπου με τον χρόνο αυτός χαλαρώνει λόγο αυτής της κατάστασης. Αυτό επιτρέπει να περνάνε άμεσα οι γαστρικές αναθυμιάσεις και τα υγρά στο οισοφάγο όπου καταστρέφουν το φυσιολογικό του pH και δημιουργούν φλεγμονές-εγκαύματα στα τοιχώματά του.

    Τα τυπικά συμπτώματα είναι καούρες, ξινίλες κλπ ατυπικά συμπτώματα όπως πόνος στο στήθος και σε άλλα σημεία του άνω κορμού.

    Εκείνο που πρέπει να δώσουμε προσοχή είναι οτι αν αυτό συνεχιστεί μακροχρόνια γεννιούνται παθήσεις που οχι μόνο μειώνουν το βιωτικό μας επίπεδο και την ποιότητα ζωής μας αλλά είναι άκρα επιβλαβής για την υγεία και θανατηφόρες: λαρυγγίτιδα, διαφραγματοκήλη, Barrett’s Esophagus, esophageal adenocarcinoma.

    Απο προσωπική εμπειρία θα αναφέρω οτι κοντινό συγγενικό μου πρόσωπο με κανονικό σωματικό βάρος, που ουδέποτε κάπνιζε ή κατανάλωνε συχνά αλκοόλ διαγνώστηκε (έπειτα απο γαστροσκόπηση στν Ελλάδα) με γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση πριν απο αυτό, εδώ στην Σουηδία, είχαν βγάλει λανθασμένο πόρισμα για ελικοβακτηρίδιο του πυλωρού, πράγμα που δεν επαληθεύτηκε κατόπιν επανειλημμένων επισκέψεων σε γαστρεντερολόγους με παράλληλες εξετάσεις στην Ελλάδα.

    Ότι αφορά εμένα, πριν τρία χρόνια άρχισα να έχω καούρες στομάχου και πόνους (μικρής οξύτητας μεγάλης διάρκειας) που ξεκίναγαν απο την άνω στομαχική περιοχή, ανεβαίνανε προς την πάνω αριστερά περιοχή του στήθους και κατέληγαν στην έμπροσθεν και όπισθεν πλευρά του αριστερού ώμου. Αυτό συνέβαινε μόνο όταν κατανάλωνα πολύ μεγάλα γεύματα (πχ κανένα μισόκιλο μακαρόνια και άλλο μισό κιμά κοκκινιστό ).

    Και στις δύο προσωπικές περιπτώσεις πέρα απο την συγγένεια είχαμε να κάνουμε και με τα ίδια διατροφικά μοτίβα. Δύο με τρία βαριά γεύματα την ημέρα για χρόνια.

    Για να μην μακρηγορώ με αρκετό ψάξιμο βρήκαμε έναν απο τους καλύτερους πανω στην ειδικότητά του, να τον έχει πάντα καλά ο Θεός να βοηθάει τους ανθρώπους. Αυτός λοιπόν έκατσε κάτω και μας εξήγησε κάποια πράγματα που είχαμε συγκεχυμένα απο την προηγούμενη (παρα)πληροφόρηση των συναδέλφων του. (@average_joe σε περίπτωση που όπως λες υπάρχει συγγενικό σου άτομο που παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα και χρειάζεσαι στοιχεία, πες να σου στείλω μέσω ΠΜ. )

    Βασικό ρόλο παίζει η προδιάθεση, κάποια άτομα έχουν ευαισθησία στο στομάχι και είναι πιο επιρρεπή, κάποια χρειάζονται χρόνια καταχρήσεων και επιβαρύνσεων για να αποκτήσουν πρόβλημα και ορισμένα άτομα του ''δίνουν και καταλαβαίνει'' και δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημα.

    Απο εκεί και πέρα και σύμφωνα με τα στατιστικά που περιέχουν οι ιατρικές ομοσπονδίες βλέπουν οτι η συγκεκριμένη πάθηση τα τελευταία 20+ χρόνια υπάρχει σε έξαρση στην Β.Αμερική και την Ευρώπη καλύπτοντας ένα 15% με 20% του πληθυσμού την ίδια στιγμή όπου στις Ασιατικές χώρες φτάνει το 5%. Δηλαδή πέρα απο τα γενετικά αίτια παίζουν ρόλο και περιβαλλοντολογικά, διατροφικά αίτια.

    ''Racial and Geographic Issues in Gastroesophageal Reflux DiseaseRacial and Geographic Issues in GERD - Prateek Sharma, Sachin Wani, Yvonne Romero, David Johnson and Frank Hamilton''
    Gastroesophageal reflux disease (GERD) is a common chronic disorder that is associated with a huge economic burden in the western countries and significantly decreased quality of life. This review focuses on the various multicultural issues in the epidemiology, pathophysiology, diagnosis, and treatment of GERD. The prevalence of GERD appears to be highest in North America and Europe, whereas epidemiologic data from the Indian subcontinent, Africa, South America, and the Middle East are sparse. A limited number of studies have elucidated ethnic differences in GERD in multiracial populations. African Americans and Asians appear to be at a lower risk for the development of complicated GERD including Barrett's esophagus (BE). Whether the pathophysiology of GERD differs among different populations remains to be answered satisfactorily. It appears that most of the factors involved in the pathogenesis of GERD, as described in western populations, are present in Asians but at a lower scale. The current recommendations for the management of GERD by the American College of Gastroenterology may not meet the need for different ethnic groups or for different geographic regions. Recognition of language barriers in understanding the common terms used to describe reflux symptoms should be borne in mind while treating GERD patients with different ethnic backgrounds. In addition, a universally accepted definition for treatment success in GERD patients is lacking. Given the negative impact on health-related quality of life, significant cost ramifications, and increased risk for BE and esophageal adenocarcinoma, the study of multicultural issues in GERD should be considered.
    Γνωρίζω για την Σουηδία τουλάχιστο, να υποθέσω αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες τις Ευρώπης, οι γιατροί μπορούν να έχουν πρόσβαση σε τέτοιες databases πχ the American journal of gastroenterology κλπ. Απεναντίας η δικιά μου ειδικότητα είναι καθαρά τεχνολογική οπότε δεν θα μπορέσω να σε υπερκαλύψω με έρευνες.

    Έστω και έτσι βρήκα αυτή εδώ την έρευνα - δεν έχω πρόσβαση για πλήρες paper:
    ''Relationship between postprandial esophageal acid exposure and meal volume and fat content. - Iwakiri K, Kobayashi M, Kotoyori M, Yamada H, Sugiura T, Nakagawa Y.''
    The effect of meal volume and fat content on gastroesophageal reflux was investigated in 20 asymptomatic healthy subjects. In each subject, intraesophageal pH monitoring was performed during a 3-hr postprandial period (PP) in the same position (supine or upright) on two successive days. On day 1, 500-ml low- and high-fat meals were ingested and, on day 2, an 800-ml low-fat meal was ingested. The acid exposure time was assessed as the percentage of time with a pH < 4.0. The acid exposure time in subjects in the upright position was significantly longer in the 800-ml group than in the 500-ml group for the entire PP (2.7 +/- 1.5%; mean +/- SE, 0.7 +/- 0.4%; P < 0.05). Of subjects in the supine position, the high-fat group showed significantly longer acid exposure time than the low-fat group both for the entire PP (7.6 +/- 3.0%, 0.7 +/- 0.5%; p < 0.05) and for the second hour (P < 0.05). We have demonstrated that differences in the meal volume and fat content influence gastroesophageal reflux in healthy asymptomatic subjects and that this influence varies with the position.
    Επίσης αυτήν εδώ μαζί με paper:
    1* ''Effect of caloric density of a meal on lower oesophageal sphincter motility and gastro-oesophageal reflux in healthy subjects - Pehl, C Pfeiffer, A Waizenhoefer, A Wendl, B Schepp, W''
    Conclusion: Reducing the caloric density of a meal neither influences postprandial lower oesophageal sphincter pressure nor decreases gastro-oesophageal reflux in healthy volunteers. Thus, the amount of gastro-oesophageal reflux induced by ingestion of a meal seems to depend on the volume but not on the caloric density of a meal.
    Προσωπική μου γνώμη απο όσα έχω ακούσει, διαβάσει και βιώσει είναι οτι ρόλο παίζει να μην επιβαρήνουμε επανελημένα και χρόνια το στομάχι για να μειώνουμε τις πιθανοτητες να φθείρουμε τον οισοφαγικό σφιγκτήρα. Επίσης να μην πέφτουμε σε κατάκλιση ειδικά έπειτα απο μεγάλα γεύματα και φυσικά οτιδήποτε μας δημιουργεί δυσφορία το διακόπτουμε.

    Πηγές - έρευνες:
    1*Effect of meal on gastro-oesophageal reflux in healthy subjects.pdf
    2* Understanding: HEARTBURN and reflux diseases.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-10-15 16:00 #21
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση δεν είναι πρόβλημα του στομάχου, προκαλείται από ανεπαρκή λειτουργία του κατώτατου οισοφαγικού σφιγκτήρα.

    Στη πραγματικότητα δεν γνωρίζουμε τα αίτα της αχαλασίας του ΚΟΣ (όταν δεν υπάρχει ανατομικό πρόβλημα όπως διαφραγματοκύλη).
    Μόνο μέσω παρατήρησης έχουμε ενοχοποιήσει κάποιες καταστάσεις που πιθανόν να συμβάλουν στο πρόβλημα: στρες, παχυσαρκία (που οδηγεί σε γαστρική πίεση), κάπνισμα(η νικοτίνη φαίνεται να χαλαρώνει την πίεση στον ΚΟΣ), λιπαρά, μεγάλα γεύματα, υπεροξύτητα στομάχου, μειωμένη παραγωγή γαστρικού οξέως, καφείνη,άρση βαρών, ορμονικές ανισορροπίες (εγκυμοσύνη), γενετική προδιάθεση κοκ.

    Με άλλα λόγια, μπορεί να έχεις/κάνεις όλα τα παραπάνω και ο ΚΟΣ να λειτουργεί άψογα, αλλά μπορεί να είσαι από τους άτυχους που έχει παθολογικό πρόβλημα χωρίς την παρουσία κανενός από τους παραπάνω παράγοντες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-10-15 17:32 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Και όμως....... διάβασες τις δύο έρευνες που γίνανε πάνω σε υγιή άτομα;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-10-15 17:41 #23
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    ναι τη διάβασα και? τι διαφορετικό λέει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-10-15 19:13 #24
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Αφου διάβασες και τις δύο έρευνες και έβγαλες αυτο το συμπέρασμα καλώς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-10-15 19:30 #25
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    grtech

    Και όμως....... διάβασες τις δύο έρευνες που γίνανε πάνω σε υγιή άτομα;
    lila_1

    ναι τη διάβασα και? τι διαφορετικό λέει?
    grtech

    Αφου διάβασες και τις δύο έρευνες και έβγαλες αυτο το συμπέρασμα καλώς.
    Εγώ κατάλαβα ό,τι διάβασε τη μία από τις δύο έρευνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαράλαμπος : 18-10-15 στις 19:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-10-15 00:00 #26
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου διάβασες και τις δύο έρευνες και έβγαλες αυτο το συμπέρασμα καλώς.
    Ενα linκ έρευνας παρέθεσες και έναν οδηγό ασθενή .
    Αναφορικά με την παλινδρόμηση έχω διαβάσει σχεδόν όλο το νετ και ότι έρευνα έχει βγει, δεν έβγαλα τωρα το συμπερασμα.
    Η έρευνα που πόσταρες, βασικά δεν λέει τίποτα.
    Μόνο ότι ένα γεύμα των 800 θερμίδων δεν δίνει στατιστικά σημαντική διαφορά στην πίεση του ΚΟΣ από ένα γεύμα των 500 θερμίδων σε υγιείς. no shit.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 19-10-15 στις 00:14
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-10-17 17:25 #27
    Προεπιλογή προπονηση και παλινδρομηση στομαχου
    Καλησπερα,

    Επειδη ειχα καποια συμπτωματα στο στομαχι μου, εκανα γαστροσκοπηση και εχω οισοφαγιτιδα (βραχεια barret) και ο ιατρος μου ειπε να προσεχω διατροφη, και να παιρνω φαρμακα.

    Ουσιαστικα, αυτο γινεται καθως τα οξεα στομαχου ανεβαινου πιο πανω και καινε τον οισοφαγο χαμηλα, προκαλωντας αλλοιωσεις.

    εγω προσπαθω να περιορισω την παλινδρομηση οξεων προς τα πανω

    Γενικα μου ειπε μπορω να αθλουμαι αλλα να μην το παρακανω.

    Εχει αλλος αναλογο προβλημα και πως ρυθμισε την προπονηση του?

    ως 1ο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο, κοβω κατακλινη ασκησεις και καποιους κοιλιακους με αρσει ποδιων που ισως πιεζεται και στομαχι.

    Δεν το ρβαλα στο θεμα υγεια, αν κρινεται οτι εκει πρεπει να παρι παρακαλω μεταφερετε το
    ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-10-17 12:55 #28
    Προεπιλογή
    κανεις???
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-10-17 15:45 #29
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Tί εννοείς βραχεία barret, εχεις τμήματα οισοφάγου barret? Άλλο αυτό και άλλο απλή οισοφαγίτιδα
    Πόσο χρονών είσαι?

    Αμα πάρεις τα ppi που λογικά σου έγραψε ο γαστρ/γος, δεν θα έχεις συμπτώματα στην προπόνηση, οπότε δε χρειάζεται να σταματήσεις κάτι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-10-17 21:22 #30
    Προεπιλογή
    η εξεταση εδειξε οσιφαγος μπαρετ 5-6 mm και ολισθαινουσα διαφραγματοκοιλη και περιμενω βιοψια αλλα μου ειπε δεν εχει δυσπλασια

    ειμαι 31

    δεν καπνιζω, δεν ειμαι υπερβαρος, απλα εκανα μαλακιες, επινα πολλους καφεδες και πολλες coka coles οπως ετρωγα σαν ζωο πριν τον υπνο...ολα κομμενα τωρα απλα ανησυχω γενικα γιατι εχω διαβασει πολλα στο νετ και φρικαρα τοσο που το κοβω να παιρνω ζαναξ σε λιγο

    μου εδωσε laprazol 30 mg πρωι , και oroperydis πριν το μεσημεριανο

    επισης παιρνω σε σκονη μαστιχα χιου 3γρ το απογευμα και σπαθολαδο

    αντι για τσαι πινω χαμομηλι σε ελαχιστο μελι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη procop : 07-10-17 στις 21:25
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία